Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#596955 Τον πέτυχα χθες να κάνει δηλώσεις. "Αν σκαλώσουν τα πράγματα με τους ευρωπέους έχουμε 39 Δις to lubricate the process " :lol: υπονοώντας οτι δε θα επιστρέψουν τα συμφωνηθέντα. Ξέχασε να συμπληρώσει ότι έτσι θα φάει την πόρτα στα μούτρα και οτι δε θα επιτρέπουν στα βρετανικά αεροπλάνα ούτε καν να προσγειώνονται σε ευρωπαϊκό έδαφος.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#597210
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#597309 Δεν αμφιβάλλω ότι θα γίνουν εκδηλώσεις εθνικής υπερηφάνειας αλλά έχω μεγάλη περιέργεια τι θα παίξει στην πράξη, πως θα είναι η μέρα μετά. Καλά οι πρώτες 100 μέρες μετά.
Άβαταρ μέλους
By gto250swb
#599950 https://www.theguardian.com/commentisfree/2019/aug/16/dismissing-corbyn-lib-dem-true-colours-jo-swinson-labour?fbclid=IwAR1TWuNSLnsS478hD-2t8a3srSPq22chaix_I3pCErsTgskPYhlwies4XFo

Ενα καλο αρθρο μετα απο καιρο, Lib dem γελανε και τα τσιμεντα :s_sarcastic , μεχρι το Σεπτεμβρη θα μετραμε ποσους πραγματικα μλκες εχει αυτη η χωρα.
Άβαταρ μέλους
By PeterPan
#599970 Με 2 λόγια που συζητήσαμε με τον αδερφό μου, που ήταν στην Αγγλία, μου είπε πως πολλές ευρωπαϊκές εταιρίες έχουν αρχίσει (μερικές έχουν ολοκληρώσει κιόλας) τη μεταφορά των κέντρων τους από Αγγλία προς Ευρώπη, πχ Γερμανία-Γαλλία.

Όπως φαίνεται το διαζύγιο δε θα είναι απλό, θα έχει αρκετές επιπτώσεις. Πιστεύω πως αν η Γερμανία προωθήσει τις αγγλόφωνες σπουδές (όχι μόνο τα αγγλόφωνα μεταπτυχιακά που έχει αρχίσει εδώ κ καιρό, αλλά πάει κ σε προπτυχιακό επίπεδο), τότε θα απορροφήσει και μεγάλο μέρος των σπουδαστών μάλλον.
Άβαταρ μέλους
By Thomas_C200K
#599992
PeterPan έγραψε:Με 2 λόγια που συζητήσαμε με τον αδερφό μου, που ήταν στην Αγγλία, μου είπε πως πολλές ευρωπαϊκές εταιρίες έχουν αρχίσει (μερικές έχουν ολοκληρώσει κιόλας) τη μεταφορά των κέντρων τους από Αγγλία προς Ευρώπη, πχ Γερμανία-Γαλλία.

Όπως φαίνεται το διαζύγιο δε θα είναι απλό, θα έχει αρκετές επιπτώσεις. Πιστεύω πως αν η Γερμανία προωθήσει τις αγγλόφωνες σπουδές (όχι μόνο τα αγγλόφωνα μεταπτυχιακά που έχει αρχίσει εδώ κ καιρό, αλλά πάει κ σε προπτυχιακό επίπεδο), τότε θα απορροφήσει και μεγάλο μέρος των σπουδαστών μάλλον.

Εσείς εκεί πάνω δεν έχετε πολιτισμό, μόνο εργοστάσια. Εμείς στην Έσση έχουμε τις τράπεζες :lol: οπότε υπάρχουν διεθνή σχολεία, και γενικά διάφορα αγγλόφωνα προγραμματα, ειδικά η Rhein Main Gebiet και Süd Hessen που είναι ολα μαζεμένα, ΕΚΤ, Τράπεζες και πολλές από Αγγλία που ήρθαν τα τελευταία 2 χρόνια, φαρμακευτικές, πανεπιστήμια ερευνητικά κέτρα 2 εξ'αυτων ESA, GSI-FAIR :iconcool: .
Φίλη έκανε μεταπτυχιακό στο UNI FFM στην αγγλική φιλολογία. Το ξεπέταξε σε 1.5 ετος :lol:
Άβαταρ μέλους
By GTS
#599993
PeterPan έγραψε:Με 2 λόγια που συζητήσαμε με τον αδερφό μου, που ήταν στην Αγγλία, μου είπε πως πολλές ευρωπαϊκές εταιρίες έχουν αρχίσει (μερικές έχουν ολοκληρώσει κιόλας) τη μεταφορά των κέντρων τους από Αγγλία προς Ευρώπη, πχ Γερμανία-Γαλλία.

Όπως φαίνεται το διαζύγιο δε θα είναι απλό, θα έχει αρκετές επιπτώσεις. Πιστεύω πως αν η Γερμανία προωθήσει τις αγγλόφωνες σπουδές (όχι μόνο τα αγγλόφωνα μεταπτυχιακά που έχει αρχίσει εδώ κ καιρό, αλλά πάει κ σε προπτυχιακό επίπεδο), τότε θα απορροφήσει και μεγάλο μέρος των σπουδαστών μάλλον.


Δεν ειναι τοσο απλο. Υπαρχουν αρκετα παραπονα για την ζωη στην Γερμανια και τους Γερμανους (το να ειναι κλειστα τα καταστηματα την Κυριακη μπορει να φαινεται μικρο αλλα για πολυ κοσμο ειναι θεμα). Η Αγγλια δεν θα εχει θεμα να τραβηξει ξενους σπουδαστες αλλα σιγουρα θα μειωθουν απο ΕΕ ενω θα αυξηθουν απο Ινδια και Κινα κλπ.