Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#603457 Και η λαϊκή βούληση, όπως εκφράζεται με την εκλογή των συγκεκριμένων βουλευτών;; :hmmm: Η οποία έγινε κιόλας πριν λίγους μήνες...

Εγώ συμφωνώ πως πρέπει να φύγουν, αλλά το θέμα είναι πως δεν πιστεύω πως το 52% ψήφισε για no deal... Και φυσικά τον BoJo που καίγεται για το no deal δεν τον ψήφισε κανένας... :iconcool: Και ο μη εκλεγμένος αυτός πρωθυπουργός έκλεισε το κοινοβούλιο για να μην συνεδριάζουν οι εκλεγμένοι βουλευτές.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#603460 The Government has announced the results of the renegotiation of the United Kingdom's terms of membership of the European Community.

Do you think the United Kingdom should stay in the European Community (the Common Market)?
Yes 17,378,581 67.23%
No 8,470,073 32.77%
Valid votes 25,848,654 99.79%
Invalid or blank votes 54,540 0.21%
Total votes 25,903,194 100.00%
https://en.wikipedia.org/wiki/1975_Unit ... referendum
Πότε ο λαός έκανε λάθος;Τότε ή τωρα;
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#603479
markvag έγραψε:Και η λαϊκή βούληση, όπως εκφράζεται με την εκλογή των συγκεκριμένων βουλευτών;; Η οποία έγινε κιόλας πριν λίγους μήνες...


Δεν βλέπω σε ποιο σημείο υπάρχει διαφωνία μεταξύ των δύο αυτών. Στο ΗΒ ψηφίζουν τους Βουλευτές σε τοπικό επίπεδο κυρίως (constituencies), αλλά μέσα σε κάποιο κόμμα που εκφράζει την πολιτική θέση του ψηφοφόρου. Το κόμμα της πλειοψηφίας είναι σήμερα οι Tories, που έχουν για αρχηγό (τώρα) έναν hard Brexiteer, αλλά ακόμα και η May είχε σκοπό να εφαρμόσει την βούληση του δημοψηφίσματος. Μερικοί Tories απλά θέλουν μια λύση που δεν υπάρχει και πολλοί Labourers δεν ξέρουν τι θέλουν, ενώ οι Lib Dems είναι κλασικά φιλοευρωπαϊστές. Κατά τα άλλα ο Λαός αποφάσισε και σας πείραξε το χιουμοριστικό ποστάκι που έκανα χθες... :s_whiteflag Αντιπροσωπευτική (Αστική) Δημοκρατία... :svivhaha: :svivhaha: :svivhaha:


markvag έγραψε:Εγώ συμφωνώ πως πρέπει να φύγουν, αλλά το θέμα είναι πως δεν πιστεύω πως το 52% ψήφισε για no deal...


Να το κάνουμε multiple choice τότε...


markvag έγραψε:Και ο μη εκλεγμένος αυτός πρωθυπουργός έκλεισε το κοινοβούλιο για να μην συνεδριάζουν οι εκλεγμένοι βουλευτές.


Πριν από λίγο δεν ενέκρινες το εν λόγω Πολίτευμα. Δες λοιπόν τι αποφάσισε αυτό το Πολίτευμα και Κράτος: https://www.euronews.com/2019/09/06/uk- ... t-shutdown


Εσάς τους Remainers δεν σας πιάνω πουθενά... :lol:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#603481 Το no deal θα πονέσει πολύ το ΗΒ. Αυτό δεν το ήξερε ο απλός κοσμάκης όταν ψήφιζε ΟΞΩ. Νόμιζε ότι θα γίνει συντεταγμένα. Φαίνεται από τις αντιδράσεις όλων όπου πετυχαίνουν τον ξανθομπούμπουρα. «Πήγαινε να διαπραγματευτείς» του φωνάζουν...
Άβαταρ μέλους
By bill33
#603484 Πλέον δεν ακούγεται καθόλου το θα κάνουμε εμπορικές συμφωνίες βάση του WTO κλπ.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#603535
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#603548
kubiak έγραψε:Τι ακούγεται;


(πάνω δεξιά)



...και το VAR δείχνει ότι πράγματι τρώει τις μύξες του. :yahoo:
Εικόνα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#603589
REALZEUS έγραψε:Εσάς τους Remainers δεν σας πιάνω πουθενά... :lol:


Δεν είμαι remainer, προσωπικά στα @@ μου. Απλά παρατηρώ από μακριά. :lol: Φυσικά και θεωρώ πως δεν θα τους βγει σε καλό η συγκεκριμένη επιλογή, αν σκεφτείς ποιοι έχουν την εξουσία και ποιοι θα ωφεληθούν (σαφέστατα και όχι η συντριπτική πλειοψηφία του πληθυσμού), αλλά, όπως έγραψα και παραπάνω συμφωνώ ότι πρέπει να φύγουν. Απλά δεν ξέρω πόσο brexit θα έβγαινε αν ήξεραν τι πάει να πει no deal brexit...

Το τι πιστεύω πως θα γίνει (remain με κάποιον τρόπο) είναι άσχετο με το τι πιστεύω πως θα πρέπει να γίνει...

REALZEUS έγραψε:
markvag έγραψε:Και η λαϊκή βούληση, όπως εκφράζεται με την εκλογή των συγκεκριμένων βουλευτών;; Η οποία έγινε κιόλας πριν λίγους μήνες...


Δεν βλέπω σε ποιο σημείο υπάρχει διαφωνία μεταξύ των δύο αυτών.


Η διαφωνία είναι ότι το δημοψήφισμα έβγαλε brexit και το κοινοβούλιο (κατά πλειοψηφία) θέλει remain... :lol: Ακόμα και πολλοί βουλευτές των Tories θέλουν remain... :lol: Αϊ πες εσύ ποια δημοκρατία είναι πιο δημοκρατική. Η απευθείας (δημοψήφισμα, με εξαπάτηση ψηφοφόρων, αλλά ας μην μπούμε εκεί) ή η αντιπροσωπευτική;;; :lol: :twisted:
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#603628
markvag έγραψε:Αϊ πες εσύ ποια δημοκρατία είναι πιο δημοκρατική. Η απευθείας (δημοψήφισμα, με εξαπάτηση ψηφοφόρων, αλλά ας μην μπούμε εκεί) ή η αντιπροσωπευτική;;; :lol: :twisted:
Ωραίο ερώτημα. Η απάντηση για εμένα είναι μονόδρομα "η αντιπροσωπευτική"...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#603709
kubiak έγραψε:
markvag έγραψε:Αϊ πες εσύ ποια δημοκρατία είναι πιο δημοκρατική. Η απευθείας (δημοψήφισμα, με εξαπάτηση ψηφοφόρων, αλλά ας μην μπούμε εκεί) ή η αντιπροσωπευτική;;; :lol: :twisted:
Ωραίο ερώτημα. Η απάντηση για εμένα είναι μονόδρομα "η αντιπροσωπευτική"...


Η δική μου είναι δεν ξέρω. :lol:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#603720
kubiak έγραψε: Η απάντηση για εμένα είναι μονόδρομα "η αντιπροσωπευτική"...

εννοείται , τουλάχιστον γλιτώνεις από τα βόδια
Άβαταρ μέλους
By markvag
#603744 Είδες τι κυκλοφορεί στη βουλή;;; :help: