Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#571054 Ανοίγω χωριστό θρεντ (αντί να γράψω στο Διεθνείς σχέσεις) γιατί πρόκειται για ένα θέμα που είναι και θα συνεχίσει να είναι σαπουνόπερα, και που απασχολεί αρκετό κόσμο εδώ μέσα.

Αρχίζουμε με ένα εισαγωγικό μάθημα γεωγραφίας:

Εικόνα

Το κράτος Ηνωμένο Βασίλειο, αποτελείται από τις περιοχές Αγγλία, Σκωτία, Ουαλλία και Βόρεια Ιρλανδία. Αφήνουμε προσωρινά κατά μέρους τα μικρότερα νησάκια (Man, Channel islands κλπ) και τις υπεράκτιες περιοχές (Γιβραλτάρ, Falklands κλπ).
Η υπόλοιπη Ιρλανδία είναι ένα εντελώς χωριστό κράτος, κάτι που πολλοί brexiteers φαίνεται να αγνοούν :hmmm: . Παρατηρούμε λοιπόν ότι το ΗΒ έχει χερσαία σύνορα με μια άλλη χώρα μέλος της ΕΕ, μια μικρή λεπτομέρεια που προκαλεί κάτι προβληματάκια.

Η Δημοκρατία της Ιρλανδίας κέρδισε την ανεξαρτησία της από τους Βρετανούς το 1922 μετά από αιματηρούς αγώνες, και καλύπτει το μεγαλύτερο μέρος του νησιού εκτός από τις επαρχίες στα βορειοανατολικά του νησιού που η πλειοψηφία των κατοίκων είναι ενωτικοί και ως επί το πλείστον προτεστάντες (εκτός από μια σημαντική μειονότητα Καθολικών που έχουν Ιρλανδική ταυτότητα).
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#571065 Μόλις με ειδοποιούν από το κοντρόλ ότι η συμφωνία της μαμάς Τερέζας : 391 κατά - 242 υπέρ.

;

Εικόνα

Είμαστε στο node FAIL πάνω δεξιά. Αύριο το βράδυ θα έχουμε άλλη 1 ψηφοφορία για το αν θέλουν να βγουν χωρίς καθόλου συμφωνία. Το πιθανότερο είναι ότι δεν θα περάσει, οπότε θα πάμε σε επόμενη ψηφοφορία μεθαύριο, για το αν θα ζητήσουν παράταση της διαδικασίας του Άρθρου 50 από την ΕΕ. Η παράταση δεν μπορεί να γίνει μονομερώς από το ΗΒ, πρέπει να συναινέσουν και όλοι οι υπόλοιποι 27. :ninja:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#571083 Monsieur zorz αντί για το Braveheart και το Λεοντοκαρδο πιάσε λίγο πιο πρόσφατα κεφάλαια αγνού βρετανικού αυνανισμού.

Εικόνα

Τουλάχιστον τα πε τσεκουρατα;
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#571091 Επειδή το φόρουμ είναι ελληνικό, αξίζει να θυμηθούμε το ότι η παρακάτω μαλαπερδια είχε γίνει παντιέρα της so called αντιμνημονjακης πάλης*

https://www.theguardian.com/world/2010/ ... y-damp-rag

#tsekourata

*2010 --> φιλελε ΝΔ :s_laughat
Άβαταρ μέλους
By corsair
#571092 Ας ελπισουμε οτι δεν θα δωσει κανεις παρατάση σε μια παρωδια. Δεν προκειται να αλλαξει κάτι. Εδώ που φτάσαμε, καλυτερα να φυγει η Αγγλια απο ΕΕ και να επιστρεψει οταν πραγματικα θελησει να γινει μελος.... με ολα τα + & - της ιστοριας.
Άβαταρ μέλους
By sknipper
#571104 Ώστε αν πούνε παράταση θέλει να συμφωνήσουν και όλοι οι άλλοι;
Αλλά νομίζω αν πούνε όχι Brexit τότε ισχύει και χωρίς την συμφωνία των άλλων;
Θεωρώ ότι το πιθανότερο είναι να δοθεί παράταση και μετά βλέπουμε. Που επιμηκύνει την αστάθεια κλπ. Οι τιμές των αγαθών τα τελευταία 2 χρόνια έχουν πάρει πολύ τα επάνω τους, συχνά πάνω από 20%, η λίρα έχει πέσει, δεν πάει καλά το πράμα.

Zorz αν έχεις όρεξη εξήγησέ μας και τι γίνεται με το "θεματάκι" με το χερσαίο σύνορο. Που από τη μία το θέλουμε ελεύθερο (από Ιρλανδία σε Ιρλανδία για να μην δημιουργηθούν εντάσεις) αλλά από την άλλη θα αποτελεί σύνορο ενωμένης Ευρώπης με τους απέξω οπότε θα πρέπει να είναι ελεγχόμενο;

Προσπαθώ να καταλάβω ποιος και γιατί κρύβεται πίσω από το brexit. Σίγουρα το περί ξένων που μας παίρνουν τις δουλειές και την πρόνοια είναι απλό πρόσχημα προσέλκυσης ψήφων. Και καλές και άγιες κάποιες ηρωικές ιδεολογίες αλλά είμαι αρκετά χρόνια στον πλανήτη και όχι και τόσο αγαθός για να πιστέψω τα περί ανεξαρτησίας κλπ μερικών γραφικών. Τα συμφέροντα πρέπει να είναι λίγων ισχυρών και να είναι μεγάλα. Υποπτεύομαι όλο και περισσότερο το City. Από κάποια πράματα που κατάλαβα από φίλο που είναι εκεί (το "είναι" δεν είναι απλά ενδεικτικό τοπολογίας, εννοώ ότι είναι μπασμένος πιο βαθειά) η ισχύς και το εύρος των διασυνδέσεων και επιρροών του City μέσω των δομών του ξεπερνούν και αυτές που ξέρουμε από την ελληνική Εκκλησία. Αυτοί και θέλουν και μπορούν να οργανώσουν και στηρίξουν την όλη διαδικασία. Και μοιάζει να έχουν και το κίνητρο, θα πετύχουν την δική τους ανεξαρτησία που θα τους επιτρέψει να ξεφύγουν από ευρωπαϊκούς κανονισμούς, ελέγχους και περιορισμούς που τους δίνει τεράστια διαπραγματευτική δύναμη και σχεδόν μοναδική θέση παγκοσμίως.
Και όσο κι αν είμαι σκεπτικός σχετικά με το μέλλον της ενωμένης Ευρώπης (δεν θεωρώ και τόσο απίθανο να αδυνατίσει ή και καταρρεύσει στα επόμενα λίγα χρόνια) το κατά πόσον το συμφέρον και κέρδος του City θα αποτελέσει μακροπρόθεσμα πλεονέκτημα για την υπολοιπη χώρα και κυρίως για τους πολίτες της δεν είμαι σε θέση ούτε να προβλέψω ούτε να εκτιμήσω.
Προς το παρόν πάντως σαν κοινός πολίτης δεν ξέρω τι παίζεται, αυτό που βλέπω είναι αυξήσεις τιμών και πτώση της λίρας οπότε είμαι εναντίον του Brexit. Ο φίλος μου πάντως στο City δεν μου λέει ξεκάθαρα αν είναι υπέρ ή εναντίον... και αυτός πρεέπι να ξέρει κάτι παραπάνω. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#571141 @ kantoniou, ευχαριστω πολυ για την αναλυση. :s_roses

Θελει μελετη το πραγμα, αλλα νομιζω οτι αν δεν ξεκολησει το μυαλο τους απο την πιθανοτητα "συνομοσιας" δυσκολο να υπαρξει συμφωνια