Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#572713
mirage έγραψε:Μα αφού κανουν, έτσι λενε όλοι, αυτο που θέλει ο λαός. Αλλά δεν μπορούν να συμφωνήσουν τι θέλει τελικά ο λαός. Ας τον αφήσουν να ψηφίσει τι θέλει, τώρα που μάλιστα που ξέρει ποιες είναι οι πραγματικές επιλογές του, μια ακόμα φορά και τέλος.
Απο την αλλη η May κανει ακριβως αυτο που λες Αλέξανδρε. Φερνει το ίδιο πράγμα για 3η φορά. Σαν τον Δρυΐδη Μηδενεξιξ απο το Αστερίξ που πήρε πτυχίο γιατι βαρέθηκαν να τον κόβουν...


Συμφωνω απολυτα!

Εφοσον δεν ηξεραν το κακο που τους περιμενει απο το Brexit και εφοσον δεν ηταν προετοιμασμενοι για μια ομαλη εξοδο, ας κανουν ενα δημοψηφισμα τωρα που ξερουν οι πολιτες ολες τις λεπτομερειες και τις επιπτωσεις.

Απλα ειναι δυσκολο να παραδεχτουν οι εγωισταροι Αγγλοι το λαθος τους και λογικα επισης υπαρχει συνταγματικο κολλημα.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#572726 Μια ενημέρωση για το τι έγινε (και δεν έγινε) τη περασμένη εβδομάδα:

Η May είχε σκοπό να φέρει ξανά την συμφωνία για ψήφιση στο κοινοβούλιο. Για 3η φορά. Την ίδια ακριβώς. Αυτό που φαίνεται να σχεδίαζε (γιατί κανείς δεν ξέρει τι @@ έχει στο μυαλό της) είναι ότι εκβίαζε ταυτόχρονα τους remainers λέγοντας τους "Το ξέρω ότι δεν είναι αυτό που θέλετε, αλλά πρέπει να στηρίξετε τη συμφωνία μου γιατί αλλιώς θα καταλήξουμε με άτακτο brexit και θα είναι πολύ χειρότερο." και τους ακραίους brexiteers λέγοντας τους "Το ξέρω ότι δεν είναι αυτό που θέλετε, αλλά πρέπει να στηρίξετε τη συμφωνία μου γιατί αλλιώς θα καταλήξουμε με παράταση και μπορεί να μην υπάρξει καθόλου brexit."

Ο πρόεδρος της βουλής (Bercow, ο τύπος που γκαρίζει ORDER, ORDEEER) της τράβηξε το χαλί κάτω από τα πόδια αποφασίζοντας ότι δεν πρόκειται να επιτρέψει νέα ψηφοφορία εκτός κι αν υπάρχουν ουσιώδεις διαφορές. Στην πράξη της έκανε τη χάρη γιατί θα έχανε ξανά, με μεγάλη διαφορά (αφού δεν άλλαξε τίποτα).

Η May λοιπόν ζήτησε επίσημα παράταση από τους ΕΕ27 μέχρι το τέλος Ιουνίου και μετά έκανε διάγγελμα στα κανάλια κατηγορώντας τους βουλευτές ότι κωλυσιεργούν. :dizzy: (Απίθανη, μιλάμε για μηδέν αυτογνωσία. Είναι σαν να βγαίνει ο Τσοχατζόπουλος και να κατηγορεί τη διαφθορά των πολιτικών :superman: ) Περιττό να πω ότι η στάση της δεν είναι απλώς χυδαία, αλλά και εντελώς επικίνδυνη.

Η παράταση που δώθηκε στη Σύνοδο χτες είναι μέχρι τις 12/4 ή 22/5 για συγκεκριμένους λόγους. Η ΕΕ φοβάται ότι αν δινόταν παράταση μετά τις ευρωεκλογές, τότε υπήρχε ο κίνδυνος το ΗΒ να περιμένει τις εκλογές (χωρίς να συμμετάσχει) και μετά τις 26/5 να ανακαλέσει το άρθρο 50 χωρίς όμως να στείλει ευρωβουλευτές. Αυτό θα "έδενε" το Ευρωκοινοβούλιο, δημιουργώντας ένα απίστευτο συνταγματικό κενό, και θα μπορούσε να γίνει είτε από βρετανική ανικανότητα (έχουμε πλέον μπόλικες αποδείξεις περί αυτού), είτε από δόλο (έχουμε αποδείξεις και γι αυτό). Οπότε αποφάσισαν να προστατέψουν τον εαυτό τους δίνοντας παράταση έως πριν τις εκλογές.

mousatos έγραψε:Τα εγγλεζάκια θέλουν παράταση μπας και πάρουν καλύτερο dial μετά τις ευρωεκλογές . Ελπίζουν οτι θα υπάρξουν ευνοϊκές αλλαγές-συσχετισμοί γι'αυτούς στο ευρωκοινοβούλιο ή έστω θα αλλάξουν κάποια πρόσωπα , τα νέα πρόσωπα θα είναι άπειρα και θα καταφέρουν έτσι κάτι καλύτερο.

Διαβάζοντας την αιτιολόγηση παραπάνω, καταλαβαίνεις ότι δεν ισχύει αυτό σε καμία περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#572740
GTS έγραψε:Στο χρονο της παρατασεως θα αλλαξει η συμφωνια μετα απο διαπραγματευσεις;
Όχι. Θα έχουν χρόνο για να κάνουν τις αναγκαίες αλλαγές για να εφαρμοστεί. Χωρίς ψήφιση της υπάρχουσας συμφωνίας δεν υπάρχει παράταση.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#572744 Θα πρέπει να σκεφτούν σοβαρά οι Brexiteers MPs αν θέλουν να βγούνε, έστω και με αυτήν την συμφωνία, παρά να τραβολογήσει η υπόθεση για χρόνια. Οι Remainers δεν έχουν προφανώς λόγο να υπερψηφίσουν.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#572746 Οι Brexiteers θελουν hard Brexit. Όλα τα άλλα είναι κωλοτούμπες για χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακους Αγώνες.
Άβαταρ μέλους
By skous
#572754 Εγω παντως μιλουσα για κωλοτουμπα απο ΕΕ, μιας και δεν υπηρχε κανενας λόγος για παραταση, αν τα ειχαν υπολογίσει όλα σωστά οι της ΕΕ

12/4 ο καιρός γαρ εγυς......

Αν ξαναδοθεί παραταση, και δεν έχει ψηφιστεί η συμφωνία, τότε μην εκπλαγειτε εαν δείτε να φτιάχνεται μια πολυ πιο καλή συμφωνία για τους Άγγλοι....


< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#572757
skous έγραψε:Εγω παντως μιλουσα για κωλοτουμπα απο ΕΕ


Άρα σωστά είχα καταλάβει τον Σκους... :iconcool:

Ειλικρινά απορώ γιατί μπερδευτήκατε... :lol:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#572763 Νομίζω πως δεν έχει γίνει κατανοητό πως η ΕΕ βρίσκεται σε μια θέση που δεν επέλεξε να ειναι και άρα διαπραγματευτικα θα κάνει οτιδήποτε την συμφέρει για να μην πυροβολήσει τα πόδια της. Αν δεν είχαμε ευρωεκλογες η παράταση θα ήταν μαλλον ακομα πιο μεγάλη.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#572774 Η ΕΕ βρίσκεται σε μια θέση που δεν την επέλεξε αλλά φταίει γιατί είναι ένα μπάχαλο διοικητικό και οργανωτικό που έκανε τους Άγγλους να τα πάρουν στην κράνα ειδικά μετά την περιπέτεια της Ελλάδας.