Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By italakias
#602719 Παρακολουθησα στην ερτ το βρετανικο κοινοβουλιο.
Μιλαμε για εναν θιασο με καρικατουρες,ο αλλος ειχε ξαπλωσει .
Καποτε ακουγαμε μεγαλη βρετανια και σεβομασταν,τωρα για γελια.
Θυμιζουν την ελλαδα πριν την χρεοκωπια.
Καμια σοβαροτητα και θα το πληρωσουν.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#602731 Καλά είναι όντως σα να βλέπεις θεατρική παράσταση.

Σηκώνονται, κάθονται, φωνάζουν :lol:

Εγώ δε καταλαβαίνω το εξής. Εφόσον δε θέλουν brexit, γιατί δε ρίχνουν τη κυβέρνηση να τελειώσει αυτό το παραμύθι?
Άβαταρ μέλους
By markvag
#602740
Corto Maltese έγραψε:
markvag έγραψε:Νομίζω πως ο BoJo θα γραφτεί ως ο πρωθυπουργός του ΗΒ με τη μικρότερη θητεία... :lol: :lol:

Θα ξαναβγεί με τα τσαρούχια. Απορώ εσείς οι βρετανολόγοι πως έχετε την αντίθετη εντύπωση


Έπρεπε να γράψω πως ΑΥΤΗ η θητεία του θα είναι η πιο μικρή... :lol:



Nikos! έγραψε:
Εγώ δε καταλαβαίνω το εξής. Εφόσον δε θέλουν brexit, γιατί δε ρίχνουν τη κυβέρνηση να τελειώσει αυτό το παραμύθι?


Γιατί πρέπει πρώτα να βρουν τι θέλουν (μεταξύ άλλων) :lol: :lol: Επίσης, οι Tories συνεχίζουν να είναι μπροστά στις δημοσκοπήσεις (το γιατί είναι κάτι αξιοθαύμαστο φαντάζομαι :lol: ), άρα και εκλογές να γίνουν, πάλι ο BoJo θα βγει πρωθυπουργός, αλλά και πάλι (λογικά) χωρίς πλειοψηφία στη βουλή, άρα back to square 1... :lol:

Πρόγνωσή μου είναι ότι θα ξαναγίνει δεσμευτικό δημοψήφισμα, όπως είπα παραπάνω (επιλογές 1: Remain, 2; Brexit με τη συμφωνία που υπάρχει, 3: Hard Brexit), πιθανώς ταυτόχρονα με βουλευτικές εκλογές.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#602742
Nikos! έγραψε:Εγώ δε καταλαβαίνω το εξής. Εφόσον δε θέλουν brexit, γιατί δε ρίχνουν τη κυβέρνηση να τελειώσει αυτό το παραμύθι?
Γιατί το δημοψήφισμα ήταν σχεδόν 50-50 και αυτό δεν επιτρέπει οριστικές αποφάσεις...
Άβαταρ μέλους
By kantoniou
#602768
markvag έγραψε:Πρόγνωσή μου είναι ότι θα ξαναγίνει δεσμευτικό δημοψήφισμα, όπως είπα παραπάνω (επιλογές 1: Remain, 2; Brexit με τη συμφωνία που υπάρχει, 3: Hard Brexit), πιθανώς ταυτόχρονα με βουλευτικές εκλογές.

Δημοψηφισμα με 3 επιλογες δεν παιζει.

Σκεψου αποτελεσμα (ακρως ρεαλιστικο σεναριο):
Remain: 45%
Brexit με τη συμφωνία Μέι (ή ότι ντιλ "πετυχει" ο ΒΟΖΟ): 25%
Hard Brexit: 30%

Το Brexit ΣΥΝΟΛΟ 55%, αλλα το Remain 15% μοναδες πανω απο τη δευτερη επιλογη.

Γι' αυτο τα δημοψηφισματα (πρεπει να) ειναι παντα ΝΑΙ / ΟΧΙ.
Άβαταρ μέλους
By Nikos!
#602787
kantoniou έγραψε:
markvag έγραψε:Πρόγνωσή μου είναι ότι θα ξαναγίνει δεσμευτικό δημοψήφισμα, όπως είπα παραπάνω (επιλογές 1: Remain, 2; Brexit με τη συμφωνία που υπάρχει, 3: Hard Brexit), πιθανώς ταυτόχρονα με βουλευτικές εκλογές.

Δημοψηφισμα με 3 επιλογες δεν παιζει.

Σκεψου αποτελεσμα (ακρως ρεαλιστικο σεναριο):
Remain: 45%
Brexit με τη συμφωνία Μέι (ή ότι ντιλ "πετυχει" ο ΒΟΖΟ): 25%
Hard Brexit: 30%

Το Brexit ΣΥΝΟΛΟ 55%, αλλα το Remain 15% μοναδες πανω απο τη δευτερη επιλογη.

Γι' αυτο τα δημοψηφισματα (πρεπει να) ειναι παντα ΝΑΙ / ΟΧΙ.


Ε ναι αλλιώς δεν είναι δημοψήφισμα, είναι multiple choice :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#602792 Λεπτομέρειες :lol: , αλλά θεωρώ δεδομένο ένα ακόμα δημοψήφισμα.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#602864
bill33 έγραψε:https://pbs.twimg.com/media/EDk35gMWsAIvDXq?format=jpg&name=small
Εικόνα




Ο τύπος παρεμπιπτόντως είναι μέγιστος καραγκιόζης:

https://www.independent.co.uk/news/uk/p ... 88546.html
https://www.theguardian.com/politics/20 ... g-concerns

Ο γιατρός είναι νευρολόγος και μέλος της επιτροπής που συνέταξε την έκθεση Yellowhammer (την έχω ποστάρει πριν μερικές σελίδες) που προβλέπει ότι θα υπάρχουν ελλείψεις σε τρόφιμα, φάρμακα και καύσιμα σε περίπτωση άτακτου μπρέξιτ. Αυτό χαλάει τον Rees-Mogg γιατί πάει κόντρα στο αφήγημα ότι

Εικόνα

οπότε τον κατηγορεί ότι υπερβάλλει και τρομάζει αναίτια τον κόσμο. Ο γιατρός του υπενθυμίζει ότι δεν τα βγάζει από τη κούτρα του, αλλά είναι τεκμηριωμένα από το σχέδιο αντιμετώπισης που ο ίδιος έχει συγγράψει, οπότε ο Rees-Mogg του απαντάει:
“Well, you didn’t write very good plans if you hadn’t worked out how to mitigate, had you? It’s fortunate that they’re being written by other people now who are serious about mitigating and not remoaners,”

:vava: :slap:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#602889 Αυτός ο τύπος δεν έχει σκοπό να τρομάξει τον κόσμο λέει την αλήθεια, αλλά τον Βαρουφάκη που ήθελε να το πάει μέχρι τέλους τον έκαναν ταινία :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#603378
REALZEUS έγραψε:Βρετανοί φίλοι μου έστειλαν αυτό. Δεν μπορώ να πω ότι διαφωνώ... :whistlink:


Καλά, το ξέρουμε ότι φτιάχνεσαι με τα απολυταρχικά καθεστώτα, αλλά ζητώ που καήκαμε αν η λύση είναι μια γλάστρα και ένας φανταστικός χαρακτήρας...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#603380 Δεν καταλαβες. Η φωτο δεν ειναι η λυση. Ειναι το προβλημα. :s_wink

Σκεψου οτι υπαρχει εμβιος οργανισμος πανω σε αυτον τον πλανητη που ξεκαρδιστηκε στα γελια βλεποντας την. :help:

Αγγλοι. Πιο μπουκωμενοι και απο την αποχετευση του σκνιπερ. :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#603443
Zorz έγραψε:
REALZEUS έγραψε:Βρετανοί φίλοι μου έστειλαν αυτό. Δεν μπορώ να πω ότι διαφωνώ... :whistlink:


Καλά, το ξέρουμε ότι φτιάχνεσαι με τα απολυταρχικά καθεστώτα, αλλά ζητώ που καήκαμε αν η λύση είναι μια γλάστρα και ένας φανταστικός χαρακτήρας...


Μπορεί να μην σου άρεσε το χιούμορ της φωτο, αλλά αν επικαλείσαι την Δημοκρατία (Αστική, του κώλου, αλλά ας πούμε δημοκρατία), τότε να τα βάλεις με το House of Commons που ενώ ο Λαός ψήφισε Leave, τον παίζουν ομαδικά... Τι, κι εσύ οπαδός της απολυταρχίας είσαι και δεν δέχεσαι την λαϊκή βούληση; :roll:
Άβαταρ μέλους
By italakias
#603454 Εγω απορω πως μια σοβαρη χωρα οπως η βρετανια επεσε σε αυτο το τριπακι του δημοψηφισματος και παιζουν κορωνα γραμματα τον μελλον μιας χωρας
Ετσι την πατησε ο Τσιπρας αλλα πηρε την σωστη αποφαση.
Το ιδιο θα γινει και εκει,να το θυμαστε.