Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#144993 Is there really an ancient nuclear reactor in Africa?

(Yep)
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#144996 Εχθές το βράδυ είδα 2 φορές τον ISS! :inlove:

Με γυμνό μάτι (και ειδικά εχθές με την φεγγαράρα) βλέπεις ουσιαστικά ένα φως να περνάει από πάνω σου, αλλά φαντάζομαι με τίποτα νορμάλ κυάλια θα μπορείς να δεις και λεπτομέρειες...

Για περισσότερα:

http://spotthestation.nasa.gov/

http://www.isstracker.com/
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#145286 Δε κόβεις το δούλεμα λέω εγώ ! Παίξε με τα αυτοκινητάκια σου καλύτερα . Ακούς με γυμνό μάτι! :lol:

Ρε τον χαζούλη! :lol:
Άβαταρ μέλους
By Pitt
#145290
F&G έγραψε:Δε κόβεις το δούλεμα λέω εγώ ! Παίξε με τα αυτοκινητάκια σου καλύτερα . Ακούς με γυμνό μάτι! :lol:

Ρε τον χαζούλη! :lol:


Ορατός με γυμνό μάτι χτες το βράδυ, ο Διεθνής Διαστημικός Σταθμός (ISS)

Spot the Station: Δείτε το Διεθνή Διαστημικό Σταθμό με... γυμνό μάτι!

:rtfm: :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#145318 Ναι, δεν είναι και τόσο δύσκολο να διακρίνεις έναν δορυφόρο με γυμνό μάτι. Είναι ένα αστέρι που κινείται πολύ γρήγορα. Βέβαια, δεν φαίνεται σχεδόν ποτέ τίποτα περισσότερο από μία κουκίδα φωτός, αλλά με ένα ζευγάρι κυάλια θα δεις λεπτομέρειες...

Καμιά φορά αν συνωμοτήσει το σύμπαν και όλα είναι άψογα, μπορεί να φανεί και τη μέρα ένας δορυφόρος. Θυμάμαι μικρός (στο δημοτικό) μία μέρα με εξαιρετικές ατμοσφαιρικές συνθήκες είδα ξεκάθαρα έναν δορυφόρο να περνάει πάνω από το κεφάλι μου. Ήμουν στο σχολείο στο διάλειμμα, σήκωσα τυχαία το κεφάλι μου και φάνηκε ξεκάθαρα. Ακόμα θυμάμαι πόσο άφωνος είχα μείνει... :inlove: Πραγματικά πρέπει να συνωμότησε το σύμπαν εκείνη τη στιγμή, καθώς το πέρασμά του κράτησε πολύ λίγο και το φως του ήλιου αντανακλούσε στα φ/β και το σώμα του δορυφόρου και η ατμόσφαιρα εκείνη τη μέρα ήταν εκπληκτικά καθαρή... Πρώτη και τελευταία φορά που είδα τόσο καθαρά δορυφόρο...

Έχω ξαναδεί, όπως το περιέγραψα στην πρώτη παράγραφο. Ένα αστέρι που κινείται πάρα πολύ γρήγορα στον ουρανό, αλλά δεν πέφτει και δεν είναι αεροπλάνο. Δυστυχώς, ποτέ δεν έτυχε να έχω κυάλια μαζί μου...
Άβαταρ μέλους
By leonp
#145320 Υπάρχουν εφαρμογές για android που δείχνουν όλους τους δορυφόρους (και τον ISS) που βρίσκονται από πάνω σου ή αν ψάχνεις κάποιον συγκεκριμένο σε πληροφορεί σε πόσες ώρες θα περάσει.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#145323
leonp έγραψε:Υπάρχουν εφαρμογές για android που δείχνουν όλους τους δορυφόρους (και τον ISS) που βρίσκονται από πάνω σου ή αν ψάχνεις κάποιον συγκεκριμένο σε πληροφορεί σε πόσες ώρες θα περάσει.


Όταν όμως είχα χρόνο να χαζεύω τον ουρανό τα βράδια δεν είχαμε καλά καλά κινητό... :lol: :(
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#145340 Τα τελευταία post κανονικά πρέπει να μετακινηθούν εδώ: viewtopic.php?f=9&t=337
Άβαταρ μέλους
ByF&G
#145349
Pitt έγραψε:
F&G έγραψε:Δε κόβεις το δούλεμα λέω εγώ ! Παίξε με τα αυτοκινητάκια σου καλύτερα . Ακούς με γυμνό μάτι! :lol:

Ρε τον χαζούλη! :lol:


Ορατός με γυμνό μάτι χτες το βράδυ, ο Διεθνής Διαστημικός Σταθμός (ISS)

Spot the Station: Δείτε το Διεθνή Διαστημικό Σταθμό με... γυμνό μάτι!

:rtfm: :rtfm:

Ναι ναι . Του εκλεισε το ματι ο αστροναπτης. :lol:
Τον ερωτευτηκε κιολας... :inlove:
Που να δει και τα xenon που εχω απο μακρια.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#145351 Ζέστη κουπεα, έτσι;
Άβαταρ μέλους
By dstou
#145386 Είχαμε δει και το διαστημικό λεωφορείο πριν από 25 χρόνια περίπου με οδηγίες για τον εντοπισμό του από τη ΝΛSΛ.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#145388
F&G έγραψε:Ναι ναι . Του εκλεισε το ματι ο αστροναπτης. :lol:
Τον ερωτευτηκε κιολας... :inlove:
Που να δει και τα xenon που εχω απο μακρια.


Καλό είναι, αν κάτι δεν το γνωρίζουμε, να μην κοροϊδεύουμε αυτούς που το γνωρίζουν...

Όταν η ΝΑΣΑ βγαίνει και μας λέει από που μπορούμε να δούμε τον ISS ΜΕ ΓΥΜΝΟ ΜΑΤΙ, νομίζω πως ξέρει κάτι παραπάνω από εσένα... :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#145389 Για την συμπεριφορα του ανθρώπινου οργανισμού σε ταχύτητες 5Mach και πανω ποιον νομίζεις οτι ρώτησε η NASA; Καλό είναι μην προτρεχουμε.