Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#561135
seismic έγραψε:Μου είναι όμως δύσκολο να υποβάλω την απλή νοημοσύνη μου σε μια δοκιμασία με εξωπραγματικές δογματικές θεωρίες της φυσικής οι οποίες δεν στέκουν στην λογική. Εγώ δεν είμαι αναγκασμένος να πιστεύω ότι πετάει ο γάιδαρος διότι το είπε ένας μεγάλος επιστήμονας.


Τα έχεις ΠΟΛΥ μπερδεμένα στο μυαλό σου. Μερικά σημεία:

α) Η φύση δεν είναι αναγκασμένη να συμφωνεί με την λογική τη δική σου, τη δική μου ή οποιουδήποτε ανθρώπου ή άλλου όντος αν υπάρχει. Και η δουλειά της επιστήμης είναι να βρει και να εξηγήσει πως δουλεύει η φύση. Για τη λογική κάποιων η γη είναι επίπεδη. Για τη λογική άλλων είναι στο κέντρο του σύμπαντος και όλα περιστρέφονται γύρω από αυτήν... Ο μόνος τρόπος να βρούμε την αλήθεια είναι η παρατήρηση της φύσης και η εξήγηση των παρατηρήσεων, με τρόπο που να συμφωνεί με αυτά που βλέπουμε και που να προβλέπει μελλοντικές παρατηρήσεις (και οι οποίες πρέπει να γίνουν και να συμφωνούν με τις προβλέψεις). + -

β) Καμία θεωρία δεν βγαίνει "επειδή κάποιος το είπε", οποιοσδήποτε κι αν είναι αυτός. Ούτε πιστεύει κανείς επιστήμονας το τάδε απλά επειδή το είπε κάποιος! Αν πιστεύεις κάτι τέτοιο, απλά δεν γνωρίζεις πως δουλεύει η επιστημονική μέθοδος. Και φυσικά ΚΑΜΙΑ επιστημονική θεωρία δεν είναι το ιερό δισκοπότηρο του βλέπουμε, λατρεύουμε και δεν αγγίζουμε. Καθημερινά υφίστανται δοκιμασίες και είναι σε ισχύ μέχρι να βρεθεί πως ή αν δεν δουλεύουν. Το ότι η θεωρία της βαρύτητα του Newton για παράδειγμα δεν δούλευε ακριβώς σωστά σε κάποια σημεία (τροχιά του Ερμή) ήταν ένα από τα εναύσματα που είχε ο Einstein για να διατυπώσει τη θεωρία της σχετικότητας (η οποία φυσικά δοκιμάστηκε άπειρες φορές και συνεχίζει να δοκιμάζεται συνεχώς και φυσικά δεν προέκυψε έτσι από τον γκλάβα του Einstein). Και ξέρουμε πως ούτε αυτή είναι απολύτως σωστή, γιατί υπάρχουν σημεία που δεν μπορεί να μας δώσει απαντήσεις, άρα ψάχνουμε (ως είδος) κάτι ακόμα καλύτερο.

γ) ΚΑΜΙΑ επιστημονική θεωρία δεν είναι δόγμα. Εάν θεωρείς πως μπορείς να αποδείξεις κάτι διαφορετικό, πίστεψέ με η συντριπτική πλειοψηφία των επιστημόνων θα περιμένει με αγωνία. ΟΚ, πάντα υπάρχουν οι κολλημένοι, αλλά αν μπορείς πχ να αποδείξεις λάθος τον Einstein ή το Standard Model, έχεις τουλάχιστον ένα Νόμπελ στο τσεπάκι! Αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να ακολουθηθεί η σωστή διαδικασία: Που υπάρχει το λάθος, ποιες παρατηρήσεις δεν συμφωνούν με τις προβλέψεις της υπάρχουσας θεωρίας και πως η νέα θεωρία όχι μόνο καλύπτει αυτά τα κενά, αλλά και το σύνολο των προηγούμενων παρατηρήσεων. Και ΦΥΣΙΚΑ να είσαι προετοιμασμένος για σφοδρότατη κριτική και εξονυχιστικό έλεγχο των προτάσεών σου, στον οποίον θα πρέπει να απαντάς με ΔΕΔΟΜΕΝΑ και τεκμήρια και όχι με απαξίωση και προσφυγή σε αυθεντία. Μην ξεχνάς πως οποιαδήποτε επιστημονική θεωρία χρειάζεται ΜΙΑ παρατήρηση εκτός των προβλέψεών της για να αποδειχθεί λανθασμένη (όπως είπε και αυτή η ψυχή :inlove: :metalo: , απαντώντας στο τι θα χρειαστεί για να αποδειχθεί λανθασμένη η θεωρία της εξέλιξης μέσω της φυσικής επιλογής, "Κουνέλια στην Προ-Κάμβριο" :lol: )

δ) Όταν κάποιος απαντάει πως "το Χ το είπε ο τάδε επιστήμονας, άρα είναι έτσι" δεν γίνεται ακριβώς προσφυγή σε αυθεντία. ΟΚ, για πολλούς αυτό είναι, απλά από πίσω ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ πως ο τάδε επιστήμονας έχει ερευνήσει το θέμα, έχει κάνει ο ίδιος ή γνωρίζει πειραματικά δεδομένα που να το υποστηρίζουν και πως το στηρίζει σε αποδεδειγμένες επιστημονικές θεωρίες. Και ΦΥΣΙΚΑ είναι έτοιμος να το παρατήσει, αν αποδειχθεί πως έκανε λάθος. Κάτι που συμβαίνει πολύ συχνά. Δεν είναι έτσι το όποιο Χ πράγμα επειδή το είπε ένας παπάρας με τον τίτλο του επιστήμονα. Ο επιστήμονας παπάρας το είπε επειδή στηρίζεται σε μία σειρά ΔΕΔΟΜΕΝΩΝ που αποδεικνύονται και που ο καθένας μπορεί να ελέγξει, μιας και είναι δημοσιευμένα (και για να δημοσιευθούν ελέγχηθκαν πολύ καλά από ειδικούς).


Και, για να προλάβω το αναπόφευκτο σχόλιο, όχι δεν γνωρίζουμε τα πάντα. Γνωρίζουμε όμως κάποια πράγματα και έχουμε έναν τρόπο να μάθουμε και άλλα, έναν τρόπο που έχει αποδειχθεί εδώ και αιώνες πως δουλεύει εξαιρετικά. Εάν κάποιος έχει άλλο, καλύτερο, τρόπο, είναι ευπρόσδεκτος να τον παρουσιάσει και να τεκμηριώσει την υπεροχή του (και πάλι να πάρει τουλάχιστον ένα Νόμπελ). :s_wink
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#561141 Το έχω γράψει πολλάκις η Μηχανικη είναι η τέχνη του συμβιβασμού. Συμβιβασμός μεταξύ απόδοσης και κόστους, συμβιβασμός μεταξύ απόδοσης και εργονομίας κλπ


Τα προβλήματα που λες έχουν λυθεί με συγκεκριμένες παραδοχές και συντελεστές ασφαλείας.

Τι γίνεται όταν το έδαφος είναι αργιλωδη η αμμώδη; Πως δουλεύουν τα πτερύγια;

Έχεις κάνει δοκιμή σε εφελκυσμο και διατίμηση και τι αποτελέσματα πήρες ;
Άβαταρ μέλους
By Vagnar
#561152 Και κάπως έτσι φτάσαμε πάλι να μιλάμε για την εφεύρεση που θα αλλάξει τον κόζμο αλλά παραδόξως κανένας που είναι στον σχετικό κλάδο δεν της δίνει σημασία, γιατί την πολεμάνε τα συμφέροντα (;)
Άβαταρ μέλους
By seismic
#561195 Θα σας παραπέμψω στην πρώτη σελίδα στην πρώτη ανάρτηση. Εκεί δικαιολογώ αυτά που λέω. Πέστε μου που δεν συμφωνείται να το συζητήσουμε.
Άβαταρ μέλους
By seismic
#561198
red_monster έγραψε:Το έχω γράψει πολλάκις η Μηχανικη είναι η τέχνη του συμβιβασμού. Συμβιβασμός μεταξύ απόδοσης και κόστους, συμβιβασμός μεταξύ απόδοσης και εργονομίας κλπ


Τα προβλήματα που λες έχουν λυθεί με συγκεκριμένες παραδοχές και συντελεστές ασφαλείας.

Τι γίνεται όταν το έδαφος είναι αργιλωδη η αμμώδη; Πως δουλεύουν τα πτερύγια;

Έχεις κάνει δοκιμή σε εφελκυσμο και διατίμηση και τι αποτελέσματα πήρες ;

Θα σου απαντήσω σε όλα αν με αφήσουν οι συντονιστές να ανοίξω ένα θέμα εδώ μέσα για την ευρεσιτεχνία.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#561200
seismic έγραψε:
red_monster έγραψε:Το έχω γράψει πολλάκις η Μηχανικη είναι η τέχνη του συμβιβασμού. Συμβιβασμός μεταξύ απόδοσης και κόστους, συμβιβασμός μεταξύ απόδοσης και εργονομίας κλπ


Τα προβλήματα που λες έχουν λυθεί με συγκεκριμένες παραδοχές και συντελεστές ασφαλείας.

Τι γίνεται όταν το έδαφος είναι αργιλωδη η αμμώδη; Πως δουλεύουν τα πτερύγια;

Έχεις κάνει δοκιμή σε εφελκυσμο και διατίμηση και τι αποτελέσματα πήρες ;

Θα σου απαντήσω σε όλα αν με αφήσουν οι συντονιστές να ανοίξω ένα θέμα εδώ μέσα για την ευρεσιτεχνία.



Θα μου απαντήσεις εδώ με τέσσερα νούμερα
2 για εφελκυσμό και 2 για διάτμηση

Αν αρχίσεις να μου γράφεις ιστορίες για αγρίους δεν θα κάνω διάλογο
Άβαταρ μέλους
By seismic
#561205
red_monster έγραψε:
seismic έγραψε:
red_monster έγραψε:Το έχω γράψει πολλάκις η Μηχανικη είναι η τέχνη του συμβιβασμού. Συμβιβασμός μεταξύ απόδοσης και κόστους, συμβιβασμός μεταξύ απόδοσης και εργονομίας κλπ


Τα προβλήματα που λες έχουν λυθεί με συγκεκριμένες παραδοχές και συντελεστές ασφαλείας.

Τι γίνεται όταν το έδαφος είναι αργιλωδη η αμμώδη; Πως δουλεύουν τα πτερύγια;

Έχεις κάνει δοκιμή σε εφελκυσμο και διατίμηση και τι αποτελέσματα πήρες ;

Θα σου απαντήσω σε όλα αν με αφήσουν οι συντονιστές να ανοίξω ένα θέμα εδώ μέσα για την ευρεσιτεχνία.




Θα μου απαντήσεις εδώ με τέσσερα νούμερα
2 για εφελκυσμό και 2 για διάτμηση

Αν αρχίσεις να μου γράφεις ιστορίες για αγρίους δεν θα κάνω διάλογο
Ξεκαθάρισε πρώτα για τι ρωτάς? Για τον μηχανισμό, για το έδαφος, για το κτίριο?
Άβαταρ μέλους
By seismic
#561211
g47 έγραψε:Μαρεσει που καποιοι νομιζουν οτι θα νικησουν.
Συνεχιστε παρακαλω.
:inlove:
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#561214
seismic έγραψε:
red_monster έγραψε:
seismic έγραψε:
red_monster έγραψε:Το έχω γράψει πολλάκις η Μηχανικη είναι η τέχνη του συμβιβασμού. Συμβιβασμός μεταξύ απόδοσης και κόστους, συμβιβασμός μεταξύ απόδοσης και εργονομίας κλπ


Τα προβλήματα που λες έχουν λυθεί με συγκεκριμένες παραδοχές και συντελεστές ασφαλείας.

Τι γίνεται όταν το έδαφος είναι αργιλωδη η αμμώδη; Πως δουλεύουν τα πτερύγια;

Έχεις κάνει δοκιμή σε εφελκυσμο και διατίμηση και τι αποτελέσματα πήρες ;

Θα σου απαντήσω σε όλα αν με αφήσουν οι συντονιστές να ανοίξω ένα θέμα εδώ μέσα για την ευρεσιτεχνία.




Θα μου απαντήσεις εδώ με τέσσερα νούμερα
2 για εφελκυσμό και 2 για διάτμηση

Αν αρχίσεις να μου γράφεις ιστορίες για αγρίους δεν θα κάνω διάλογο
Ξεκαθάρισε πρώτα για τι ρωτάς? Για τον μηχανισμό, για το έδαφος, για το κτίριο?



Δεν κάνατε δοκιμές εξολκευσης;
Άβαταρ μέλους
By seismic
#561215 Όχι ακόμα Υπολογισμούς έχει κάνει ο Καρύδης για διάφορα έργα. Πείραμα στο έδαφος δεν έχουμε κάνει ακόμα. Θα γίνουν όμως.
Άβαταρ μέλους
By seismic
#561253
red_monster έγραψε::dizzy: :dizzy:

Για να σου λύσω τις απορίες. 1) Αν έχουμε ένα τοίχωμα το οποίο το θέλουμε τελείως άκαμπτο τότε εφαρμόζουμε μεγάλη προένταση στα δύο άκρα του μεταξύ αυτών και του εδάφους. Όλη η δύναμη του σεισμού ναι πηγαίνει πάνω στην κατασκευή. Όταν όμως το τοίχωμα είναι μεγάλο παραλαμβάνει δυναμικά την θλίψη. Εφελκυσμός δεν υφίσταται με την μέθοδό μου διότι τις ανοδικές εντάσεις της ροπής ανατροπής του τοιχώματος τις παραλαμβάνει ο τένοντας και τις στέλνει μέσα στο έδαφος. Οπότε με την μέθοδο αυτή αφαιρούμε τις εντάσεις εφελκυσμού από το τοίχωμα. Αυξάνονται λίγο οι εντάσεις θλίψης οι οποίες τις παραλαμβάνουμε αυξάνοντας λίγο τις διατομές των τοιχωμάτων ή την ποιότητα του σκυροδέματος ή τον εγκάρσιο οπλισμό. . 2) Αν θέλουμε η κατασκευή να έχει ελαστικότητα τότε τοποθετούμε ένα υλικό απόσβεσης μεταξύ του κοχλία στο ανώτατο άκρο και του σκυροδέματος. Αυτό επιτρέπει μερικές ελαστικές μετατοπίσεις της κατασκευής πριν τερματίσει συμπιεσμένο το αποσβεστικό υλικό και αναλάβει δυναμικά ο κοχλίας να σταματήσει τις ανοδικές εντάσεις. Γιατί τοποθετούμε υλικό απόσβεσης στο δώμα. α) για να επαναφέρει την κατασκευή στην αρχική της θέση μετά την ελαστική της μετατόπιση. β) για να παραλάβουν και οι δοκοί μερικά φορτία ανοδικών εντάσεων αφαιρώντας αυτές τις εντάσεις από τον τένοντα της ευρεσιτεχνίας. γ ) για ομαλή απόσβαιση των ανοδικών εντάσεων. Το βάθος της γεώτρησης εξαρτάτε από το έδαφος θεμελίωσης, τις ανοδικές εντάσεις υπολογισμού, και την επιτάχυνση του σεισμού. Ο μηχανισμός της άγκυρας αποκλείει την διολίσθηση διότι οι ακτίνες του που επιβάλουν την πίεση στα πρανή έχουν αντίθετη φορά. Οι ακτίνες που βλέπουν κάτω παραλαμβάνουν τα κάθετα φορτία και οι ακτίνες που βλέπουν πάνω τα ανοδικά φορτία. Η πίεση που ασκούν στα πρανή έχει οριζόντια φορά το οποίο είναι ότι καλύτερο διότι αποκλείει την αστοχία πρόσφυσης. Όσο τραβάς τον μηχανισμό τόσο μεγαλύτερη πρόσφυση αποκτά με τα πρανή της γεώτρησης.
ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
By bill33
#561264
seismic έγραψε:Θα σου απαντήσω σε όλα αν με αφήσουν οι συντονιστές να ανοίξω ένα θέμα εδώ μέσα για την ευρεσιτεχνία.

Απο εδώ το πας,απο εκεί το πας πάλι στις βίδες το γυρνάς!
Οχι πάλι τα ίδια :adminpower:
Άβαταρ μέλους
By seismic
#561266
bill33 έγραψε:
seismic έγραψε:Θα σου απαντήσω σε όλα αν με αφήσουν οι συντονιστές να ανοίξω ένα θέμα εδώ μέσα για την ευρεσιτεχνία.

Απο εδώ το πας,απο εκεί το πας πάλι στις βίδες το γυρνάς!
Οχι πάλι τα ίδια :adminpower:
Δεν σκάω για αυτό. Κανένα πρόβλημα. :s_howdy