Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#554866 Καλά σου λένε ρε Mixostsi...

δεν είδες που μπήκε ο άνθρωπος όμορφα κι ωραία στο μαγαζί και απλά περίμενε να τον εξυπηρετήσουν;
δεν είδες που όταν του είπε ο καταστηματάρχης "τι κάνεις εδώ" είπε ευγενικά "καλησπέρα σας ενδιαφέρομαι για μια καδένα";
δεν είδες που όταν τον κατηγόρησαν για κλέφτη σήκωσε τα χέρια ψηλά και είπε "παρεξήγηση, πελάτης είμαι";
δεν είδες που όταν του ζήτησαν να μείνει να περιμένει την αστυνομία έκατσε ήσυχα ήσυχα και περίμενε;
δεν είδες που όταν του έδιναν τις πρώτες βοήθειες σηκώθηκε και είπε σας ευχαριστώ πολύ πρέπει να πηγαίνω;
δεν είδες που ο αστυνομικός τον έβαλε να κατουρήσει όρθιος για να δει αν είναι άντρας πριν τον μπουζουριάσει;
δεν είδες που τώρα ο εισαγγελέας είναι σύμβολο της ανεξάρτητης ελληνικής δικαιοσύνης;

κι να τα είδες όλα αυτά δεν είδες την ΧΑ που έδερνε κόσμο; τον Σαμαρά που μας κατέστρεψε; τον Καραμανλή που έπαιζε PS; την μπάλα που πέρασε ακόμα και το πάρκινγκ του γηπέδου;

καλά σου λένε ρε Mixostsi, αν δεν ήταν ΛΟΑΤΚΙ, δεν θα είχες δει τίποτα από αυτά.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#554905
Anonymous Founder έγραψε:Ο ορισμός της λέξης μειονότητα από την Wikipedia.
Μειονότητα χαρακτηρίζεται ομάδα ανθρώπων που εξ αιτίας των φυσικών ή πολιτιστικών χαρακτηριστικών τους φέρονται να έχουν διαχωρισθεί από τους άλλους ανθρώπους στη κοινωνία που διαβιούν, αντιμετωπιζόμενοι κατά τρόπο διάφορο και άνισο που γι΄ αυτούς τους λόγους θεωρούν πως είναι αντικείμενα συλλογικής διάκρισης.
και για τον ΟΗΕ (από το ίδιο λινκ):
"...αι μη κυρίαρχοι ομάδες, αι οποίαι αν και βασικά επιθυμούν την ίσην μεταχείρισιν, επιδιώκουν διάφορον μέχρις ενός βαθμού μεταχείρησιν, δια να διατηρήσουν τα κύρια χαρακτηριστικά τους με τα οποία και ξεχωρίζουν από την πλειονότητα του πληθυσμού. Τα κύρια αυτά χαρακτηριστικά που προστατεύονται είναι η φυλή, η θρησκεία και η γλώσσα.

Κοινώς, όχι στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι κάποια μειονότητα. Όπως και δεν είναι και ο κολλητός του που είναι ελληνικής καταγωγής. Και οι δύο είναι δύο τύποι που φαίνεται πως σκότωσαν μια κοπέλα που δεν τους κάθισε. Οι μειονότητες δεν έχουν καμία σχέση με το συμβάν.

οι λοατκι+ είναι μειονότητα; και αν ναι με βάση τον παραπάνω ορισμό;
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#554909 Πω ρε dimik, τρολαρισμα της φουτσας, ούτε πλακα δεν έχει πλέον :s_hang

@Κιουσης: τι σχέση έχουν οι ΛΟΑΤΚΙ με την ανάγκη προστασίας γλώσσας, φυλής θρησκείας? :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#554911
Anonymous Founder έγραψε:
Τι να σου πω. Όπως το περιγράφεις, δεν τρέχει κάστανο και όλα είναι -σχεδόν-πόπα στην Ελλάδα για τους ΛΟΑΤΚΙ.
Από την άλλη, εγώ δεν κατάλαβα, σε ενοχλεί περισσότερο το Gay Pride πχ ή τα χρυσάβγουλα που έπαιζαν τα στρατιωτάκια και έδερναν κόσμο; Γιατί δεν νομίζω οι τελευταίοι να συμπεριφέρονται σαν το υπόλοιπο κοινωνικό σύνολο (δικά σου λόγια), δεν είδα πάντως την ίδια κατακραυγή...
Όχι; :s_dunno
Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς σε χαλάει δηλαδή: μόνος σου λες πως δεν είναι όλα τέλεια, αλλά ΔΕΝ γουστάρεις και να διαμαρτύρονται, ώστε να απολαμβάνουν ΤΑ ΙΔΙΑ δικαιώματα (και όχι περίπου ή σχεδόν).
Εσένα δηλαδή θα σου άρεσε να σου πει ο εργοδότης σου πως " MIXOSti, δεν θα πάρεις το νόμιμο μισθό, αλλά περίπου ή σχεδόν το νόμιμο". Το περίπου ή σχεδόν ή "νταξ μωρέ, δεν είναι και τόσο χάλια" δεν είναι αρκετό όταν μιλάμε για τα ατομικά δικαιώματα.
MIXOStsi έγραψε:ΥΓ: Η ΔιΑσ ούτε καν χειροπέδες δεν του έβαλε αρχικά όταν ήταν ακινητοποιημένος στο έδαφος και του παρείχαν τις πρώτες βοήθειες οι του ΕΚΑΒ. Όταν πήρε το γυαλί και προσπάθησε να αποδράσει, τον ακινητοποίησαν, τον αφόπλισαν και τους πέρασαν χειροπέδες... Εσύ τι είδες?

Εγώ είδα ένα σωρό αστυνομικούς να πατάνε κάτω και να χτυπάνε έναν αιμόφυρτο άνθρωπο. Μάλλον είδα άλλο βίντεο δεν εξηγείται. Πρέπει να είδα το ίδιο βίντεο που είδε και ο εισαγγελέας γι' αυτό και έχει ασκήσει δίωξη...
:s_dunno
Εσύ μάλλον δεν τα είδες αυτά ε;
:s_sorry


Σε καμία περίπτωση δεν είναι όλα πόπα... δεν είπα και κάτι τέτοιο άλλωστε... αλλά δεν είναι κι όλα μαύρα κι άραχνα...
Εμένα δεν με ενοχλούν ούτε οι παρελάσεις ούτε καμία κατακραυγή υπάρχει από μέρος μου... Ούτε θέλω να αφαιρέσω το δικαίωμα κανενός να διαμαρτυρηθεί για κάτι, αν υπάρχει λόγος...
Για άλλη μια φορά αυτα είναι δικά σου λόγια και συγκρίσεις...
απλά είπα κάποια πράγματα πάνω στο θέμα "μειονότητα"...


Ξαναδές τα βίντεα τότε... Έχει σημασία το χρονικό και έγινε ότι σου είπα...
Το τι και γιατί έκανε ο εισαγγελέας είναι άλλο θέμα...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#554913
rx8_drifter έγραψε:

@Κιουσης: τι σχέση έχουν οι ΛΟΑΤΚΙ με την ανάγκη προστασίας γλώσσας, φυλής θρησκείας? :s_dunno

καμία, αλλά όταν ένα κοινό (ενδεχομένως, μέχρι την τελεσίδικη απόφαση) έγκλημα πάει να βγει ρατσιστικό, κάπου μπερδεύομαι

γιατί πολύ καθόμαστε και ασχολούμαστε με τις σεξουαλικές προτιμήσεις του μακαρίτη που δεν έχουν καμιά σχέση με την όλη φάση, πέρα από τη δημοσιότητα, δηλαδή κάτι που αφορά όλους τους υπόλοιπους πλην των άμεσα εμπλεκομένων :dizzy:

και αυτό συμβαίνει σχεδόν σε όλα τα εγκλήματα της επικαιρότητας όπου προσπαθούν κάποιοι είτε από δεξιά είτε αριστερά να δώσουν μια πολιτική ερμηνεία

και επίσης μιας και υπάρχει ένας κοινός τόπος όπου συμφωνούμε, υποθέτω ότι τα διάφορα pride κτλ τα βρίσκεις επίσης περιττά, εφόσον δε μιλάμε για κάποια μειονότητα και μάλιστα καταπιεσμένη
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#554915
QsisVTS έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Ο ορισμός της λέξης μειονότητα από την Wikipedia.
Μειονότητα χαρακτηρίζεται ομάδα ανθρώπων που εξ αιτίας των φυσικών ή πολιτιστικών χαρακτηριστικών τους φέρονται να έχουν διαχωρισθεί από τους άλλους ανθρώπους στη κοινωνία που διαβιούν, αντιμετωπιζόμενοι κατά τρόπο διάφορο και άνισο που γι΄ αυτούς τους λόγους θεωρούν πως είναι αντικείμενα συλλογικής διάκρισης.
και για τον ΟΗΕ (από το ίδιο λινκ):
"...αι μη κυρίαρχοι ομάδες, αι οποίαι αν και βασικά επιθυμούν την ίσην μεταχείρισιν, επιδιώκουν διάφορον μέχρις ενός βαθμού μεταχείρησιν, δια να διατηρήσουν τα κύρια χαρακτηριστικά τους με τα οποία και ξεχωρίζουν από την πλειονότητα του πληθυσμού. Τα κύρια αυτά χαρακτηριστικά που προστατεύονται είναι η φυλή, η θρησκεία και η γλώσσα.

Κοινώς, όχι στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι κάποια μειονότητα. Όπως και δεν είναι και ο κολλητός του που είναι ελληνικής καταγωγής. Και οι δύο είναι δύο τύποι που φαίνεται πως σκότωσαν μια κοπέλα που δεν τους κάθισε. Οι μειονότητες δεν έχουν καμία σχέση με το συμβάν.

οι λοατκι+ είναι μειονότητα; και αν ναι με βάση τον παραπάνω ορισμό;

Πάμε από την αρχή:
-Ο βιασμός και ο θάνατος της φοιτήτριας στην Ρόδο, δεν είχε να κάνει με μειονότητες ή οτιδήποτε. Δεν ήταν μειονοτικό έγκλημα, όσο και αν ξεσηκώνονται τα ακροδεξιά αντανακλαστικά κάποιων. Δυο βλαμμένοι δολοφόνησαν μια κοπέλα που δεν τους έφταιγε τίποτε. Οι μειονότητες δεν έχουν σχέση. Το ότι ο ένας εκ των δύο ήταν αλβανικής καταγωγής δεν έχει καμία θέση στην κουβέντα, για τον ίδιο λόγο που δεν έχει σχέση στην κουβέντα αν ήταν ψηλός ή κοντός ή πόσα κιλά πάγκο έκανε (πολλά, αλλά δεν έχουν σχέση με το έγκλημα. Όπως και η καταγωγή του).
-Καταλαβαίνουμε νομίζω πως οι ΛΟΑΤΚΙ είναι κάτι διαφορετικό από πχ τους Μουσουλμάνους στην Θράκη, αλλά έχουν και οι δύο ένα κοινό: και οι δύο για πολλά χρόνια θεωρούνταν πολίτες δεύτερης κατηγορίας από το Κράτος. Με τα χρόνια η θέση τους βελτιώθηκε, αλλά ακόμη δεν είναι η ίδια με τους υπόλοιπους. Προφανώς αυτοί οι δύο είναι μειονότητες, η μία είναι θρησκευτική/εθνική (εδώ κάνει τζιζ βέβαια...) ή άλλη περιθωριοποιείται λόγω των σεξουαλικών προτιμήσεών της.
Και τα δύο σε ένα κράτος δικαίου δεν πρέπει να συμβαίνουν.
Αν δεν σου αρκεί η wikipedia, ρίξε μια ματιά και εδώ, μου φάνηκε ενδιαφέρον από ένα διαγώνιο διάβασμα που έκανα.
-Διάκριση μειονοτήτων / Κατηγοριοποίηση
Στην Ελλάδα εντοπίζονται οι εξής οι κατηγορίες μειονοτικών ομάδων :
i. Εθνικές μειονότητες :Τούρκοι, Σλαβομακεδόνες, Τσάμηδες
ii. Εθνοτικές μειονότητες :Αθίγγανοι, Πομάκοι, Βλάχοι, Εβραίοι,
Αρμένιοι, Αρβανίτες
iii. Θρησκευτικές μειονότητες : Μουσουλμάνοι, Καθολικοί,
Προτεστάντες, Μάρτυρες του Ιαχωβά (άλλως Χιλιαστές),
Παλαιοημερολογίτες
iv. Γλωσσικές μειονότητες : (βάσει γλώσσας) Τούρκικα, Πομάκικα,
Σλαβομακεδονικά, Αρβανίτικα, Βλάχικα, Εβραϊκά, Ρομανί.
v. Διάφορες μειονότητες: Οικονομικοί μετανάστες, Ομοφυλόφιλοι


Η Ελλάδα πάντως επίσημα αναγνωρίζει μόνον μία μειονότητα και αυτοί είναι οι μουσουλμάνοι της Θράκης. Είναι φανερό για πιο λόγο γίνεται αυτό. Επίσης, δεν αναγνωρίζει άλλες γλώσσες και δεν τις διδάσκει στα σχολεία. Κάτι που δεν εμποδίζει πχ τους Βλάχους να μιλάνε τα Βλάχικα, ή στην Φλώρινα ν' ακούς τα Μακεδονίτικα ή Σλαβομακεδονικά ή δεν ξέρω κι εγώ πώς αλλιώς να τα πω μην τυχόν και παρεξηγηθεί κανένας βορειοελλαδίτης.

Γενικώς τα πράγματα είναι απλά, και η πραγματικότητα απλούστερη, αρκεί να θέλουμε να την δούμε και να μην κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας. Το μένος που βγήκε εναντίον του Ζακ Κωστόπουλου από κάποιους δεν ήταν επειδή πήγε να κλέψει, αλλά επειδή ήταν αδερφή. Και πρεζάκι. Και οροθετικός. Και όσο όλα αυτά έβγαιναν στην επιφάνεια αυτά, τόσο πιο πολλή η λύσσα κάποιων.

Αυτοί οι κάποιοι ακόμη θεωρούν πως έφταιγε το θύμα και τον καθιστούν συνυπεύθυνο με τους κτηνάνθρωπους που τον σκότωσαν με τις κλωτσιές. Γιατί υποθέτω τους ενοχλούν οι αδερφές, γενικώς μιλάνε περίεργα, κινούνται περίεργα, ΔΕΝ είναι σαν εμάς τους φυσιολογικούς, αυτό κατάλαβα εγώ τουλάχιστον. Και συμμετέχουν και στο Gay Pride πώς διάβολο το λένε. Αυτό πού το πας;
:s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#554916 συμφωνώ ότι την κοπέλα στη ρόδο την σκότωσαν απλά διεστραμμένα άτομα και τίποτα παραπάνω (γράφεις και για τους οικονομικούς μετανάστες μέσα πάντως, παρότι βέβαια συμφωνώ ότι δεν έχει σχέση το ότι είσαι μειονότητα καθώς δεν σου δίνει κανένα ελαφρυντικό να είσαι εγκληματίας, ειδικά σε αυτό το επίπεδο)

όπως επίσης τουλάχιστον όσο ζω δεν κατάλαβα ποτέ τους όποιους λοατκι να είναι πολίτες β' κατηγορίας, πιο παλιά ίσως αλλά ειδικά από άποψη νόμου δεν πιστεύω ότι είχαν κάποια λιγότερα δικαιώματα και το πιο ουσιαστικό πρόβλημα που είχε παραμείνει (των κληρονομικών) λύθηκε με το σύμφωνο συμβίωσης
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#554918 δεν ειδα κανενα μενος μεχρι που οι διαφορες "οργανωσεις" λαοτκι η πως διαολο λεγονται αρχισαν να μιλανε για ρατσιστικη δολοφονια..φανταζομαι πως οι αστυνομικοι και οι του εκαβ ηξεραν ποιος ηταν και τον αρχισαν στις ψιλες επειδη ηταν "διαφορετικος" ε?
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#554921
Anonymous Founder έγραψε:Πάμε από την αρχή:

-Καταλαβαίνουμε νομίζω πως οι ΛΟΑΤΚΙ είναι κάτι διαφορετικό από πχ τους Μουσουλμάνους στην Θράκη, αλλά έχουν και οι δύο ένα κοινό: και οι δύο για πολλά χρόνια θεωρούνταν πολίτες δεύτερης κατηγορίας από το Κράτος.


Το μένος που βγήκε εναντίον του Ζακ Κωστόπουλου από κάποιους δεν ήταν επειδή πήγε να κλέψει, αλλά επειδή ήταν αδερφή. Και πρεζάκι. Και οροθετικός. Και όσο όλα αυτά έβγαιναν στην επιφάνεια αυτά, τόσο πιο πολλή η λύσσα κάποιων.


-HF, πως οι ΛΟΑΤΚΙ θεωρούνταν (κι εσύ παρελθοντικό χρησιμοποιείς) δεύτερης κατηγορίας από το Κράτος? :hmmm:
Και επειδή το πολλά χρόνια είναι σχετικό, ας μείνουμε στα τελευταία 20-30 χρόνια... στέρηση ψήφου? διαφορετικά εργατικά δικαιώματα? διαφορετικά διακαιώματα από τους υπόλοιπους?


-Το συμπέρασμα αυτό δεν έχει κάποια λογική βάση σύμφωνα με αυτά που ξέρουμε... και άντε οι συγκεκριμένοι πολίτες να τον ήξεραν και να είναι όντως υπάνθρωποι... Οι αστυνομία? :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#554924 -Αν ο Ζακ Κωστόπουλος ήθελε να παντρευτεί τον καλό του, θα μπορούσε να πάει στον κύριο Καμίνη να τον παντρέψει; :s_wink
-Για να μην μιλήσω για τα άπειρα ζητήματα στο κληρονομικό δίκαιο και πως λόγω της νομοθεσίας ο οποιοσδήποτε ΛΟΑΤΚΙ θα έπαιρνε ένα μύδι (άπειρα τα παραδείγματα).
-Υιοθεσία να πω ή κάνει τζιζ; :s_blush

-Η αστυνομία έκανε αυτό που τους είπε ο νοικοκυραίος κοσμηματοπώλης και οι γύρω γύρω. Όχι; :s_blush

:s_blush


:s_blush
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#554925
QsisVTS έγραψε:όπως επίσης τουλάχιστον όσο ζω δεν κατάλαβα ποτέ τους όποιους λοατκι να είναι πολίτες β' κατηγορίας, πιο παλιά ίσως αλλά ειδικά από άποψη νόμου δεν πιστεύω ότι είχαν κάποια λιγότερα δικαιώματα και το πιο ουσιαστικό πρόβλημα που είχε παραμείνει (των κληρονομικών) λύθηκε με το σύμφωνο συμβίωσης

Τα κληρονομικά λύθηκαν, αλλά ο πολιτικός γάμος που ΔΕΝ τους επιτρέπεται για παράδειγμα, αμέσως τους καταχωρεί σε πολίτες δεύτερης κατηγορίας.
Τόσο δύσκολο είναι και πρέπει να το λέω εγώ; :vava:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#554926
Anonymous Founder έγραψε:
QsisVTS έγραψε:όπως επίσης τουλάχιστον όσο ζω δεν κατάλαβα ποτέ τους όποιους λοατκι να είναι πολίτες β' κατηγορίας, πιο παλιά ίσως αλλά ειδικά από άποψη νόμου δεν πιστεύω ότι είχαν κάποια λιγότερα δικαιώματα και το πιο ουσιαστικό πρόβλημα που είχε παραμείνει (των κληρονομικών) λύθηκε με το σύμφωνο συμβίωσης

Τα κληρονομικά λύθηκαν, αλλά ο πολιτικός γάμος που ΔΕΝ τους επιτρέπεται για παράδειγμα, αμέσως τους καταχωρεί σε πολίτες δεύτερης κατηγορίας.
Τόσο δύσκολο είναι και πρέπει να το λέω εγώ; :vava:

δεν θεωρώ ότι όλα πρέπει να τους αφορούν όλους

εγώ πχ που δεν μπορώ να γεννήσω παιδί πρέπει ντε και καλά να γεννήσω ή να λέω ότι γεννάω, ή να λέω ότι είμαι κορίτσι για να αποφύγω τη στράτευση;

βέβαια ακόμα και σε αυτό δίνεται δικαίωμα πλέον ακόμα και σε ανηλίκους να αποφασίσουν πώς νιώθουν αυτή την εποχή (πολύ κακώς κατά τη γνώμη μου βέβαια)

σε θέματα υιοθεσίας και γάμου είμαι κατά, η οικογένεια έχει συγκεκριμένο σκοπό όχι να κάνει ο καθένας το κέφι του, που έτσι κι αλλιώς αν θέλει το κάνει με μια παρένθετη μητέρα πχ ή με τη δωρεά σπέρματος

δεν είδα το κράτος να πηγαίνει να παίρνει τα παιδιά όποιου το παιδί είναι δικό του λόγω των σεξουαλικών του προτιμήσεων

απλά δεν έχει κάποιο νόημα να αποκαλείται ο άλλος σύζυγος , ειδικά από τη στιγμή που τα επί της ουσίας δικαιώματα είναι ίδια επάνω στον/στη σύντροφό του

όσο για την υιοθεσία το θεωρώ καπρίτσιο και δεν μπορώ να συμφωνήσω ποτέ ότι ένα παιδί που δεν βρίσκεται στη συμβατική κατάστασης μάνας-πατέρα είναι στην ιδανική κατάσταση, φυσικά θα συμβεί από ανάγκη πολλές φορές, αλλά όχι και με τη βούλα του κράτους ειδικά από τη στιγμή που μιλάμε για κάτι που πάει κόντρα στο κοινό αίσθημα και δεν αποτελεί ουσιαστική καταπίεση για κανέναν (εκτός από το ίδιο το παιδί ίσως, αν βρεθεί σε αυτή τη δύσκολη κατάσταση)
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#554929 Τι θα πει δεν έχει νόημα;
Γιατί όπως εσύ κι εγώ έτσι κι αυτός να μη μπορεί να κάνει γάμο με το σύντροφό του επειδή έτσι ΓΟΥΣΤΆΡΕΙ;
Ποιος είμαι εγώ να αποφασίζω αν πρέπει ή δεν πρέπει, αν έχει νόημα ή όχι, από τη στιγμή που δεν επηρεάζουν τη ζωή κανενός παρά μόνο τη δική τους; Αν γι αυτόν έχει νόημα για μένα περισσεύει
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#554931 μα μπορούν να έχουν την οικογένειά τους, ποιος το απαγορεύει;

επειδή δεν τους αποκαλούν συζύγους; στο όνομα θα κολλήσουμε; ή το πώς σε αποκαλούν οι άλλοι σε νοιάζει;

εσύ δηλαδή τη σύζυγό σου μέχρι να την παντρευτείς με στεφάνια και βέρες δεν την θεωρούσες σύζυγό σου; περίμενες να πάρεις το οκ από τον μουσάτο τύπο;

αυτά δεν έχουν κανένα νόημα..
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 10 Δεκ 2018, 21:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά