Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#622385 Γιατί είναι δική της επιλογή.-
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#622390 Ξέρεις τί ειναι το πιο γαμάτο σε τέτοιες περιπτωσεις δρδινο? Οι άντρακλες που ουρλιάζουν ΡΙΞΤΟ ΤΟ ΓΑΜΗΜΕΝΟ άμα γκαστρώσουν καμια και θέλει να το κρατήσει.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#622391
mirage έγραψε:Το πρόβλημα βεβαια ειναι πως πολλά αν όχι ολα από όσα γράφονται στην αφίσα ειναι λαθος. Αλλά αυτό δεν εχει ιδιαίτερη σημασία στην alternative facts εποχή που ζούμε.


Ούτε αυτό είναι το πρόβλημα. Η σαπιλα εντοπίζεται στην μέρος που αποφασισε το ταλιμπαναριο να υπενθυμίσει ποια είναι η εσαεί θέση του για τον ρόλο του γυναικείου φύλου. Στα συνήθη μέρη (παγκαρι νεοκορου, στρατώνας, δικαστήρια κλπ) μια χαρά ανήκει.

Αλλά είπαμε. ΧΟΎΝΤΑ ΧΟΎΝΤΑ. :s_sarcastic :s_sarcastic

Μέχρι προχτές όμως τα θεία προσβάλλονταν από θεατρικά , ταινίες, πίνακες και γλυπτά.
:iconcool:


Αν όλες οι γυναίκες φρόντιζαν να μην μένουν έγκυες με τις μεθοδους που δόξα το θεό υπάρχουν πλέον, γιατί να κάνουν αμβλωση???

Κάνεις 2 σφάλματα. Πρώτον.Ειναι Ελλάδα.
Δεύτερον. Είναι 2020.

Νικοπαππα βλέπεις πόσο απαλός ήμουν; :inlove:
Άβαταρ μέλους
By mirage
#622392
224v έγραψε:Αν όλες οι γυναίκες φρόντιζαν να μην μένουν έγκυες με τις μεθοδους που δόξα το θεό υπάρχουν πλέον, γιατί να κάνουν αμβλωση???
Προφανώς περιπτώσεις βιασμών, κλπ αυτονόητα το κρατάει η όχι δικό της θεμα.
Εάν δεν ξέρει τι θέλει από τη ζωή της πάλι οκ. Η αφίσα μια γνώμη λέει δεν υποχρεώνει κανένα... Έχουμε λογοκρισία??? Εκτός και αν φοβουνται μερικοι ότι το σκεπτικό της αφίσας θα βρει ευοικοα ώτα.....






< Note >
Δλδ τι ακριβώς φοβούνται μηπως αυξηθούν οι πωλήσεις αντισυλληπτικων; Δεν ξερω αν το έχεις καταλάβει αλλα τα εν λογω άτομα ειναι γενικα κατά καθε μορφής αντισύλληψης.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#622393
224v έγραψε: Έχουμε λογοκρισία??? Εκτός και αν φοβουνται μερικοι ότι το σκεπτικό της αφίσας θα βρει ευοικοα ώτα.....


Επιλεκτική κυρίως :lol:

Το σκεπτικό της αφίσας (παράνομες δεν είναι αυτές?) δεν ξέρω τι ώτα θα βρει αλλά το να συζητιέται σε επίπεδο καφενείου ένα θέμα που απασχολεί μια ζωή με επιχείρημα "δικό μου είναι ότι θέλω κάνω" , διακορεύει γαλαξίες η αλήθεια είναι
Μετα βίας ακούστηκε οτι υπάρχει και ένας νόμος , που προβλέπει πότε και που μπορεί να γίνει αλλά αυτό περνά σε 2η μοίρα ή αν πάμε στο βασικό, 2 άτομα συνευρέθηκαν για να γίνει κάτι αλλά μετά είναι τους ενός?
Γιατί ξέρεις , υπάρχει και το επιχείρημα "δεν αναγνωρίζω , φεύγω και η συνέχεια στα γουναραδικα- δικαστήρια" και τελειώνει επίσης η ιστορία ,που χρησιμοποιείται πολλάκις οπότε βλέπουμε που οδηγεί υπέροχα το σταρχιδιαμόλ των 500mg που απ'ότι φαίνεται καταναλώνεται σε μεγάλες ποσότητες
Άβαταρ μέλους
By drdino
#622394 Ακριβώς επειδή απασχολεί μια ζωή, αυτήν της γυναίκας που το φέρει, δεν χωράνε αφίσες και λοιπές πίπες.
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#622395
Νίκος Παππάς έγραψε:Εχω σοκαριστει με την κουβεντα. Υποτιθεται πραγματα λυμενα με νομο απο την δεκαετια του 80 καποιοι σωνει και ντε να τα φερουν για συζητηση. :dizzy:

Αν καποια γυναικα θελει η οχι να γινει γονιος ειναι δικο της δικαιωμα. Οπως και να σταματησει μια ανεπιθυμητη κυηση στο διαστημα που οριζει ο νομος.


Δυστυχώς δεν είμαστε η μοναδική χώρα στην οποία γίνεται προσπάθεια να αφαιρεθεί το δικαίωμα των γυναικών να αποφασίσουν τι θα κάνουν με το σώμα τους. Στην Αμερική, όπου με την διάσημη απόφαση Roe v. Wade του ανώτατου δικαστηρίου αυτό το θέμα είχε διευθετηθεί εδώ και δεκαετίες, ο πρόεδρος Τραμπ εργάζεται συστηματικά (μέσω της αντικατάστασης των αποθανόντων δικαστών με υπερσυντηρητικούς) για να την ανατρέψει.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#622402
diplomat έγραψε:Σίγουρα θέλουν την απαγόρευση. Η επαναφορά του ακραίου αυτού αιτήματος στο δημόσιο διάλογο "πέτυχε" την ενεργοποίηση των κατεψυγμένα συντηρητικών ομάδων.
Μια βόλτα στο ίντερνετς θα σε πείσει για αυτόν τον ισχυρισμό μου.

Επίσης, εάν το κοιτάξεις λίγο βαθύτερα, ναι, θα δεις μίσος στην αφίσα. Ο ρόλος της γυναίκας δεν είναι να γεννοβολάει απογόνους των ΕΛ, για να λυθεί το δημογραφικό.
Οι άνθρωποι αυτοί έχουν τέτοιες "λύσεις" στο μυαλό τους, με τους πιο προχωρημένους να θεωρούν την ελευθερία επιλογής για το σώμα της γυναίκας ως αμαρτία. :dizzy:
Τα παραπάνω είναι στα μάτια μου καθαρό μίσος.


Το ερωτηματικό μπήκε κατά λάθος στο post μου :oops: Ναι θέλουν να απαγορευτούν οι εκτρώσεις.

Περισσότερο ενεργοποιήθηκαν οι συζητήσεις από τους απανταχού "υπέρμαχους" των δικαιωμάτων και σωτήρες παρά από την παρουσία της αφίσας η οποία θα περνούσε απαρατήρητη αν δεν γινόταν ξεσηκωμός.
Αν το καλοσκεφτείς τον σκοπό της τον πέτυχε :innocent:

Για το μίσος στην αφίσα θα ήθελα να μου το υποδείξεις, όπως και το που δείχνει τον ρόλο της γυναίκας σε σχέση με το δημογραφικό.

g8777 έγραψε:
mirage έγραψε:Το πρόβλημα βεβαια ειναι πως πολλά αν όχι ολα από όσα γράφονται στην αφίσα ειναι λαθος. Αλλά αυτό δεν εχει ιδιαίτερη σημασία στην alternative facts εποχή που ζούμε.


Ούτε αυτό είναι το πρόβλημα. Η σαπιλα εντοπίζεται στην μέρος που αποφασισε το ταλιμπαναριο να υπενθυμίσει ποια είναι η εσαεί θέση του για τον ρόλο του γυναικείου φύλου. Στα συνήθη μέρη (παγκαρι νεοκορου, στρατώνας, δικαστήρια κλπ) μια χαρά ανήκει.

Αλλά είπαμε. ΧΟΎΝΤΑ ΧΟΎΝΤΑ. :s_sarcastic :s_sarcastic

Μέχρι προχτές όμως τα θεία προσβάλλονταν από θεατρικά , ταινίες, πίνακες και γλυπτά.
:iconcool:



Το αυτό και δι υμάς, που ακριβώς τα δείχνει όλα αυτά η αφίσα;
Το ότι είναι η άποψη των συντηρητικότερων κύκλων της χώρας το ξέρουμε, προφανώς όμως δεν είναι η αφίσα το πρόβλημα αλλά το δικαίωμα στο να εκφράζονται μέσω της αφίσας γιατί δεν μας αρέσουν οι απόψεις τους. :iconcool:

Με λίγα λόγια calm your tits, η αφίσα σαν αντικείμενο ούτε κρυφά μηνύματα περνάει σαν τους ροκ δίσκους :lipsealed: ούτε προσβάλει κανέναν.
Μπορεί να είναι παραπλανητική όπως και των vegan που βολικά δεν λένε ότι χρειάζεσαι ένα κάρο συμπληρώματα και επικαλείται το συναίσθημα, ούτε τον ρόλο της σύγχρονης γυναίκας στην κοινωνία, ούτε το δημογραφικό ούτε τίποτα από αυτά τα τραγελαφικά.

Επίσης μόνο το 36% των γυναικών παγκοσμίως έχουν ελεύθερη και χωρίς περιορισμούς πρόσβαση στην έκτρωση, οπότε όχι δεν είναι ένα λυμένο θέμα, τουλάχιστον όσο εύκολα παρουσιάζεται.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#622407 Οι συζητήσεις ενεργοποιήκαν όχι με την αφίσσα, αλλά με το άρθρο λαγό του σπορτάιμ και τα +1 απ τον μπουμπουκο.

Που προφανώς ΔΕΝ ειναι τυχαία η αναμόχλευση, και οι αφίσσες έρχονται προς επιρρωση. Και ακόμα πιο ενδιαφέρον ειναι οτι η υπουργός παιδείας είχε διατελέσει Πρόεδρος αν δεν κάνω λάθος μια εκ των ΜΚΟ που χρηματοδοτησαν την φάση.

Όσον αφορά το 36%, λίγο έλεος με τα στατιστικά ρε διμικ, ούτε τριτοδεσμίτης δεν κάνει τέτοιες ματσακωνιές :lol: Στον ανεπτυγμένο κόσμο που έχουμε υποτίθεται σαν reference τα ποσοστά είναι συντριπτικά. Κάτι πολωνίες που έχουν ξανανέβει οι μουλάδες πάνω (ναι, οι εκκλησιαστικοί κύκλοι τυπου καντιώτη :s_yes που τόσο ακίνδυνοι είναι ) μάλλον παραφωνία το λες.

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#622410
Hellenic tifosi έγραψε:Τεσπα, εγώ δε νομίζω ότι τίθεται οποιοδήποτε θέμα απαγόρευσης εκτρώσεων εν έτει 2020 - πολύς καβγάς για το τίποτα.


Το είχα γράψει και αλλού για το ίδιο θέμα και απλά, για να μην το ξαναγράφω...

markvag από εδώ έγραψε:Όλη αυτή η ιστορία με το "εγώ δεν λέω να αλλάξει κάτι, απλά θέλω να ανοίξει η συζήτηση" για απλά, βασικά δικαιώματα, μου γυρίζει τ' άντερα... Γιατί προφανώς όλοι αυτοί οι ηλίθιοι αν πουν πως απλά είναι μισάνθρωποι δεν θα τους ακούσει κανείς, αλλά αν το θέσουν έτσι θα βρουν αυτιά να τους ακούσουν.

Κάποια ζητήματα έχουν λυθεί. Είχαμε μία συζήτηση κάποτε και ΚΑΤΑΛΗΞΑΜΕ ως κοινωνία σε μερικά συμπεράσματα, όπως πχ πως οι γυναίκες είναι ίσες με τους άντρες, πως οι γυναίκες πρέπει να έχουν οι ίδιες τον έλεγχο του σώματός τους, κτλ...



Ξεκινάω gofundme εκστρατεία όπου θα εκφράζω την αντίθεσή μου στο δικαίωμα ψήφου όσων δεν έχουν τουλάχιστον μεταπτυχιακό, φαντάζομαι δεν υπάρχει κάποιο θέμα;;; Εγώ εκφράζω την απορία μου πως γίνεται να επιτρέπουμε σε ανθρώπους που δεν έχουν επαρκή εκπαίδευση να παίρνουν αποφάσεις σε τόσο σημαντικά ζητήματα, όπως το ποιος θα μας κυβερνήσει.

Δεν ζητάω κάτι, απλά θέτω προβληματισμούς. :rtfm: :s_wink
Άβαταρ μέλους
By Chris
#622413 Εντωμεταξυ η φαση κανει μπαμ οτι προκειται περι οργανωμενου σχεδιου να ανοιξει το θεμα προς συζητηση, στην γενικοτερη λογικη του "δεν υποννοω τιποτα, μια -αθωα- ερωτηση εκανα"

Αν νοιαζονταν εστω και λιγο για τις γυναικες/παιδια, θα μπορουσαν να εχουν μια τελειως διαφορετικη προσεγγιση, που θα απευθυνεται κατευθειαν στις υποψηφιες μαμαδες, του στυλ ξανασκεψου το, να κι ενα τηλεφωνο υποστηριξης, κλπ κλπ. Αλλα εφτιαξαν αυτη που ειναι σχεδιασμενη για να χτυπησει κατευθειαν στα ευαισθητα αντανακλαστικα του ποιμνιου. Ουτε καν μια γλυκουτσικη φατσα απο ενα βρεφος πχ που ισως κατι να αλλαζε στη σκεψη μιας κοπελας που σκεφτεται αμβλωση, κατευθειαν το εμβρυο μεσα στη μητρα που η μεση 16χρονη ισως να μην καταλαβαινει καν τι ειναι. Σημειολογικα ειναι ξεκαθαρη η τακτικη πισω απο κατι τετοιο. Σιχαματα.-
Άβαταρ μέλους
By dimik
#622414
rx8_drifter έγραψε:

Όσον αφορά το 36%, λίγο έλεος με τα στατιστικά ρε διμικ, ούτε τριτοδεσμίτης δεν κάνει τέτοιες ματσακωνιές Στον ανεπτυγμένο κόσμο που έχουμε υποτίθεται σαν reference τα ποσοστά είναι συντριπτικά. Κάτι πολωνίες που έχουν ξανανέβει οι μουλάδες πάνω (ναι, οι εκκλησιαστικοί κύκλοι τυπου καντιώτη :s_yes που τόσο ακίνδυνοι είναι ) μάλλον παραφωνία το λες.

Εικόνα


Το site που έβαλα και είναι υπέρ των εκτρωσεων τα δίνει.. εγώ κάνω ματσακωνιες;
Τώρα να είναι να παίρνουμε σαν reference ότι μας βολεύει οκ.



< >
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#622418 Το γραφικακι δείχνει Αγγλία, Ελβετία, Καταλονία, Μονακό, Φινλανδία, Ιαπωνία, Νότια Κορεα (αλλά Βόρεια Κορεα μια χαρά), Νεα Ζηλανδία και μερικές δεκάδες ακόμη χώρες να είναι πιο συντηρητικοί απο εμάς?
Άβαταρ μέλους
By mirage
#622420 Lichtenstein οχι Ελβετια
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#622422 Πάντως το θέμα ειναι κλεισμένο εδώ και πολλάααα χρόνια και δεν υπάρχει η παραμικρή περίπτωση να αλλάξει.

Ξεκινάω gofundme εκστρατεία όπου θα εκφράζω την αντίθεσή μου στο δικαίωμα ψήφου όσων δεν έχουν τουλάχιστον μεταπτυχιακό, φαντάζομαι δεν υπάρχει κάποιο θέμα;;; Εγώ εκφράζω την απορία μου πως γίνεται να επιτρέπουμε σε ανθρώπους που δεν έχουν επαρκή εκπαίδευση να παίρνουν αποφάσεις σε τόσο σημαντικά ζητήματα, όπως το ποιος θα μας κυβερνήσει.

Δεν ζητάω κάτι, απλά θέτω προβληματισμούς. :rtfm: :s_wink


Είναι αναφαίρετο δικαίωμα σου και να πιστεύεις ό,τι θέλεις, και να το λες. Αν θέλεις να χαλάσεις λεφτά για κάτι που ειναι συνταγματικά κατοχυρωμένο, δεν αναθεωρείται, και αλλάζει μόνο με.... επανάσταση, καν'το :lol:

Τεσπα, ο καθένας έχει την άποψη του - προσωπικά τη γραμμή τη βάζω στην ευθεία παραβίαση δικαιωματος, και την ευθεία προσβολή. Δηλ η αφίσα μεσα στη βλακεία της και τα λάθη της δεν γίνεται επιθετική, ούτε ζητά απευθείας απαγόρευση. Αν το περιεχόμενο της ηταν τυπου "απαγορέψτε τις - φονιάδες", θα συμφωνούσα 100% στο να κατέβουν.