Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#647966 Το 2ο κύμα έρχεται και θα τα πάρει όλα αμπάριζα . Εγώ αγόρασα 4 πάνινες πολλαπλών κι άρχισα να τις φοράω. Βλέπω μερικούς με μάσκα αλλά σχετικά είναι λίγοι.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#647967 Βάζοντας στην άκρη για λίγο την ανικανότητα, την ανευθυνότητα, την ευρύτερη αναποτελεσματικότητα της σιχαμένης παράταξης να ενημερώσω όσους είναι ακόμα κλεισμένοι στο καβούκι τους και βλέπουν το φυτεμένο ιεροψάλτη σε επανάληψη στο γιουτούψ ότι μετά το Πάσχα αν μπορούσε ο κόσμος έξω να κάθεται στο σβέρκο του διπλανού του θα το έκανε.

Τζάμπα το κομπαρσιλίκι του ΚΚΕ δηλαδή και το εξαιρετικό σποτάκι στο Σύνταγμα. :thumbsdown:

Τώρα βέβαια που μπαίνει στη μέση η Εκκλησία και λαμβάνοντας υπόψη τις σκοτεινές δυνάμεις που κρύβονται από πίσω (βλ. εκδρομείς στο Ισραήλ που κόλλησαν όλη την Ελλάδα) ίσως δεν έχουμε δει ακόμα τίποτα®.

Από επιστημονική άποψη δεν ξέρω πως εξηγείται το ότι δεν έχει γίνει μπραφ σε κρούσματα γιατί έχω καιρό να διαβάσω zougla. :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#647968
dimviii έγραψε:σημερα πρωτη μερα στη δουλεια που βγηκα εξω σε πελατες.
Δεν ειδα μασκα πουθενα,δεν ειδα την αρμοζουσα προσοχη,αποστασεις,αντισηπτικα κλπ.Ειμαι πολυ περιεργος να δω τι θα γινει σε 10-15 μερες.


Πουθενά δεν έχω βάλει μάσκα σε όσα μαγαζιά (διαφόρων κατηγοριών) πήγα, αλλά σε αρκετά φορούσαν οι εργαζόμενοι.
Μόνο στην Toyota Γιαννίτσας στην Πειραιώς με υποχρέωσαν και έβαλα για πρώτη φορά στη ζωή μου.
Δεν άντεξα πάνω από 3 λεπτά. Είχε και 38 βαθμούς το Σάββατο βέβαια.

Πραγματικά πολύ δύσκολες οι συνθήκες εργασίας με τη μάσκα. :(
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#647969
dimviii έγραψε:σημερα πρωτη μερα στη δουλεια που βγηκα εξω σε πελατες.
Δεν ειδα μασκα πουθενα,δεν ειδα την αρμοζουσα προσοχη,αποστασεις,αντισηπτικα κλπ.Ειμαι πολυ περιεργος να δω τι θα γινει σε 10-15 μερες.

Ετσι ειναι παντου σχεδον. Ανοιξα την προηγουμενη Δευτερα και ενας στους 10 πελατες φοραει μασκα. Κανενας δεν κραταει αποσταση, εγω πισωπαταω λιγο- λιγο :lol:
Το αντισηπτικο δε, μονο εγω το χρησιμοποιω.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#647970 Ατομική ευθύνη κλπ κλπ κλπ. Busso αμα σε ζορισε η απλή χειρουργική σκέψου να φορούσες και FFP3 γιατι το απαιτούσε η εργασία σου και μάλιστα σε χώρους ακομα πιο ζεστούς.
Όπως έχουμε ξαναπεί οι μάσκες δεν προστατεύουν εμάς αλλα τους άλλους.
Επίσης Νίκο αν δεν χρησιμοποιούν αντισηπτικό κακώς δεν τους λες να το κάνουν, αν δεν κρατάνε αποστασεις επισης. Μετά θα μας φταίνε οι παπάδες και οι εκκλησίες βέβαια.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#647971 παντως στον κομμωτη που πηγα σημερα ηταν αψογος.Απολυμανση μπροστα μου στα παντα,ποδιες μιας χρησης,μια συσκευη που αγορασε, που οτι βαλεις μεσα το απολυμαινει κλπ.Επισης υποχρεωτικα λουσιμο μεσα στο μαγαζι.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#647972 Μασκα φορούσες; Ξερω δεν προβλέπεται Ελλάδα βέβαια.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#647973
mirage έγραψε:Μασκα φορούσες;


και εγω και ο κομμωτης.Πλανταξα γτχμ. :lol: Πολυ τυπικος,μου εκανε εντυπωση.Ανοιχτες πορτες με ερκοντισιο ολα κομπλαν.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#647974 Ωραίος και μπράβο και στους 2 σας.
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#647975
mirage έγραψε:Ατομική ευθύνη κλπ κλπ κλπ. Busso αμα σε ζορισε η απλή χειρουργική σκέψου να φορούσες και FFP3 γιατι το απαιτούσε η εργασία σου και μάλιστα σε χώρους ακομα πιο ζεστούς.
Όπως έχουμε ξαναπεί οι μάσκες δεν προστατεύουν εμάς αλλα τους άλλους.
Επίσης Νίκο αν δεν χρησιμοποιούν αντισηπτικό κακώς δεν τους λες να το κάνουν, αν κρατάνε αποστασεις επισης. Μετά θα μας φταίνε οι παπάδες και οι εκκλησίες βέβαια.


Δεν το παίζω Άγιος, δεν είμαι κιόλας. Εξάλλου το γράφω δημόσια. Ήρωες όσοι πρέπει να φορούν μάσκες αυτό το διάστημα στις δουλειές τους.
Μπορώ να σου πω όμως, ότι γενικά ρωτούσα αν μπορώ να περάσω σε κατάστημα, έβαζα αντισηπτικό στα χέρια και κρατούσα αποστάσεις.
Αλλά αυτό με τη μάσκα, μου χτύπησε άσχημα. Ομολογώ στενοχωρήθηκα για τόσο κόσμο. :(
Και ανέφερα ένα παράδειγμα με έκθεση αυτοκινήτων, γιατί δεν είχαν καν κλιματισμό. Ίσως με πιο λογικές θερμοκρασίες όπως των προηγούμενων εβδομάδων, με κάτω από 25 βαθμούς, να είναι σαφώς καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#647977
mirage έγραψε:Μασκα φορούσες; Ξερω δεν προβλέπεται Ελλάδα βέβαια.


Από όσο θυμάμαι, προβλέπεται. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια γιατί δεν τα έχω ανάγκη τα κουρεία. :lol:
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#647995
dimviii έγραψε:σημερα πρωτη μερα στη δουλεια που βγηκα εξω σε πελατες.
Δεν ειδα μασκα πουθενα,δεν ειδα την αρμοζουσα προσοχη,αποστασεις,αντισηπτικα κλπ.Ειμαι πολυ περιεργος να δω τι θα γινει σε 10-15 μερες.


Της ποπης θα γινει και θα φταιει η εκκλησια. :iconcool:

Giuseppe Busso έγραψε:
Πουθενά δεν έχω βάλει μάσκα σε όσα μαγαζιά (διαφόρων κατηγοριών) πήγα, αλλά σε αρκετά φορούσαν οι εργαζόμενοι.
Μόνο στην Toyota Γιαννίτσας στην Πειραιώς με υποχρέωσαν και έβαλα για πρώτη φορά στη ζωή μου.
Δεν άντεξα πάνω από 3 λεπτά. Είχε και 38 βαθμούς το Σάββατο βέβαια.

Πραγματικά πολύ δύσκολες οι συνθήκες εργασίας με τη μάσκα. :(



Ειχες τοσο καιρο μουσια :lol:
, φορα μασκα και ασε τους μαλακες να κανουν οτι τους κατεβασει η κουτρα τους.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#648018 Η μαμα του πιτσιρικα που ψηφιζει και εκανε καλο ζντουπ αλλα ευτυχως οχι πλατς στα βραχια του φαρου στη Ναυπακτο....

Δεν επικροτώ την δράση του παιδιού μου πρόκειται ξεκάθαρα για μια νεανική επιπολαιότητα που τα παιδιά σε αυτές τις ηλικίες και ειδικά στη Ναύπακτο αυτή την εποχή συνηθίζουν να υιοθετούν, ούτε το καταδικάζω όμως, ξέρουμε πως λειτουργούν οι έφηβοι. Το παιδί μου σώθηκε από βέβαιο θάνατο γιατί ήταν εκεί απλοί πολίτες που έτρεξαν να τον βοηθήσουν και τους ευχαριστώ με όλη μου την ψυχή για αυτό. Όμως που ήταν οι αρχές; Που ήταν το λιμενικό; Δεν θα έπρεπε να κυκλοφορεί και να εποπτεύει την περιοχη ; Ο δήμος; Που είναι ; Τι μέτρα έχει πάρει; Στο λιμάνι γίνονται έργα και η δημοτικοί αρχή δεν εχει πάρει τα απαραίτητα μέτρα προστασίας. Η αστυνομία που ήταν όταν ξέρουμε πως γίνεται συνάθροιση στο λιμάνι μάλιστα εν μέσω κορονοϊού και δεν τηρούνται τα μέτρα προστασίας; Αυτή λοιπόν καταδικάζω και όχι το παιδί μου.


...και δεν φταιει το ηλιθιο, αλλα ολοι οι αλλοι :protest:
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#648023 Πού είναι ο Βάγκνερ, πού είναι ο Πουτσίνι;;;;;;;;;;