Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#669585
mirage έγραψε:
cabala10 έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Στον δικο μου κυκλο, οσες γυναικες ειχαν καλες δουλεις με αντιστοιχες απολαβες, ΚΑΜΙΑ δεν αφησε την δουλεια της για να μεγαλωσει παιδια. Εβαλαν babysitter στην αρχη, βρεφονηπιακο μετα, κλπ. Το ξεκοψαν στους συζυγους τους απο την αρχη και πολυ καλα εκαναν.

Αυτες που εμειναν σπιτι γιατι θα ερχοταν σχεδον μια η αλλη και προτιμησαν να τα μεγαλωσουν αυτες, το μετανιωσαν ολες. Γιατι εμειναν πολυ περισσοτερο καιρο ανεργες μετα, γιατι δεν βρηκαν ποτε αναλογη δουλεια, γιατι χασανε ενσημα, λεφτα, ανεξαρτησια, την καθημερινη συναναστροφη με αλλους ανθρωπους.

ποσο καλες μανες ηταν οι πρωτες οταν εχασαν στην ουσια 5-6 χρονια απο το μεγαλωμα του παιδιου?
ειναι δικοπο μαχαιρι
το να ερχονται ομως μερικες και να ζητανε τα ιδια λεφτα ενω θελουν λιγοτερη δουλεια χωρις καποιον λογο ειναι καπως


Εξίσου καλές με τους πατεράδες που δεν έκατσαν στο σπιτι. Βασικά τι σχέση έχει με το ποσο καλος ειναι ενας γονιός με το αν κάθεται ή όχι στο σπίτι;
Το τελευταίο με το μαχαίρι δεν το κατάλαβα καν.
Μπορείς να μας δώσεις παραπάνω πληροφορίες;

Οταν χανεις χρονο με το παιδι σου και εισαι 12 ωρες εξω και δουλευεις πρακτικα μεγαλωνει με καποιον ξενο και οχι με σενα

σωστα?
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#669586
Govus έγραψε:
cabala10 έγραψε:ζητανε τα ιδια λεφτα ενω θελουν λιγοτερη δουλεια χωρις καποιον λογο

Το αναλύεις λίγο αυτό :hmmm: ;

αυτο δεν ειναι το μοττο του δηθεν κινηματος που ξεκινησε στην αμερικη? να εξισωθει το μισθος ασχετα με τις ωρες εργασιας?
Άβαταρ μέλους
By mirage
#669592
cabala10 έγραψε:
mirage έγραψε:
cabala10 έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Στον δικο μου κυκλο, οσες γυναικες ειχαν καλες δουλεις με αντιστοιχες απολαβες, ΚΑΜΙΑ δεν αφησε την δουλεια της για να μεγαλωσει παιδια. Εβαλαν babysitter στην αρχη, βρεφονηπιακο μετα, κλπ. Το ξεκοψαν στους συζυγους τους απο την αρχη και πολυ καλα εκαναν.

Αυτες που εμειναν σπιτι γιατι θα ερχοταν σχεδον μια η αλλη και προτιμησαν να τα μεγαλωσουν αυτες, το μετανιωσαν ολες. Γιατι εμειναν πολυ περισσοτερο καιρο ανεργες μετα, γιατι δεν βρηκαν ποτε αναλογη δουλεια, γιατι χασανε ενσημα, λεφτα, ανεξαρτησια, την καθημερινη συναναστροφη με αλλους ανθρωπους.

ποσο καλες μανες ηταν οι πρωτες οταν εχασαν στην ουσια 5-6 χρονια απο το μεγαλωμα του παιδιου?
ειναι δικοπο μαχαιρι
το να ερχονται ομως μερικες και να ζητανε τα ιδια λεφτα ενω θελουν λιγοτερη δουλεια χωρις καποιον λογο ειναι καπως


Εξίσου καλές με τους πατεράδες που δεν έκατσαν στο σπιτι. Βασικά τι σχέση έχει με το ποσο καλος ειναι ενας γονιός με το αν κάθεται ή όχι στο σπίτι;
Το τελευταίο με το μαχαίρι δεν το κατάλαβα καν.
Μπορείς να μας δώσεις παραπάνω πληροφορίες;

Οταν χανεις χρονο με το παιδι σου και εισαι 12 ωρες εξω και δουλευεις πρακτικα μεγαλωνει με καποιον ξενο και οχι με σενα

σωστα?
Δεν ξερω θα ήθελα να μου αναλυσεις την σκέψη σου και αν αφορά και τους 2 γονείς ή όχι.
Επίσης θα ήθελα πληροφορίες και για το κίνημα στην Αμερική που ανέφερες.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#669595 αν οπως λες εχει baby sitter προφανως δουλευουν και οι δυο αρκετα οποτε χανει αρκετο χρονο απο την ζωη της για το παιδι με ανταλλαγμα μια καλυτερη οικονομικα ζωη στο μελλον με οτι ρισκα αυτο φερνει

αυτο λεω

τωρα για το αλλο νομιζω οτι ξερεις για το υποτιθεμενο gender gap που αρχισε απο τις γυναικειες αμερικανικες ομαδες ποδοσφαιρου που ηθελαν να εχουν τα ιδια επιπεδα συμβολαιων με τους αντρες παρολο που δεν φερνουν ουτε το 1/10 απο εσοδα ετσι και αλλιως
Άβαταρ μέλους
By italakias
#669596
Anonymous Founder έγραψε:H γυναίκα δεν είναι πρώτα απ όλα μάνα. Η γυναίκα είναι πρώτα απ' όλα άνθρωπος, κατόπιν γυναίκα, μετά ό,τι αυτή θέλει.
Αν δεν θέλει να είναι μάνα, δεν θα είναι.
Αν δεν θέλει να μεγαλώσει η ίδια τα παιδιά της και να κάνει καριέρα, αυτό θα κάνει.
Δεν θα καθορίσουμε εμείς το τι θα κάνει ή το τι θέλει.

Δεν καθοριζουμε,την αποψη μας λεμε.
Ακου.
Το συντριπτικο ποσοστο γυναικων,κοιταζουν πρωτα να κανουν οικογενεια και αν μπορουν να εργαζονται.
Το μεγαλο λαθος που κανετε ολοι εδω μεσα ειναι οτι μπερδευετε την εργασια με την καριερα.
Εργασια ειναι να δουλευει καποια σε Σ/Μ ή σε καποιο γραφειο με σκοπο ενα εξτρα εισοδημα για το σπιτι.
Καριερα ειναι οταν βαζει στοχους να ανεβει εργασιακη θεση ωστε και εκεινη να αισθανεται καλυτερα (βασικα ματαιοδοξια ειναι)και να βαζει περισσοτερα στην τσεπη.
Το πρωτο στερει καποιες ωρες απο το 24ωρο ,το δευτερο στερει περισσοτερα και στο τελος το παιδι το μεγαλωνει ξενος.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#669597 Δεν ξερω cabala τπτ και δεν ξερω επίσης που κολλα αυτο στην όλη συζήτηση. Αλλα ειπαμε σιγα σιγα θα μας τα εξηγήσεις ολα.
Άβαταρ μέλους
By kovathe
#669598 Πραγματικά απογοητευτικό ποσο πίσω είναι κάποια κολλημένα μυαλά...
Άντρες γυναίκες έπρεπε να έχουν ακριβως τα ίδια δικαιώματα, ίδιους μισθούς και ίδια προνόμια..
Επίσης απογοητευτικό το ποσο θεωρείται δεδομένο οτι η corporate καριέρα συνεπάγεται μίτινγκς τα βράδια και ωράρια οτι να ναι και άπειρες ώρες στην εταιρία για να αποδείξεις την αφοσίωση σου ξερωγω....
Παρόλο που έχει αποδειχθεί το αντίθετο και οτι αυτό το μοτίβο είναι αντιπαραγωγικο και οδηγει αναπόφευκτα σε burn out.
Και βέβαια η ακόμα πιο δεδομένη αντίληψη οτι οι μακροχρονες μητρικές άδειες είναι προνόμιο για λίγους σε δημόσιο και τράπεζες και βέβαια αδιανόητο οτι θα έπρεπε να ισχυει για ΟΛΟΥΣ και άντρες και γυναίκες και να θεσμοθετηθεί παντού.
Όπως και η μείωση του χρονου εργασίας (εβδομαδιαία και μέχρι τη σύνταξη, ακόμη και μείωση των ημερών σε 4 εβδομαδιαία έχει προταθεί), αύξηση μισθών, universal income κλπ κλπ....
Ουτοπικά πραγματα....

< >
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#669602
kovathe έγραψε:Επίσης απογοητευτικό το ποσο θεωρείται δεδομένο οτι η corporate καριέρα συνεπάγεται μίτινγκς τα βράδια και ωράρια οτι να ναι και άπειρες ώρες στην εταιρία για να αποδείξεις την αφοσίωση σου ξερωγω....


Δεν θυμάμαι ποιος το έγραψε αυτό, αλλά μου έκανε εντύπωση πόσο 80ς αντίληψη είναι η παραπάνω. :oops:

Θα έχει πλάκα να πας σε σύγχρονη δυτική κόρπορετ και να προσπαθήσεις να κανονίσεις μίτινγκ στις 9 το βράδυ. :lol:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#669609 Οι σύγχρονες δυτικές κορπορετ έχουν συνήθως 2-3 άτομα για δουλειές που η κατσαπλιαδοκορπορετ στην Ελλάδα πληρώνει 1ατομο, για αυτό και τα ωράρια πανε περίπατο.

Αυτό για να το ξέρω εγώ που δουλεύω στο μπακάλικο του μπαμπά μου είναι ντροπή να μην το ξέρετε εσείς στις μοντέρνες κορπορετ.
:oops:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#669615 Έχει πολύ πλάκα αυτή η σιγουριά, σε κάποιο παράλληλο σύμπαν θα πρέπει να ζω.

Πέμπτη βράδυ και όπου να ναι θα αρχίσουν να παίζουν οι συναγερμοί γιατί ως συνήθως είναι πάνω από 10 άτομα στο γραφείο και κανένας δεν θα σκεφτεί να απενεργοποησει τον συναγερμό. Το ΣΚ θα είναι ακόμα χειρότερα, σχεδόν σαν καθημερινή.

Για να μην πω για εβδομαδιαία calls που μπαίνουν οι άλλοι από Αμερική και όχι μόνο στις 4 και στις 5 το πρωί δική τους ώρα.

Όλα αυτά σε μπακάλικο με 700 local, 4000 στο cluster και πάνω από 200.000 εργαζόμενους παγκοσμίως.

Το μόνο που στέκει είναι το burn out.

edit: τσέκαρα τα mail μου και τα τελευταία 2 είναι στις 7 και στις 8 το βράδυ από το HR, κάποια μανατζαραια δουλεύει ακόμα.



< >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#669616 Οι Αμερικανοί ειναι σε άλλη φάση, δεν συγκρίνεται η εργασιομανία τους με Ευρωπαϊκά δεδομένα.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#669617 Αμερικανοι, Ιάπωνες ή Κορεάτες;
Άβαταρ μέλους
By A-Viper7
#669621
dimik έγραψε:Έχει πολύ πλάκα αυτή η σιγουριά, σε κάποιο παράλληλο σύμπαν θα πρέπει να ζω.

Πέμπτη βράδυ και όπου να ναι θα αρχίσουν να παίζουν οι συναγερμοί γιατί ως συνήθως είναι πάνω από 10 άτομα στο γραφείο και κανένας δεν θα σκεφτεί να απενεργοποησει τον συναγερμό. Το ΣΚ θα είναι ακόμα χειρότερα, σχεδόν σαν καθημερινή.

Για να μην πω για εβδομαδιαία calls που μπαίνουν οι άλλοι από Αμερική και όχι μόνο στις 4 και στις 5 το πρωί δική τους ώρα.

Όλα αυτά σε μπακάλικο με 700 local, 4000 στο cluster και πάνω από 200.000 εργαζόμενους παγκοσμίως.

Το μόνο που στέκει είναι το burn out.

edit: τσέκαρα τα mail μου και τα τελευταία 2 είναι στις 7 και στις 8 το βράδυ από το HR, κάποια μανατζαραια δουλεύει ακόμα.



< >


Tι να σε πω ρε αρχηγέ μου, εγώ στο δημόσιο δουλεύω
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#669622 Όταν μπαίνεις να πουλήσεις υφακι α λα Μανταμ Σουσού 'Παναγιωτακη δώσε στις φτωχουλες λίγη μοντέρνα κορπορετ', μη το γυρίζεις μετά σε 'σαμαλι, κοκ, πασατεμπο'.

Δε λέει.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#669624
drdino έγραψε:Οι Αμερικανοί ειναι σε άλλη φάση, δεν συγκρίνεται η εργασιομανία τους με Ευρωπαϊκά δεδομένα.
Δεν είναι θέμα εργασιομανιας, αν θέλει το corporate weekly call 30 άτομα από αντίστοιχες χώρες δεν θα πει κανείς "σόρυ είναι εκτός ωραρίου"


< >