Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#774517
socratesn έγραψε:Ρε παιδιά προφανώς είναι θέμα βούλησης, και προφανώς 2 - 3 - 10 ανεκπαίδευτοι νεαροί αστυνομικοί δε θα λύσουν κανένα πρόβλημα σε κανένα πανεπιστήμιο, αλλά από αυτό τον ισχυρισμό (που θεωρώ πως είναι ευρέως αποδεκτός),


Έλα όμως που δεν είναι... :lol:


dimik έγραψε:
Ας πούμε ότι έχω βρεθεί και σε μάχη εκ παρατάξεως μεταξύ ΕΑΑΚ-ΚΝΕ εντός Αριστοτελείου.



Απλά, καθημερινά φαινόμενα δηλαδή. Τώρα πως 6 χρόνια στο ΠΑΜΑΚ και άλλοι πόσοι φίλοι σε ΠΑΜΑΚ και ΑΠΘ δεν πέτυχαν κάτι τέτοιο δεν ξέρω, μάλλον ήμασταν πολύ τυχεροί.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#774522 Μη μπλέκεις ΠΑΜΑΚ κολετζ με ΑΠΘ ρε συ, καμια απολύτως σχέση.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#774524
markvag έγραψε:
socratesn έγραψε:Ρε παιδιά προφανώς είναι θέμα βούλησης, και προφανώς 2 - 3 - 10 ανεκπαίδευτοι νεαροί αστυνομικοί δε θα λύσουν κανένα πρόβλημα σε κανένα πανεπιστήμιο, αλλά από αυτό τον ισχυρισμό (που θεωρώ πως είναι ευρέως αποδεκτός),


Έλα όμως που δεν είναι...


dimik έγραψε:
Ας πούμε ότι έχω βρεθεί και σε μάχη εκ παρατάξεως μεταξύ ΕΑΑΚ-ΚΝΕ εντός Αριστοτελείου.



Απλά, καθημερινά φαινόμενα δηλαδή. Τώρα πως 6 χρόνια στο ΠΑΜΑΚ και άλλοι πόσοι φίλοι σε ΠΑΜΑΚ και ΑΠΘ δεν πέτυχαν κάτι τέτοιο δεν ξέρω, μάλλον ήμασταν πολύ τυχεροί.
Η δεν είχατε φίλους σε καμία από τις 2 πλευρές

Πολύ πρόχειρα κάνα 2 πρόσφατα

https://www.rizospastis.gr/story.do?id=11720531

20 χρόνια μετά η ίδια ιστορία δηλαδή, περπατάς στον χώρο του πανεπιστημίου και μπορεί να φας ντου γιατί κάποιος από την παρέα έχει άλλες πολιτικές πεποιθήσεις, επίπεδο και πολιτισμός αυριανων επιστημόνων

Όπως λέει και ο Mirage αν και στο ΠΑΜΑΚ βρέθηκα λίγες σχετικά φορές μιλάμε για μέρα με νύχτα.
Έσκαγες πάρτυ στο πολυτεχνείο ΑΠΘ με βερμούδα, μαύρη μπλούζα και μούσι και στο ΠΑΜΑΚ έτρωγες πόρτα από τον μπράβο στην είσοδο.

Επίσης ο υπεύθυνος της διατριβής μου στο μεταπτυχιακό είναι καθηγητής στο ΠΑΜΑΚ και είναι από τους καλύτερους που έχω συναντήσει.

< >
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#774525 Eγώ πέρασα αρκετά χρονάκια και στα δύο (ΑΠΘ - ΠΑΜΑΚ), το ΠΑΜΑΚ είναι ακριβώς η επιβεβαίωση του γιατί πρέπει να λυθούν κάποια βασικά προβλήματα σε μεγάλα πανεπιστήμια όπως το ΑΠΘ και είναι μία εξαίρεση που επιβεβαιώνει τα όσα λέμε.

Έχοντας ένα μικρό campus και απαλλαγμένο από την παραβατικότητα γιατί αυτή την απορροφούσε το τεράστιο campus του γειτονικού ΑΠΘ, κατάφερε να είναι ένα πανεπιστήμιο που πραγματικά δεν γνωρίζω έναν άνθρωπο να μην έχει φύγει ικανοποιημένος από τις γνώσεις που πήρε. Επίσης έχει εξαιρετική διασύνδεση με την αγορά εργασίας της Β.Ελλάδας, την ώρα που λογικά στο ΑΠΘ αν πλησίαζε κανένας CEO μεγάλης εταιρείας είχε σημαντικές πιθανότητες να του κλέψουν το ρολόι, προτού βρει ταλαντούχους φοιτητές :metalo:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#774536
dimik έγραψε:
https://parallaximag.gr/apth-edo-telioni-i-logiki-5483



Ντιμηκ ξεχνάς την εγγύηση του fail safe και θα σε μαλώσω.
Αυτά έγιναν από παρακρατικους ασφαλιτες -προβοcatcha για το άσυλο κλπ κλπ.
Ξέρω είναι βαρετό το ποίημα αλλα με λίγη προσπάθεια το έχεις.
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#774565 καποια λαμογια τους πειραζε δηθεν ο καρανικας....

Εικόνα


ποιος εχασε την ντροπη για να την βρει η ληστοσυμμορια
Άβαταρ μέλους
By Giuseppe Busso
#774594
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#774598
dimik έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Εγώ πάλι νομίζω dimik πως η άποψή σου θα ήταν διαφορετική, αν είχες τελειώσει μια διαφορετική σχολή στην Ελλάδα. Είμαι βέβαιος πως αν είχες πάει σε ένα πολυτεχνείο, σε μια ιατρική, ή σε ένα άλλο πιο γνωστό και αξιόλογο ελληνικό πανεπιστήμιο, θα ήσουν λιγότερο απορριπτικός. Τώρα, επειδή το σύστημα δεν σου επέτρεψε κάτι άλλο, προτιμάς Κύπρο, όπου με τα λεφτά και τον παρά σου θα σπούδαζες εκεί που θέλεις.
Κατανοητό, αλλά δεν λειτουργεί πάντα έτσι. Είναι εξαιρετικά απίθανο η Κύπρος να φτάσει σε πρεστιζ (+ρανκινγκς) τα ελληνικά πανεπιστήμια, είτε χωρίς είτε με πανεπιστημιακή αστυνομία (νομίζω όλοι έχουμε πεισθεί πλέον πως με την πανεπιστημιακή αστυνομία το κύρος τους θ'απογειωθεί...).

Ακόμη και σήμερα, από Ελλάδα στην Κύπρο πάνε όσοι δεν πέρασαν στην σχολή που ήθελαν, ή όσοι θέλουν να πάρουν εύκολα ένα μεταπτυχιακό που αναγνωρίζεται στην Ελλάδα χωρίς να κουραστούν ιδιαίτερα. Για ποιο κύρος μιλάμε λοιπόν; Για την Ευρώπη ειδικά, είναι μάλλον στα όρια του ασήμαντου και ίσως πιο κάτω και από όλες τις ανατολικές που κάποτε σχεδόν όλες πουλούσαν πτυχία.


Αλλά ντ'άλλα της Παρασκευής το γάλα ως συνήθως με ολίγο από ad hominem

Είσαι πολύ σίγουρος ότι δεν έχω ιδια εμπειρία από λειτουργία Ελ πανεπιστημίου χωρίς να έχω αναφέρει κάτι.

Δεν έγραψα ότι προτιμάω την Κύπρο, το ότι θα κάνω το σκατο μου παξιμάδι ή θα χρεωθώ για να σπουδάσει το παιδί μου στο εξωτερικό είναι δεδομένο κυρίως γιατί θα σπουδάσει αυτό που θέλει και όχι αυτό που του έτυχε σε μέρος που πάλι έτυχε. Αλλά παραμένει άσχετο με την κουβέντα.

Ερχονται με πανελλήνιες στο Πανεπιστήμιο Κύπρου και στο ΤΕΠΑΚ όπως με παγκυπριες εξετάσεις περνάνε και οι ντόπιοι, δεν έρχεται οποίος πληρώνει. BTW στα ίδια με το πανεπιστήμιο Κρήτης φαίνεται να είναι φέτος το UOC.

To ad hominem, πού ακριβώς το είδες δηλαδή; Επειδή είπα πως η σχολή που τελείωσες δεν είναι στις κορυφαίες της χώρας;; :lol:
Λίγο αστείο το συγκεκριμένο, αλλά δεν αλλάζει το γεγονός πως δεν είναι όλες οι σχολές το ίδιο αξιόλογες ή επιθυμητές αν θέλεις.
Δεν φταίω εγώ που η σχολή σου δεν ήταν στο τοπ, ούτε η δική μου ήταν (όταν πέρασα, ήταν κάτω από αρκετές του ΕΜΠ, και φυσικά τους ΗΜΜΥ της Πάτρας, τι να κάνουμε δηλαδή, τόσο μπόρεσα, εκεί πήγα, κάποιοι άλλοι τα κατάφεραν καλύτερα και μπήκαν σε καλύτερες σχολές και με μεγαλύτερο κύρος).
Αφού τώρα έχεις βρει τι φταίει και ξέρεις τι θα κάνεις όταν έρθει η ώρα, εμένα μου περισσεύει. Είναι πάντως ανάγλυφο και ξεκάθαρο πως έχεις τον καημό και το σαράκι, πως το σύστημα το ελληνικό σε αδίκησε. Τι να κάνουμε όμως, έτσι ήταν το σύστημα τότε για όλους, σήμερα είναι ακόμη πιο άδικο.
:s_hang
Φαντάζομαι επίσης, κι εσύ όταν λες πως θα σκιστείς να προσφέρεις το καλύτερο, δεν εννοείς ούτε Ελλάδα, ούτε προφανώς Κύπρο, αλλά κάνα UK ή EE. Σου εύχομαι ολόψυχα να το καταφέρεις, αφού το θέλεις τόσο πολύ. Γνώμη μου είναι πως κάτι τέτοια είναι προβολές των θέλω μας πάνω στα παιδιά μας, αλλά εσύ ξέρεις καλύτερα.
:s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#774609 Εικόνα

αφου ειναι τόσο υπερ γαματη αυτη η κυβερνηση και τους κατουραει ολους με το μεγαλο τους το λιλι, γιατι δεν κανει εκλογες;

να δω και την κρητη, μπλε και τι στον κοσμο..... :dizzy: :dizzy: :dizzy: :help: :help: :help: :help:
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#774612 Δημοσκόπηση GPO: Ανατροπή στην Κρήτη με πρώτη τη ΝΔ, καθώς το ΠΑΣΟΚ ανεβαίνει και «κόβει» τα ποσοστά του ΣΥΡΙΖΑ


https://thecaller.gr/politiki/dimoskopi ... ou-siriza/
Άβαταρ μέλους
By dimik
#774613 @ΗF

Κοίτα και 2 φορές πανελλήνιες έδωσα και περνούσα σε πανεπιστήμιο και τις 2 αλλά το μηχανογραφικο μου ήταν συμπληρωμένο με βάση την ειδικότητα όχι πρώτα πανεπιστήμια και μετά ΤΕΙ και μάλιστα κόντρα στην γνώμη όλου του περίγυρου τότε. Άλλωστε μια σχολή ήθελα μόνο πραγματικά την Ικάρων αλλά μου γκρέμισαν τα όνειρα η οφθαλμιατροι την τελευταία χρόνια, η πληροφορική ήταν το χομπυ μου και η εναλλακτική για αυτό μάζεψα το κουράγιο μου δήλωσα μόνο σχολές σχετικές με πληροφορική και μάλιστα από Λάρισα και πάνω.

Το λάθος μου ήταν ότι σκεφτόμουν με το κάτω κεφάλι και δεν εκμετάλλευτηκα την δυνατότητα που μου έδωσαν οι γονείς μου να σπουδάσω στο εξωτερικό, όχι ότι θα άλλαζαν πάρα πολλά στην επαγγελματική μου πορεία αλλά σίγουρα θα γλίτωνα πολύ ταλαιπωρία και χρόνο.

Αυτήν λοιπόν την ταλαιπωρία δεν θέλω με τίποτα να την περάσει το παιδί μου και θα κάνω ότι περνάει από το χέρι μου να σπουδάσει αυτό που θέλει και του αρέσει και οπου επιθυμεί.
Αν θέλει να σπουδάσει Ελλάδα ας το κάνει, αν και μεγαλωμένος αλλού το βλέπω δύσκολο, εγώ απλά θα του εξηγήσω την πραγματικότητα ή όποια δεν είναι τόση χαλαρή όσο παρουσιάζεται εδώ μέσα.

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#774621 Μόνον που εγώ δεν μίλησα για σύγκριση ΑΕΙ με ΤΕΙ, με μπερδεύεις με άλλον μάλλον. Ξαναλέω, αν είχες μπει στην πρώτη 10άδα των σχολών προτίμησής σου, θα είχες άλλη γνώμη. Μόνος σου ουσιαστικά το λες.
Από εκεί και μετά, υποθέτω ο καθένας θέλει το καλύτερο για το παιδί του, σου εύχομαι να καταφέρεις να του το προσφέρεις. Και το κλείνω εδώ.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#774644 Αυτό σου περιέγραψα, ότι κάνεις λάθος υποθέσεις για πάρτη μου γιατί δεν υπήρχε πρώτη και δεύτερη δεκάδα προτίμησης υπήρχε μια σχολή η Ικάρων, και μετά όσο εγγυτερα στα Γιάννενα που ήταν η τότε κοπέλα τόσο το καλύτερο αρκεί να ήταν πληροφορική, γιατί κάτι φυσικόμαθηματικα περνούσα ούτως ή άλλως. Ούτε πικρία για ΑΕΙ\ΤΕΙ-όνομα σχολής ούτε προβολές των θέλω στο παιδί ούτε τίποτα.

Απλά είχα αρκετό χρόνο να χασομερησω σε διάφορα ιδρύματα και να βγάλω συμπερασματα για το "επίπεδο"


< >