Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#626185
mirage έγραψε:
224v έγραψε:
drdino έγραψε:
224v έγραψε:Πάντως στο Ν.Δελχι έχουν εφαρμογη στο κινητο και σου λέει την κοντινή δημ. Τουαλέτα!!! για να πάς. Εμείς εδώ ?? Μπαίνεις στα μαγαζιά και ρωτάς σα ζητιάνος

< Note >


Και αυτό τι σημαίνει; Ινδία και καθαριότητα δεν πάνε μαζί.
Προσπαθούν πάντως!!!!
Βέβαια στο Βαρανάσι εκεί στο Γάγγη κολυμπάνε πλάι σε ακαθαρσίες και πτώματα από τα κρεματόρια.
Στα ξενοδοχεία κλπ είναι καθαροί.. και σέβονται το κόκκινο!!!! Όταν όμως γίνει πράσινο χαμός στο Ίσωμα.

< Note >
Αναρωτιέμαι σε ποιά Ινδια ακριβως πήγες με αυτα που διαβάζω. Τεσπα.
15 μέρες Ν.Δελχι, Βαρανάσι, Ταζ Μαχάλ, τζαιπουρ, σύνολο 1500 χλμ στους δρόμους και αεροπλάνα. Τροφή σε ο.τι τύχαινε, καλό η της γειτονιάς, καντίνες αεροδρομίων κλπ. Μόνο λαχανικά ωμά δεν έφαγα, και νερό φυσικά εμφιαλωμένο.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#626189
dimviii έγραψε:
MIXOStsi έγραψε:το "κατάλαβα λάθος" δεν νομίζω ότι ταιριάζει εδώ...
το "δεν κατάλαβα τίποτα", φαίνεται πιο σωστό!

γι αρχή, δεν εξέφρασα κάποια απορία σε ότι έγραψα.


ε πες μου τι ηθελες να πεις με αυτο το ποστ,να καταλαβω ντε.


οτι η παραδοχή του άρθρου, είμαστε άνεργοι, πληρώνουμε ΕΝΦΙΑ σε ημιτελές σπίτι που μένουμε και δεν έχουμε τα ταισουμε τα παιδιά μας, κάπου δεν ευσταθεί...
Άβαταρ μέλους
By otso
#626213 Η κυβέρνηση της Φινλανδίας σχεδιάζει να διπλασιάσει σχεδόν τη διάρκεια της άδειας πατρότητας ώστε να δώσει στους νέους πατέρες άδεια μετ' αποδοχών ίσης διάρκειας με εκείνη που δικαιούνται οι νέες μητέρες. Πηγή: www.lifo.gr
https://www.lifo.gr/now/world/269026/i- ... oi-miteres

Διαβαζω το ερθρο γεματος περιεργεια να δω ποσο διαλο αδεια θα παιρνουν και τι βλεπω ... 7 μηνες
:s_rofl
και ξεραθηκα στα γελια , εδω ο κοβαθε ειχε αδεια κυοφοριας και μητροτητας 2.5 χρονια .
οταν χτιζαμε ακροπολεις τρωγανε βελανιδια.
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#626246
MIXOStsi έγραψε:
dimviii έγραψε:
MIXOStsi έγραψε:το "κατάλαβα λάθος" δεν νομίζω ότι ταιριάζει εδώ...
το "δεν κατάλαβα τίποτα", φαίνεται πιο σωστό!

γι αρχή, δεν εξέφρασα κάποια απορία σε ότι έγραψα.


ε πες μου τι ηθελες να πεις με αυτο το ποστ,να καταλαβω ντε.


οτι η παραδοχή του άρθρου, είμαστε άνεργοι, πληρώνουμε ΕΝΦΙΑ σε ημιτελές σπίτι που μένουμε και δεν έχουμε τα ταισουμε τα παιδιά μας, κάπου δεν ευσταθεί...


το οτι εισαι ανεργος δεν ειναι το μοναδικο που χρειαζεται για να μην πληρωσεις ενφια.
εαν το συνολο των ακινητων σου περναει τα 150 τετραγωνικα πληρωνεις. Εαν το εισοδημα ειναι πανω απο 9κ για αγαμο πληρωνεις.Εαν εισαι παντρεμενος με ενα παιδι πχ και εισοδημα πανω απο 11κ πληρωνεις.
Οπως βλεπεις ειναι πανευκολο με ενα σπιτι 90 τμ και ενα εξοχικο στο χωριο 70τμ να πληρωνεις ενφια ενω εισαι ανεργος.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#626250 σωστά αυτά που γράφεις...

συνεχίζει η παραδοχή του άρθρου να μην ευσταθεί...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#626253
MIXOStsi έγραψε:σωστά αυτά που γράφεις...

συνεχίζει η παραδοχή του άρθρου να μην ευσταθεί...


γιατι να μην ευσταθει,ανεργος με πανω απο 150 τμ συνολο ακινητων,πληρωνει ενφια.Θεωρεις απιθανο να μην σιτιζονται κανονικα?
Άβαταρ μέλους
By glf
#626487 LoRaWAN gateway της Cisco.

Γενικά είναι δίκτυο μετάδοσης δεδομένων, πολύ χαμηλής ενέργειας και παίζει στην GSM μπάντα ραδιοκυμάτων μαζί δλδ με τα κινητά τηλέφωνα.

Είναι το καλύτερο δίκτυο για ΙΟΤ και ασύρματους αισθητήρες.

ΔΕΝ είναι ... 5G. :)
Άβαταρ μέλους
By 224v
#626492 Ευχαριστώ.....για την ενημέρωση.. και εγώ για 5 g δεν το είχα.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By glf
#626494 Εγώ απορώ που το έχουν έτσι στο δρόμο..
Δε θέλει και πολύ να το μαζέψει κάποιος...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#626495
glf έγραψε:LoRaWAN gateway της Cisco.

Γενικά είναι δίκτυο μετάδοσης δεδομένων, πολύ χαμηλής ενέργειας και παίζει στην GSM μπάντα ραδιοκυμάτων μαζί δλδ με τα κινητά τηλέφωνα.

Είναι το καλύτερο δίκτυο για ΙΟΤ και ασύρματους αισθητήρες.

ΔΕΝ είναι ... 5G. :)

Ωραίος! :metalo:
Να συμπληρώσω κι εγώ πως συνήθως αυτά τοποθετούνται για να ελέγξουν οδοφωτισμό. Είναι πιθανό να έχουν αλλάξει στην περιοχή τα φώτα με LED τα οποία επικοινωνούν με LoRaWAN.
Τώρα για το καλύτερο, έτσι νόμιζα κι εγώ, αλλά τελευταία ακούω πολλές γκρίνιες:
https://www.zdnet.com/article/lorawan-n ... ay-beware/

Με ενδιαφέρει πολύ το θέμα γιατί αφορά και αποφάσεις πάνω στην δουλειά, αλλά ακόμη δεν έχω καταλήξει. Το σίγουρο είναι πως για όλα τα αντίστοιχα πρωτόκολλα (Zigbee, Z-wave) , ακούω γκρίνιες για την ασφάλεια, αλλά δεν είμαι και expert και δεν ξέρω τι να πιστέψω.
Το σίγουρο είναι πως στους μεγάλους παρόχους δεν αρέσουν αυτά τα πρωτόκολλα, και ειδικά το LoRaWAN γιατί δεν πρόκειται να βγάλουν λεφτά έτσι. Λεφτά θα βγάλουν μόνον αν επιλεγεί το 5G. H αγορά αυτή την στιγμή έχει γυρίσει όλη προς το LoRaWAN πάντως και είναι λογικό: είναι δωρεάν, και ο εξοπλισμός για να το στήσεις μπορεί να κοστίζει ελάχιστα (δεν χρειάζεται απαραίτητα Cisco :lol: ).
https://enterpriseiotinsights.com/20190 ... iot-market

:s_yes
Άβαταρ μέλους
By drdino
#626504 Όντως, κι εγώ στο ράδιο το άκουσα το πρωί (φρικασέ) και έλεγα μήπως είναι φάση κουλούρι :lol:
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#626508
Anonymous Founder έγραψε:Θα μπορούσε να δημοσιοποιηθεί άνετα και στο Κουλούρι! :metalo:


Δίπλα απ το σπίτι που θα σε έβρισκε ο kacey δεν είναι ρε :help:
Δε μας τα χες πει αυτα :shifty: