Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#602197
Νίκος Παππάς έγραψε:

Επισης ειμαι γεματος αγνωστες λεξεις αλλα το Rangeman πολυ μου αρεσε. ΣΤΕΙΛΕ! :inlove:


Εικόνα

Όταν το δοκίμασε ο μεγάλος στο κατάστημα. (Φοβήθηκα το μέγεθος αλλά όλα ΟΚ)
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#602235
QsisVTS έγραψε:έλα πάμε :shifty:

https://www.zougla.gr/greece/article/xa ... es-eteries


Συνωμοσία είναι για να σε κάνουν βίγκαν, αν όχι λεσβία. :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#602237 :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl

Διαβεβαιωνω οτι το γελιο που επεσε στο εργοστασιο ακουστηκε απο Πετα μεχρι Πετρα Αρτας :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl

Γειασαν του μαγκα που σκεφτηκε την τρολια :inlove: :inlove: :inlove:



Πηρα τηλ απο αποκρυψη στο εμπορικο τμημα. Ειπα οτι το σωστο ειναι Haram :shifty:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#602240
QsisVTS έγραψε:
markvag έγραψε:

Έχω τρομερά μεγάλο πρόβλημα με τον κάθε ηλίθιο που θέλει να επιβάλλει τη δική του άποψη περί "ηθικής" σε όλους τους υπόλοιπους.

με τον κάθε κάθε;


Προφανώς. Αυτό δεν έγραψα;;; :hmmm:


dimik έγραψε:

Είναι πολλοί οι ηλίθιοι μάλλον :lol:


Προφανώς Νο. 2

Βέβαια, αυτά που έβαλες απλά αναφέρονται σε πρακτικά ζητήματα και ζητήματα ασφαλείας και όχι στο να μην φοράνε κοντές φούστες οι μαθήτριες...


junior gt έγραψε:Όχι ρε μλκς στολή :lol: :lol:
Έλεος. :dizzy:


Αυτό.


Anonymous Founder έγραψε:Είπα πως δεν μου φαίνεται λάθος η στολή, γιατί νομίζω λύνει θέματα και δεν βλέπω να δημιουργεί κάποιο.


Εμένα μου φαίνεται. Ποιος έχει δίκιο λοιπόν;; :lol:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#602250
Anonymous Founder έγραψε:Είπα πως δεν μου φαίνεται λάθος η στολή, γιατί νομίζω λύνει θέματα και δεν βλέπω να δημιουργεί κάποιο.


Ποιά θέματα λύνει; Ειλικρινής απορία.

Τα θέματα που δημιουργεί είναι αρκετά. Από την καταπίεση της διαφορετικότητας και της έκφρασης μέσω αυτής, μέχρι κάποιες πιο περίεργες ατραπούς ένταξης σε ομοιόμορφες, "κανονικές" ομάδες, όπου το διαφορετικό είναι μάλλον απευκταίο, ίσως και απαράδεκτο. Κοινώς, μην ξεχωρίζεις πολύ και μη λειτουργείς εκτός προκαθορισμένων πλαισίων ίνα μη σε βρει από αποστασιοποίηση και segregation βάσει αυτού, έως την πλήρη περιθωριοποίηση.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#602260
markvag έγραψε:
dimik έγραψε:

Είναι πολλοί οι ηλίθιοι μάλλον :lol:


Προφανώς Νο. 2

Βέβαια, αυτά που έβαλες απλά αναφέρονται σε πρακτικά ζητήματα και ζητήματα ασφαλείας και όχι στο να μην φοράνε κοντές φούστες οι μαθήτριες...




Πάω στοίχημα ότι στις άπειρες φορές που αναφέρετε η λέξη uniform policies συμπεριλαμβάνει και το μήκος της φούστας.
Όπου υπάρχει στολή υπάρχει και συγκεκριμένος τρόπος να φοριέται αλλιώς χάνεται όλο το νόημα του να φοράνε στολή. Συνήθως για τις φούστες το όριο είναι στο γόνατο.

επίσης δεν είναι πρακτικό θέμα το παρακάτω

where it considers that wearing jewellery to school might place a pupil at increased risk of bullying and harassment;



ούτε αυτό

protecting young people from external pressure to wear clothing they would not otherwise choose to adopt, protecting them from harassment, and from having to adopt dress codes associated with extreme or anti-social elements in the wider community, including styles and colours of clothing associated with gangs;


diplomat έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Είπα πως δεν μου φαίνεται λάθος η στολή, γιατί νομίζω λύνει θέματα και δεν βλέπω να δημιουργεί κάποιο.


Ποιά θέματα λύνει; Ειλικρινής απορία.

Τα θέματα που δημιουργεί είναι αρκετά. Από την καταπίεση της διαφορετικότητας και της έκφρασης μέσω αυτής, μέχρι κάποιες πιο περίεργες ατραπούς ένταξης σε ομοιόμορφες, "κανονικές" ομάδες, όπου το διαφορετικό είναι μάλλον απευκταίο, ίσως και απαράδεκτο. Κοινώς, μην ξεχωρίζεις πολύ και μη λειτουργείς εκτός προκαθορισμένων πλαισίων ίνα μη σε βρει από αποστασιοποίηση και segregation βάσει αυτού, έως την πλήρη περιθωριοποίηση.


H απλά αποφεύγεις την διαφορετικότητα-κενό γράμμα για την οποία πασχίζουν όλοι οι μαθητές χωρίς να επικεντρώνονται στην ουσιώδη διαφορετικότητα η οποία δεν ορίζεται από την εμφάνιση.
Επίσης το να μάθεις να λειτουργείς εντός πλαισίων και ομάδων είναι το ζητούμενο, αυτό θα χρειαστεί να κάνεις όλη σου την ζωή, το να σκέφτεσαι εκτός πλαισίων θέλει άλλα ταλέντα και δεν εξαρτάται από το τι φοράς.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#602263
dimik έγραψε:H απλά αποφεύγεις την διαφορετικότητα-κενό γράμμα για την οποία πασχίζουν όλοι οι μαθητές χωρίς να επικεντρώνονται στην ουσιώδη διαφορετικότητα η οποία δεν ορίζεται από την εμφάνιση.
Επίσης το να μάθεις να λειτουργείς εντός πλαισίων και ομάδων είναι το ζητούμενο, αυτό θα χρειαστεί να κάνεις όλη σου την ζωή, το να σκέφτεσαι εκτός πλαισίων θέλει άλλα ταλέντα και δεν εξαρτάται από το τι φοράς.


Από προσωπική εμπειρία πάντως το ότι ήμουν ΤΕΜΠΕΛΗΣ στο σχολείο (αρχιαδιάβαστος & αντιάριστος) δεν είχε να κάνει με την ανάγκη μου να ξεχωρίσω με το ντύσιμό μου -> t-shirt κλασσικά jeans και φόρμες φόραγα, το μαλλί bog standard πλην μιας περιόδου που παίχτηκε χαίτη :lipsealed: , σκουλαρίκια και tattoo απουσιάζουν μέχρι σήμερα. Επίσης, ήμουν αρκετά καλός σε λειτουργία εντός πλαισίων και ομάδων, ακόμα και στις πλέον ετερόκλητες (θητεία).

Προφανέστατα η διαφορετικότητα δεν εξαντλείται στην έκφραση μέσω της εμφάνισης (που θα ήταν εξαιρετικά επιδερμική προσέγγιση στο θέμα), μα αυτό δε σημαίνει ότι πρέπει να καταστείλουν το συγκεκριμένο κομμάτι. Θαρρώ επίσης ότι η ανάγκη για την ιδιαίτερη εμφάνιση μάλλον βρίσκεται στο peak στη συγκεκριμένη περίοδο της ζωής μας, εάν έχει κάποια παραπάνω σημασία.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#602270 είναι πολύ χειρότερο να ζηλεύεις τον διπλανό σου ή να δέχεσαι κριτική για αυτά που δεν μπορείς να έχεις από την όποια υποτιθέμενη έκφραση της μοναδικής σου υποτίθεται προσωπικότητας που απλά δεν υπάρχει γιατί ειδικά όταν είσαι μικρός μιμείσαι τους υπόλοιπους και ακολουθείς χαζές μόδες

επίσης η όποια έλλειψη πειθαρχίας δεν κάνει ποτέ καλό, δυστυχώς
Άβαταρ μέλους
By dimik
#602271 @diplomat Δεν είναι θέμα καταστολής της διαφορετικότητας αλλά των διακρίσεων με βάση την εμφάνιση.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#602275
dimik έγραψε:@diplomat Δεν είναι θέμα καταστολής της διαφορετικότητας αλλά των διακρίσεων με βάση την εμφάνιση.


Οι διακρίσεις βάσει εμφάνισης έχουν διαφορετικό πρίσμα, ένα δίπολο ουσιαστικά:
-Ρατσισμός και γενικότερος αποκλεισμός λόγω διαφορετικής εμφάνισης
-Συγκέντρωση περισσότερης (θεμιτής ή και αθέμιτης) προσοχής λόγω διαφορετικής εμφάνισης

Υπό αυτό το δίπολο πρόκειται όντως περί καταστολής της διαφορετικότητας λαμβάνοντας υπόψιν και τα δύο μέρη (ελπίζω).

QsisVTS έγραψε:είναι πολύ χειρότερο να ζηλεύεις τον διπλανό σου ή να δέχεσαι κριτική για αυτά που δεν μπορείς να έχεις από την όποια υποτιθέμενη έκφραση της μοναδικής σου υποτίθεται προσωπικότητας που απλά δεν υπάρχει γιατί ειδικά όταν είσαι μικρός μιμείσαι τους υπόλοιπους και ακολουθείς χαζές μόδες

επίσης η όποια έλλειψη πειθαρχίας δεν κάνει ποτέ καλό, δυστυχώς


Οι μόδες έχουν να κάνουν με εξωτερικούς παράγοντες και αποτελούν νομοτέλεια για μεγάλο κομμάτι των μαθητών. Σκέψου ότι και στολή να φοράς στο σχολείο, εάν είσαι επιρρεπής σε μόδες θα τις ακολουθείς πιστά (για ένα τέρμινο που κρατάει η καθεμιά) εξωσχολικά. Το αυτό και στη ζήλεια, είναι διαφορετικό ζήτημα IMHO.

Η πειθαρχία είναι λίγο δίκοπο μαχαίρι, θέλει σωστή δόση και σωστότερη εφαρμογή, δύσκολο θέμα.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#602282
dimik έγραψε:
επίσης δεν είναι πρακτικό θέμα το παρακάτω

where it considers that wearing jewellery to school might place a pupil at increased risk of bullying and harassment;



:hmmm:

dimik έγραψε:ούτε αυτό

protecting young people from external pressure to wear clothing they would not otherwise choose to adopt, protecting them from harassment, and from having to adopt dress codes associated with extreme or anti-social elements in the wider community, including styles and colours of clothing associated with gangs;


Δεν είναι πρακτικά ζητήματα;;; :hmmm:

Σε κάθε περίπτωση, δεν υποστηρίζω τη στολή στο σχολείο, αν και προφανώς (όπως και σχεδόν σε κάθε ζήτημα) υπάρχουν τα συν και τα πλην, μιας και δεν βρίσκω καλή ιδέα το να κάνεις τα παιδιά ομοιόμορφα στρατιωτάκια. Θεωρώ πως η στολή είναι μια πολύ "τεμπέλικη" λύση και γενικά πολύ κακή που δεν αντιμετωπίζει κανένα από τα προβλήματα που θέλει να λύσει. Και φυσικά, πολλοί που την προτείνουν έχουν ως στόχο τη "σωστή" και "πρέπουσα" (κατ' αυτούς) εμφάνιση των μαθητών. Και αυτό είναι το μόνο πρόβλημα που λύνει: Το πρόβλημα που έχουν ορισμένοι άνθρωποι μεγαλύτερης (από τους μαθητές) ηλικίας α) με το γεγονός πως η κάθε νέα γενιά κατά βάση τους γράφει στα @@ και θέλει να το δείχνει σε κάθε ευκαιρία (και άρα τους στερούν μία ευκαιρία και έτσι θεωρούν πως όλα φτιάχνουν... :lol: ) και β) με το ότι δεν έχουν όλοι η άνθρωποι την ίδια "ηθική" με αυτούς. Και φυσικά η συγκεκριμένη κατηγορία ανθρώπων (ιδίως αυτοί που είναι στη δεύτερη κατηγορία) θεωρούν καθήκον τους να επιβάλλουν τη δική τους περί ηθικής και κοινωνίας άποψη και πως αν δεν είναι όλα "σωστά" (όπως το εννοούν), τουλάχιστον να φαίνονται σωστά, άποψη με την οποία διαφωνώ κάθετα.

Προφανώς και δεν είναι όλοι έτσι, υπάρχουν πολλοί που πραγματικά έχουν άλλους προβληματισμούς, αλλά η αίσθησή μου είναι πως κατά βάση μιλάμε για ανθρώπους σαν αυτούς που περιέγραψα πιο πάνω. Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια... :s_dunno
Άβαταρ μέλους
By dimik
#602311 markvag ακυρώνεις ολόκληρες επιτροπές υπουργείων, εκπαιδευτικών κλπ γιατί θέλουν να επιβάλουν την "ηθική" τους.

Υ. Γ Η παρενόχληση και το μπουλινγκ δεν είναι πρακτικά θέματα, δεν έχουν σαφή όρια και ως εκ τούτου είναι και δύσκολα στην αντιμετώπιση.

< >
Άβαταρ μέλους
By g8777
#602317 Δεν θα τελούνται πλέον πολιτικοί γάμοι στο δημαρχείο Χίου

Η νέα δημοτική αρχή του κ. Σταμάτη Κάρμαντζη αποφάσισε ότι στο εξής δεν θα τελούνται πολιτικοί γάμοι στο δημαρχείο Χίου.



Κεσκεσε Καρμαντζης;


Το σύνθημα των καταδρομέων μας, για το οποίο συμφωνώ Απόλυτα και το εκφράζω απόλυτα, με τις ιδιότητες που φέρω με την σειρά που ακολουθούν, ως Έφεδρος Επίλαρχος, πρώην Βουλευτής Χίου και Νυν Αντιπεριφερειάρχης Χίου ειναι ότι καλός Τούρκος είναι ο νεκρός Τούρκος!


https://www.alithia.gr/apopseis/mas-efage-o-kathosprepismos

------------>

Διαγραφη

----->

VAR

---->

Κατοχυρωση

Απλα-ομορφα-νοικοκυρεμενα :s_thumbsup

Ελπιζω να επιβαλλει ξανα την κυκλοφορια των κατοικων αποκλειστικα σε δυαδες :s_thumbsup