Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#604293 To τελευταίο το ξέρω καλά μιας και ο -ελλαδίτης- πωλητής του δικού μου σπιτιού φέρνει τους ξένους του πελάτες και μια βόλτα Ελλάδα για "ψώνια" ακινήτων αφού αγοράσουν πρώτα εδώ και πάρουν την υπηκοότητα. H προοπτικές της χώρας όμως είναι πολύ μεγαλύτερες από αυτό που συμβαίνει.

Το θέμα δεν είναι να αγοράζουν μόνο σπίτια αλλά να μεταφέρουν -πραγματικές- έδρες εταιριών με ότι αυτό συνεπάγεται.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#604348
Anonymous Founder έγραψε:Η Ελλάδα προσφέρει ήδη τέτοιο πρόγραμμα αλλά όχι υπηκοότητα, μόνον Visa. Και δυστυχώς, θεωρείται επιτυχημένο, γι' αυτό και ετούτοι οι μαθητευόμενοι μάγοι αποφάσισαν να δίνουν και υπηκοότητα. Η τελευταία παράγραφος, δυστυχώς δεν ισχύει. Η Ελλάδα έχει πολύ κόσμο που έρχεται και αγοράζει ακίνητα από Κίνα, Ρωσία, Τουρκία και αραβικές χώρες, με αποτέλεσμα να ακριβαίνουν οι τιμές των ακινήτων για τους ντόπιους και να στρεβλώνεται η αγορά.


Ποιος τους γαμάει τους πτωχούς ντόπιους;;; :x Δεν πιστεύω να είσαι κομμουνιστής;;; :omg:


dimik έγραψε:Το θέμα δεν είναι να αγοράζουν μόνο σπίτια αλλά να μεταφέρουν -πραγματικές- έδρες εταιριών με ότι αυτό συνεπάγεται.


:s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl :s_rofl

Καλό ρε dimik...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#604355 Ε ναι ρε markvag εσύ άλλωστε τα βλέπεις εκ των εσω σε Θεσσαλονίκη και Σέρρες

Ζω 10 χρόνια σε πόλη που διπλασιαστηκαν τα ενοίκια και οι ξένοι λεφτάδες αγοράζουν non stop.
Δεν φταίνε αυτοί όμως για τα ενοίκια για τον απλούστατο λόγο ότι αυτά που αγοράζουν δεν μπορεί να τα αγγίξει ένας φυσιολογικός εργαζόμενος. Κάτι παραλιακοι ουρανοξύστες και βίλες των εκατομμυρίων σε λόφους δεν ανεβάζουν την τιμή στο δυαρακι στην λαϊκή γειτονιά. Ακόμα και το σπίτι του Κινεζου του μισού εκατομμυρίου παραδίπλα από το δικό μου δεν ανεβάζει την αξία της περιοχής και είναι άπιαστο όνειρο για τους περισσότερους.


Από την άλλη όμως οταν έχεις ξένες εταιρείες να ανοίγουν συνέχεια γραφεία και να φέρνουν προσωπικό, γιατί το ντόπιο δεν επαρκεί, ξαφνικά δημιουργείται μια τεράστια ζήτηση. Χωρίς να υπολογίσουμε τους ανειδίκευτους-χειρωνακτες μετανάστες και πρόσφυγες που είναι αρκετοί, απαραίτητοι και φυσικά νοικιάζουν σπίτια και αυτοί.
Επιπλέον μεγάλο μέρος του προβλήματος είναι και η διακοπή της οικοδομικής δραστηριότητας κατά την διάρκεια της κρίσης του 2013.

Τώρα γιατί είναι κακό να ανοίγουν γραφεία με αρκετές δεκάδες υπαλλήλους στην χώρα σου ξένες εταιρείες κολοσσοί και να δημιουργείται ένας τεράστιος οικονομικός κύκλος τριγύρω τους θα ήθελα πραγματικά να μάθω.

< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#604386
dimik έγραψε:Ε ναι ρε markvag εσύ άλλωστε τα βλέπεις εκ των εσω σε Θεσσαλονίκη και Σέρρες


Δράμα, όχι Σέρρες! :rtfm:

dimik έγραψε:Ζω 10 χρόνια σε πόλη που διπλασιαστηκαν τα ενοίκια και οι ξένοι λεφτάδες αγοράζουν non stop.
Δεν φταίνε αυτοί όμως για τα ενοίκια για τον απλούστατο λόγο ότι αυτά που αγοράζουν δεν μπορεί να τα αγγίξει ένας φυσιολογικός εργαζόμενος. Κάτι παραλιακοι ουρανοξύστες και βίλες των εκατομμυρίων σε λόφους δεν ανεβάζουν την τιμή στο δυαρακι στην λαϊκή γειτονιά. Ακόμα και το σπίτι του Κινεζου του μισού εκατομμυρίου παραδίπλα από το δικό μου δεν ανεβάζει την αξία της περιοχής και είναι άπιαστο όνειρο για τους περισσότερους.


ΟΚ, όπως νομίζεις, εγώ να στο χαλάσω από την μικρή Δράμα;;; :lol: Μαζί σου.


dimik έγραψε:Τώρα γιατί είναι κακό να ανοίγουν γραφεία με αρκετές δεκάδες υπαλλήλους στην χώρα σου ξένες εταιρείες κολοσσοί και να δημιουργείται ένας τεράστιος οικονομικός κύκλος τριγύρω τους θα ήθελα πραγματικά να μάθω.

< >


Ένα μικρό παράδειγμα... Γιατί αυτές οι εταιρείες δεν αποφέρουν ιδιαίτερα έσοδα στα κρατικά ταμεία (όπως και ο τεράστιος οικονομικός κύκλος που υποτίθεται ότι φέρνουν), απαιτούν κρατικές επενδύσεις σε υποδομές, υγεία, κτλ (που δεν τις πληρώνουν αυτές, αλλά οι άλλοι) και ανεβάζουν τα ενοίκια. Αλήθεια... οι εργαζόμενοι που θα έρθουν για να δουλέψουν θα μείνουν στα σπίτια των εκατομμυρίων;;; :shifty: Ή μήπως στο 2-3ράκι που θα θέλεις να νοικιάσεις κι εσύ;;; :innocent: Χώρια που πολλές από αυτές τις "επενδύσεις" είναι απλά ένα γραφειάκι που εκμεταλλεύεται το ευνοϊκό φορολογικό καθεστώς...

Προφανώς και δεν έχω πρόβλημα με επενδύσεις, το πρόβλημά μου είναι όταν ξεβρακώνεσαι για να έρθουν μερικά αρπακτικά (που έρχονται γιατί ξεβρακώνεσαι) και τελικά την πατάνε όλοι οι υπόλοιποι.

Και ξαναλέω, το επίπεδο της φορολογίας δεν είναι από τους κορυφαίους λόγους επιλογής μίας χώρας για άμεσες ξένες επενδύσεις. Όταν όμως έχεις ως βασικό σου ατού τη χαμηλή φορολογία, θα έχεις κατά βάση κοράκια και όχι επενδυτές. :s_wink Και μία φούσκα που θα σκάσει όταν τα κοράκια βρουν το παραδίπλα μαγαζί που δίνει μισό φράγκο μεγαλύτερη έκπτωση.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#604392 Κοίτα επειδή γνωρίζω πολύ συγκεκριμένες εταιρείες με κύκλο εργασιών της τάξης των δις σου λέω ότι κάνεις λάθος.

Ότι δεν μιλάω για τα μαγαζάκια του ενός γραφείου το διευκρίνησα από την αρχή.

Οι εταιρείες που αναφέρομαι έχουν την κυρία δραστηριότητα τους αλλού αλλά τα HQ και η μόνιμη ή ημιμονιμη κατοικία του αφεντικού και οχι μόνο είναι εδώ.
Το να φύγουν για 1-2-5% φόρου δεν είναι τόσο απλό.
Άλλωστε δεν μετράει μόνο αυτό, μετράει η γεωγραφική θέση μεταξύ Ευρώπης και Ασίας, μετράει το μπόλικο εξειδικευμένο ντόπιο προσωπικό, η μικρή γραφείοκρατια, η μικρή χώρα κλπ κλπ

Τόσο οι εταιρείες όσο και οι εργαζόμενοι πληρώνουν πέρα από φόρους και τέλη κοινωνικές ασφαλίσεις αλλά και ΓΕΣΥ πρόσφατα. Μάλιστα λόγω των ιδιαίτερα καλών μισθών που δίνουν οι εισφορές τους είναι αρκετά υψηλότερες από τις "ντοπιες" εταιρείες. Οι υποδομές μια χαρά ακολουθούν και ναι πληρώνονται και από τις εταιρείες αυτές.

Για τα σπίτια έγραψα τα ίδια με σένα. Πλέον υπάρχει τρελή ανοικοδόμηση για να εξισορροπηθει η στασιμότητα από το 2013 μέχρι το 2016 και κάποια στιγμή θα εξομαλυνθεί η κατάσταση της μεγάλης ζήτησης και μικρής προσφοράς.
Οι πλούσιοι και τα διαβατήρια δεν έχουν να κάνουν κάτι με αυτό όμως.

< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#604396 Ναι, μόνο που η κουβέντα ξεκίνησε από την αγορά σπιτιών για golden visa, passport και δεν συμμαζεύεται.

Επίσης, επέτρεψέ μου να έχω διαφορετική άποψη για το πόσο ωφελούν τις τοπικές οικονομίες επενδύσεις που γίνονται με κριτήριο τον χαμηλό φορολογικό συντελεστή. Και να μην θέλω να γίνει η χώρα μου φορολογικός παράδεισος (που δεν μπορεί, αλλά θα προσπαθήσει και θα αποτύχει, όχι ως προς τους "επενδυτές", αλλά εις βάρος όλων ημών που μένουμε εδώ). Αυτό όμως είναι ένα άλλο θέμα και η σύνδεσή του με την πώληση διαβατηρίων είναι μικρή.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#604402
markvag έγραψε:Ναι, μόνο που η κουβέντα ξεκίνησε από την αγορά σπιτιών για golden visa, passport και δεν συμμαζεύεται.

Επίσης, επέτρεψέ μου να έχω διαφορετική άποψη για το πόσο ωφελούν τις τοπικές οικονομίες επενδύσεις που γίνονται με κριτήριο τον χαμηλό φορολογικό συντελεστή. Και να μην θέλω να γίνει η χώρα μου φορολογικός παράδεισος (που δεν μπορεί, αλλά θα προσπαθήσει και θα αποτύχει, όχι ως προς τους "επενδυτές", αλλά εις βάρος όλων ημών που μένουμε εδώ). Αυτό όμως είναι ένα άλλο θέμα και η σύνδεσή του με την πώληση διαβατηρίων είναι μικρή.


Σωστά και είπα ότι διαβατήρια πουλάνε πολλοί και μάλιστα φτηνότερα.

Επίσης υπάρχουν χώρες με χαμηλότερο φορολογικό συντελεστή και ότι η αγορά σπιτιών για λίγους δεν συνδέεται με την άνοδο των ενοικίων ή των τιμών των φυσιολογικών σπιτιών.

Όλα τα παραπάνω όμως δεν κάνουν μια χώρα απαραίτητα φορολογικό παράδεισο και εκεί έξω, όπως καταλάβαμε καλά στην πέτσα μας στην Ελλάδα, δεν νοιάζεται κάνεις για άλλες χώρες, οπότε από να τα παίρνουν οι νησοι Guernsey, το Λουξεμβούργο, η Ελβετία κοκ προτιμώ να τα παίρνει η δική μου χώρα.

Ειδικά σε χώρες με μηδενικές δυνατότητες παραγωγής δεν υπάρχουν πολλές επιλογές πέρα από την παροχή υπηρεσιών συμπεριλαμβανομένου του τουρισμού.

Αν ελπίζεις ότι η Ελλάδα θα γίνει καμία βιομηχανική χωρα και με τον σταυρό στο χέρι, καλή τύχη

< >
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#604480

μετα το 29ο λεπτο
Άβαταρ μέλους
By markvag
#604576 Το ότι αυτός ο άνθρωπος, ο μπουμπούκος, έχει υποστηρικτές είναι κάτι που με ξεπερνάει... :help: Και μου προκαλεί μεγάλη απογοήτευση για το ανθρώπινο είδος... :lipsealed:
Άβαταρ μέλους
By elteo
#604580 Ναι αυτόν περίμενες κι εσύ να δεις για να απογοητευτείς για τους υποστηρικτές όλων αυτών. Λες και δεν υπήρχαν άλλοι πριν ή δεν θα υπάρξουν ξανά. :s_sarcastic
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#604581
markvag έγραψε:Το ότι αυτός ο άνθρωπος, ο μπουμπούκος, έχει υποστηρικτές είναι κάτι που με ξεπερνάει... :help: Και μου προκαλεί μεγάλη απογοήτευση για το ανθρώπινο είδος... :lipsealed:

δεν εχεις και εσυ καποιο ρουχο με νανοινες mark? :protest: :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#604582 Απαλλαγή Ψυχάρη και τραπεζιτών για τα 45 εκατ. θαλασσοδάνεια της Alpha Bank ζητά η εισαγγελέας
Την απαλλαγή του πρώην ισχυρού άνδρα του ΔΟΛ, Σταύρου Ψυχάρη για τα επισφαλή δάνεια ύψους 44,7 εκατ. ευρώ πρότεινε η εισαγγελέας του Τριμελούς Εφετείου Κακουργημάτων Αθήνας, ενώ αντίστοιχη πρόταση κατέθεσε και για τα δέκα στελέχη της Alpha Bank από την οποία προήλθαν τα δάνεια.

https://thepressproject.gr/apallagi-psy ... sangeleas/

για να μην ξεχναμε τι εστι ο τυπος
. Φάμελλος: Πού βρήκατε τα 15 εκατομμύρια εσείς και τα 12 που είναι στο private banking του πατέρα σας;
Π. Ψυχάρης: Τα 15 εκατομμύρια ευρώ δεν έχω πει ότι τα έχω. Εχω πει ότι έχω υπογράψει εγγύηση για 15 εκατομμύρια ευρώ.
Σ.Φ.: Υπογράψατε εγγύηση για 15 εκατομμύρια ευρώ, το είπατε. Και μάλιστα είπατε «εγώ με πόνο και με αίμα έβαλα 15 εκατομμύρια ευρώ». Πείτε μας πού τα βρήκατε.
Π.Ψ.: Δεν είπα «έβαλα». Εχω υπογράψει.
Σ.Φ.: Εχουμε τα Πρακτικά. «Μου ζητήθηκαν 15 εκατομμύρια εγγυήσεις και αναγκάστηκα να τις υπογράψω».
Π.Ψ.: Ναι, υπέγραψα εγγυήσεις. Δεν σημαίνει ότι είχα το «cash».
Σ.Φ.: Με τι;
Π.Ψ.: Με αέρα.
Σ.Φ.: Με αέρα;
Π.Ψ.: Ναι.
Σ.Φ.: Είπατε με αέρα; Είπατε στην εξεταστική επιτροπή ότι υπογράψατε αέρα 15 εκατομμύρια ευρώ εγγυήσεις για τα δάνεια;
Π.Ψ.: Οχι. Η τράπεζα μου έχει ζητήσει εγγύηση προσωπική ύψους 15 εκατ. ευρώ.
Σ.Φ.: Ωραία. Την υπογράψατε με ποιο εχέγγυο, κύριε Ψυχάρη;
Π.Ψ.: Αυτό είναι το εχέγγυο.
Σ.Φ.: Η υπογραφή σας κοστίζει 15 εκατομμύρια ευρώ;
Π.Ψ.: Δεν ξέρω πόσο κοστίζει.
Σ.Φ.: Θέλετε να μου δώσετε κι εμένα 15 εκατομμύρια ευρώ; Σας υπογράφω. Θα μου τα δώσετε, κύριε Ψυχάρη;
Π.Ψ.: Θα δείξει.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#604583
markvag έγραψε:Το ότι αυτός ο άνθρωπος, ο μπουμπούκος, έχει υποστηρικτές είναι κάτι που με ξεπερνάει... :help: Και μου προκαλεί μεγάλη απογοήτευση για το ανθρώπινο είδος... :lipsealed:



:roll:

Σε πληροφορω οτι ειναι απο τους λιγους που αφηνουν εργο ξοπισω τους.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#604585 ποτε μου δεν καταλαβα γιατι να τα καταστρεψουν..δεν μπορουν να τα κανουν δωρεα καπου σε ατομα που εχουν αναγκη?
Άβαταρ μέλους
By elteo
#604586
g8777 έγραψε:
markvag έγραψε:Το ότι αυτός ο άνθρωπος, ο μπουμπούκος, έχει υποστηρικτές είναι κάτι που με ξεπερνάει... :help: Και μου προκαλεί μεγάλη απογοήτευση για το ανθρώπινο είδος... :lipsealed:



:roll:

Σε πληροφορω οτι ειναι απο τους λιγους που αφηνουν εργο ξοπισω τους.


Τα σχόλια από κάτω .... :s_sarcastic :s_rofl

Τζι Τουίτερ Άδωνη ακολουθείς; :roll: