Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#794808
Asimov έγραψε:Και τέλος πάντων σε ένα περιβάλλον που υπουργοί βρίσκονται με 900.000 αδιευκρίνιστα στην τσέπη ή τους τα βάζουν λίγα λίγα οι πεθερές τους ξέρω γω, ας είμαστε λίγο πιο επιεικείς με μια γιαγιά που χάνει το μοναδικό παμπάλαιο σπίτι της για λίγες δεκάδες χιλιάδες ευρώ.
Και κυρίως ας είμαστε πιο επιεικείς όσοι βρήκαμε πολλά έτοιμα και δεν είχαμε να αγχωθούμε για τέτοια πράγματα.


:inlove:
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#794810 Saxon μιλησα για το ποσο χρονο και effort παιρνει να φτασει να σου παρουν το σπιτι. Εξω πεσαν πολλοι, το σπιτι το πηραν σε ελαχιστους.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#794811 Σωστος ο Σαξονας.

Μιλανε μερικοι για ανθρωπους που την πατησαν με τα δανεια τους, λες και ειναι τιποτα λαμογια που ειχαν προγραμμα να τα φανε απο τις τραπεζες ή λες και ειναι τιποτα παρταλια που τα φαγανε στα καζινα και στις πτνες τα λεφτα τους.

Το παραδειγμα με τους ΔΥ ειναι χαρακτηριστικο. Νοικοκυρηδες ανθρωποι σκεφτηκαν "εχω μια σταθερη δουλιτσα, χαλαρα με παιρνει να δινω τοσα το μηνα και να αγορασω το δικο μου σπιτικο". Το μονο που μπορουμε να τους κατηγορισουμε ειναι που δεν ειχαν τη μαγικη σφαιρα να δουνε οτι σε λιγα χρονια θα παιρνουν τα μισα λεφτα και οτι το κοστος της ζωης θα εχει ανεβει στο διπλασιο. Εφοσον γινανε ετσι τα πραγματα, ακομα και ο πιο νοικοκυρης θα κοιταξει να παρει μια φρατζολα ψωμι να φανε τα παιδια του και οχι να πληρωσει το ληστρικο δανειο που πηρε.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#794812
Asimov έγραψε:
Και τέλος πάντων σε ένα περιβάλλον που υπουργοί βρίσκονται με 900.000 αδιευκρίνιστα στην τσέπη ή τους τα βάζουν λίγα λίγα οι πεθερές τους ξέρω γω, ας είμαστε λίγο πιο επιεικείς με μια γιαγιά που χάνει το μοναδικό παμπάλαιο σπίτι της για λίγες δεκάδες χιλιάδες ευρώ.
Και κυρίως ας είμαστε πιο επιεικείς όσοι βρήκαμε πολλά έτοιμα και δεν είχαμε να αγχωθούμε για τέτοια πράγματα.


Άλλοι υπουργοί με 900Κ αδιευκρινιστα άλλοι με 10δες ακίνητα και γιους να ληστεύουν τράπεζες, καμία σημασία δεν έχει παρά μόνο για αυτούς που τους ψήφισαν και θα τους ψηφίζουν.

Από την άλλη όμως όταν βρήκες έτοιμα γιατί ο παππούς σου έκανε 3 δουλειές για να έχουν τα παιδιά του από ένα διαμερισματακι, γιατί οι γονείς σου με έναν μισθό δεν ήξεραν τι θα πει ποτό έξω-ταβέρνα-καφενείο, δεν άλλαζαν αυτοκίνητο κάθε 10 χρόνια, ψώνιζαν αποκλειστικά στις εκπτώσεις και όχι φίρμες, δεν είχαν ποτέ πιστωτική και κατάφεραν ότι κατάφεραν όντας τυπικοτατοι στις υποχρεώσεις τους, όχι καμία επιείκεια σε κανέναν μπαταχτση, πόσο μάλλον όταν πρόκειται περί κομματοσκυλου και όχι τυχαιας γιαγιουλας. Γιατί και την τυχαία γιαγιουλα με πρόβλημα αυτοί είναι που θα την βοηθήσουν από το υστέρημά τους αν πέσει στην αντίληψη τους, κανένας δήθεν αλληλεγγύος που θα τρέξει να βροντοφωναξει την συμπάθεια του.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#794814 @dimik, αν τα βρηκες ετοιμα , δεν ξερεις πως βγαινουν, δεν ξερεις απο ζορια, οποτε καλα θα κανεις να εισαι πιο επιεικης με ανθρωπους που ζοριζονται να επιβιωσουν.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#794816
dimik έγραψε:
Asimov έγραψε:
Και τέλος πάντων σε ένα περιβάλλον που υπουργοί βρίσκονται με 900.000 αδιευκρίνιστα στην τσέπη ή τους τα βάζουν λίγα λίγα οι πεθερές τους ξέρω γω, ας είμαστε λίγο πιο επιεικείς με μια γιαγιά που χάνει το μοναδικό παμπάλαιο σπίτι της για λίγες δεκάδες χιλιάδες ευρώ.
Και κυρίως ας είμαστε πιο επιεικείς όσοι βρήκαμε πολλά έτοιμα και δεν είχαμε να αγχωθούμε για τέτοια πράγματα.


Άλλοι υπουργοί με 900Κ αδιευκρινιστα άλλοι με 10δες ακίνητα και γιους να ληστεύουν τράπεζες, καμία σημασία δεν έχει παρά μόνο για αυτούς που τους ψήφισαν και θα τους ψηφίζουν.

Από την άλλη όμως όταν βρήκες έτοιμα γιατί ο παππούς σου έκανε 3 δουλειές για να έχουν τα παιδιά του από ένα διαμερισματακι, γιατί οι γονείς σου με έναν μισθό δεν ήξεραν τι θα πει ποτό έξω-ταβέρνα-καφενείο, δεν άλλαζαν αυτοκίνητο κάθε 10 χρόνια, ψώνιζαν αποκλειστικά στις εκπτώσεις και όχι φίρμες, δεν είχαν ποτέ πιστωτική και κατάφεραν ότι κατάφεραν όντας τυπικοτατοι στις υποχρεώσεις τους, όχι καμία επιείκεια σε κανέναν μπαταχτση, πόσο μάλλον όταν πρόκειται περί κομματοσκυλου και όχι τυχαιας γιαγιουλας. Γιατί και την τυχαία γιαγιουλα με πρόβλημα αυτοί είναι που θα την βοηθήσουν από το υστέρημά τους αν πέσει στην αντίληψη τους, κανένας δήθεν αλληλεγγύος που θα τρέξει να βροντοφωναξει την συμπάθεια του.

Δεν είναι καθόλου αυτόματο ότι ο παππούς που μου τα άφησε έτοιμα έκανε 3 δουλειές: κάλλιστα θα μπορούσε να είναι λαδέμπορας, να έβγαζε μαύρα, να είχε την τύχη να κληρονομήσει ένα ψωροχώραφο στα ορεινά της Βούλας που του το πήρε ο εργολάβος με 50% αντιπαροχή, να εξυνε το πουλί του ΠΑΣΟΚ στην Ολυμπιακή και να πήρε 300.000 εφάπαξ κοκ
Βασικά το πιο σύνηθες είναι τα ακίνητα: πχ υπάρχουν ΑΠΕΙΡΟΙ τυχεροί στα ΝΠ που ο παππούς/γιαγιά είχε ένα χαμόσπιτο και γίναν τετραόροφα και βρέθηκαν με 3-4 διαμερίσματα των 300.000 ΧΩΡΙΣ να κουνήσουν το δαχτυλάκι τους ή κάνοντας δουλειές απλά για να μην κάθονται. ΑΠΕΙΡΟΙ.
Τεσπά, επειδή δεν βγαίνει εύκολα άκρη ποιανού ο πρόγονος ήταν ο πιο δουλευταράς, ας το αφήσουμε καλύτερα κι ας δούμε την κατάσταση σήμερα.
Όσο για τους υπουργούς, κανένα πρόβλημα δεν έχω με τους πλούσιους, ακόμα και τους πάμπλουτους.
Πρόβλημα έχω και οφείλω να έχω (όλοι) με τους αδιευκρίνιστους :)
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#794817
Anonymous Founder έγραψε:
Geralt έγραψε:Και τελος, αναρωτιεμαι γιατι αυτη συγκεκριμενα?Γιατι τοση προβολη?Τι την κανει σπεσιαλ?

Είναι πρώην δημοσιογράφος, και προφανώς για να γλιτώσει το σπίτι της, χρησιμοποιεί το τελευταίο καταφύγιο. Ό,τι θα έκανε ο οποιοσδήποτε. Την βοήθησε τρομακτικά η μπούκα με το σπάσιμο της πόρτας, αυτός που το αποφάσισε αυτό, αξίζει βραβείο χρυσού βατόμουρου επικοινωνίας.
:s_hang
Η εικόνα αυτή, έδρασε καταλυτικά σε πολύ κόσμο (όχι σε όλους βέβαια όπως είδαμε), γιατί πολλοί έβαλαν τον εαυτό τους σε παρόμοια θέση, και το έκαναν γιατί:
-Το ρεύμα είναι πανάκριβο
-Η θέρμανση το ίδιο
-Τα επιτόκια ανεβαίνουν
-Ο πληθωρισμός στα καθημερινά είναι πολύ πάνω από 10% (για όσους δεν έχουν ανακαλύψει το καταπληκτικό καλάθι του Αδώνιδος)
Όλοι αυτοί μπήκαν στην θέση της γυναίκας αυτής, όλοι αυτοί ψηφίζουν κιόλας, και γι'αυτό έχουμε και την κινητοποίηση του μηχανισμού αποδόμησής της. Που ΑΥΤΟ είναι για μένα το ενδιαφέρον στην υπόθεση, αν με ρωτάς.
Α εντάξει
Οι υπόλοιποι των 50κ πλειστηριασμων του έτους, που δεν είναι δημοσιογράφοι και δεν έχουν τρόπο να αναδείξουν το πρόβλημα τους, tough luck, ας κοιμηθούν στο παγκάκι
Άβαταρ μέλους
By dimik
#794818
Νίκος Παππάς έγραψε:@dimik, αν τα βρηκες ετοιμα , δεν ξερεις πως βγαινουν, δεν ξερεις απο ζορια, οποτε καλα θα κανεις να εισαι πιο επιεικης με ανθρωπους που ζοριζονται να επιβιωσουν.



Άλλο οι άνθρωποι που ζορίζονται να επιβιώσουν και είναι δυστυχώς πολλοί και άλλο αυτοί που τα καλά χρόνια γιολαραν και τώρα ζητάνε λύπηση.

το έγραψε σωστά και ο HiFi

Anonymous Founder έγραψε:Τίποτε μάλλον δεν μάθαμε από τα μνημόνια, κάποιοι νομίζετε ειλικρινά πως τα άσχημα αφορούν μόνον τους άλλους και εσείς δεν έχετε να φοβάστε τίποτε... Λυπάμαι που θα σας απογοητεύσω, αυτό, ελάχιστοι (και πολύ πλούσιοι) μπορούν να το πουν με σιγουριά. Προφανώς κανένας υπάλληλος δεν ανήκει σε αυτήν κατηγορία.



Γνωρίζω προσωπικά πολλές οικογένειες με 1 μισθό που όχι μόνο δεν βρέθηκαν χρεωμένες μετά από 40 χρόνια δουλειάς, αλλά μάλιστα φρόντισαν τα παιδιά τους να έχουν κάτι να ξεκινήσουν την ζωή τους είτε ακίνητο, είτε κομπόδεμα, είτε σπουδές όπου ήθελαν.
Από την άλλη πολλές οικογένειες ακόμα και με 2 μισθούς το έπαιζαν μεγαλοαστοί στα 80s-90s-20s με τις αμαξάρες τους, τις διακοπάρες τους, κανα εξοχικό στην Χαλκιδική και ξαφνικά βρέθηκαν στο σουπερ μαρκετ να ξεσπάνε στον υπάλληλο γιατί η φέτα είναι 210γρ και όχι 200 που ζήτησαν.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#794820 Είναι εντυπωσιακό πάντως που ξαναδιαβάζουμε τα επιχειρήματα, για το πόσο νοικοκύρηδες ήταν οι παππούδες και οι μπαμπάδες κάποιων, σε αντίθεση με αυτούς κάποιων άλλων.
Έχω πει και παλιότερα το παράδειγμα:
-Ο παππούς και η γιαγιά μου αγόρασαν πάρα πολλά αγροτεμάχια στο χωριό μου με χίλιες στερήσεις. Όποιος ήθελε να πουλήσει, πήγαινε σ'αυτούς. Τα ήθελαν για τα παιδιά τους, όπως όλοι. Σημερινή αξία; Μηδέν (0).
-Ο παππούς και η γιαγιά φίλου αγόρασαν στις αρχές του 20 αιώνα, ένα μικρο αγροτεμάχιο στην Βούλα, που κατόπιν έγινε οικόπεδο, με στερήσεις υποθέτω και αυτοί. Σχεδόν 1 αιώνα μετά, αυτό το οικόπεδο απέδωσε στον φίλο μας, δύο διαμερίσματα, σημερινής αξίας, αρκετά πάνω από 1 εκατομμύριο (πιο κοντά στα δύο, αλλά θέλω να είμαι επιεικής).

Ποιος δούλεψε πιο σκληρά λοιπόν για ν'αξίζει αυτή την καλή τύχη; :lol:
Είναι αστείο, αν δεν λεγόταν σοβαρά από κάποιους.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#794821
Anonymous Founder έγραψε:Είναι εντυπωσιακό πάντως που ξαναδιαβάζουμε τα επιχειρήματα, για το πόσο νοικοκύρηδες ήταν οι παππούδες και οι μπαμπάδες κάποιων, σε αντίθεση με αυτούς κάποιων άλλων.
Έχω πει και παλιότερα το παράδειγμα:
-Ο παππούς και η γιαγιά μου αγόρασαν πάρα πολλά αγροτεμάχια στο χωριό μου με χίλιες στερήσεις. Όποιος ήθελε να πουλήσει, πήγαινε σ'αυτούς. Τα ήθελαν για τα παιδιά τους, όπως όλοι. Σημερινή αξία; Μηδέν (0).
-Ο παππούς και η γιαγιά φίλου αγόρασαν στις αρχές του 20 αιώνα, ένα μικρο αγροτεμάχιο στην Βούλα, που κατόπιν έγινε οικόπεδο, με στερήσεις υποθέτω και αυτοί. Σχεδόν 1 αιώνα μετά, αυτό το οικόπεδο απέδωσε στον φίλο μας, δύο διαμερίσματα, σημερινής αξίας, αρκετά πάνω από 1 εκατομμύριο (πιο κοντά στα δύο, αλλά θέλω να είμαι επιεικής).

Ποιος δούλεψε πιο σκληρά λοιπόν για ν'αξίζει αυτή την καλή τύχη; :lol:
Είναι αστείο, αν δεν λεγόταν σοβαρά από κάποιους.



Ώπα ρε παίδες, όλη η Ελλάδα εισοδηματίες με διαμερίσματα εκατομμυρίων στα ΝΠ? :lol:
Μια χαρά νοικοκυραίους έχει και η Δ. Αττική που δεν τους έφταναν να αγοράσουν οικόπεδα και αγροτεμάχια.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#794822 Εμ, το πρόβλημα είναι πως οι περισσότεροι που βρέθηκαν με τέτοια περιουσία, νομίζουν πως ήταν από ικανότητα, και όχι τύχη. Δεν ξέρω γιατί θεωρείς πως οι δικοί σου γονείς έκαναν κάτι που δεν έκαναν πολλοί άλλοι και πήραν ένα μύδι (τέτοιο μύδι --> @).
Άβαταρ μέλους
By dimik
#794823
Anonymous Founder έγραψε:Εμ, το πρόβλημα είναι πως οι περισσότεροι που βρέθηκαν με τέτοια περιουσία, νομίζουν πως ήταν από ικανότητα, και όχι τύχη. Δεν ξέρω γιατί θεωρείς πως οι δικοί σου γονείς έκαναν κάτι που δεν έκαναν πολλοί άλλοι και πήραν ένα μύδι (τέτοιο μύδι --> @).



Ποίος μίλησε για τους δικούς μου γονείς; :hmmm:

Επίσης δεν μιλάμε για περιουσίες, μιλάμε για το προφανές, να μην χρωστάς, ειδικά όταν εργαζόσουν "χρυσές" εποχές.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#794831 Nope, γενικό παράδειγμα ήταν, δεν αναφερόμουν στην δική μου οικογένεια.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#794833 Μήπως τυχαίνει η δική σου οικογένεια να ταιριάζει στην περιγραφή του γενικού σχολίου; Γιατί μου μοιάζει γνώριμο.