Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#616854
belgarion έγραψε:Για εμένα πρέπει οι γονείς σε τέτοιες περιπτώσεις να πηγαίνουν κατηγορούμενοι για ανθρωποκτονία με ενδεχόμενο δόλο. Και μαζί για συνέργεια και οι γιατροί και οι διευθυντές των σχολείων που εν γνώσει τους διευκόλυναν να μείνει το παιδί ανεμβολιαστο

< Note >
Κάπου διάβασα ότι ότι ήταν υιοθετημένο προ τριετίας, από ίδρυμα. ΑΝ ισχύει, τότε είναι αλλουνού η ευθύνη προφανώς.
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#616855
Asimov έγραψε:
belgarion έγραψε:Για εμένα πρέπει οι γονείς σε τέτοιες περιπτώσεις να πηγαίνουν κατηγορούμενοι για ανθρωποκτονία με ενδεχόμενο δόλο. Και μαζί για συνέργεια και οι γιατροί και οι διευθυντές των σχολείων που εν γνώσει τους διευκόλυναν να μείνει το παιδί ανεμβολιαστο

< Note >
Κάπου διάβασα ότι ότι ήταν υιοθετημένο προ τριετίας, από ίδρυμα. ΑΝ ισχύει, τότε είναι αλλουνού η ευθύνη προφανώς.
Το σχόλιο μου είναι γενικό. Αν αυτό που λες ισχύει στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι τραγικό που δεν φρόντισε το ίδρυμα ή ο παιδίατρος να καλύψουν το κενό έστω και εκ των υστέρων. Υπάρχουν σχετικές οδηγίες

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#616856 Ακριβώς. Έπρεπε οι αρμόδιοι να κάνουν ο, τι ορίζει ο νόμος.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#617021
belgarion έγραψε:Για εμένα πρέπει οι γονείς σε τέτοιες περιπτώσεις να πηγαίνουν κατηγορούμενοι για ανθρωποκτονία με ενδεχόμενο δόλο. Και μαζί για συνέργεια και οι γιατροί και οι διευθυντές των σχολείων που εν γνώσει τους διευκόλυναν να μείνει το παιδί ανεμβολιαστο

< Note >


+ άπειρο!



bibendum έγραψε:ηταν εμβολιασμενο τελικα.


Σύμφωνα με πηγές του νοσοκομείου, το παιδί έχασε τη ζωή του επειδή είχε κάνει μόνο δύο από τις πέντε δόσεις του τριπλού εμβολίου κατά του τετάνου, της διφθερίτιδας και του κοκκύτη, ενώ δεν είχε εμβολιαστεί για κανένα άλλο μολυσματικό νόσημα, όπως ορίζει το Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών της Ελλάδας.


Είχε κάνει μόνο 2 από τα πόσες δεκάδες... Κρίμα το παιδάκι... :(
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#617055
markvag έγραψε:Είχε κάνει μόνο 2


Στο μεταξύ, η νονά του μιλά στο Open TV και είναι κατηγορηματική: Το παιδί είχε εμβολιαστεί, όπως προκύπτει, άλλωστε, από το ιατρικό ιστορικό, το οποίο δείχνει ότι είχε λάβει κανονικά και τις πέντε δόσεις του εμβολίου στις δομές «Μητέρα» και ΠΙΚΠΑ Βούλας, όπου είχε φιλοξενηθεί.
https://www.ethnos.gr/ellada/74877_dift ... oy-paidioy

Μου φαίνεται δύσκολο να μην έχουν χορηγήσει οι Κρατικές Δομές τα προβλεπόμενα εμβόλια. Μιλάμε για παραμέληση καθήκοντος και εγκληματική αμέλεια και δε νομίζω κανείς να έβαζε το κεφάλι του στον ντορβά... Το να έχεις εμβολιαστεί πάντως δεν εξασφαλίζει στο 100% ότι δεν θα νοσήσεις. Το παιδάκι είχε επίσης σύνδρομο Down. Θα μπορούσε αυτό να επηρεάσει το ανοσοποιητικό του; Ας μας πούνε οι γιατροί του φόρουμ. Στην τελική μπορεί να μην ήταν καν διφθερίτιδα, περιμένουμε τα αποτελέσματα από την Αγγλία.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#617070 Τότε μπορεί απλά να ήταν άτυχο το καϋμένο... Ίσως από τις λίγες περιπτώσεις που δεν το έπιασαν τα εμβόλια ή να ήταν κάτι άλλο... :(
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#617101 https://webtics.megaron.gr/el/events/?e ... =5478#5478

17 Δεκέμβρη έχει ομιλία του Δασκαλακη στο Μέγαρο :s_howdy

Απ ο,τι βλέπω έχουν μείνει λίγα εισιτήρια, όσοι πιστοί σπευσατε :metalo:
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#617621 Ανιώθοσύνης το ανάγνωσμα:

Εικόνα

Εικόνα

Let them eat cake φάση... :dizzy:


Περί Aga

Αga είναι κάτι ρετρό μαντεμένιες κουζίνες που είναι φετίχ της μεσαίας τάξης και σύμβολο του 'έπιασα την καλή'

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By bill33
#617631 Περί aga.Εικόνα

< G (5S) >
Άβαταρ μέλους
By bill33
#617634 Για τα σχόλια............ουδέν σχόλιο.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#617652 Το "Britain Today Poverty" δεν καταγράφεται από τον εγκέφαλο...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#617654
bill33 έγραψε:Περί aga.Εικόνα

< G (5S) >
Bill33, αυτή δουλεύει με ξύλα? και διατηρεί θερμοκρασία για θέρμανση και slow kooking??
Έχω στο νησί μια παρόμοια που όμως έχει και σύστημα κυκλοφοριας νερού ζεστού που το μαζεύει σε ένα είδος boiler!! Το είχαν φέρει από Αυστραλία το 1960..
Everhot είναι η μάρκα του.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By bill33
#617677 Πετρέλαιο απο ότι έχω καταλάβει.