Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#554934 @Qsis, ένα περιβάλλον οικογενειακό όποιο και να είναι, αρκεί να έχει αγάπη και κατανόηση είναι 100 φορές προτιμότερο από το μεγάλωμα σε ίδρυμα ενός παιδιού.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#554936 Ε προφανώς στο όνομα : γιατί κάτι που ισχύει για μένα να μην ισχύει και για αυτόν; Έστω στο όνομα.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#554937
Anonymous Founder έγραψε:-Αν ο Ζακ Κωστόπουλος ήθελε να παντρευτεί τον καλό του, θα μπορούσε να πάει στον κύριο Καμίνη να τον παντρέψει; :s_wink
-Για να μην μιλήσω για τα άπειρα ζητήματα στο κληρονομικό δίκαιο και πως λόγω της νομοθεσίας ο οποιοσδήποτε ΛΟΑΤΚΙ θα έπαιρνε ένα μύδι (άπειρα τα παραδείγματα).
-Υιοθεσία να πω ή κάνει τζιζ; :s_blush

-Η αστυνομία έκανε αυτό που τους είπε ο νοικοκυραίος κοσμηματοπώλης και οι γύρω γύρω. Όχι; :s_blush


Για τον γάμο συμφωνώ... αν και γίνονται βήματα προς τη σωστή κατεύθυνση...

Για θέματα κληρονομιάς, δεν έχω ακούσει κάτι σχετικό... κάτι που δεν αναιρεί την ύπαρξη του...

Γίνονται δειλά βήματα και για την υιοθεσία...


Σε καμία περίπτωση η περίπτωση η αστυνομία δεν έκανε αυτό που λες! Ξέρεις κάτι τέτοιο?


Άρα γενικά, έχουμε δρόμο ακόμα σαν χώρα, δεν είναι τόσο άσχημα τα πράγματα ούτε τόσο καταπιεσμένοι οι ΛΟΑΤΚΙ και πιο πολύ κάνουν κρα για περιπτώσεις που βαφτίζουν ρατσιστικές, παρά για σημαντικότερα δικαιώματα...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#554940
Νίκος Παππάς έγραψε:@Qsis, ένα περιβάλλον οικογενειακό όποιο και να είναι, αρκεί να έχει αγάπη και κατανόηση είναι 100 φορές προτιμότερο από το μεγάλωμα σε ίδρυμα ενός παιδιού.

Από το Mi A1.

δεν είμαι απόλυτα αρνητικός σε αυτό που λες γιατί αντιλαμβάνομαι ότι μπορεί να δουλέψει μια χαρά, απλά σε σχέση με την "αντίστοιχα καλή" περίπτωση μητέρας-πατέρα είναι λιγότερο προτιμότερο μιλώντας ρεαλιστικά πάντα (περίγυρος πχ)

δεν βρίσκω το λόγο να κακοπεράσουν παιδιά για να εκσυγχρονιστούν με το ζόρι τα μυαλά των υπολοίπων και για να ικανοποιηθούν καπρίτσια, καλώς ή κακώς υπάρχει και αυτή η όψη

εμένα, εσένα δεν θα με ένοιαζε, αλλά τους περισσότερους θα τους νοιάξει, οπότε ίσως καλύτερα το ίδρυμα

σε επόμενα χρόνια θα μπορούσε να εξεταστεί, στα άμεσα (ίσως και άμεσες δεκαετίες) καλύτερα όχι
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#554943
QsisVTS έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:@Qsis, ένα περιβάλλον οικογενειακό όποιο και να είναι, αρκεί να έχει αγάπη και κατανόηση είναι 100 φορές προτιμότερο από το μεγάλωμα σε ίδρυμα ενός παιδιού.

Από το Mi A1.

δεν είμαι απόλυτα αρνητικός σε αυτό που λες γιατί αντιλαμβάνομαι ότι μπορεί να δουλέψει μια χαρά, απλά σε σχέση με την "αντίστοιχα καλή" περίπτωση μητέρας-πατέρα είναι λιγότερο προτιμότερο μιλώντας ρεαλιστικά πάντα (περίγυρος πχ)

δεν βρίσκω το λόγο να κακοπεράσουν παιδιά για να εκσυγχρονιστούν με το ζόρι τα μυαλά των υπολοίπων και για να ικανοποιηθούν καπρίτσια, καλώς ή κακώς υπάρχει και αυτή η όψη

εμένα, εσένα δεν θα με ένοιαζε, αλλά τους περισσότερους θα τους νοιάξει, οπότε ίσως καλύτερα το ίδρυμα

σε επόμενα χρόνια θα μπορούσε να εξεταστεί, στα άμεσα (ίσως και άμεσες δεκαετίες) καλύτερα όχι
Η ιδρυματοποιηση ενός παιδιού είναι από τα χειρότερα πράγματα που μπορεί να του συμβούν. Οπότε όχι.

10000000 φορές κάτι άλλο από αυτό.

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#554959
Νίκος Παππάς έγραψε:
QsisVTS έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:@Qsis, ένα περιβάλλον οικογενειακό όποιο και να είναι, αρκεί να έχει αγάπη και κατανόηση είναι 100 φορές προτιμότερο από το μεγάλωμα σε ίδρυμα ενός παιδιού.

Από το Mi A1.

δεν είμαι απόλυτα αρνητικός σε αυτό που λες γιατί αντιλαμβάνομαι ότι μπορεί να δουλέψει μια χαρά, απλά σε σχέση με την "αντίστοιχα καλή" περίπτωση μητέρας-πατέρα είναι λιγότερο προτιμότερο μιλώντας ρεαλιστικά πάντα (περίγυρος πχ)

δεν βρίσκω το λόγο να κακοπεράσουν παιδιά για να εκσυγχρονιστούν με το ζόρι τα μυαλά των υπολοίπων και για να ικανοποιηθούν καπρίτσια, καλώς ή κακώς υπάρχει και αυτή η όψη

εμένα, εσένα δεν θα με ένοιαζε, αλλά τους περισσότερους θα τους νοιάξει, οπότε ίσως καλύτερα το ίδρυμα

σε επόμενα χρόνια θα μπορούσε να εξεταστεί, στα άμεσα (ίσως και άμεσες δεκαετίες) καλύτερα όχι
Η ιδρυματοποιηση ενός παιδιού είναι από τα χειρότερα πράγματα που μπορεί να του συμβούν. Οπότε όχι.

10000000 φορές κάτι άλλο από αυτό.

Από το Mi A1.

δεν ξερω σε περιπτωσεις σαν και αυτες

καλυτερα να μπει σε ενα ιδρυμα παρα να εχει τοσο ηλιθιους γονεις
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#554995 context όταν λέω συμπεριφέρονται σαν μειονότητα: Ο Kevin Hart ήταν να hostάρει τα Oscars. Κάποιοι nolifers έκατσαν, έψαξαν τα tweets του από την αρχή του κόσμου (rx8drifter alert) και "Yo if my son comes home & try's 2 play with my daughters doll house I'm going 2 break it over his head & say n my voice 'stop that's gay" (από το 2009) με αποτέλεσμα να αποφασίσει να παραιτηθεί...

aka η υπογραφή μου...

το οποίο για μένα είναι τουλάχιστον τρομακτικό...
Άβαταρ μέλους
By rafi
#555015
Νίκος Παππάς έγραψε:@Qsis, ένα περιβάλλον οικογενειακό όποιο και να είναι, αρκεί να έχει αγάπη και κατανόηση είναι 100 φορές προτιμότερο από το μεγάλωμα σε ίδρυμα ενός παιδιού.

Από το Mi A1.
Αυτο ακριβως!

.
Άβαταρ μέλους
By markvag
#555045
QsisVTS έγραψε: ή να λέω ότι είμαι κορίτσι για να αποφύγω τη στράτευση;

βέβαια ακόμα και σε αυτό δίνεται δικαίωμα πλέον ακόμα και σε ανηλίκους να αποφασίσουν πώς νιώθουν αυτή την εποχή


Δεν μπαίνω στην υπόλοιπη συζήτηση, είναι απλά τραγικό το ότι ακόμα σε ευρωπαϊκή (υποτίθεται) χώρα ασχολούμαστε με απλά, βασικά πράγματα, απλά να ρωτήσω...

Αυτά τα δύο προκύπτουν από το νόμο ή από τις τσιρίδες του κάθε πικραμένου πολιτικάντη και τις βλακείες που γράφει η κάθε κωλοφυλλάδα;;; Γιατί έχω τελείως διαφορετική εικόνα για το κείμενο του νόμου...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#555051 Κανένα κράτος δικαίου δεν νομοθετεί σύμφωνα με τις απόψεις των πολιτών πάνω στα ανθρώπινα δικαιώματα. Αν ο QsisVTS είναι αντίθετος στην υιοθεσία από ομόφυλα ζευγάρια, δεν σημαίνει τίποτε για το νομοθέτη. Ο νομοθέτης δεν κάνει έρευνα και δεν ρωτάει τις απόψεις του οποιουδήποτε για τέτοια θέματα, ούτε έχουν σημασία στο τέλος της ημέρας.
Τα ανθρώπινα δικαιώματα της όποιας μειοψηφίας, δεν γίνεται να καταπατώνται από την πλειοψηφία. Αυτά είναι λυμένα θέματα στις δυτικές κοινωνίες και θέλω να πιστεύω πως είμαστε τέτοια.
Επομένως, από την στιγμή που υπάρχουν νόμοι που δεν εφαρμόζονται καθολικά και διαχωρίζουν συγκεκριμένες ομάδες ανθρώπων βάσει του οποιουδήποτε χαρακτηριστικού, δεν γίνεται να λέμε "δεν τρέχει τίποτε, όλα είναι πόπα".
Για να δώσω ένα παράδειγμα διαφορετικό: κι εμένα μου προκαλεί αηδία να βαράνε προσοχές τα χρυσάβγουλα, αλλά από την στιγμή που δεν φτάνουν σε αντιποίηση αρχής (να το παίζουν αστυνομία πχ) δεν μπορώ να πω κάτι. Μπορώ να πω όμως πολλά όταν σηκώνουν το ξερό τους και χτυπάνε μετανάστες ή αδύναμους.
Κοινώς, ή σεβόμαστε τους νόμους και τα δικαιώματα των άλλων, ή όχι. Και δεν έχει να κάνει με τις απόψεις του καθενός. Ούτε μπαίνει στο ζύγι αν καταπιέζονται πολύ ή λίγο. Για τον νομοθέτη δεν γίνεται να υπάρχει καν ο διαχωρισμός: απολαμβάνουν οι ΛΟΑΤΚΙ σε σχέση με τους "φυσιολογικούς" ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΑ ΙΔΙΑ δικαιώματα στην ελληνική κοινωνία; Η απάντηση είναι αρνητική και δεν τίθεται καν ζήτημα κατόπιν αυτού.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#555069 Το παιδι που το υιοθετούν ομόφυλα ζευγάρια, έχει δικαίωμα να αρνηθεί?? Σε πιον θα ζητήσει ευθύνες αν πιστέψει κάτι τέτοιο όταν μεγαλώσει_?? Απο τον νομοθέτη η απο αυτους που αποφάσισαν να τον υιοθετήσει το ζευγαρι??

.
Άβαταρ μέλους
By rafi
#555072 delete
Τελευταία επεξεργασία από rafi και 11 Δεκ 2018, 13:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By rafi
#555075
224v έγραψε:Το παιδι που το υιοθετούν ομόφυλα ζευγάρια, έχει δικαίωμα να αρνηθεί?? Σε πιον θα ζητήσει ευθύνες αν πιστέψει κάτι τέτοιο όταν μεγαλώσει_?? Απο τον νομοθέτη η απο αυτους που αποφάσισαν να τον υιοθετήσει το ζευγαρι??

.


Αν πιστέψει στο δόγμα της ομοφυλοφυλίας εννοείς; Τι είναι καμιά θρησκεία που κληρονομείται κατά παράδοση ή κάνα μικρόβιο που το κολλάς όταν συναναστρέφεσαι με αυτή την ομάδα;
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#555076
224v έγραψε:Το παιδι που το υιοθετούν ομόφυλα ζευγάρια, έχει δικαίωμα να αρνηθεί?? Σε πιον θα ζητήσει ευθύνες αν πιστέψει κάτι τέτοιο όταν μεγαλώσει_?? Απο τον νομοθέτη η απο αυτους που αποφάσισαν να τον υιοθετήσει το ζευγαρι??

.

Οριστε;

Νομιζεις οτι το υιοθετημενο παιδι ζητα ευθυνες απο τους θετους γονεις του;
Πιστευεις οτι αγαπα λιγοτερο τους θετους του γονεις απο ενα αλλο τους φυσικους;
Νομιζεις οτι ειναι λιγοτερο ευτυχισμενο επειδη οι γονεις του ειναι ασπροι, μαυροι, πλουσιοι, φτωχοι, γκει η λεσβιες;

Η υιοθεσια ενος παιδιου ειναι μεγαλη υποθεση και ειναι προτιμοτερη απο το ιδρυμα κατω απο ολες τις συνθηκες. Ακομα και μια "κακη" οικογενεια ειναι προτιμοτερη απο το ιδρυμα.

Τελος παντων ποιοι ειμαστε εμεις που θα πουμε τι ειναι καλο η κακο για ενα παιδι;

Ο νομοθετης συμβουλευτηκε ειδικους για να φτιαξει τον νομο και αν κατι χαρακτηριζει τον νομο ειναι οτι συνηθως ειναι ατολμος. Ακολουθει την εποχη δεν συμβαδιζει μαζι της.