Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#602172 Εγώ πάλι διαφωνώ ότι είναι πρόβλημα τα σορτσάκια και τα μπουστάκια και όλα.
Συμφωνώ όμως ότι η στολή είναι ίσως μια λύση για να μη γίνεται το σχολείο επίδειξη μόδας (ματαιοδοξίας)
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#602173
Anonymous Founder έγραψε:Θεωρώ πως δεν είναι κακό μέτρο, η ομοιομορφία δηλαδή, . Και δεν είμαι καθόλου υπέρ της φούστας για τα κορίτσια, ομοιομορφία σημαίνει παντελόνι για όλους.


Γιατι ειναι κακο να φορανε φουστα τα κοριτσια; Ή εστω να ειναι καπως διαφορετικα τα γυναικεια απο τα αντρικα; :hmmm:
Τι θα πει ομοιομορφια;
Δηλαδη δεν θα φορανε σουτιεν τα κοριτσια ή μηπως θα πρεπει να το φορανε τα αγορια, για να ειναι ολοι ντυμενοι «ομοιομορφα»; :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#602175 Γιατί η φούστα εκτός από σαφώς πιο άβολη, είναι και επιρρεπής σε "επίδειξη προσόντων", κάτι που επίσης δεν βοηθά την μαθητική διαδικασία. :whistlink: :s_biggrin
Τέλος, τι θα γίνει αν κάποιο αγόρι επιλέξει να έρθει με φούστα πχ; Jason Αντιγόνη φάση; :lol:
Κοινώς, η στολή αν επιλεγεί, οφείλει να είναι σαν... στρατός: όλοι τα ίδια. Ποιος ο λόγος να βάλουμε τα κορίτσια να φοράνε φούστα, όταν τα παντελόνια είναι πιο βολικά; Ούτως ή άλλως οι περισσότερες κοπέλες συνήθως παντελόνι επιλέγουν σήμερα.
:s_dunno
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#602178 Όχι ρε μλκς στολή :lol: :lol:
Έλεος. :dizzy:
Το κάθε παιδί έχει την προσωπικότητά του η οποία εκφράζεται και με το ντύσιμο.
Και το σχολείο από τη στιγμή που εκεί περνάς τη μισή σου μέρα είναι μέρος της κοινωνικής ζωής σου όπου εκφράζεις και εκθέτεις την προσωπικότητά σου.
Λέμε να μπορείς να έχεις μούσια μαλλιά, σκουλαρίκια στη γλώσσα για να εκφράζεται το άτομο ελεύθερα και θα το υποχρεώσουμε να φοράει στολή? Στρατός είναι? :dizzy:
Έτσι κι αλλιώς στις μέρες μας υπάρχουν φτηνά ρούχα που μπορούν να καλύψουνε όλα τα γούστα.
Δε νομίζω ότι το πρόβλημα της οικονομικής ανισότητας φαίνεται και εκφράζεται στα ρούχα ου φοράνε τα παιδιά στο σχολείο.
Έτσι κι αλλιώς τα περισσότερα εστιάζουν στο πόσο περίεργα ή προκλητικά είναι παρά στο πόσο ακριβά είναι.
Έχω κι εγώ κόρη αλλά δενέχω φτάσει ακόμα σε αυτό το σημείο... :s_roses
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#602180 Επειδη πολλοι δεν θυμουνται η δεν γνωριζουν να θυμισω οτι υπηρχαν οι απλες ποδιες απο βιοτεχνιες και υπηρχαν και οι Tseklenis που κοστιζαν 3 φορες πανω. Οποτε μια χαρα μπορουσε να υπαρχει και υπηρχε ανταγωνισμος στο ντυσιμο.

Οπως και σημερα μπορει τα ρουχα να ειναι απο αλυσιδες με φτηνα και τα πιο πολλα παιδια να τα προτιμουν, αλλα υπαρχουν και τα παπουτσια, οι τσαντες, τα κινητα - ταμπλετ που γινεται χαμος.

Τα παντα ομως ειναι θεμα γονιων. Αν αυτοι ειναι ψωνια που θελουν να κανουν επιδειξη οικονομικης ανεσης τιποτα δεν μπορει να γινει να το εμποδισει.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#602182 Hifi έτοιμος για Σκόντα.
Τζουνιορας έτοιμος για Villebekrin μαγιό στην κόρη.Θα φάς καλά Τζούνιορα.

Εγώ προτείνω χάριν ευπρέπειας ( και καλά ως έκφανση μίας κατ όνομα ηθικής κοινωνίας) να επαναφέρουμε και τον εκκλησιασμό.Σε φτηνή εκκλησία πάντα.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#602183 Διότι όταν ερχόταν σε εμάς ο άλλος με τη Diablo και τη Μ3 περιμέναμε τα ρούχα να δούμε αν έχει λεφτά. :s_tongue
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#602184 Όταν λέω στολή, βάζω και τα παπούτσια μέσα. Κινητά και τάμπλετ υποτίθεται απαγορεύονται στο σχολείο ή όχι; Για την τιμή είπα ήδη πως θα πρέπει να είναι η ίδια, όποιος και να την φτιάχνει.
Είπα πως δεν μου φαίνεται λάθος η στολή, γιατί νομίζω λύνει θέματα και δεν βλέπω να δημιουργεί κάποιο. Όσο για την προσωπικότητα, νομίζω πως υπάρχουν πολλοί άλλοι τρόποι να καλλιεργηθεί και ν' αναδειχθεί.
Προφανώς και δεν καίγομαι να μπουν στολές ή κάτι τέτοιο, αλλά ειλικρινά δεν μου φαίνεται κακή ιδέα. Κάποτε ήμουν κάθετα εναντίον εννοείται, σήμερα όχι και τόσο. Μάλλον μεγαλώνω, τι να πω...
:(
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#602185
g8777 έγραψε:Hifi έτοιμος για Σκόντα.

Είσαι ΘΕΟΣ.
ΤΕΛΟΣ... :s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#602189
g8777 έγραψε:Hifi έτοιμος για Σκόντα.

Πες μου τώρα πως σε αφήνουν αδιάφορο τα παρακάτω:
Εικόνα
και
Εικόνα
:ninja:
Στην πρώτη φωτό δεν φαίνεται ο ψυγειοκαταψύκτης που είναι συνδεδεμένος στην παροχή 12V του χώρου αποσκευών. Πας διακοπές και δεν πληρώνεις τίποτε στους κλέφτες.
:s_blush
Στην δεύτερη φωτό, τα ποδήλατα δεν χώρεσαν στο χώρο αποσκευών, οπότε δεν προκρίνεται. :s_cry
Άβαταρ μέλους
By g8777
#602190
Νίκος Παππάς έγραψε:Τα παντα ομως ειναι θεμα γονιων. Αν αυτοι ειναι ψωνια που θελουν να κανουν επιδειξη οικονομικης ανεσης τιποτα δεν μπορει να γινει να το εμποδισει.


Όι γονείς είναι σαν τον Ασίμω. Ρα μαθαίνουν τελευταίοι.
Διότι για πε κύριε Νικολάε Παππά του Νικολάου ( cyclic redundancy check) οταν το παιδί έρθει βουρκωμενον γιατί ΔΕΝ έχει Vans και η κόρη του Τζούνιορα ΑΠΑΙΤΕΊ Vans για να τον καλέσει στο πάρτυ στην θαλαμηγό ( "Στράτος Γαμμα") τί θα κανς; Α κατς να μαλoish; :iconcool:

Εγώ τα κουμάντα μου τα έκανα. :iconcool:

Θα θέσουμε ΕΜΕΊΣ το trend. 11 Σεπτέμβρη θα φοράνε από ένα Rangeman . Απαραίτητο σαν smartwatch , πόσο ύψος ανεβαίνουν στα σκαλιά για να πάνε στην αίθουσα;ΘΑ ΤΟ ΜΆΘΟΥΜΕ. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#602193
Anonymous Founder έγραψε:
g8777 έγραψε:Hifi έτοιμος για Σκόντα.

Πες μου τώρα πως σε αφήνουν αδιάφορο τα παρακάτω:
Εικόνα
και
Εικόνα
:ninja:
Στην πρώτη φωτό δεν φαίνεται ο ψυγειοκαταψύκτης που είναι συνδεδεμένος στην παροχή 12V του χώρου αποσκευών. Πας διακοπές και δεν πληρώνεις τίποτε στους κλέφτες.
:s_blush
Στην δεύτερη φωτό, τα ποδήλατα δεν χώρεσαν στο χώρο αποσκευών, οπότε δεν προκρίνεται. :s_cry


Oχι απλα δεν με αφηνουν αδιαφορο, με κανουν και ξαβλωνω. :metalo: :metalo: :metalo:

Ποσες και ποσες ωρες γκρινιας στριμωγματος αγχους ocd θα ειχαν αποφευχθει αν ειχα αξιωθει να εχω και εγω ενα τετοιο πορτπαγκαζ. :inlove:

Ελπιζω να μην εισαι λιτοδιαιτος γιατι θα φας καλα. :s_roses
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#602194
g8777 έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Τα παντα ομως ειναι θεμα γονιων. Αν αυτοι ειναι ψωνια που θελουν να κανουν επιδειξη οικονομικης ανεσης τιποτα δεν μπορει να γινει να το εμποδισει.


Όι γονείς είναι σαν τον Ασίμω. Ρα μαθαίνουν τελευταίοι.
Διότι για πε κύριε Νικολάε Παππά του Νικολάου ( cyclic redundancy check) οταν το παιδί έρθει βουρκωμενον γιατί ΔΕΝ έχει Vans και η κόρη του Τζούνιορα ΑΠΑΙΤΕΊ Vans για να τον καλέσει στο πάρτυ στην θαλαμηγό ( "Στράτος Γαμμα") τί θα κανς; Α κατς να μαλoish; :iconcool:

Εγώ τα κουμάντα μου τα έκανα. :iconcool:

Θα θέσουμε ΕΜΕΊΣ το trend. 11 Σεπτέμβρη θα φοράνε από ένα Rangeman . Απαραίτητο σαν smartwatch , πόσο ύψος ανεβαίνουν στα σκαλιά για να πάνε στην αίθουσα;ΘΑ ΤΟ ΜΆΘΟΥΜΕ. :iconcool:

Σαν να σε εχω εκει ειναι ρε! :lipsealed: Ο γιος οντως ζητα Vans αλλα θα τα παρει οβερμαιντεντμπαντι. :lol: Μεχρι NIKE skate των 53€ :s_biggrin

Επισης ειμαι γεματος αγνωστες λεξεις αλλα το Rangeman πολυ μου αρεσε. ΣΤΕΙΛΕ! :inlove: