Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#607114
diplomat έγραψε:Μήπως υπάρχει κάποιο αρμόδιο όργανο ή υπηρεσία που να μπορεί να επιληφθεί του θέματος; :hmmm:


Ελπιζω αυτό να απαντά στην απορία σου:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#607115 Τι ερώτηση ήταν αυτή ρε Ιταλάκια; :dizzy: Είναι σαν να σε ρωτάω εγώ αν έχεις δουλέψει τίποτα άλλο εκτός από ένα συγκεκριμένο μοντέλο της JCB. Η δουλειά μου ήταν, εσύ τι λες; Από 9άρι πιστόλι μέχρι 50άρι, βαρύ πολυβόλο. :rtfm:

Αυτήν την στιγμή έχω στην κατοχή μου ένα Μ1911 Α1 0,45'' (ίδιο με το υπηρεσιακό μου), μια Beretta M9 9mm (σκοπευτικό) και μια "μικρή" Remington 0.22'' (του παππού μου, έχει απόκλιση προς τα αριστερά περί τα 5 χλστ ΠΒ στα 100 μέτρα, οπότε εφαρμόζεις ΔΕΣ, αναλόγως της απόστασης), συν μερικά δυνατά αεροβόλα.


@diplomat: Μιλάμε για ημιαστική (στα χαρτιά) περιοχή, αλλά στην πράξη είμαστε 2-3 σπίτια και γύρω-γύρω χωράφια και ένα ρέμα που έχει από αλεπούδες μέχρι αγριόχοιρους. Το κοντινότερο σούπερ μαρκετ είναι στα 800 μέτρα και το κοντινότερο χωριό στα 3 χλμ. Εδώ δεν κοιμάσαι το βράδυ χωρίς συναγερμό, σκυλί και όπλο. 2-3 φορές επιχείρησαν μπούκα. Ακόμα τρέχουν... Απλά ελπίζω να μην δω μπροστά μου ΑΚ. :s_omg :s_omg :s_omg
Άβαταρ μέλους
By Serf
#607373 https://www.efsyn.gr/ellada/koinonia/21 ... ssalonikis

Στα χέρια της Ενιαίας Υπηρεσίας Εσωτερικών Υποθέσεων των Σωμάτων Ασφαλείας βρίσκονται ο Λιμενάρχης Θεσσαλονίκης και οι έξι πλοηγοί του λιμανιού της πόλης, στο πλαίσιο μεγάλης έρευνας για υπόθεση δωροδοκίας.

Αν και παραμένει αδιευκρίνιστο αν πρόκειται για σύλληψη, η κράτησή τους έχει προκαλέσει αναταραχή στη λειτουργία του λιμανιού με την ιδιωτική εταιρεία που διαχειρίζεται το λιμάνι να ζητά επειγόντως από το υπουργείο Εμπορική Ναυτιλίας την άμεση αντικατάσταση των πλοηγών καθώς δεν υπάρχει ούτε ένας για τον ελλιμενισμό των πλοίων.



< >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#607383 Πέφτω από τα σύννεφα! Χρηματισμός στα λιμάνια;;; Κάτι σαν ο κόσμος τό'χει τούμπανο κι εμείς κρυφό καμάρι... :lol: :lol:

Μακάρι να σταματήσει αυτός ο καρκίνος...
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#607407 που να πανε στην νεα περαμο...εκει οι φακελοι θελουν κουκουβαγιες
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#607533
cabala10 έγραψε:απο που ακουστηκε αυτη η εκρηξη?
Δεν άκουσα τίποτα...:-)
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#607535
LGBT: Πόσο άνετα νιώθουν οι Έλληνες αν δουν δύο γυναίκες να φιλιούνται στο δρόμο

Οι Έλληνες στηρίζουν τα δικαιώματα των ΛΟΑΤ ατόμων μόνο στα λόγια. Αυτό προκύπτει από την σχετική έρευνα του Ευρωβαρόμετρου όπου ενώ οι περισσότεροι Έλληνες απαντούν σε ποσοστό 68% ότι θα πρέπει οι ΛΟΑΤ να έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους ετερόφυλους όταν οι ερωτήσεις γίνονται πιο συγκεκριμένες τα ποσοστά γίνονται ιδιαίτερα αρνητικά με την χώρα μας (μαζί με την Κύπρο) να έχουν τα χαμηλότερα ποσοστά ανάμεσα στις χώρες της Δυτικής Ευρώπης πίσω και από αρκετές χώρες του πρώην Ανατολικού μπλοκ.

Εικόνα

Στην έρευνα που πραγματοποιήθηκε τον περασμένο Μάιο, αλλά δημοσιοποιήθηκε την 1η Οκτωβρίου, οι Έλληνες συμφωνούν με ποσοστό μόλις 44% (σ.σ. ο μέσος όρος στην Ευρώπη είναι στο 72%) στην τοποθέτηση ότι δεν υπάρχει κάτι λάθος στην σεξουαλική σχέση μεταξύ δύο ατόμων του ίδιου φύλου.

Εικόνα

Σε ότι αφορά τον γάμο μεταξύ ατόμων του ίδιου φύλου σε ολόκληρη την Ευρώπη, οι Έλληνες είναι αρνητικοί σε ποσοστό 56%, υπερδιπλάσιο σε σχέση με τον μέσο όρο της Ευρώπης (26%). Αξίζει να σημειωθεί ότι το ποσοστό στην Ελλάδα είναι κατά έξι ποσοστιαίες μονάδες χαμηλότερο σε σχέση με την αντίστοιχη έρευνα που είχε πραγματοποιηθεί το 2015.

Εικόνα

Στην ερώτηση πόσο άνετα ή άβολα νιώθουν σε διαφορετικούς συνδυασμούς ατόμων που θα κρατιούνται χέρι - χέρι στον δρόμο ή θα φιληθούν δημόσια, ενώ οι Έλληνες δεν είναι καθόλου πουριτανοί σε ένα ετερόφυλο ζευγάρι (νιώθουν άνετα σε ποσοστό 85% και μόλις 6% άβολα) τα ποσοστά αντιστρέφονται όταν πρόκειται για άτομα του ίδιου φύλου.

Εικόνα

Στην περίπτωση δύο ανδρών το ποσοστο που νιώθει απολύτως άνετα πέφτει στο 22% ενώ αυτοί που δηλώνουν ότι αισθάνονται εντελώς άβολα φτάνει στο 60%. Λίγο καλύτερη είναι η εικόνα σε ότι αφορά στις λεσβίες. Με το δημόσιο φιλί ή το κράτημα από το χέρι δύο γυναικών νιώθουν απολύτως άνετα το 1/4 των Ελλήνων και εντελώς άβολα το 57%.

Εικόνα

Source

Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#607542 Τα ποσοστά σε κάτι Γαλλίες, κάτι Αυστρίες και κάτι Δανίες είναι φέικ καραφέικ.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#607546 Το ότι είμαστε πίσω από Πολωνία στα περισσότερα είναι απλά κατάντια.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#607549 πως ακριβως ειμαστε μια χαρα στα δικαιωματα αλλα τοσο πισω στα αλλα?
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#607550
rx8_drifter έγραψε:Τί εννοεις ειναι fake για Δανία κόρτο?

Εννοώ ότι έχει πάρα πολλούς συντηρητικούς Χριστιανούς στις χώρες που ανάφερα για να είναι όλοι τόσο κουλ. Δε γράφει Παρίσι, Βιέννη, Κοπενχάγη, γράφει Γαλλία, Αυστρία, Δανία. Βέβαια ΟΚ όταν σε ρωτάνε δεν είναι υποχρεωτικό να απαντάς και ειλικρινά, κι εδώ δεν έχουμε ρατσιστές και φασίστες. Σωστά;
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#607551 Οχι, δεν ειναι το ίδιο το να οσυ πουν είσαι φασίστας? Με το γουστάρεις ΓΚΕΥ?
Ισα ίσα, πολύ ευκολα λες εγώ φασίστες δεν ειμαι ΑΛΛΑΑΑΑΑΑ xxxxxxx όπου xxxxxx δε γουστάρω γκεύ γύφτους αλβανους κλπ κλπ.

Ειδικά για Δανία, με εκπλήσει που το αμφίσβητείς πάντως. Επισης Γαλλία προφανώς υπάρχουν συντηριτικές περιοχές (εδώ και στην ολλανδία εχουμε την bible belt) αλλά εν γένει οι LGBT ειναι σε πολύυυυυ καλύτερη μοίρα απ την Ελλάδα (που είναι στον μπατο)
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#607554 Και για την Ελλάδα τα ποσοστά είναι fake. Μετά βίας ένα 10% να είναι ΟΚ με μουστακάτο γλωσσόφιλο στο δρόμο. Φιλος που δούλευε Δανία μου είπε ότι είναι πολύ πιο συντηρητικούρα από πχ Σουηδούς