Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#794888
markvag έγραψε:
socratesn έγραψε:κανείς μας δεν είναι αρκετά απάνθρωπος ώστε να θεωρεί πως δίκαια ένας άνθρωπος μένει στο δρόμο.


Δεν βάζω και το χέρι μου στη φωτιά.



Geo f1 έγραψε:Αυτη δεν πηρε 52,000? Ετσι δεν εγραψε?
Δεν επρεπε λοιπον να ειχε αδειασει το σπιτι?
Μπορει καποιος να μας πει τι εχει γινει? :shifty:

Εδωσε καποιος λεφτα για να παρει το σπιτι και τρωει πορτα απο την γαγια ενω εχει πληρωσει?
Και το συζηταμε ακομα? :lol:
Άβαταρ μέλους
By Asimov
#794889
Corto Maltese έγραψε:Επίσης κάτι γράφεται λάθος από τον Σωκράτη. Αν πας σε δικηγόρο επειδή δεν μπορείς να αποπληρώσεις, θα σου πει να σταματήσεις αμέσως κάθε πληρωμή αν θες να πετύχεις διακανονισμό γιατί αλλιώς το δικαστήριο δε δέχεται την αδυναμία εξόφλησης και σου λέει ότι αφού μπορείς να δώσεις αυτά τα λίγα, βγαίνεις.
Επίσης, όπως ανέφερα, όλοι οι σοβαροί δικηγόροι θα σου πουν να πιστολιασεις στην ψύχρα τις πιστωτικές και να μην κάνεις φιλοτιμιες τύπου όλα σε ένα νοικοκυρεμενα με εξασφαλίσεις όπως η γιαγιά
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#794891
Asimov έγραψε:Κάτσε διάβασε το θέμα λοιπόν


Μετά, ας διαβάσουμε όλοι μαζί και το άλλο θέμα για να το συζητήσουμε όπως με την Κολοβού:

Στο «σκαμνί» η σύζυγος Πουλή: Η τετραώροφη κατοικία που δεν δικαιολογείται από τα εισοδήματά της

https://www.documentonews.gr/article/st ... 11-24-----

το Δικαστικό Συμβούλιο κατέληξε στο συμπέρασμα ότι η κ. Θεοφιλάτου όχι μόνο δήλωσε «ανακριβώς» το κόστος κατασκευής της κατοικίας, αλλά και ότι τα νόμιμα εισοδήματά της δεν επαρκούσαν για την κατασκευή της. Οπως αναφέρεται, η σύζυγος Πουλή δήλωσε το 2017 (χρήση 2016) ότι το συνολικό κόστος για την κατασκευή του σπιτιού ανήλθε σε 35.406 ευρώ. Ωστόσο όπως επισημαίνεται το ποσό αυτό «είναι καταφανώς μικρότερο από το σύστημα προσδιορισμού αντικειμενικών αξιών του υπουργείου Οικονομικών ως βάση υπολογισμού του ΕΝΦΙΑ». Είναι χαρακτηριστικό ότι με βάση τα στοιχεία αυτά το κόστος της ανέγερσης ανέρχεται σε 379.520 ευρώ, ενώ με βάση τα στοιχεία του ΤΕΕ σε 419.830 ευρώ.


Το Δικαστικό Συμβούλιο όμως διαπίστωσε και κάτι επιπλέον. Τα εισοδήματα της πρώην υπεύθυνης του τμήματος Διοικητικού Συντονισμού του «αμαρτωλού» ΚΕΕΛΠΝΟ δεν δικαιολογούν την ανέγερση τέτοιου σπιτιού. Συγκεκριμένα τα δηλωθέντα εισοδήματα της ανέρχονται σε 68.532 ευρώ για τα έτη 2002 έως 2016. «…Δηλαδή αντικειμενικά δεν δικαιολογείται η πραγματική δαπάνη ανέγερσης της ως άνω μονοκατοικίας από τα νόμιμα δηλωθέντα εισοδήματά της και τη συνολική αποταμιευτική της δυνατότητα» επισημαίνεται στο βούλευμα.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#794899
socratesn έγραψε:κανείς μας δεν είναι αρκετά απάνθρωπος ώστε να θεωρεί πως δίκαια ένας άνθρωπος μένει στο δρόμο.


Ελπίζω να σου έφυγε αυτή η αισιοδοξία διαβάζοντας το θέμα.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#794908 Κανείς δε νομίζω ότι μπορεί να χαίρεται με ανθρωπο που του παίρνουν το σπίτι. Ωστόσο φαίνεται ότι και η συγκεκριμένη πρέπει να είχε κάνει και πολλά λάθη στο παρελθόν, και μάλλον να μην την απασχόλησε και πότε η πληρωμή.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#794910
Hellenic tifosi έγραψε:Κανείς δε νομίζω ότι μπορεί να χαίρεται με ανθρωπο που του παίρνουν το σπίτι. Ωστόσο φαίνεται ότι και η συγκεκριμένη πρέπει να είχε κάνει και πολλά λάθη στο παρελθόν, και μάλλον να μην την απασχόλησε και πότε η πληρωμή.


Εφοσον μερικοι το εξασκουν σαν επαγγελμα (βλεπε Πατσης και πολλοι ομοιοι του) προφανως και τους αρεσει να παιρνουν το σπιτι καποιου αλλου κοψοχρονια.

Κι αν σας πω εγω "μπηκανε στο σπιτι και με κλεψανε" φανταζομαι ολοι θα στεναχωρηθειτε, ενω ο κλεφτης την ιδια ωρα θα γλενταει στην υγεια του κοροιδου!

Και το ερωτημα δεν ειναι τι εκανε αυτη η "ανοητη" γυναικα η καθε αλλος ανοητος πολιτης. Το θεμα ειναι τι κανει το κρατος για να τους προστατεψει απο την ανοησια τους. Οπως λεει για παραδειγμα "ακομα και να μη σου κοβει το μυαλο να βαλεις ζωνη και κρανος, θα τα φορεσεις με το στανιο γιατι ΕΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ρε πανιβλακα".
Άβαταρ μέλους
By skous
#794915 οτι και να κανει το κρατος, οι μισοι θα το βαπτίσουν φασισμό κλπ…
Βλέπε εμβολια, ζωνες ασφαλειας, αντικαπνιστικος, λοκνταουν, κλπ κλπ


< >
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#794918
skous έγραψε:οτι και να κανει το κρατος, οι μισοι θα το βαπτίσουν φασισμό κλπ…
Βλέπε εμβολια, ζωνες ασφαλειας, αντικαπνιστικος, λοκνταουν, κλπ κλπ


< >


οι μισοι θα το βαφτισουν φασισμο,οι αλλοι μισοι θα ξαναψηφισουν Πατσηδες,γαμησε τα.
Άβαταρ μέλους
By bebes
#794947
skous έγραψε:οτι και να κανει το κρατος, οι μισοι θα το βαπτίσουν φασισμό κλπ…
Βλέπε εμβολια, ζωνες ασφαλειας, αντικαπνιστικος, λοκνταουν, κλπ κλπ


< >

ανάλογα τίνος ψηφοφόροι είναι, και ποιός είναι στο τιμόνι :lol:
Οπαδισμός και στα κόμματα :metalo:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#794953
Geo f1 έγραψε:Κατσε ρε Ασιμοφ

Αυτη χρωστουσε.
Και βρεθηκε να παιρνει 52,000 (τι ηταν αυτα τα χρηματα?) Δεν αγορασε καποιος αυτο το σπιτι?

Θα θελα να ακουσω την αληθεια χωρις τις 2 υπογες..


Διάβασε τι ανέβασε ο ΧΛ πριν μερικές σελίδες και τις απαντήσεις. Μάλιστα απάντησες και από κάτω...

Επιπλέον, σαν τραπεζικός, θα έπρεπε να γνωρίζεις πως δουλεύει ένα πλειστηριασμός, αν δεν είναι το αντικείμενο της δουλειάς σου ΟΚ, αλλά μπορείς να ρωτήσεις τι γίνεται αν το προϊόν του πλειστηριασμού υπερβαίνει το χρέος...
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#794954 ΕΠΟΥΛΙΝΙ --> περπατάς στο δρόμο και βλέπεις την παρακάτω εικόνα

Εικόνα

και λες ΟΚΕΙΖ, να ξύσω και το αριστερό @ για να μην παραπονιέται το δεξί --> Προχωράμε

https://www.ethnos.gr/greece/article/23 ... nathbiasei

:s_hang
Άβαταρ μέλους
By markvag
#794955 @Geo F1: Για να σε βοηθήσω:

Το αρχικό post του Χρήστου Λάππα

Χρήστος Λάππας έγραψε:Εικόνα


Όπου η τύπισσα λέει πως εν τέλει, αφού ικανοποιήθηκαν και άλλα χρέη που είχε, από εφορία, ΕΦΚΑ, μέχρι και απλήρωτες κλήσεις που δεν ήξερε (όπως ισχυρίζεται) ότι έχει, έμεινε κάπου στο 1 χιλιάρικο...

Το σχόλιό σου:

Geo f1 έγραψε:Πλήρωνε εσυ Χρησταρα

Max Verstappen


Και το τι γίνεται σε περίπτωση που ο πλειστηριασμός αποδώσει περισσότερα από το χρέος (σίγουρα μπορείς να το επιβεβαιώσεις με κάποιον συνάδελφό σου που γνωρίζει το αντικείμενο)

markvag έγραψε:
Επειδή, δεν έχω καταλάβει το point των παραπάνω, να διευκρινήσω το πως δουλεύει ένας πλειστηριασμός, γιατί μάλλον δεν είναι γνωστό.

Έστω ότι χρωστάω 100Κ στην τράπεζα και η τράπεζα μου βγάζει το σπίτι σε πλειστηριασμό. Το αγοράζει κάποιος αντί 150Κ. Η τράπεζα θα κρατήσει τα 100Κ που της χρωστάω και θα μου αποδώσει τα υπόλοιπα 50Κ. Η τράπεζα δεν κάνει κατάσχεση στο σπίτι, το βγάζει σε πλειστηριασμό για να καλυφθούν τα χρέη μου. Μέχρι να πουληθεί, παραμένει ιδιοκτησία μου και το προϊόν της (αναγκαστικής) πώλησης είναι δικό μου. Απλά, πριν μου το αποδώσει, η τράπεζα κρατάει το ποσό που της χρωστάω και το ίδιο κάνουν και οι λοιποί οφειλέτες.

Το ίδιο θα συνέβαινε αν πχ κέρδιζα το τζόκερ και έμπαιναν 300Κ στον λογαριασμό μου. Η τράπεζα θα κρατούσε το χρέος και θα μου άφηνε τα υπόλοιπα.


Ειλικρινά, επαναλαμβάνω πως δεν καταλαβαίνω ποιό είναι το point με τα παραπάνω. Οτι κακώς αποδόθηκε το υπόλοιπο από το προϊόν του πλειστηριασμού στην οφειλέτρια; Ότι το έκανε επίτηδες για να πάρει 1-5-10Κ στο χέρι (χάνοντας το σπίτι της, κάτι που παραβλέπεται);; Εάν δεν έπαιρνε το υπόλοιπο από το προϊόν του πλειστηριασμού (αφού εξοφλήθηκαν τα οφειλόμενα) θα ήταν κλοπή. Και όπως γνωρίζουμε οι τράπεζες δεν κλέβουν έτσι, κλέβουν ΠΑΝΤΑ με το γράμμα του νόμου.

Τέλος, μία λεπτομέρεια που προκύπτει από τα παραπάνω: Αν έχω πχ ένα στεγαστικό, με ενέχυρο το σπίτι, το οποίο δεν πληρώνω και έχει φτάσει πχ 100Κ και η τράπεζα βγάλει σε πλειστηριασμό το σπίτι, εγώ δεν έχω καθαρίσει. Εάν το σπίτι πουληθεί για 80Κ θα ΣΥΝΕΧΙΣΩ να χρωστάω 20Κ. Οπότε ήταν πολύ πιθανό η συγκεκριμένη οφειλέτρια ΚΑΙ να έμενε χωρίς σπίτι, αλλά ΚΑΙ να συνέχιζε να χρωστάει. Και υπάρχουν πάμπολλες περιπτώσεις που αυτό έχει συμβεί. Το ότι βγήκε ένα σπίτι σε πλειστηριασμό, δεν σημαίνει ότι έσβησε το χρέος, πρέπει και το αντίτιμο της πώλησης να μπορεί να καλύψει το χρέος.



Τώρα, ας μιλήσουμε για χαιρεκακίες.


Και μετά να μην ξεχάσουμε να ξαναπούμε πως δεν υπάρχει καμία περίπτωση ένας νοικοκύρης να βρεθεί με χρέη που δεν μπορεί να πληρώσει.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#794963
George_Prix έγραψε:Αυτα τα ματσακια στα δικαστηρια ειναι για τα τσικο ρε παιδια... Με τους αναπληρωματικους δικηγορους κατεβαινει ο Βαξεβανης :shifty:

Εδω ετοιμαζεται η μητερα των μαχων, αν θα καταφερει ο Βαξεβανης να κολλησει τη ρετσινια του συκοφαντη στον Κουλη κι εμεις θα ασχολουμαστε με το Μπογδανο?


Η μαχη ξεκινησε :metalo:

Επιδόθηκε στο Μαξίμου η αγωγή Βαξεβάνη κατά Μητσοτάκη

https://www.documentonews.gr/article/ep ... mitsotaki/

100 χιλιαρικακια ζηταει ο Βαξεβανης :omg:
Ακομα και να τα χασει ο Κουλης...
Ακομα και να μην κραταει στην ακρη τιποτα μετρητα...
Ολο και κανενα φιλαρακι του τραπεζιτης μπορει να του τα δωσει δανεικα κι αγυριστα!

Προμπλεμ σολβντ :s_wink
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#794972
George_Prix έγραψε:
George_Prix έγραψε:Αυτα τα ματσακια στα δικαστηρια ειναι για τα τσικο ρε παιδια... Με τους αναπληρωματικους δικηγορους κατεβαινει ο Βαξεβανης :shifty:

Εδω ετοιμαζεται η μητερα των μαχων, αν θα καταφερει ο Βαξεβανης να κολλησει τη ρετσινια του συκοφαντη στον Κουλη κι εμεις θα ασχολουμαστε με το Μπογδανο?


Η μαχη ξεκινησε :metalo:

Επιδόθηκε στο Μαξίμου η αγωγή Βαξεβάνη κατά Μητσοτάκη

https://www.documentonews.gr/article/ep ... mitsotaki/

100 χιλιαρικακια ζηταει ο Βαξεβανης :omg:
Ακομα και να τα χασει ο Κουλης...
Ακομα και να μην κραταει στην ακρη τιποτα μετρητα...
Ολο και κανενα φιλαρακι του τραπεζιτης μπορει να του τα δωσει δανεικα κι αγυριστα!

Προμπλεμ σολβντ :s_wink

ναι λες και δεν θα τα χρεωσει στους ελληνες :lol: