Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By bebes
#794734 δεν ξέρω αν έτυχε να πιάσω εγω τη μύγα, αλλά δεν διέκρινα σε κάποιο ποστ να χαίρεται κάποιος για το συγκεκριμένο συμβάν.

Προσωπικά σημείωσα οτι πολύς κόσμος παραπλανηθηκε απο ψευδεις (όπως αποδείχθηκαν αργότερα) πολιτικές υποσχέσεις.


Οσον αφορά τος στρατηγικούς κακοπληρωτές, είναι πολλοί και είναι ανάμεσα μας.
Γνωρίζω περιπτώσεις και με πολλά (εκατομμύρια€ χρέη) και με λίγα, απο τη μικρη κοινωνία εδω.
Ειδικά γύρω στο 2008-9 ήταν της μόδας να παίρνουν οσα μπορούν σε δάνεια με σκοπο να μην τα γυρίσουν ποτέ. Μετά οι τράπεζες κατάλαβαν την πατατα και έκλεισαν τη στρόφιγγα σε δίκαιους και αδίκους
Άβαταρ μέλους
By Χρήστος Λάππας
#794736 Ποιος χάρηκε;

saxon_747 έγραψε:
Χρήστος Λάππας έγραψε:Εικόνα
Stick to the point Χρήστος.

Το παραπάνω ποστ δεν προσφέρει κάτι ουσιώδες.


Συγνώμη, δεν έχει συζητηθεί εκτενέστατα σε αυτό ακριβώς το νήμα το θέμα της Κολοβού; Δεν έχουν σχέση μηνύματα με δικές της δηλώσεις;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#794737
Χρήστος Λάππας έγραψε:Εικόνα


Geo f1 έγραψε:Πλήρωνε εσυ Χρησταρα

Max Verstappen



Επειδή, δεν έχω καταλάβει το point των παραπάνω, να διευκρινήσω το πως δουλεύει ένας πλειστηριασμός, γιατί μάλλον δεν είναι γνωστό.

Έστω ότι χρωστάω 100Κ στην τράπεζα και η τράπεζα μου βγάζει το σπίτι σε πλειστηριασμό. Το αγοράζει κάποιος αντί 150Κ. Η τράπεζα θα κρατήσει τα 100Κ που της χρωστάω και θα μου αποδώσει τα υπόλοιπα 50Κ. Η τράπεζα δεν κάνει κατάσχεση στο σπίτι, το βγάζει σε πλειστηριασμό για να καλυφθούν τα χρέη μου. Μέχρι να πουληθεί, παραμένει ιδιοκτησία μου και το προϊόν της (αναγκαστικής) πώλησης είναι δικό μου. Απλά, πριν μου το αποδώσει, η τράπεζα κρατάει το ποσό που της χρωστάω και το ίδιο κάνουν και οι λοιποί οφειλέτες.

Το ίδιο θα συνέβαινε αν πχ κέρδιζα το τζόκερ και έμπαιναν 300Κ στον λογαριασμό μου. Η τράπεζα θα κρατούσε το χρέος και θα μου άφηνε τα υπόλοιπα.


Ειλικρινά, επαναλαμβάνω πως δεν καταλαβαίνω ποιό είναι το point με τα παραπάνω. Οτι κακώς αποδόθηκε το υπόλοιπο από το προϊόν του πλειστηριασμού στην οφειλέτρια; Ότι το έκανε επίτηδες για να πάρει 1-5-10Κ στο χέρι (χάνοντας το σπίτι της, κάτι που παραβλέπεται);; Εάν δεν έπαιρνε το υπόλοιπο από το προϊόν του πλειστηριασμού (αφού εξοφλήθηκαν τα οφειλόμενα) θα ήταν κλοπή. Και όπως γνωρίζουμε οι τράπεζες δεν κλέβουν έτσι, κλέβουν ΠΑΝΤΑ με το γράμμα του νόμου.

Τέλος, μία λεπτομέρεια που προκύπτει από τα παραπάνω: Αν έχω πχ ένα στεγαστικό, με ενέχυρο το σπίτι, το οποίο δεν πληρώνω και έχει φτάσει πχ 100Κ και η τράπεζα βγάλει σε πλειστηριασμό το σπίτι, εγώ δεν έχω καθαρίσει. Εάν το σπίτι πουληθεί για 80Κ θα ΣΥΝΕΧΙΣΩ να χρωστάω 20Κ. Οπότε ήταν πολύ πιθανό η συγκεκριμένη οφειλέτρια ΚΑΙ να έμενε χωρίς σπίτι, αλλά ΚΑΙ να συνέχιζε να χρωστάει. Και υπάρχουν πάμπολλες περιπτώσεις που αυτό έχει συμβεί. Το ότι βγήκε ένα σπίτι σε πλειστηριασμό, δεν σημαίνει ότι έσβησε το χρέος, πρέπει και το αντίτιμο της πώλησης να μπορεί να καλύψει το χρέος.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#794738 Το point των παραπάνω ήταν να καταλάβουμε ότι ο Λάππας χαίρεται με ένα άτομο που έχει χάσει εικόνα του τι χρωστάει και σε ποιον.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#794741 markvag το διάβασες σίγουρα;

Γιατί μιλάει για απλήρωτες κλήσεις της Δημοτικής Αστυνομίας προ αμνημονεύτων ετών + χρέη ΕΦΚΑ με αποτέλεσμα από τα 52Κ που έμειναν για να πάρει να της μείνει ένα χιλιάρικο.
51000 ευρώ οφειλές μέσω εφορίας :omg:

Μιλάμε μάλλον για επαγγελματία δενπληρωνίστα που το ομολογάει κιόλας ξεδιάντροπα.
Γιατί 40 χρόνια δημοσιογράφος, υπεύθυνη γραφείου τύπου υπουργού στα 90s δεν νομίζω να μην της έφταναν να πληρώνει κλήσεις και ΕΦΚΑ προ αμνημονεύτων ετών, γμσε τις πιστωτικές που πάλι πολυτέλεια είναι.



Κι όλο αυτό το πανηγύρι με στήριξη από την αντιπολίτευση κλπ υποτίθεται θα το δει ο αναποφάσιστος που κάνει το σκατό του παξιμάδι για να ανταπεξέλθει στις υποχρεώσεις του και δε θα το ρίξει μετά δαγκωτό στον Κούλη.... :s_wacko
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#794742
Χρήστος Λάππας έγραψε:Ποιος χάρηκε;

saxon_747 έγραψε:
Χρήστος Λάππας έγραψε:Εικόνα
Stick to the point Χρήστος.

Το παραπάνω ποστ δεν προσφέρει κάτι ουσιώδες.


Συγνώμη, δεν έχει συζητηθεί εκτενέστατα σε αυτό ακριβώς το νήμα το θέμα της Κολοβού; Δεν έχουν σχέση μηνύματα με δικές της δηλώσεις;


Δε συζητάμε για την Κολοβού, δε με ενδιαφέρουν δλδ τι φοράει, τα χόμπυ της, αν είναι κολπική ή κλειτοριδικη, απλήρωτες κλήσεις κτλ

Αυτό που συζητάμε είναι πως μπορεί ένας άνθρωπος να χάσει το σπίτι του αν , κάποια στιγμή (ίσως και με ευθύνη του κράτους) χάσει μέρος του εισοδήματος του και αδυνατεί να πληρώσει.
Άβαταρ μέλους
By Geo f1
#794746 :dizzy: :dizzy:
Τι σχεση εχει το τι φοραει με τις απληρωτες κλησεις και το βαλες μαζι???
Εδω δεν θυμοταν απο ποτε ηταν οι κλησεις κλπ υποχρεωσεις..Φαντασου...
Ο Ντιμικ νομιζω τα εξηγησε πολυ ωραια.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#794749 Ναι, ακριβώς dimik. Τώρα λοιπόν που αποκαλύφθηκε πως η εν λόγω είναι επαγγελματίας "δενπληρωνίστα", ούτε γάτα ούτε ζημιά, και ο Κούλης πάλι δεν φταίει. Το ό,τι λόγω της ιστορίας αυτής έχει κινητοποιηθεί όλος ο επικοινωνιακός μηχανισμός της ΝΔ, να αποδείξει πως καλώς έγινε η μπούκα στο σπίτι της, μάλλον θα είναι τυχαίο.
Είναι γαμάτο επίσης το γεγονός, της απόλυτης σιγουριάς πως καλώς της παίρνουν το σπίτι, τόσο αυτής, όσο και των υπολοίπων.
Τίποτε μάλλον δεν μάθαμε από τα μνημόνια, κάποιοι νομίζετε ειλικρινά πως τα άσχημα αφορούν μόνον τους άλλους και εσείς δεν έχετε να φοβάστε τίποτε... Λυπάμαι που θα σας απογοητεύσω, αυτό, ελάχιστοι (και πολύ πλούσιοι) μπορούν να το πουν με σιγουριά. Προφανώς κανένας υπάλληλος δεν ανήκει σε αυτήν κατηγορία.
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#794750
dimik έγραψε:Γιατί μιλάει για απλήρωτες κλήσεις της Δημοτικής Αστυνομίας προ αμνημονεύτων ετών + χρέη ΕΦΚΑ με αποτέλεσμα από τα 52Κ που έμειναν για να πάρει να της μείνει ένα χιλιάρικο.
51000 ευρώ οφειλές μέσω εφορίας


Μαζί με τόκους έτσι;

Δεν ξέρουμε πως, ποτε και γιατί έφτασε σε αυτό το σημείο, ούτε ποιο ήταν το αρχικό ποσό οφειλής.

Δεν (θα έπρεπε να) μας ενδιαφέρει αν έχει απλήρωτες κλήσεις ή λοιπές υποχρεώσεις. Και η ΝΔ άλλωστε απλήρωτο το έχει το δάνειο από 200εκ., έφτασε 400εκ. Για να μην αναφέρω υπουργούς, Κοκλώνηδες, Πατσηδες κτλ.

https://twitter.com/OmadaMnimis/status/ ... HGcUg&s=19

Μπορείς να βγάλεις ότι (αυθαίρετο) συμπέρασμα θες (πχ είναι μπαταχτσου) αλλά καλύτερα να μιλάμε με τεκμήρια:

Είχε διακανονιστεί το δάνειο της;
Ναι ή όχι;
Άβαταρ μέλους
By saxon_747
#794751
Geo f1 έγραψε::dizzy: :dizzy:
Τι σχεση εχει το τι φοραει με τις απληρωτες κλησεις και το βαλες μαζι???
Εδω δεν θυμοταν απο ποτε ηταν οι κλησεις κλπ υποχρεωσεις..Φαντασου...
Ο Ντιμικ νομιζω τα εξηγησε πολυ ωραια.
Εσύ γνωρίζεις αν είχε διακανονιστεί το δάνειο της και με ποιους όρους;
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#794757
saxon_747 έγραψε:Ρώτα καλύτερα αν θα μπορούσε να πληρώνει, λαμβάνοντας σύνταξη 700-800€



αληθεια τωρα?
Ο υπολοιπος κοσμος πως κανει το σκατο του παξιμαδι και τα πληρωνει?

αλλα επισης δεν καταλαβαινω (απο τα fb posts που εβαλες) το λογικο αλμα
ειχε διακανονισει λοιπον ενα ποσο 10 η 15 (εδω η ακριβεια παιζει ρολο αλλα οκ) το οποιο εκτοξευτηκε γιατι?
Το οτι τα επιτοκια των τραπεζων ειναι ληστρικα (20%) και για αυτο πρεπει να ειναι καποιος πολυ προσεκτικος δεν το ηξερε?
Ορους δεν υπεγραψε?

δεν θελω να αποδομησω την κυρια, ειναι φριχτο αυτο που της συμβαινει
αλλα οι υποιλοιποι ειμαστε μ@λ@κες που πληρωνουμε?
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#794759 Συμφωνώ πάντως με τον HF - τραγικό το ότι η Χούντα έσπευσε να δώσει δημοσιότητα στο περιστατικό αυτό για να δημιουργήσει εντυπώσεις.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#794760 και με αυτή την σύγχρονη Ιωάννα της Λωραίνης έσπευσε να συναντηθεί ο επόμενος (
-όπως δείχνουν όλες οι δημοσκοπήσεις :shifty: - ΔΦ.ΠΘ ?

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#794766
Geralt έγραψε:
saxon_747 έγραψε:Ρώτα καλύτερα αν θα μπορούσε να πληρώνει, λαμβάνοντας σύνταξη 700-800€



αληθεια τωρα?
Ο υπολοιπος κοσμος πως κανει το σκατο του παξιμαδι και τα πληρωνει?

αλλα επισης δεν καταλαβαινω (απο τα fb posts που εβαλες) το λογικο αλμα
ειχε διακανονισει λοιπον ενα ποσο 10 η 15 (εδω η ακριβεια παιζει ρολο αλλα οκ) το οποιο εκτοξευτηκε γιατι?
Το οτι τα επιτοκια των τραπεζων ειναι ληστρικα (20%) και για αυτο πρεπει να ειναι καποιος πολυ προσεκτικος δεν το ηξερε?
Ορους δεν υπεγραψε?

δεν θελω να αποδομησω την κυρια, ειναι φριχτο αυτο που της συμβαινει
αλλα οι υποιλοιποι ειμαστε μ@λ@κες που πληρωνουμε?

Δεν θελει πολυ να σε παρει απο κατω, οσο προσεκτικος και να ησουν. Μια αρρωστια μαζι με απωλεια εισοδηματος μπορουν σε 2 χρονια να σε τιναξουν στον αερα αν στηριχτεις σε καρτες.

Επισης οι κλησεις παραγραφονται μετα απο καποια χρονια ή πανε στην εφορια. Αν ο δημος τις θυμηθηκε στον πλειστηριασμο γιατι βρηκε παπα να θαψει....

Ο ΕΦΚΑ δεν ξερω τι βρηκε να παρει αφου αν βγεις στην συνταξη ολες οι οφειλες προσμετρωνται στον υπολογισμο της.

Γενικα η ιστορια εμενα μου μυριζει αναλγησια.


Ακουσα και αλλη περιπτωση που αγορασε το fund κοκκινο δανειο 40Κ για 4Κ και πλειστηριασε το ακινητο.

Γιατι δεν προσφερθηκε η δυνατοτητα στον οφειλετη να πληρωσει τα 4Κ; Πως γινεται να ειναι νομιμο να χασεις ετσι το σπιτι σου;