Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#622118 Μέχρι τώρα, ποτέ δεν είχα θέμα με αποστολές, δουλειά ή σπίτι...
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#622201 Μετρό: Κατεβαίνει με εντολή Καραμανλή η αφίσα για τις αμβλώσεις

https://www.newsit.gr/ellada/metro-kate ... s/2954091/
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#622212 Θυμάμαι πριν μπόλικο καιρό που είχαμε τσακωθεί εδώ μέσα με κάποιον για το θέμα των αμβλώσεων. Είχε πει πως είναι κατά των αμβλώσεων. Και του απάντησα πως μπορεί να κρατήσει την γνώμη του για τον εαυτό του, καθότι η άμβλωση είναι θεμελιώδες δικαίωμα των γυναικών και η γνώμη μου και η γνώμη του για το θέμα έχουν ελάχιστη αξία.
Εδώ να θυμήσουμε πως ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης, έχει διαφορετική άποψη για το θέμα:
https://www.lifo.gr/articles/opinions/2 ... n-aforoyse

Τέλος, να πούμε και ένα μπράβο στον Κ.Καραμανλή Jr. που έκανε το αυτονόητο. Σε ετούτη την χώρα ακόμη και για τα αυτονόητα πρέπει να δίνουμε μάχες απ' ό,τι φαίνεται.
Τουλάχιστον παρήγορο που υπήρξε αντίδραση και σε υψηλό επίπεδο και από τα άλλα κόμματα, γιατί οι παπάδες καραδοκούν για να κατασπαράξουν τον οποιονδήποτε.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#622216 Ας το πούμε το μπράβο, αν και εδώ δε μιλάμε για αυτονόητα, μα για λυμένα εδώ και δεκαετίες πραγματάκια.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#622240 Από τη στιγμή που πλήρωσαν για την καταχώριση, που είναι το προβλημα; Πρόβλημα θα υπήρχε αν ήταν τύπου "κοινωνικό μήνυμα" που το προωθεί η ίδια η ΣΤΑΣΥ.

Τώρα όμως απλά πληρώσανε και ανεβασανε τη |λογοκρισία| τους.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#622242
Hellenic tifosi έγραψε:Από τη στιγμή που πλήρωσαν για την καταχώριση, που είναι το προβλημα; Πρόβλημα θα υπήρχε αν ήταν τύπου "κοινωνικό μήνυμα" που το προωθεί η ίδια η ΣΤΑΣΥ.

Τώρα όμως απλά πληρώσανε και ανεβασανε τη |λογοκρισία| τους.


=Κατά κάποιον τρόπο υπάρχει λογοκρισία; Ή όχι; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#622243 Οι αντιδράσεις καλως υπάρχουν - όπως καλως υπήρξαν και για το sportime. Απλά η ΣΤΑΣΥ εν προκειμένω απλά πληρώθηκε και έδωσε το χώρο, όπως νομίζω είχε γίνει και με τους βιγκαν.

Το περιεργο εδω είναι που στο διάολο βρήκαν τα λεφτά-φαντάζομαι δε θα είναι και λίγα.
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#622252
Anonymous Founder έγραψε:Τέλος, να πούμε και ένα μπράβο στον Κ.Καραμανλή Jr. που έκανε το αυτονόητο. Σε ετούτη την χώρα ακόμη και για τα αυτονόητα πρέπει να δίνουμε μάχες απ' ό,τι φαίνεται.
Τουλάχιστον παρήγορο που υπήρξε αντίδραση και σε υψηλό επίπεδο και από τα άλλα κόμματα, γιατί οι παπάδες καραδοκούν για να κατασπαράξουν τον οποιονδήποτε.


+1 για την αντίδραση του Υπουργού. Ο οποίος παρεμπιπτόντως είναι Κώστας Καραμανλής του Αχιλλέα, όχι Junior. Άλλος είναι αυτός.

Εικόνα

Hellenic tifosi έγραψε:Από τη στιγμή που πλήρωσαν για την καταχώριση, που είναι το προβλημα; Πρόβλημα θα υπήρχε αν ήταν τύπου "κοινωνικό μήνυμα" που το προωθεί η ίδια η ΣΤΑΣΥ.

Διαφωνώ κάθετα σε αυτό. Σε καμία περίπτωση το ενδεχόμενο πρόβλημα δεν εξαντλείται στο αν είναι πληρωμένη διαφήμιση ή τσάμπα χορηγία επικοινωνίας.

Για παράδειγμα, αν κάποιος πληρώσει και βάλει αντίστοιχες αφίσες σε σταθμούς και λεωφορεία που να υποστηρίζει την επαναφορά της σκλαβιάς των Αφρικάνών ή κάτι δυσφημιστικό για την οικογένεια του Hellenic tifosi, τι θα έλεγες; Ότι αφού πλήρωσαν τότε δεν υφίσταται τίποτα μεμπτό; :hmmm: Δεν θέλω να σε προσβάλω προσωπικά με το τελευταίο, απλά διάλεξα ένα επίτηδες χοντροειδές παράδειγμα για να δείξω ότι σαφώς και το περιεχόμενο του μηνύματος μετράει, όχι το ποιος και αν πληρώνει.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#622261 Δεν τίθεται θέμα προσβολής, αλίμονο.

Η συγκεκριμένη αφίσα προσπαθεί να πείσει τις γυναίκες να μην κάνουν εκτρωση. Λέει βλακειες; προφανώς. Οφείλει να αποδοκιμαστει; Επίσης προφανώς, όπως και γίνεται.

Δεν μπορώ να καταλάβω όμως το που είναι το παράνομο - κάτι που θα ίσχυε πχ αν κάποιος λασπολογουσε εναντιον μου στη διαφήμιση. Αν η ΣΤΑΣΥ έχει κάποια πολιτική μη αποδοχής τέτοιων διαφημίσεων, καλώς να μην τη δεχτεί, όμως δε νομίζω να έχει κάτι τετοιο.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#622266 Εγώ τη βρίσκω εξαιρετικά προκλητική και όχι απλώς βλακώδη και κατακριτέα. Η έκτρωση είναι επιλογή της γυναίκας και θεμελιώδες δικαίωμά της.

Η αφίσα αυτή προσβάλει την επιλογή (άρα και το δικαίωμα), και μάλιστα με απαράδεκτο τρόπο (επίκληση στο συναίσθημα).
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#622269 μετα την ανοδο της νδ τετοια περιστατικα τεινουν να γινουν νορμαλ...

Φεμινιστική Συλλογικότητα δημοσίευσε μαρτυρία γυναίκας, που επισκέφτηκε το Κέντρο Υγείας Πατησίων, καταγγέλλοντας ότι η γυναικολόγος και η νοσηλεύτρια έκαναν το σταυρό τους, όταν τους είπε ότι ήθελε να κάνει έκτρωση και αντί για εξετάσεις της έκαναν κατήχηση.

ις πληροφόρησα ότι είμαι έγκυος κι ότι έχω κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις για να το επιβεβαιώσω, αλλά δε με έχει εξετάσει κάποιος γιατρός. Ύστερα, ανέφερα ότι δεν επιθυμούσα να συνεχίσω την εγκυμοσύνη, ώστε να ενημερωθώ για το τι πρέπει να κάνω, ποια είναι η διαδικασία..κτλ. Η απάντηση που πήρα ήταν αποστομωτική. Έκαναν το σταυρό τους, έδειξαν να λυπήθηκαν πολύ- χωρίς να με γνωρίζουν- και άρχισαν να με ρωτούν το λόγο αυτής της απόφασης μου. Αφού αναγκάστηκα, ενημέρωσα για την οικονομικό-επαγγελματική μου κατάσταση κι ότι δε θα μπορούσα να έχω ένα παιδί τώρα. Η απάντηση της γιατρού ήταν να “το κρατήσω” και “ότι τα παιδιά είναι ευτυχία” . Η νοσηλεύτρια πήρε την άδεια από τη γιατρό και με ρώτησε αν “είμαι σε κάποια σχέση που έχει προοπτικές;” Απάντησα ότι δεν καταλαβαίνω την ερώτηση, τι σημαίνει “προοπτικές” κι η επόμενη ερώτηση ήταν αν ήμουν μόνη ή αν υπήρχε ο πατέρας του παιδιού.

Απάντησα (λάθος μου θεωρώ, τώρα πια που είμαι ήρεμη) ότι είμαι σε μία σχέση, απλά δεν υπάρχει η δυνατότητα να κρατηθεί το παιδί. Έπειτα είπα πως φαντάζομαι ότι δεν αναλαμβάνει τέτοιους είδους επεμβάσεις. Και μου απάντησε πως “φυσικά και όχι, εκείνη αγαπούσε τα παιδιά, δεν τα σκοτώνει” . Ρώτησα και τη γνώμη της σαν γιατρού για το πού θα έπρεπε να απευθυνθώ, αν έχει να μου προτείνει κάποιον συνάδελφο κτλ. Κι οι δύο άρχισαν να λένε “πως είναι κρίμα, δε θα μπορώ να κάνω άλλα παιδιά, οι εκτρώσεις είναι πολύ επικίνδυνες, δημιουργούν πάρα πολλά προβλήματα στις γυναίκες, μετά θα το μετανιώνω κι ότι τα παιδιά είναι δώρο από το θεό, άλλες προσπαθούν και δεν τα καταφέρνουν”.

https://avmag.gr/117340/quot-gynaikolog ... Vx8BH1ulOQ
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#622288
diplomat έγραψε:Εγώ τη βρίσκω εξαιρετικά προκλητική και όχι απλώς βλακώδη και κατακριτέα. Η έκτρωση είναι επιλογή της γυναίκας και θεμελιώδες δικαίωμά της.

Η αφίσα αυτή προσβάλει την επιλογή (άρα και το δικαίωμα), και μάλιστα με απαράδεκτο τρόπο (επίκληση στο συναίσθημα).


Ειναι προκλητικη και ο,τι άλλο θες, μαζί σου, και εξυπακούεται ότι η εκτρωση ειναι αναφαίρετο δικαίωμα της γυναίκας. Πουθενά δε θα με δεις να διαφωνώ με αυτό - απλά μου φαίνεται λίγο υπερβολικος ο ντόρος εναντίον της ΣΤΑΣΥ.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#622309 Ξέρεις πόσο πλήρωσε κατ αρχην? :s_cool
Η Κεραμεως θα μπορούσε να μας βοηθήσει σε αυτό, ένα τηλεφώνημα υπόθεση στην ΜΚΟ που ήταν πρόεδρος ειναι :s_biggrin
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#622333
rx8_drifter έγραψε:Ξέρεις πόσο πλήρωσε κατ αρχην? :s_cool
Η Κεραμεως θα μπορούσε να μας βοηθήσει σε αυτό, ένα τηλεφώνημα υπόθεση στην ΜΚΟ που ήταν πρόεδρος ειναι :s_biggrin


Κατ αρχήν αυτό θα έπρεπε να διερευνηθεί. Πρώτον αν πλήρωσαν τα οφειλόμενα, και φυσικά που στο διάολο τα βρήκαν, υποθέτω δε θα ειναι και λίγα.