Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#622336 Σοβαρά αναρωτιομαστε εν έτει 2020 που βρήκαν (παρα)χριστιανικές οργανώσεις έσοδα;

Πάντως όχι από διοργάνωση εκδρομών στην μοναστήρι τσπαναγιας στον Προυσσο. (Να πάτε, φανταστική διαδρομή).
Άβαταρ μέλους
By markvag
#622343
Hellenic tifosi έγραψε:Από τη στιγμή που πλήρωσαν για την καταχώριση, που είναι το προβλημα; Πρόβλημα θα υπήρχε αν ήταν τύπου "κοινωνικό μήνυμα" που το προωθεί η ίδια η ΣΤΑΣΥ.

Τώρα όμως απλά πληρώσανε και ανεβασανε τη |λογοκρισία| τους.


Αν πλήρωνα εγώ για καταχώριση που θα έλεγε να σώσουμε τα παιδιά μας από τον καρκίνο του επαγγελματικού ποδοσφαίρου, θα είμασταν ΟΚ;; Αν είχα μία καταχώριση που έλεγε να σταματήσει επιτέλους αυτή η αηδία με το να αφήνεται ο κάθε παπάρας να λέει ότι γουστάρει;;; :hmmm: Ίσως με μία καταχώριση που θα αναρωτιόταν γιατί δίνουμε το δικαίωμα σε δίκη σε ανθρώπους που κατηγορούνται για φόνο;;; :hmmm:


Αν αρχίσουμε να αμφισβητούμε βασικά ανθρώπινα δικαιώματα, που ακριβώς θα τελειώσει;;;
Άβαταρ μέλους
By dimik
#622346
markvag έγραψε:
Hellenic tifosi έγραψε:Από τη στιγμή που πλήρωσαν για την καταχώριση, που είναι το προβλημα; Πρόβλημα θα υπήρχε αν ήταν τύπου "κοινωνικό μήνυμα" που το προωθεί η ίδια η ΣΤΑΣΥ.

Τώρα όμως απλά πληρώσανε και ανεβασανε τη |λογοκρισία| τους.


Αν πλήρωνα εγώ για καταχώριση που θα έλεγε να σώσουμε τα παιδιά μας από τον καρκίνο του επαγγελματικού ποδοσφαίρου, θα είμασταν ΟΚ;; Αν είχα μία καταχώριση που έλεγε να σταματήσει επιτέλους αυτή η αηδία με το να αφήνεται ο κάθε παπάρας να λέει ότι γουστάρει;;; :hmmm: Ίσως με μία καταχώριση που θα αναρωτιόταν γιατί δίνουμε το δικαίωμα σε δίκη σε ανθρώπους που κατηγορούνται για φόνο;;; :hmmm:


Αν αρχίσουμε να αμφισβητούμε βασικά ανθρώπινα δικαιώματα, που ακριβώς θα τελειώσει;;;


Θα μπορούσες να κάνεις απλά μια καταχώρηση με το πουλί

Εικόνα


έχετε ξεφύγει τελείως
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#622348 Τεσπα, εγώ δε νομίζω ότι τίθεται οποιοδήποτε θέμα απαγόρευσης εκτρώσεων εν έτει 2020 - πολύς καβγάς για το τίποτα.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#622355 Αυτό ειναι προσωπική σου κρίση και καλά κάνεις και το πιστεύεις, διάφοροι στην κυβέρνηση απ την άλλη θα ήθελαν να ΑΝΟΙΞΟΥΝ το θέμα, αλλά πάνω απ όλα καλή καρδιά

Hellenic tifosi έγραψε:Από τη στιγμή που πλήρωσαν για την καταχώριση, που είναι το προβλημα; Πρόβλημα θα υπήρχε αν ήταν τύπου "κοινωνικό μήνυμα" που το προωθεί η ίδια η ΣΤΑΣΥ.

Τώρα όμως απλά πληρώσανε και ανεβασανε τη |λογοκρισία| τους.

[/quote]

Πρόβλημα είνα οταν διαφημίζουν κάτ που καταπατά τα κοινωνικά και ατομικά δικαιωματα. Βασικά δεν ειναι καν προβλημα είναι εκτός συζήτησης. Όπως λέει κι ο ντιμικ έχουνε ξεφύγει, το επόμενο που θα μπορούσαμε να δούμε ειναι κάτι για την θανατική ποινή ξερω γώ.

Απ την άλλη σκέφτομαι όλους αυτούς που φοβούνται μη γίνουμε ισλαμαμπαντ απ τους μετανάστες που βιάζουν τις γυναίκες και κόπτονται για την οπισθοδρόμηση της χώρας και λέω μήπως υπερβάλω και ειναι φυσιολογικά αυτά τα πράγματα για το ελλημπανατο
Άβαταρ μέλους
By dimik
#622362 Μιλάμε για αυτή την αφίσα έτσι?

Εικόνα

η οποία από ότι βλέπω έχει αρκετές ομοιότητες ως προς την επίκληση του συναισθήματος με αυτές

Εικόνα

η καταπάτηση των δικαιωμάτων δεν βλέπω που είναι :hmmm:

Καλεί καμια αφίσα σε απαγόρευση των εκτρώσεων ή της κατανάλωσης κρέατος και δεν το βλέπω;
Επικαλούνται το συναίσθημα για να σκεφτεί λίγο παραπάνω όποιος τις βλέπει, το μεμπτό που ακριβώς είναι;
Μην τυχόν το διπλοσκεφτεί καμια και δεν κάνει τελικά έκτρωση ή μήπως μην σκεφτεί καμια λεχώνα να κάνει vegan διατροφή στο βρέφος της;
Μαντέψτε τι είναι πιο επικίνδυνο


Aπο εκεί και περα ή τα κόβουμε όλα και πάμε σε άλλες καταστάσεις γιατί ο κόσμος είναι χαζός/εμείς έξυπνοι και οι αφίσες μπορεί να παρασύρουν τους χαζούς και να καταπατήσουν :dizzy: αυτοβούλως τα δικαιώματα τους ή τα αφήνουμε όλα.

Ναι κι αυτά για την θανατική ποινή, έχει δικαίωμα κάποιος να ζητήσει την αλλαγή της νομοθεσίας και γενικότερα έχει δικαίωμα να υποστηρίζει και να διαφημίζει τα πιστεύω του εφόσον δεν καλούν σε παράνομες πράξεις.

Οι σωτήρες να περισσεύουν όμως λίγο γιατί θυμίζουν άλλου είδους "σωτήρες" :s_bye
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#622365 Γράφεις σαν να έχεις αμφιβολίες ότι οι οργανώσεις που βρίσκονται πίσω από την αφίσα θέλουν απερίφραστα να απαγορευτούν οι εκτρώσεις.

Επιπλέον, βάζεις στην ίδια ζυγαριά την επίκληση στο συναίσθημα για μια εξαιρετικά φορτισμένη επιλογή (έκτρωση) με μια straightforward (μη κατανάλωση κρέατος).

Η διαφήμιση των πιστεύω του καθενός και η υπεράσπιση του διαλόγου (inb4 Βολταίρος, BTW νομίζω ότι ποτέ δεν είχε πει το γνωστό τσιτάτο) έχει τεράστια απόσταση από το ξέρασμα μίσους.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#622367 O dimik απλα τρολαρει. Άλλωστε το εχει παραδεχτεί στο παρελθόν.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#622376
diplomat έγραψε:Γράφεις σαν να έχεις αμφιβολίες ότι οι οργανώσεις που βρίσκονται πίσω από την αφίσα θέλουν απερίφραστα να απαγορευτούν οι εκτρώσεις.

Επιπλέον, βάζεις στην ίδια ζυγαριά την επίκληση στο συναίσθημα για μια εξαιρετικά φορτισμένη επιλογή (έκτρωση) με μια straightforward (μη κατανάλωση κρέατος).

Η διαφήμιση των πιστεύω του καθενός και η υπεράσπιση του διαλόγου (inb4 Βολταίρος, BTW νομίζω ότι ποτέ δεν είχε πει το γνωστό τσιτάτο) έχει τεράστια απόσταση από το ξέρασμα μίσους.


Σίγουρα θα ήθελαν να απαγορευτούν; Μπορούν να το πετύχουν, διαφημίζουν κάτι τέτοιο;

Οι επιλογές που λες έχουν και οι 2 επιπτώσεις στον άνθρωπο, πολλές φορές άσχημες.
Btw και η έκτρωση straightforward θα πρέπει να θεωρείται εφόσον είναι δικαίωμα της γυναίκας.

Εγώ δεν βλέπω μίσος σε καμιά αφίσα, βλέπεις εσύ;

< >
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#622377 Σίγουρα θέλουν την απαγόρευση. Η επαναφορά του ακραίου αυτού αιτήματος στο δημόσιο διάλογο "πέτυχε" την ενεργοποίηση των κατεψυγμένα συντηρητικών ομάδων.
Μια βόλτα στο ίντερνετς θα σε πείσει για αυτόν τον ισχυρισμό μου.

Επίσης, εάν το κοιτάξεις λίγο βαθύτερα, ναι, θα δεις μίσος στην αφίσα. Ο ρόλος της γυναίκας δεν είναι να γεννοβολάει απογόνους των ΕΛ, για να λυθεί το δημογραφικό.
Οι άνθρωποι αυτοί έχουν τέτοιες "λύσεις" στο μυαλό τους, με τους πιο προχωρημένους να θεωρούν την ελευθερία επιλογής για το σώμα της γυναίκας ως αμαρτία. :dizzy:
Τα παραπάνω είναι στα μάτια μου καθαρό μίσος.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#622378 Επιπλέον τα και καλά στοιχεία που λέει η αφίσα είναι παραπλανητικά σε μεγάλο βαθμό.

< G (5S) >
Άβαταρ μέλους
By mirage
#622379 Το πρόβλημα βεβαια ειναι πως πολλά αν όχι ολα από όσα γράφονται στην αφίσα ειναι λαθος. Αλλά αυτό δεν εχει ιδιαίτερη σημασία στην alternative facts εποχή που ζούμε.
Άβαταρ μέλους
By otso
#622381
diplomat έγραψε:Σίγουρα θέλουν την απαγόρευση. Η επαναφορά του ακραίου αυτού αιτήματος στο δημόσιο διάλογο "πέτυχε" την ενεργοποίηση των κατεψυγμένα συντηρητικών ομάδων.
Μια βόλτα στο ίντερνετς θα σε πείσει για αυτόν τον ισχυρισμό μου.

Επίσης, εάν το κοιτάξεις λίγο βαθύτερα, ναι, θα δεις μίσος στην αφίσα. Ο ρόλος της γυναίκας δεν είναι να γεννοβολάει απογόνους των ΕΛ, για να λυθεί το δημογραφικό.
Οι άνθρωποι αυτοί έχουν τέτοιες "λύσεις" στο μυαλό τους, με τους πιο προχωρημένους να θεωρούν την ελευθερία επιλογής για το σώμα της γυναίκας ως αμαρτία. :dizzy:
Τα παραπάνω είναι στα μάτια μου καθαρό μίσος.


+ πολλα

dimik μεχρι τωρα πιστευα οτι ησουν ενας πλακατζης δεξιος , αρχιζω να αμφιβαλλω και αν οντως εισαι αυτο που δεν θα ηθελα να εισαι , θα ησουν το πιο επικινδυνο ειδος δεξιου .
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#622383 Εχω σοκαριστει με την κουβεντα. Υποτιθεται πραγματα λυμενα με νομο απο την δεκαετια του 80 καποιοι σωνει και ντε να τα φερουν για συζητηση. :dizzy:

Αν καποια γυναικα θελει η οχι να γινει γονιος ειναι δικο της δικαιωμα. Οπως και να σταματησει μια ανεπιθυμητη κυηση στο διαστημα που οριζει ο νομος.

Αν θελει το κρατος να βοηθησει τους νεους να κανουν παιδια να τους δωσει κινητρα, επιδοματα, στηριξη, δουλειες, χρηματα και θα το κανουν.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#622384 Αν όλες οι γυναίκες φρόντιζαν να μην μένουν έγκυες με τις μεθοδους που δόξα το θεό υπάρχουν πλέον, γιατί να κάνουν αμβλωση???
Προφανώς περιπτώσεις βιασμών, κλπ αυτονόητα το κρατάει η όχι δικό της θεμα.
Εάν δεν ξέρει τι θέλει από τη ζωή της πάλι οκ. Η αφίσα μια γνώμη λέει δεν υποχρεώνει κανένα... Έχουμε λογοκρισία??? Εκτός και αν φοβουνται μερικοι ότι το σκεπτικό της αφίσας θα βρει ευοικοα ώτα.....






< Note >