Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#692597 Η Πλάκα είναι η πρώτη γειτονιά που τα πολύ παλιά χρόνια υπογειοποιησανε τα καλώδια για αισθητικούς λόγους του τουρισμού. Δεν θυμάμαι αν το έγραψα εδώ αλλά και στην γειτονιά μας υπογειοποιησαν σε μερικούς δρόμους.
Ήταν να γίνουν σαν πρότζεκτ προ κρίσης αλλά δεν έγινε τότε ίσως τώρα να το κάνουν.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By drdino
#692598 Θα είχε ενδιαφέρον τώρα (κατόπιν εορτής, ξέρω) μια μελέτη για πόσο θα κόστιζε η υπογειοποίηση vs το κόστος του τι έγινε αυτές τις μέρες.
Άβαταρ μέλους
By rafi
#692601 Απο οτι εχω διαβασει αν ενας δημος στα πλαισια αναπλασης καποιου δρομου θεωρησει οτι πρεπει τα καλωδια να πανε υπογεια, το κοστος αυτο επιμεριζεται 50% στο δημο και 50% στο δεδδηε.
Η κατασταση με τα καλωδια, τις κολωνες και τα κακοβαλμενα δεντρα στα μικρα πεζοδρομια ηταν ανεκτη μεχρι και το 90.
Πλεο προκαλει μια αηδια και μας θυμιζει ποσο πισω ειμαστε σε ολα.
Στο Γαλατσι που αναφερθηκε δεν υπαρχει δρομος χωρις καλωδια.
Το πιο τραγικο ειναι ομως να κατασκευαζονται νεοι δρομοι εντος αστικου ιστου χωρις υπογεια δικτυα, οπως και το να γινονται αναπλασεις χωρις υπογειοποιηση. Ειδικα στο δευτερο η ευθυνη ειναι 100% του δημου.


.
Άβαταρ μέλους
By nickthetrib
#692604
diplomat έγραψε:Εγώ συμφωνώ απόλυτα με τον ΝΠ αναφορικά με τα υπόγεια καλώδια. Στο Τροπικό Χωριό αν και έπεσαν κλαδιά* δεν έγινε κιχ, υπόγεια καλώδια αφού.

Συν το αισθητικό κομμάτι που είναι διόλου ευκαταφρόνητο.

*Το δεντράκι που έλεγα χθες, λείπει το κυκλωμένο :(
Εικόνα

EEEEEE αφου τις μικροδιακοπές σας τις είχατε (οι γονεις μου μένουν εκεί στην εξοχή)! Καμία σχέση με τους πιο βόρειους που κλείσανε 24ωρα, βέβαια.
Το θέμα υπογειοποίηση θέλει ψάξιμο και προσοχή. Οχι ετσι απλά υπογειοποίηση! Το κατω νερό, πάνω ρεύμα που ισχύει για τα σπίτια, δεν ισχύει τυχαία! Το όλα κάτω που πάνε να εφαρμόσουν τώρα εχει πολλά θέματα (νερά και προς και από τα σπίτια, αέρια, τηλέφωνα)! αν μπει και το ρέυμα κάτω, θα μείνει αν πχ σκαψουν για μια παροχή αερίου??? Ηδη κατι παίρνουν μαζί τους με κάτι άλλο πχ τηλεφωνα με αέριο, νερό με τηλέφωνο κλπ κλπ.

Υ.Γ. δεν σου τη λέω απλά ηταν αφορμή να γράψω την αποψάρα μου που πιθανά ειναι και λάθος!
Άβαταρ μέλους
By Geralt
#692606 Ειδαμε το φως το αληθινο πριν κανα 2ωρο. Ωραια να επιστρεφεις στο πολιτισμο. :lol:
Αμεσες αγορες βαρβατο powerbank και UPS


Εχει πεσει ενας απιστευτος ογκος κλαδιων και δεντρων, εγω κατεβηκα απο Μελισσια μεχρι Μαρουσι και εχει παντου εκατερωθεν κλαδια και υλικα. Μεσα στο Μαρουσι εχει κλειστο δρομο ακομη λογω πτωσης δεντρου
Τωρα εχει ηλιοφανεια, χαρα θεου, γυρω στους 9-10 βαθμους

Να πουμε και ενα μπραβο στον τιτανα με το κερασσι CHR που κυκλοφορουσε με τις (ασορτι κερασι) χιονοκουβερτες στους στεγνους δρομους του Αμαρουσιου :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By Dodger
#692620
axel12p έγραψε:Γενικά η φάση με τους Δήμους είναι, πως πράγματα που δεν φαίνονται, δεν τα δίνουμε και πολύ σημασία (αντιπλημμυρικά έργα, κοπές δέντρων, κλπ). Αν συμβεί κανένα ακραίο καιρικό φαινόμενο στην δική μας θητεία, απλά πετάμε το μπαλάκι αλλού.


Μάνδρα 2017 point: πολεοδομία, δασαρχείο, δήμοι, περιφέρεια παίζουν τένις μεταξύ τους.
Άβαταρ μέλους
By axel12p
#692621 Σε συνέχεια αυτών που λέγαμε για τις πτώσεις των δέντρων... :(

Εύβοια: Νεκρός άνδρας που καταπλακώθηκε από δέντρο
https://www.lifo.gr/now/greece/313984/eyvoia-exase-ti-zoi-toy-71xronos-poy-kataplakothike-apo-dentro
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#692622 μεχρι τελος της εβδομαδας θα εχουν αποκατασταθει τα προβληματα με το ρευμα στα Βορεια προαστεια ειπαν στον Σκαι.
Λιγο υπομονη παιδια,κοντευουμε.
Υποφαντης ειπε οτι οσα δενδρα και να ειχαν κοψει, επειδη ηταν πρωτοφανης η κακοκαιρια,δεν θα γλυτωναμε τα προβληματα.
Άβαταρ μέλους
By George_Prix
#692628 Τετοιο κακο με τον καιρο, μη μας ξαναστειλεις θεουλη μου. Κινδυνευσαν ανθρωπινες ζωες :s_cry

Μήνυση υπέβαλε ο Μένιος Φουρθιώτης σε βάρος του Δήμου Διονύσου:

https://www.newsbomb.gr/ellada/dikaiosy ... postirizei
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#692636
dimitrisB έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Το θέμα είναι η προληψη. Τι κάνουν οι αρμόδιοι πριν πέσουν τα δέντρα, ποσους καθαρισμους κλαδιών έκαναν, ποσα δέντρα έκοψαν, κλπ. .........

Λοιπόοοοοοοον :
Ο δήμος, ο ΔΕΔΔΗΕ, ο Χ, ο Ψ από τους αρμόδιους φορείς, δεν έκαναν τη δουλειά τους.
Συμφωνώ, ΟΜΩΣ , στο ίδιο πλαίσιο της πρόληψης :
Εμείς οι πολίτες , στη γειτονιά μας, την κάναμε έγκαιρα? Όχι χθές, που έσφιξαν οι κwlοι αλλά .. όταν έπρεπε?
Τι εννοώ:
Όταν σε μιά γειτονιά όπως στη δικιά μου, ουδείς πήρε τηλέφωνο (τσεκαρισμένο, διότι μόνο "κλαίγονταν" για τα προβλήματα, αλλά δεν κούναγαν ούτε το δαχτυλάκι τους) πχ: στο δήμο ή την ΕΥΔΑΠ για:
1/ Να κλαδευτούν τα δέντρα στα πεζοδρόμια, που κόντευαν να μπούν στα παράθυρα των σπιτιών ή εμπόδιζαν την κυκλοφορία των πεζών και κατέβαιναν απ΄το πεζοδρόμιο για να μην στραβωθούν απ΄τα κλαδιά (δε συζητάω να πάρουν ένα κλαδευτήρι και να το κάνουν οι ιδιοι στο δικό τους μέρος πεζοδρομίου).
2/ Να αλλαχτεί η λάμπα του κεντρικού/δημοτικού φωτισμού, που κάηκε,
3/ Να έρθει και να επισκευάσει πλέον (και όχι να "ξεβουλώνει") τον κεντρικό αγωγό αποχέτευσης, επειδή (γεγονός) οι ρίζες τεράστιας λεύκας είχαν εισχωρήσει στον αγωγό και τον έφραζε,

ενώ όταν εγώ πήρα τηλέφωνο(-α), όλα έγιναν σε 10-20 ημέρες , πλήν της ΕΥΔΑΠ που έκανε την επισκευή κανα 6μηνο μετά,
ΤΩΡΑ πείτε μου :
Αυτοί μόνο είναι άχρηστοι-ανέυθυνοι κλπ,
Η (διαζευτικό)
ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ (εκτός απ΄αυτούς) ΚΟΠΡΟΣΚΥΛΑ !
Ο ωχαδερφισμός και η αποφυγή κάθε "κόπου" (ακόμα και ένα -δύο τηλέφωνα στους αρμόδιους) ,
ΜΑΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙ ΠΛΗΡΩΣ ! :rtfm:
:s_roses :s_bye
(ΥΓ: Ξέρω-ξέρω. Το κάνετε και σας γράφουν ενώ εγώ έχω "μέσον" και με "εξυπηρέτησαν" :roll: )


+10000
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#692640 Μήπως θα έπρεπε νομοθετικά η κεντρική διοικηση να κωδικοποιήσει με μεγαλη σαφήνεια το ποιός ευθύνεται για τι ακριβως; Κάθε φορά οι συναρμοδιότητες κοστίζουν ταλαιπωρία, χρήμα και ενίοτε ζωές :(
Άβαταρ μέλους
By fokion
#692646 οι συναρμοδιοτητες σε οποιοδηποτε επιπεδο κι αντικοιμενο, ειναι ενας ευκολος και εν τελη "αποδεκτός" τροπος να γινονται οι ευθυνες πινγκ-πονγκ και τελικα, at the end of the day, να φταιει ο Χατζηπετρής - στρατηγός ανεμος - ο κακος μας ο καιρός...κλπ
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#692647
Geralt έγραψε:edit mod
Το πρώτο πράγμα που θα διδάξω στα παιδιά μου θα είναι να σηκωθούν να φύγουν να ζήσουν σαν άνθρωποι και όχι σαν γαμημενα σκουλίκια

Ολόκληρες περιοχές ακόμη χωρίς ρεύμα, χωρίς νερό σε κάποιες περιπτώσεις

Ούτε τις βασικές ανάγκες των πολιτών τους δεν μπορούν να εξασφαλίσουν


Χωρίς ρεύμα εκατομμύρια Αμερικανοί εν μέσω πολικού ψύχους

https://www.news247.gr/kosmos/choris-re ... f0b3NUEFAE

:whistlink: