Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mirage
#749181
axel12p έγραψε:
cabala10 έγραψε:γιατι δεν μας λενε τι κανουν με αυτα τα λεφτα? δεν ειναι και λιγα...δηλαδη δεν ειχαν λεφτα να παρουν 12 μηχανηματα και να κρατηθει ανοιχτη? ε οχι..

Τα 12 μηχανήματα που αναφέρεις, αντιστοιχούν σε 6 ανά κατεύθυνση. Αν καθάριζαν ταυτόχρονα και τις 3 λωρίδες, καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για 2 γκρουπ των 3 μηχανημάτων τα οποία θα απέχουν χιλιόμετρα μεταξύ τους. Μέχρι να φτάσει να καθαρίσει το δεύτερο γκρουπ, ο δρόμος θα έχει πιάσει ήδη χιόνι και αυτοί με τα θερινά ελαστικά θα έχουν ήδη μπλοκάρει τον δρόμο και όλους αυτούς που ακολουθούν.

Επίσης, το ότι έχουν ευθύνη οι οδηγοί δεν σημαίνει ότι δεν έχει ευθύνη η Α.Ο. η Περιφέρεια ή οι Δήμοι, γιατί αντίστοιχη απόδοση είδα ότι είχαν όλοι εχθές. Ο Πατούλης είχε παρουσιάσει και τα εκχιονιστικά πριν λίγες μέρες... :thumbsdown:

Εικόνα

Στην Θεσσαλονίκη αντίστοιχα, πριν λίγα χρόνια, είχε παγώσει το αλάτι στις αλατιέρες του Δήμου. :thumbsup:

Εκτός απο ποζεριά τι ακριβώς προσφέρει το συγκεκριμένο όχημα με τις ερπύστριες σε αστικό περιβάλλον; :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#749182
axel12p έγραψε:
Corto Maltese έγραψε:
axel12p έγραψε:Όσο έχει το κράτος ή η Αττική Οδός υποχρέωση να κάνει ότι είναι δυνατό για να είναι οι δρόμοι καθαροί, άλλο τόσο έχουν υποχρέωση οι οδηγοί να έχουν αλυσίδες στα αυτοκίνητα τους και να ξέρουν να τις χρησιμοποιούν.
Ευθύνη έχουν και οι δύο πλευρές, απλά κλασικά επειδή είμαστε στην Ελλάδα η κάθε πλευρά κρύβεται πίσω από τις ευθύνες του άλλου. :thumbsdown:

Θες να πεις ότι όλοι αυτοί οι οδηγοί αγνόησαν σύσταση πως η κυκλοφορία γίνεται μόνο με χρήση αλυσίδων; Ευθύνη και οι δύο πλευρές; Σοβαρά;

Δεν περίμενα έτσι και αλλιώς να γνωρίζεις τον ΚΟΚ!
Άρθρο 19 - Παράγραφος 3:
Οι οδηγοί αυτοκινήτων οχημάτων που κινούνται σε οδό με χιόνια υποχρεούνται, εφόσον το όχημα δε φέρει ειδικά ελαστικό, να τοποθετούν στους δύο τουλάχιστον κινητήριους τροχούς αντιολισθητικές αλυσίδες ή άλλα ανάλογα αντιολισθητικά μέσα.

Κατάλαβαίνεις άνθρωπέ μου ότι μπήκαν σε κλειστό δρόμο που τους ενημέρωσαν ότι δεν έχει χιόνια; Κλειστό δρόμο. Ούτε ουπς ούτε αναστροφή ούτε τίποτα.
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#749183 Για να καταλαβω, η ευθυνη ειναι είτε αποκλειστικα ατομική, είτε αποκλειστικά των επάρατων άχρηστων ανίκανων δεξιών κυβερνώντων;
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#749184
Hellenic tifosi έγραψε:Για να καταλαβω, η ευθυνη ειναι είτε αποκλειστικα ατομική, είτε αποκλειστικά των επάρατων άχρηστων ανίκανων δεξιών κυβερνώντων;

αμα εχεις ενα τσουρμο επιστημονες να σου λενε κλειστα ολα και εσυ δεν τα κλεινεις σιγουρα δεν φταιει ο πολιτης που βαση των δικων σου στοιχειων αποφασιζεις να τα αφησεις ολα ανοιχτα για τα λεφτουδακια
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#749185
axel12p έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Στις 9 το πρωι ξεκίνησε να χιονίζει στην Αθήνα. Επειδή μενω προς τα βόρεια στις 8 έφυγα με ήλιο και συννεφα.

Κανείς το ξαναλέω, ΚΑΝΕΙΣ δεν είπε από την προηγουμενη να έχουν αλυσίδες μαζί όσοι κινηθούν στην Αττική Οδό, η οποία ποτε μα ποτε δεν είχε κλείσει ξανά.

Γιατί ρε Νίκο να πρέπει να σου πει κάποιος ότι πρέπει να έχεις αλυσίδες μαζί σου;

Για αυτούς θα το κάνεις ή για σένα; Αρχίζουν τα κρύα της πετάς στον χώρο αποσκευών και την άνοιξη τις αποθηκεύεις σε καμιά αποθήκη αν δεν θες να τις κουβαλάς όλο τον χρόνο. Πόσο περισσότερο αν ξέρεις ότι θα έχεις χιόνια στην περιοχή σου.

Δηλαδή αν η Α.Ο. ο Δήμος της περιοχής σου ή η Περιφέρεια δεν κάνουν την δουλειά τους, θα κάτσεις εσύ αποκλεισμένος μέσα στα χιόνια επειδή δεν σου είπαν να πάρεις μαζί σου αλυσίδες;
Νιώθεις ότι ζεις σε μια χώρα που μπορείς να βασίζεσαι στο Κράτος;

Ασε τι κάνω εγώ, είμαι η συντριπτική μειοψηφία.
Κατέβηκα και καθάρισα το αμάξι απο το χιόνι μήπως και υπάρξει ανάγκη να κινηθεί και με δυο φαράσια πλαστικά καθαρίσαμε με την συζυγο όλη την είσοδο της πιλοτης για να μην παγωσει και μείνουμε μέσα 3 μέρες.
Κανένας άλλος δεν έκανε κάτι ανάλογο εδώ γύρω. Θα φωνάζουν μετά που είναι το κράτος.

Αλλά η Αττική Οδός δεν είναι ένας τυχαίος δρόμος, είναι κλειστός αυτοκινητόδρομος με διόδια. Οφείλει να είναι προσβάσιμος και να σε ενημερώνουν για τις συνθήκες. Άφησαν να μπουν αμάξια χωρίς ενημέρωση οτι σε 4-5 χλμ είναι κλειστός.
Διπλωσαν φορτηγά και κλείσανε το δρόμο, ακόμα και με αλυσίδες δεν πήγαινες πουθενα.
Άβαταρ μέλους
By NickTG
#749190
Dimitris_P έγραψε:Κανονικά όπως έκλεισε τα σχολεία έπρεπε να κηρύξει και ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ τηλεργασία στο 100% για όλους από ΕΧΘΕΣ. Πάρα πολλοί πήγαν στις δουλειές τους χθες κι έφυγαν μετά άρον άρον. Ε εκεί κόλλησαν.
Δεν διαφέρει κάτι από την καραντίνα κατά του κορονοιού, κι εκεί για το δημόσιο καλό γινόταν. Τώρα δηλαδή τι αλλάζει;


Θα ήθελα να δω παραγωγικές μονάδες να δουλεύουν με τηλεργασια.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#749192
axel12p έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Στις 9 το πρωι ξεκίνησε να χιονίζει στην Αθήνα. Επειδή μενω προς τα βόρεια στις 8 έφυγα με ήλιο και συννεφα.

Κανείς το ξαναλέω, ΚΑΝΕΙΣ δεν είπε από την προηγουμενη να έχουν αλυσίδες μαζί όσοι κινηθούν στην Αττική Οδό, η οποία ποτε μα ποτε δεν είχε κλείσει ξανά.

Γιατί ρε Νίκο να πρέπει να σου πει κάποιος ότι πρέπει να έχεις αλυσίδες μαζί σου;

Για αυτούς θα το κάνεις ή για σένα; Αρχίζουν τα κρύα της πετάς στον χώρο αποσκευών και την άνοιξη τις αποθηκεύεις σε καμιά αποθήκη αν δεν θες να τις κουβαλάς όλο τον χρόνο. Πόσο περισσότερο αν ξέρεις ότι θα έχεις χιόνια στην περιοχή σου.

Δηλαδή αν η Α.Ο. ο Δήμος της περιοχής σου ή η Περιφέρεια δεν κάνουν την δουλειά τους, θα κάτσεις εσύ αποκλεισμένος μέσα στα χιόνια επειδή δεν σου είπαν να πάρεις μαζί σου αλυσίδες;
Νιώθεις ότι ζεις σε μια χώρα που μπορείς να βασίζεσαι στο Κράτος;


ξέρει ο μέσος Αθηναίος τι είναι αλυσίδα και πως χρησιμοποιείται ή μόνο ότι έβλεπε λάγνα στο painkiller ? :lol:

εννοείται οτι φταίει και το κράτος-Πατούλης , Αττική οδός που δεν το πήγαν πιο στρατηγικά το θέμα , ένας συνδυασμός ανοησίας και των 2 που παρολίγο να φέρει και νεκρούς
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#749195
Νίκος Παππάς έγραψε:Ασε τι κάνω εγώ, είμαι η συντριπτική μειοψηφία.
Κατέβηκα και καθάρισα το αμάξι απο το χιόνι μήπως και υπάρξει ανάγκη να κινηθεί και με δυο φαράσια πλαστικά καθαρίσαμε με την συζυγο όλη την είσοδο του γκαράζ για να μην παγωσει και μείνουμε μέσα 3 μέρες. ...

Να θυμάσαι ότι οι λοιποί γείτονες - ένοικοι είναι κυριλέδες.
Με δουλειές για "δούλους" , όπως εσύ, δεν ασχολούνται ! :roll:
Μόλις επέστρεψα ακριβώς απ΄ την ίδια δουλειά, στο δικό μας γκαράζ. Ήμουν ο πρώτος που ασχολήθηκε (από 10 ιδιοκτήτες) και δε μου πήρε , ούτε 5 λεπτά.
Κράτος για τον (μ)π@#τσο, πολίτες κοπρόσκυλα. :s_whiteflag
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#749197
dimitrisB έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Ασε τι κάνω εγώ, είμαι η συντριπτική μειοψηφία.
Κατέβηκα και καθάρισα το αμάξι απο το χιόνι μήπως και υπάρξει ανάγκη να κινηθεί και με δυο φαράσια πλαστικά καθαρίσαμε με την συζυγο όλη την είσοδο του γκαράζ για να μην παγωσει και μείνουμε μέσα 3 μέρες. ...

Να θυμάσαι ότι οι λοιποί γείτονες - ένοικοι είναι κυριλέδες.
Με δουλειές για "δούλους" , όπως εσύ, δεν ασχολούνται ! :roll:
Μόλις επέστρεψα ακριβώς απ΄ την ίδια δουλειά, στο δικό μας γκαράζ. Ήμουν ο πρώτος που ασχολήθηκε (από 10 ιδιοκτήτες) και δε μου πήρε , ούτε 5 λεπτά.
Κράτος για τον (μ)π@#τσο, πολίτες κοπρόσκυλα. :s_whiteflag
Εμάς μας πηρε μία ώρα γιατί δεν έχω φτυάρι και πάλευα με φαράσια και σκούπα. Η είσοδος της πιλοτης είναι 3,5 μέτρα και άλλα τόσα το μήκος που είχε χιόνι.

Αλλά τώρα είμαι ο μόνος με καθαρή είσοδο.

Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By dimitrisB
#749199 Καθάρισα την 3μετρη είσοδο που είναι κοινή + πεζοδρόμιο για τη ράμπα , για όλους (υπόγειο-κλειστό γκαράζ).
Τόσο βέβαια όσο να περνάνε άνετα οι ρόδες αλλά και να μη βρίσκει απο κάτω το ΙΧ στο μπές-βγές, για αυτό και έκανα γρήγορα.
Δε βαριέσαι μωρέ, οι πληβείοι για αυτό υπάρχουν .... :s_drinks
Άβαταρ μέλους
By dimviii
#749203 μοιραζουν 1000ρικα μπας και μετριασουν την ξεφτιλα

Καραμανλής σε ΤΡΑΙΝΟΣΕ: Αποζημίωση 1.000 ευρώ στους επιβάτες Αθήνα- Θεσσαλονίκη και Θεσσαλονίκη-Αθήνα
https://www.newsit.gr/ellada/karamanlis ... a/3454287/
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#749206
georgetz έγραψε:
axel12p έγραψε:
Νίκος Παππάς έγραψε:Στις 9 το πρωι ξεκίνησε να χιονίζει στην Αθήνα. Επειδή μενω προς τα βόρεια στις 8 έφυγα με ήλιο και συννεφα.

Κανείς το ξαναλέω, ΚΑΝΕΙΣ δεν είπε από την προηγουμενη να έχουν αλυσίδες μαζί όσοι κινηθούν στην Αττική Οδό, η οποία ποτε μα ποτε δεν είχε κλείσει ξανά.

Γιατί ρε Νίκο να πρέπει να σου πει κάποιος ότι πρέπει να έχεις αλυσίδες μαζί σου;

Για αυτούς θα το κάνεις ή για σένα; Αρχίζουν τα κρύα της πετάς στον χώρο αποσκευών και την άνοιξη τις αποθηκεύεις σε καμιά αποθήκη αν δεν θες να τις κουβαλάς όλο τον χρόνο. Πόσο περισσότερο αν ξέρεις ότι θα έχεις χιόνια στην περιοχή σου.

Δηλαδή αν η Α.Ο. ο Δήμος της περιοχής σου ή η Περιφέρεια δεν κάνουν την δουλειά τους, θα κάτσεις εσύ αποκλεισμένος μέσα στα χιόνια επειδή δεν σου είπαν να πάρεις μαζί σου αλυσίδες;
Νιώθεις ότι ζεις σε μια χώρα που μπορείς να βασίζεσαι στο Κράτος;


ξέρει ο μέσος Αθηναίος τι είναι αλυσίδα και πως χρησιμοποιείται ή μόνο ότι έβλεπε λάγνα στο painkiller ? :lol:

εννοείται οτι φταίει και το κράτος-Πατούλης , Αττική οδός που δεν το πήγαν πιο στρατηγικά το θέμα , ένας συνδυασμός ανοησίας και των 2 που παρολίγο να φέρει και νεκρούς

αμα ειχε το περσινο χιονι εκεινο το βαρυ υγρο πραγμα να εισαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ πως θα ειχαμε νεκρους τα δεντρα με τοσο χιονι θα επεφταν 10-10
Άβαταρ μέλους
By markvag
#749213
cabala10 έγραψε:ουτε καν σημερα περιμενουν το πολυ 2-3 βαθμους και κατω του μηδεν το βραδυ
και ξερεις ποσο αργα λιωνει ο παγος


Καλά, εννοείται πως θα αργήσει να λιώσει. Ο ήλιος δεν λιώνει το χιόνι, δεν μπορεί να ανεβάσει ιδιαίτερα τη θερμοκρασία τον χειμώνα. Για να λιώσει το χιόνι γρήγορα (και όχι του αγίου κάποτε) πρέπει να ανέβει η θερμοκρασία, που συνήθως θέλει να φυσήξει νοτιαδάκι...


Anonymous Founder έγραψε:Άρα, με 80 μύρια, καθάρισε ο Μητσοτάκης, μην το πείτε πουθενά, τσάμπα μας βγήκε.
#ΤΨΡΜ :help:


Επίσης, είναι παντελώς γελοίο να μην έχει εκχιονιστικά η Αττική Οδός. Το κόστος είναι αστείο σε σχέση με τα παραπάνω μεγέθη (ξέρω, έχουμε 2 στη δουλειά).
Άβαταρ μέλους
By GTS
#749224
Νίκος Παππάς έγραψε:Ασε τι κάνω εγώ, είμαι η συντριπτική μειοψηφία.
Κατέβηκα και καθάρισα το αμάξι απο το χιόνι μήπως και υπάρξει ανάγκη να κινηθεί και με δυο φαράσια πλαστικά καθαρίσαμε με την συζυγο όλη την είσοδο της πιλοτης για να μην παγωσει και μείνουμε μέσα 3 μέρες.
Κανένας άλλος δεν έκανε κάτι ανάλογο εδώ γύρω. Θα φωνάζουν μετά που είναι το κράτος.


Ισχυει οτι ο καθενας πρεπει να ανοιξει ενα διαδρομο σε καθε πολυκατοικια και να καθαρισει το πεζοδρομιο ωστε να δημιουργηθει ενα μονοπατι, απλη λογικη ειναι γιατι σημερα με -1 το βραδυ θα παγωσει και αυριο δεν θα πατιεται καν. Φυσικα κανενας δεν το κανει σχεδον, πολυ σπανιο. Η αληθεια ειναι οτι κανενας δεν εχει το αναλογο φτιαρι. Το να καθαριζεις το πεζοδρομιο μπρος απο το σπιτι σου ειναι υποχρεωτικο σε χωρες που πεφτει χιονι, και πρεπει να ριξεις και αλατι.