Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By GTS
#535888
Deleted User 1 έγραψε:Τι κρίμα το σπίτι στα Χανιά να είναι στη μέση του πουθενά! Θα χε βγει η Stelvio για πλάκα τώρα. :(

Κατά τα άλλα τα βρίσκω πολύ λογικά όλα αυτά μιας και το κοινό της Κρήτης απέχει έτη φωτός από αυτό της β.ελλάδας. Και μόνο το γεγονός ότι ο μεν έχει ταξιδέψει με αεροπλάνο για να βρεθεί εκεί ενώ ο άλλος έχει φορτώσει σα γαϊδούρι το Dacia και έχει μαζί και 2 μπετόνια μπετζίνα, λέει πολλά.


Iσραηλινος ενοικιαστης ακριβης βιλλας στα Χανια (5 κρεβατοκαμαρες, 5 μπανια, πισινα κλπ τον Αυγουστο νοικιαζεται 5500 την εβδομαδα) εφτασε με το ιδιωτικο του αεροπλανο. Αυτο χρονια πριν το AirBnB.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#535926
rafi έγραψε:3. Οι κλίνες airbnb δεν έχουν κανένα ταβάνι. Μη δεις πόσα γκαράζ γίνανε γκαρσονιέρες, πόσα κοτέτσια γίνανε διαμερίσματα και πόσοι ημιτελείς όροφοι 20ετίας κλείσανε μέσα σε 3 μήνες.. Έχουμε ακόμα πολλά τέτοια, άσε που ομορφαίνει και το αστικό τοπίο.

Κάποτε αυτά είχαν ταμπέλες room to let μπροστά.
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#535976 https://www.protothema.gr/travelling/ar ... augoustou/

Θα έβαζα και το εσωτερικό email που έχουμε λάβει οι ξενοδόχοι, αλλά μάλλον δεν θα είναι σωστό.
Όποιος μπορεί να διαβάσει και πίσω από τις λέξεις, θα διαπιστώσει την ακριβή κατάσταση που περιέγραψα. Βέβαια οι ειδικοί του πληκτρολογιου, πάλι θα κάνουν τους παντογνωστες, αλλά δεν πειράζει.

< Note >
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#535979 Μου φαινεται φυσιολογικο να συμφωνεις με το αρθρο αφου φιλοξενει τις θεσεις της Ενωσης Ξενοδοχων.

Προσωπικα δεν εχω αποψη για το τι συμβαινει αλλα απο την ματια ενος απλου παρατηρητη δεν θυμαμαι η Αθηνα να ειχε τοσους τουριστες ξανα.

< >
Άβαταρ μέλους
By gianik
#535990 Πάντως τα προβλήματα που ανακύπτουν από την ενοικίαση airbnb διαμερισμάτων σε πολυκατοικίες και τα οποία περιγράφησαν στο ποστ του Ιταλάκια , μου φαίνονται όντως υπαρκτά...
ξαφνικά μία πολυκατοικία γίνεται κέντρο διερχομένων με ότι αυτό συνεπάγεται...
Άβαταρ μέλους
By xenos
#535991 Από γνωστή που είναι ξεναγός, γνωρίζω ότι είχε πολλή δουλειά φέτος, αλλά έκανε μια κοιλιά μέσα στον Ιούλιο-Αύγουστο, κάτι που εμένα μου κάνει εντύπωση.
Σχετικά με τα airbnb, δίνεται κάποια απόδειξη πχ; Ή απλά ο ιδιοκτήτης δηλώνει ότι έβγαλα γενικά κ αόριστα τόσα; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#535998
gianik έγραψε:Πάντως τα προβλήματα που ανακύπτουν από την ενοικίαση airbnb διαμερισμάτων σε πολυκατοικίες και τα οποία περιγράφησαν στο ποστ του Ιταλάκια , μου φαίνονται όντως υπαρκτά...
ξαφνικά μία πολυκατοικία γίνεται κέντρο διερχομένων με ότι αυτό συνεπάγεται...

Στην πολυκατοικία έχουμε διαμέρισμα airbnb με ανεξάρτητη είσοδο και πρόσβαση στον κοινόχρηστο κήπο αλλά δε θυμάμαι να έχω ενοχληθεί ούτε μία φορά. Άσε που έχω πετύχει και 2-3 γυκαικοπαρέες από τα εξωτερικά αλλά όλες πρωί ρε γμτ πηγαίνοντας για δουλειά. :thumbsdown:
Άβαταρ μέλους
By stavrosg
#536021 Το πρώτο δικαστήριο. Διαχειρίστρια εναντίον ιδιοκτήτριας Airbnb.

Ξεκινήσαμε κι εδώ.
Επικαλείται παραβάσεις του κανονισμού της πολυκατοικίας και ζητάει την απαγόρευση της βραχυχρόνιας μίσθωσης του διαμερίσματος.
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#536024
bill33 έγραψε:
rafi έγραψε:3. Οι κλίνες airbnb δεν έχουν κανένα ταβάνι. Μη δεις πόσα γκαράζ γίνανε γκαρσονιέρες, πόσα κοτέτσια γίνανε διαμερίσματα και πόσοι ημιτελείς όροφοι 20ετίας κλείσανε μέσα σε 3 μήνες.. Έχουμε ακόμα πολλά τέτοια, άσε που ομορφαίνει και το αστικό τοπίο.

Κάποτε αυτά είχαν ταμπέλες room to let μπροστά.


Νομίζω ότι τα "rooms to let" έχουν πολλαπλασιασθεί με την είσοδο του airbnb. Ήταν τόσο εύκολο παλιά να προσθέσεις το δικό σου διαμέρισμα στη λίστα των διαθέσιμων δωματίων/σπιτιών έστω και για μερικές εβδομάδες;

Είμαι έξω από τον χορό, οπότε...
Άβαταρ μέλους
By melos86
#536025 Γνωριζω προσωπικα ηδη αλλες 3 ιδιες περιπτωσεις με αγωγες κατα βραχυχρονιων εκμισθωτων οι οποιες απλα δεν πηραν δημοσιογραφικη εκταση! Σε ολες τις περιπτωσεις τα παραπονα ειναι ακριβως τα ιδια ειτε αφορουν διαμερισματα ειτε μονοκατοικιες σε συγκροτηματα!
καποια απο τα παραπονα παντως εχουν βαση! Δεν ειναι ευκολο να συνυπαρξουν τουριστες που κανουν ολιγοημερες διακοπες με ενοικους που την αλλη μερα εχουν να σηκωθουν για δουλεια στον ιδιο χωρο και γενικοτερα οικογενειες που αντιμετωπιζουν την καθημερινοτητα!
Άβαταρ μέλους
By rafi
#536033 Ναι αν κανουν παρτι καθε βραδυ κτλ. λογικες οι αγωγες και τα παραπονα των ιδιοκτητων. Προσωπικα δεν εχω δει κανενα πελατη airbnb να συμπεριφερεται ετσι, αλλα δεχομαι οτι καποιοι το κανουν. Το θεμα ειναι οτι για να προχωρησουν σε καταγγελια σημαινει οτι αυτη η κατασταση/συμπεριφορα συμβαινει συστηματικα απο τους επισκεπτες airbnb. Λυπαμαι αλλα δεν το θεωρω πιθανο σε καμια περιπτωση καποιο διαμερισμα airbnb σε πολυκατοικια να δεχεται μονιμως καφρους τουριστες με τετοια συμπεριφορα. Προσωπικα δεν πιστευω τιποτα ακομα για τις αγωγες, η τουλαχιστον οτι η αγωγες εχουν βαση και δεν ειναι απλα λογω ζηλιας και εκδικητικοτητας.

.
Άβαταρ μέλους
ByDeleted user 1
#536034 Η πλατφόρμα τι προβλέπει για περιπτώσεις παραβατικών ενοικιαστών? Παίζει να φας ban ή κάτι τέτοιο εάν κριθεί ότι παραβιάζεις συστηματικά τους όρους των ιδιοκτητών?
Άβαταρ μέλους
By kyr80
#536035
rafi έγραψε:Ναι αν κανουν παρτι καθε βραδυ κτλ. λογικες οι αγωγες και τα παραπονα των ιδιοκτητων. Προσωπικα δεν εχω δει κανενα πελατη airbnb να συμπεριφερεται ετσι, αλλα δεχομαι οτι καποιοι το κανουν. Το θεμα ειναι οτι για να προχωρησουν σε καταγγελια σημαινει οτι αυτη η κατασταση/συμπεριφορα συμβαινει συστηματικα απο τους επισκεπτες airbnb. Λυπαμαι αλλα δεν το θεωρω πιθανο σε καμια περιπτωση καποιο διαμερισμα airbnb σε πολυκατοικια να δεχεται μονιμως καφρους τουριστες με τετοια συμπεριφορα. Προσωπικα δεν πιστευω τιποτα ακομα για τις αγωγες, η τουλαχιστον οτι η αγωγες εχουν βαση και δεν ειναι απλα λογω ζηλιας και εκδικητικοτητας.

.



Θέλω λίγο να σκεφτείτε, όσοι μένετε σε διαμέρισμα, αν θέλετε να έχετε συνέχεια κάποιον άλλον να μένει δίπλα στα παιδιά σας, που δεν τον ξέρετε. Και από οποιοδήποτε σημείο του πλανήτη. Να έχει κλειδί από την είσοδο της οικοδομής, και να σας χωρίζει ένα κάγκελο από μπαλκόνι σε μπαλκόνι.....