Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#536040 Βέβαια όλη αυτή η κουβέντα δεν έχει σχέση με την προηγούμενη, δεν έχει να κάνει με τον τουρισμό σε τουριστικές περιοχές, νησιά, παραθαλάσσια κλπ. και τι impact είχε το airbnb εκεί. Αφορά το airbnb στα κέντρα μεγάλων πόλεων.
Προφανώς και έτσι όπως ζούμε στην Ελλάδα όπου ακόμα και η πολυκατοικία είναι μια μικρή γειτονιά και συνήθως γνωρίζεις τους γειτόνους, μιλάς, νοιώθεις και μια ασφάλεια μαζί τους το airbnb είναι κάπως.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#536042
stavrosg έγραψε:Το πρώτο δικαστήριο. Διαχειρίστρια εναντίον ιδιοκτήτριας Airbnb.

Ξεκινήσαμε κι εδώ.
Επικαλείται παραβάσεις του κανονισμού της πολυκατοικίας και ζητάει την απαγόρευση της βραχυχρόνιας μίσθωσης του διαμερίσματος.


– Στο επίδικο διαμέρισμα κατοικούν ως 16 άτομα.


Έχετε μπει σε τέτοιο διαμέρισμα;

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#536056 Βασικά η συζήτηση έχει μετατραπεί σε χιουμοριστική ή σε "ποιος δουλεύει ποιον" φάση.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#536086
funkyreverend έγραψε:
bill33 έγραψε:
rafi έγραψε:3. Οι κλίνες airbnb δεν έχουν κανένα ταβάνι. Μη δεις πόσα γκαράζ γίνανε γκαρσονιέρες, πόσα κοτέτσια γίνανε διαμερίσματα και πόσοι ημιτελείς όροφοι 20ετίας κλείσανε μέσα σε 3 μήνες.. Έχουμε ακόμα πολλά τέτοια, άσε που ομορφαίνει και το αστικό τοπίο.

Κάποτε αυτά είχαν ταμπέλες room to let μπροστά.


Νομίζω ότι τα "rooms to let" έχουν πολλαπλασιασθεί με την είσοδο του airbnb. Ήταν τόσο εύκολο παλιά να προσθέσεις το δικό σου διαμέρισμα στη λίστα των διαθέσιμων δωματίων/σπιτιών έστω και για μερικές εβδομάδες;

Είμαι έξω από τον χορό, οπότε...

Ποιο διαμέρισμα;Τότε κάθε κοτέτσι και μαντρί είχε γίνει room to let απο τον κάθε ένα άσχετο που το δούλευε μαύρα.Ψαρευαν κόσμο στα λιμάνια με ταμπελίτσες.
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#536091 Εντάξει η κουβέντα έχει γίνει τριμπούρδελο, πετάμε από το αστικό airbnb στο παραθεριστικό κατά πως μας βολεύει. Μπερδεύουμε τα υπέρ και τα κατά του ενός και του άλλου πάλι κατά πως μας βολεύει και βγάζουμε ότι συμπέρασμα θέλουμε.

Δε μιλά ο παπάς για παραθεριστικά Μπιλ μου. :)
Άβαταρ μέλους
By funkyreverend
#536181 Έχεις δίκιο Corto, πρέπει να είμαστε σαφείς για τι μιλάμε.

Για παραθεριστικά μιλάω εγώ, π.χ. στη Χαλκιδική έμαθα ότι πολλοί ιδιοκτήτες νοικιάζουν τα δωμάτια/διαμερίσματα στο airbnb τις καθημερινές και πάνε αυτοί τα ΣΚ που θέλουν. Αυτό παλιά δεν γινόταν τόσο εύκολα νομίζω.

Για τα αστικά, το πρόβλημα όπως είπα έχει ενοχλήσει πολλές πόλεις με κάποιο τουριστικό ενδιαφέρον, όχι μόνο Ελλάδα.

Τεσπά, δεν συνεχίζω γιατί όπως είπα είμαι έξω από το χορό και η γνώση μου έχει μικρή αξία. :lol:
Άβαταρ μέλους
By cosneo
#536211
funkyreverend έγραψε:Για παραθεριστικά μιλάω εγώ, π.χ. στη Χαλκιδική έμαθα ότι πολλοί ιδιοκτήτες νοικιάζουν τα δωμάτια/διαμερίσματα στο airbnb τις καθημερινές και πάνε αυτοί τα ΣΚ που θέλουν. Αυτό παλιά δεν γινόταν τόσο εύκολα νομίζω.


Στη sold out φετινή σεζόν στα Φλογητα υπήρχε ένας σκοπιανος μεσαζων, ας τον πούμε "μεσίτη χωρίς γραφείο" που το πρότεινε αυτό σε διαφορους ιδιοκτήτες εκεί για Ιούλιο και Αύγουστο. Έλαβε άκυρο από το δικό μας 3οροφο