Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#502815 According to Reuters, BP teams up with Tesla to build its first battery storage project at one of its U.S. wind farms, as part of an effort to expand its renewable.

BP estimates renewables could account for around 10% of global energy demand by 2035, up from 4% currently.

Εικόνα

Wind is not the only part of the puzzle for BP and recently bought a $200 million stake (43%) in Europe's most prominent solar developer called Lightsource, returning to solar power six years after departing the solar sector and is reportedly eyeing other more significant solar investments.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#503107 Δεν ξερω κατα ποσο μπορει να ειναι αληθινη ουτε το διασταυρωσα ουτε το ειδα και πουθενα αλλου....
Γι'αυτο το βαζω και εδω αν αποδειχθει αχρηστη και υποβολιμαια ..... :hmmm:

https://www.pentapostagma.gr/2018/04/%c ... ce%bc.html
Άβαταρ μέλους
By markvag
#503130 Ακόμα και αν ισχύει (που δεν το κόβω), τι περίμεναν;;; Απολύτως λογικά μου φαίνονται τα αποτελέσματα.

Μόνο εμείς έχουμε καθαρό DNA, 100% ορίτζιναλ με προέλευση τον Περικλή, τον Λεωνίδα και τον Μεγαλέξανδρο! :rtfm: :svivhaha: :shifty:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#503132 οι τούρκοι-τούρκοι (τι διάολο μογγολική φυλή ήταν αρχικά) νομίζω ότι είναι μικρή μειοψηφία, ο σημερινός τουρκικός πληθυσμός είναι λογικό να είναι ένας αχταρμάς κατεκτημένων άλλων λαών, τι πιο λογικό σε μια πολυεθνική αυτοκρατορία που εξισλάμιζε κόσμο;

αυτό νόμιζα ότι ήταν γνωστό :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#503134 Οπως ενημερώθηκα, από την προηγούμενη εβδομάδα δεν λειτουργεί το σύστημα ηλεκτρονικής αλληλογραφίας του υπουργείου Εξωτερικών και των προσωπικών λογαριασμών των υπαλλήλων του ΥΠΕΞ και ελληνικών πρεσβειών και προξενείων στο εξωτερικό στο domain@mfa.gr. Το σύστημα, μου είπαν οι διπλωματικές πηγές μου, έπεσε την περασμένη Παρασκευή λόγω τεχνικής βλάβης. Βέβαια, αμέσως μετά μου διευκρίνισαν τι προκάλεσε την εν λόγω τεχνική βλάβη. Και πιστέψτε με, δεν φταίει το «σύστημα». Εξηγούμαι πάραυτα. Η πρώην γενική διευθύντρια και νυν πρεσβευτής στη Σιγκαπούρη Κωνσταντίνα Κολιού δεν είχε εγκρίνει δαπάνη συντήρησης του δικτύου ύψους 20.000 ευρώ. Να ανοίξω μια παρένθεση εδώ για να σας πω πως η Κολιού τοποθετήθηκε τον περασμένο Ιανουάριο πρεσβευτής στη Σιγκαπούρη με μισθό 12.500 ευρώ μηνιαίως - ειρήσθω εν παρόδω, 14.000 ευρώ είχε ζητήσει το υπουργείο για εκείνη, αλλά τα μείωσε το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους. Αναφέρω το ποσό γιατί είναι σχεδόν διπλάσιο από όσα παίρνουν οι πρεσβευτές σε μεγάλες ευρωπαϊκές πρωτεύουσες. Επιστρέφω στα της βλάβης. Μου επισημάνθηκε ότι μάλλον δεν υπήρχε εφεδρικό σύστημα, οπότε πιθανολογείται πως χάθηκαν όλα τα αρχεία. Το πρόβλημα - που αμελητέο δεν το λες - δεν θα αποκατασταθεί πριν από τις 20 Απριλίου. Και μέχρι τότε έχει ζητηθεί από τα στελέχη και τους υπαλλήλους του υπουργείου Εξωτερικών να δώσουν στην υπηρεσία τους κάποιο εναλλακτικό email - κοινώς το προσωπικό τους email, τύπου gmail, hotmail κ.τ.λ. - προκειμένου να προωθείται η ηλεκτρονική αλληλογραφία του επίσημου λογαριασμού των Αρχών ή των Διευθύνσεων με την κεντρική υπηρεσία. Δεν θέλω να γίνω κακός, αλλά το λες και τριτοκοσμική κατάσταση.
http://www.tanea.gr/news/politics/mikro ... me-emails/
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#503135 χα , ψάχνοντας πληροφορίες για τη θείτσα , ψάρεψα κι άλλα διαμάντια.
https://ntokoumenta.gr/greece/salos-gia ... ei-italika

Σάλος για την πρεσβευτή στη Ρώμη που «πήδηξε» την επετηρίδα χωρίς να γνωρίζει ιταλικά .
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#503137
dimik έγραψε:Ολόκληρο ΥΠΕΞ τσιγκουνεύτηκε 20 χιλιάρικα;

To δίκτυο, τι σχέση έχει με το backup;
Ο μισθός του πρέσβη, επίσης;
Θα πλήρωνε από την τσέπη του μήπως την αναβάθμιση;

Κάπου έχει χαθεί η μπάλα...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#503142
Anonymous Founder έγραψε:Ο μισθός του πρέσβη, επίσης;


Ε πως δεν έχει ; εκεί δεν τσιγκουνεύτηκε να ζητήσει τα διπλά. Τα 20 μπορεί να μην έβγαιναν από την τσέπη κανενός , το ερώτημα είναι σε ποιανού τσέπη θα κατέληγαν.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#503143
dimik έγραψε:Replicate τα DBs ή snapshot τον mail server και κρεμάει το δίκτυο.
Λογικά κανένα switch ήθελαν με 20Κ.

Συγνώμη, μιλάμε για μια πρεσβεία, όχι επιχείρηση.
Σιγά μην είχαν τέτοια υποδομή.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#503146
Οπως ενημερώθηκα, από την προηγούμενη εβδομάδα δεν λειτουργεί το σύστημα ηλεκτρονικής αλληλογραφίας του υπουργείου Εξωτερικών και των προσωπικών λογαριασμών των υπαλλήλων του ΥΠΕΞ και ελληνικών πρεσβειών και προξενείων στο εξωτερικό στο domain@mfa.gr


Για όλο το υπουργείο έγραψε και η πρέσβειρα στην Σιγκαπούρη ήταν Γενική Διευθύντρια του Υπουργείου όταν έριξε άκυρο στην αναβάθμιση.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#503216 Ο mail server όλου του υπουργείου έστω, θα είχε replication με τέτοιες απαιτήσεις που δεν του έφτανε το switch;
Γιατί εγώ νομίζω πως δεν παίζει κάτι τέτοιο; Επίσης το ύφος του άρθρου δείχνει πως μάλλον κάτι άλλο παίζει και το ζήτημα κάθε άλλο παρά τεχνικό είναι.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#503246 Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είναι τεχνικό το θέμα.
Μπορεί απλά η γενική διευθύντρια να ήθελε τον "δικό" της προμηθευτή.

< >
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#503249 Το μόνο σίγουρο είναι ότι τα λάθη και τις παραλείψεις των εκάστοτε σημερινών - αρχόντων μας - τα εξωραϊζουμε και τα παραβλέπουμε υποβιβιβάζοντας τα ευκόλως, εδώ ο τόπος βράζει και εμείς περί άλλα τυρβάζουμε δικαιολογώντας πρόσωπα και καταστάσεις που συνεχίζουν με εντατικότερο ρυθμό τις πολιτικές, τα λάθη και τις παραλείψεις των προηγούμενων που κυβερνούσαν τον τόπο και οι οποίες είχαν καταγγελθεί εντόνως μέχρι της ανάληψεως της εξουσίας, μετά από εδώ πάνε και οι άλλοι αφού το χρήμα την εξουσία και την δόξα ουδείς εμίσησε.