Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#608382 Να τσεκάρεις καλύτερα τις διαβάζεις, γιατί σχεδόν τίποτα από όσα γράφει δεν ισχύει και έχουν απομυθοποιηθεί τα περισσότερα εδώ και χρόνια... :s_wink
Άβαταρ μέλους
By markvag
#608447
italakias έγραψε:Ολα ισχυουν.


Ε... σχεδόν τίποτα δεν ισχύει... :s_rofl

Η Αγγλική γλώσσα έχει 490.000 λέξεις από τις οποίες 41.615 λέξεις. είναι από την Ελληνική γλώσσα.. (βιβλίο Γκίνες)


Πιθανό να ισχύει, ας το δεχτώ χάριν συζήτησης χωρίς να το ψάξω. Δεν λέει κάτι βέβαια και η Νέα Ελληνική έχει πάρα πολλές από σλάβικα / τούρκικα. Οι γλώσσες δεν βγαίνουν από παρθενογένεση, επηρεάζονται από τις γύρω τους. Όπως φυσικά και τα αρχαία Ελληνικά. Να θυμίσω ότι το αλφάβητο που χρησιμοποιούμε προέρχεται από τους Φοίνικες;;; :iconcool:

Η Ελληνική με την μαθηματική δομή της είναι η γλώσσα της πληροφορικής και της νέας γενιάς των εξελιγμένων υπολογιστών, διότι μόνο σ’ αυτήν δεν υπάρχουν όρια.
(Μπιλ Γκέιτς, Microsoft)


Δεν ισχύει ότι το είπε ο Bill Gates και επίσης δεν βγάζει κανένα νόημα αυτό (τι πάει να πει μαθηματική δομή της γλώσσας;;; :lol: , τι πάει να πει πως δεν έχει όρια;;; :lol: ). Η μόνη "γλώσσα" που καταλαβαίνουν οι υπολογιστές είναι το 0 και το 1. Και όπως είχα διαβάσει στο φόρουμ κάποτε, υπάρχουν 10 είδη ανθρώπων, αυτοί που καταλαβαίνουν binary και αυτοί που δεν καταλαβαίνουν.


Η Ελληνική και η Κινέζικη. είναι οι μόνες γλώσσες με συνεχή ζώσα παρουσία από τους ίδιους λαούς και…..στον ίδιο χώρο εδώ και 4.000 έτη. Όλες οι γλώσσες θεωρούνται κρυφοελληνικές, με πλούσια δάνεια από τη μητέρα των γλωσσών, την Ελληνική.
(Francisco Adrados, γλωσσολόγος).


Ο συγκεκριμένος κύριος είναι γνωστός γλωσσολόγος, δεν μπόρεσα να βρω όμως αν όντως το έχει πει αυτό, με μία γρήγορη αναζήτηση. Πέρα από το ότι η Ελληνική και η Κινεζική είναι γλώσσες με τεράστια ιστορία, τα υπόλοιπα είναι απλά μούφες που δεν βγάζουν καν νόημα (και γι' αυτό δεν πιστεύω πως τα είπε γλωσσολόγος).

Η Ελληνική γλώσσα έχει λέξεις για έννοιες οι οποίες παραμένουν χωρίς απόδοση στις υπόλοιπες γλώσσες,


:s_rofl :s_rofl :s_rofl Όπως και ΟΛΕΣ οι άλλες γλώσσες.

Το εκπληκτικό είναι ότι η ίδια η Ελληνική γλώσσα μας διδάσκει συνεχώς πώς να γράφουμε σωστά.


:s_rofl Δεν είναι κάτι ιδιαίτερο της Ελληνικής αυτό, υπάρχει και αλλού. Επίσης, άλλες γλώσσες δεν έχουν 5 φθόγγους για έναν ήχο (το η, ι, υ, οι, ει... έλεος δηλαδή! :lol: ).


Επιπλέον η ορθογραφία με την σειρά της μας βοηθάει αντίστροφα στην ετυμολογία αλλά και στην ανίχνευση της ιστορική πορείας της κάθε μίας λέξης.


Αυτό ισχύει σε όλες τις γλώσσες. Σίγουρα ισχύει στις λατινογενείς (ιταλικά, ισπανικά, γαλλικά, κτλ) και τις γερμανογενείς (αγγλικά, γερμανικά, κτλ).

Στη γλώσσα έχουμε το σημαίνον (την λέξη) και το σημαινόμενο (την έννοια). Στην Ελληνική γλώσσα αυτά τα δύο έχουν πρωτογενή σχέση, καθώς αντίθετα με τις άλλες γλώσσες το σημαίνον δεν είναι μια τυχαία σειρά από γράμματα.


Και φτάσαμε στη μεγαλύτερη |λογοκρισία| του άρθρου. Δηλαδή θέλει να μας πει πως υπάρχει κάπου στη φύση ένας νόμος που να λέει ότι το φως θα λέγεται έτσι και όχι light ή licht ή Θανάσης;;; :s_rofl :s_rofl :s_rofl Όπως βγήκαν οι άλλες λέξεις, έτσι βγήκαν και οι Ελληνικές. Από το πως μιλούσαν οι άνθρωποι και το πως αυτό επηρεάστηκε από τους γύρω τους (και τις γλώσσες με τις οποίες ήρθαν σε επαφή).

Η ΜΟΥΣΙΚΟΤΗΤΑ

Η Ελληνική φωνή κατά την αρχαιότητα ονομαζόταν «αυδή». Η λέξη αυτή δεν είναι τυχαία αφού προέρχεται από το ρήμα «άδω» που σημαίνει τραγουδώ.


Ε... όχι... Πρόχειρα μου έρχονται τα Ιταλικά που είναι σήμερα μουσικότατη γλώσσα, ενώ υπάρχουν και άλλες γλώσσες με τέτοια χαρακτηριστικά, όχι πολλές απ' όσο ξέρω, αλλά σαφέστατα και δεν είναι η μόνη γλώσσα. Που και να ήταν, δεν σημαίνει κάτι το ιδιαίτερο, απλά ένα χαρακτηριστικό της που ακούγεται ευχάριστα στο αυτί.


Το ότι ο Ελληνικός πολιτισμός ήταν εξαιρετικά σημαντικός και το θεμέλιο του σύγχρονου δυτικού (όσο κι αν προσπάθησε ο χριστιανισμός να τον καταστρέψει στα πρώτα χρόνια της επικράτησής του) είναι γεγονός και σαφέστατα δεν χρειάζεται να βαυκαλιζόμαστε με ανυπόστατες και ανόητες "σοφίες"...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#608728 Πέρασε ο Τσιτσιπάς νικώντας τον Τζόκοβιτς !
Εμφανώς βελτιωμένος σε σέρβις και μπάκχεντ σε σχέση με την τελευταία φορά που τον είδα στο ρολάν γκαρός .
Σειρά έχει ο Μεντβέντεφ στα ημιτελικά της Σαγκάης
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#608797 The worlds' top spending tourists

Australia - $7490

Luxembourg - $6838

Lebanon - $6485

New Zealand - $4577

USA - $4333

The world's biggest spending tourist markets

USA - $333,420,721,230

Spain – $107,525,164,760

France - $96,002,803,290

Thailand - $90,933,786,930

UK - $81,020,410,990
Άβαταρ μέλους
By Lap
#608800
markvag έγραψε:



Η ΜΟΥΣΙΚΟΤΗΤΑ

Η Ελληνική φωνή κατά την αρχαιότητα ονομαζόταν «αυδή». Η λέξη αυτή δεν είναι τυχαία αφού προέρχεται από το ρήμα «άδω» που σημαίνει τραγουδώ.


Ε... όχι... Πρόχειρα μου έρχονται τα Ιταλικά που είναι σήμερα μουσικότατη γλώσσα, ενώ υπάρχουν και άλλες γλώσσες με τέτοια χαρακτηριστικά, όχι πολλές απ' όσο ξέρω, αλλά σαφέστατα και δεν είναι η μόνη γλώσσα. Που και να ήταν, δεν σημαίνει κάτι το ιδιαίτερο, απλά ένα χαρακτηριστικό της που ακούγεται ευχάριστα στο αυτί.


...

εδω διαφωνω και εγω...επειδη εχ ασχοληθει με αρχαια ελληνικα, ασχετα αν η κακη μου ορθογραφια δεν το αποδυκνυει, ισως εχω καποιου ειδους δυσλεξια.
Αν ακουσεις αρχαια ελληνικα με τον σωστο τονισμο ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ μελλωδικη γλωσσα...καμια σχεση με τα λατινικα, μοιαζει με τα ισπανικα και μαλιστα ειναι πολυ πιο πλουσια..



Η αρχαια ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ γλωσσα, χωρις κανενα ιχνος εθνικου ναρκισσισμου...ειναι ωραιοτατη γλωσσα... το λεω αυτο διοτι γνωριζω και καποια λατινικα....δεν υοαρχει καμια επαφη....ειναι τεραστιων διαστασεων πιο πολυπλοκα και ευηχα.
Εδω μπορειτε να δειτε ενα δειγμα αυτης
https://youtu.be/6H8wJ9WSnTY

Καλα ολοι αυτοι που ασχολουνται με την αρχαια την ρεζιλευουν με ολα αυτα τα καραγκιοζιλικια που κανουν, αλλα αυτο δεν αφαιρει την ομορφια της.
Τελευταία επεξεργασία από Lap και 11 Οκτ 2019, 22:30, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By bill33
#608802 Εγώ αναρωτιέμαι γιατί ο ιταλικιας σαν χριστιανός Ορθόδοξος πιστεύει τέτοια πράγματα.

< G (5S) >
Άβαταρ μέλους
By bill33
#608813
italakias έγραψε:Δεν το καταλαβα αυτο Μπιλλυ μου,δλδ πρεπει να ειμαι δωδεκαθειστης ή αθεος;
Δεν ξέρω,απλά αναρωτιέμαι.

< G (5S) >
Άβαταρ μέλους
By markvag
#608829
Lap έγραψε:
markvag έγραψε:



Η ΜΟΥΣΙΚΟΤΗΤΑ

Η Ελληνική φωνή κατά την αρχαιότητα ονομαζόταν «αυδή». Η λέξη αυτή δεν είναι τυχαία αφού προέρχεται από το ρήμα «άδω» που σημαίνει τραγουδώ.


Ε... όχι... Πρόχειρα μου έρχονται τα Ιταλικά που είναι σήμερα μουσικότατη γλώσσα, ενώ υπάρχουν και άλλες γλώσσες με τέτοια χαρακτηριστικά, όχι πολλές απ' όσο ξέρω, αλλά σαφέστατα και δεν είναι η μόνη γλώσσα. Που και να ήταν, δεν σημαίνει κάτι το ιδιαίτερο, απλά ένα χαρακτηριστικό της που ακούγεται ευχάριστα στο αυτί.


...

εδω διαφωνω και εγω...επειδη εχ ασχοληθει με αρχαια ελληνικα, ασχετα αν η κακη μου ορθογραφια δεν το αποδυκνυει, ισως εχω καποιου ειδους δυσλεξια.
Αν ακουσεις αρχαια ελληνικα με τον σωστο τονισμο ειναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ μελλωδικη γλωσσα...καμια σχεση με τα λατινικα, μοιαζει με τα ισπανικα και μαλιστα ειναι πολυ πιο πλουσια..



Η αρχαια ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ γλωσσα, χωρις κανενα ιχνος εθνικου ναρκισσισμου...ειναι ωραιοτατη γλωσσα... το λεω αυτο διοτι γνωριζω και καποια λατινικα....δεν υοαρχει καμια επαφη....ειναι τεραστιων διαστασεων πιο πολυπλοκα και ευηχα.
Εδω μπορειτε να δειτε ενα δειγμα αυτης
https://youtu.be/6H8wJ9WSnTY

Καλα ολοι αυτοι που ασχολουνται με την αρχαια την ρεζιλευουν με ολα αυτα τα καραγκιοζιλικια που κανουν, αλλα αυτο δεν αφαιρει την ομορφια της.


Έχεις δίκιο, η αλήθεια είναι πως διαβάζοντάς το ξανά, δεν το έγραψα σωστά. Η αρχαία Ελληνική ήταν όντως μελωδική. Αλλά αυτό που θέλω να πω είναι πως δεν είναι η μόνη μελωδική γλώσσα, υπάρχουν και άλλες.

Και φυσικά η μελωδικότητα δεν λέει τίποτε άλλο πέρα από το ότι ακούγεται ωραία στο αυτί. Ούτε κάτι καταπληκτικά μοναδικό αποδεικνύει, ούτε ανωτερότητα, ούτε τίποτε άλλο. :lol:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#608855 Εγώ έχω τη γνώμη ότι είναι εν πολλοίς υποκειμενική η μελωδικότητα της γλώσσας, beauty is in the eye of the beholder, one man's trash etc. Κι εγώ πάντως θεωρώ τα ιταλικά ως την μελωδικότερη γλώσσα (από όσες έχω ακούσει τουλάχιστον).

Επίσης, τεράστια σημασία παίζει (στις σύγχρονες γλώσσες, στις obsolete δε μπορώ να ξέρω) η προφορά. Η προφορά με τα παχιά λου π.χ. εμένα δε μου αρέσει, όμως το λι και νι (που στολίζει) δε με πειράζει. Σε άλλους μπορεί να μην αρέσει η αθηναϊκή προφορά, and so on. Γούστα είναι, κανένα πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#608857 Μια φορά είχα ρωτήσει αλλοδαπούς ποια γλώσσα τους ακουγόταν πιο κοντινή με τα σύγχρονα Ελληνικά (από όσες ήξεραν και είχαν ακούσει βέβαια)...
Τα Ελληνικά τους ακούγονταν πιο κοντινά με τα τούρκικα...
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#608858 Αυτό δεν το έχω ακούσει ποτέ, όμως δε μου φαίνεται καθόλου απίθανο, εάν μιλάμε για βόρειες προφορές/διαλέκτους.
Περισσότερο πάντως έχω ακούσει να μπερδεύουν τα ελληνικά με ισπανικά (λόγω του παρόμοιου ήχου σε σ και θ φαντάζομαι).

Σε χώρες του εξωτερικού (albeit δεν έχω πάει πολλές φορές) που με άκουγαν να μιλάω με πέρναγαν συνήθως για ιταλό ή ισπανό, βέβαια σε αυτή την περίπτωση παίζει ρόλο και η εμφάνιση.