Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#597482 Όταν οι εργοστασιάρχες γύριζαν τα ρολόγια πίσω για να δουλεύουν οι εργάτες περισσότερο. Ο δρόμος από τις συνθήκες δουλείας, στο οκτάωρο (βίντεο)...

Διαβάστε όλο το άρθρο: http://www.mixanitouxronou.gr/otan-oi-e ... ro-vinteo/

Το 1975 ο ιδιωτικός τομέας κέρδισε την πενθήμερη εργασία των 40 ωρών. Δηλαδή εκτός από την Κυριακή πολλοί εργαζόμενοι θα απολάμβαναν και την αργία του Σαββάτου, έστω και αν δεν ίσχυε για όλους. Το 1981 ο νόμος εφαρμόστηκε και στο δημόσιο...

Διαβάστε όλο το άρθρο: http://www.mixanitouxronou.gr/i-apergia ... ka-vinteo/
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#598115 https://www.naftemporiki.gr/finance/sto ... ikukliston

Στο 13%, από το 24% που είναι σήμερα, θα μειωθεί ο ΦΠΑ στα κράνη δικυκλιστών.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#598116
mousatos έγραψε:https://www.naftemporiki.gr/finance/story/1503230/meionetai-o-fpa-sta-krani-dikukliston

Στο 13%, από το 24% που είναι σήμερα, θα μειωθεί ο ΦΠΑ στα κράνη δικυκλιστών.
Ναι αυτό φταίει κ κανεις δεν φοράει κράνος...

< >
Άβαταρ μέλους
By panos2171
#598117 Από εδώ μάλλον ξεκίνησε.

https://www.4troxoi.gr/epikairotita/ell ... QAOU08vfsQ

Από τη μία εντάξει είναι ένα κίνητρο, από την άλλη όμως ίσως ήταν καλύτερο να αυστηροποιήσει και αυξήσει τα πρόστιμα αλλά μάλλον είναι αρκετά ρεαλιστής και ξέρει τι γίνεται στην πραγματικότητα στο διάλογο αστυνομικού-παραβάτη. :lol:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#598126
gianik έγραψε:Ναι αυτό φταίει κ κανεις δεν φοράει κράνος...

Δε φταίει αυτό αλλά το σωστό είναι να έχει όσο το δυνατόν χαμηλότερη φορολογία γίνεται.
Ίσως και καθόλου φορολογία.
Άβαταρ μέλους
By bill33
#598130
mousatos έγραψε:
gianik έγραψε:Ναι αυτό φταίει κ κανεις δεν φοράει κράνος...

Δε φταίει αυτό αλλά το σωστό είναι να έχει όσο το δυνατόν χαμηλότερη φορολογία γίνεται.
Ίσως και καθόλου φορολογία.

Το ίδιο τότε για ζώνες ασφαλείας;Θα πέσουν οι τιμές και στα καινούργια αμάξια.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#598173
mousatos έγραψε:
gianik έγραψε:Ναι αυτό φταίει κ κανεις δεν φοράει κράνος...

Δε φταίει αυτό αλλά το σωστό είναι να έχει όσο το δυνατόν χαμηλότερη φορολογία γίνεται.
Ίσως και καθόλου φορολογία.

Μονο στο κρανος δεν εχει ουσιαστικο οφελος, αν ηταν σε ολο τον εξοπλισμο ασφαλειας των μοτοσυκλετων θα ειχε περισσοτερη. Οι περισσοτεροι αγοραζουν κρανη μεχρι 300€. Το οφελος ειναι 27€ με τον ΦΠΑ στο 13%.

Αν ομως επεκτεινοταν στα μπουφαν, παντελονια, μποτες, γαντια, προστατευτικα, τοτε ναι
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#598177 Εδώ και χρόνια υπάρχουν κράνη για όλα τα βαλάντια. Με λιγότερα από 100€, αγοράζεις ασφαλέστατο κράνος.
Δεν είναι η τιμή εμπόδιο για να το φορέσει κάποιος, είναι η βλακεία του.
Από την άλλη, με ελάχιστο κόστος, η κυβέρνηση διαφημίζεται πάλι, κάνοντας το εύκολο... Θέλω να δω αν θα αλλάξει κάτι επί της ουσίας, δηλαδή η τιμωρία αυτών που δεν φορούν. Αν αλλάξει, να πούμε όλοι μπράβο γιατί θα σωθούν ζωές. Προς το παρόν, μια ακόμη επικοινωνιακή μπούρδα, που αν μείνει εκεί δεν αλλάζει τίποτε ουσιαστικά.
Άβαταρ μέλους
By gianik
#598178 τσάμπα να αρχίσουν να τα μοιράζουν τα κράνη , αυτοί που δεν τα φορούν και τώρα δεν θα τα φορούν κ τότε...


Κατ εμέ χρειάζεται συνεχείς έλεγχος και κώψιμο κώλου :

1η φορά χωρίς κράνος --------> πρόστιμο 100 €

2η φορά χωρίς κράνος --------> αφαίρεση διπλώματος για 1 έτος

3η φορά χωρίς κράνος ---------> αντε γεια , οριστικό μπαν ... :iconcool:

Να ξέρει ο άλλος ότι ακόμα και στην γειτονιά να βγει για ψωμί , ενδέχεται στην γωνία να τον σταματήσουν...
ο Έλληνας μόνο από φόβο σταματάει τις κακές συνήθειες. Δεν τίθεται θέμα κυκλοφοριακής αγωγής.........
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#598187
gianik έγραψε:τσάμπα να αρχίσουν να τα μοιράζουν τα κράνη , αυτοί που δεν τα φορούν και τώρα δεν θα τα φορούν κ τότε...


Κατ εμέ χρειάζεται συνεχείς έλεγχος και κώψιμο κώλου :

1η φορά χωρίς κράνος --------> πρόστιμο 100 €

2η φορά χωρίς κράνος --------> αφαίρεση διπλώματος για 1 έτος

3η φορά χωρίς κράνος ---------> αντε γεια , οριστικό μπαν ... :iconcool:

Να ξέρει ο άλλος ότι ακόμα και στην γειτονιά να βγει για ψωμί , ενδέχεται στην γωνία να τον σταματήσουν...
ο Έλληνας μόνο από φόβο σταματάει τις κακές συνήθειες. Δεν τίθεται θέμα κυκλοφοριακής αγωγής.........

Υπερβολικο σε βρισκω για μια παραβαση που επηρεαζει μονο αυτον που δεν φορα κρανος.

Θα ηθελα να δω παντως κλησεις για συνεπιβατες μηχανης, για ζωνη ασφαλειας σε ολους τους επιβατες, κλησεις γιατι οδηγει με βερμουδα η σαγιοναρα μηχανη, θα ηθελα να δω αστυνομικους ελεγχους για ΟΛΑ και οχι μονο αυτα που ζητησε η υπηρεσια σημερα ( αν γραφουν δακτυλιο κανουν μονο αυτο και αφηνουν ολες τις αλλες παραβασεις ), θα ηθελα να δω αστυνομικους να ασκουν ελεγχους για οτιδηποτε πεσει στην αντιληψη τους και οχι να κοιτανε αλλου γιατι κανουν διαλειμμα. Να κανουν συστασεις στους πολιτες για πραγματα ενδεχομενως επικινδυνα, να ειναι ευγενικοι και να βοηθουν τον πολιτη. Οπως κανουν οι συναδελφοι τους στις χωρες τις Ευρωπης.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#598190
dimik έγραψε:Δεν επηρεάζει μόνο αυτόν που δεν φορά κράνος.

Ναι ΟΚ, αλλα αν εγω δεν σκεφτομαι την γυναικα, το παιδι μου η τους γονεις μου που θα μεινουν πισω, γιατι να το κανει αλλος;

Σε σχεση παντα με την οδηγηση με πολυ υψηλες ταχυτητες η το παρανομο προσπερασμα η την παραβιαση σηματοδοτη που το λαθος μπορει να ξεκληρισει μια αθωα οικογενεια

Αν λοιπον για το κρανος -ζωνη ειναι τοσο αυστηρο το πλαισιο, ποιο θα επρεπε να ειναι για σοβαροτερες παραβασεις?
Άβαταρ μέλους
By gianik
#598192
Νίκος Παππάς έγραψε:
dimik έγραψε:Δεν επηρεάζει μόνο αυτόν που δεν φορά κράνος.

Ναι ΟΚ, αλλα αν εγω δεν σκεφτομαι την γυναικα, το παιδι μου η τους γονεις μου που θα μεινουν πισω, γιατι να το κανει αλλος;

Σε σχεση παντα με την οδηγηση με πολυ υψηλες ταχυτητες η το παρανομο προσπερασμα η την παραβιαση σηματοδοτη που το λαθος μπορει να ξεκληρισει μια αθωα οικογενεια

Αν λοιπον για το κρανος -ζωνη ειναι τοσο αυστηρο το πλαισιο, ποιο θα επρεπε να ειναι για σοβαροτερες παραβασεις?




και εγώ ρε φίλε τι σου φταίω αν τρακάρουμε με 10 χλμ και προσγειωθείς με την κεφάλα σου στο παρτέρι και ανοίξει στα 2;
γιατί να αποκτήσω ψυχολογικα τρέχοντας στα δικαστήρια;
το κράτος γιατί να ξοδεύει χρήματα να σε περιθάλψει;