Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By drdino
#650873 Immigrant visa
Άβαταρ μέλους
By mirage
#650874
Arrow έγραψε:Μια χαρά είναι, θα έχει περάσει ο κορωνοιος, ο Τραμπ θα έχει βγει express και θα περιμένουμε το επόμενο Superbowl. Do it!

< 9T Pro >
Όπως τα λέει ο Arrow! Just Do It.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#650875
Dimitris_P έγραψε:Τι εννοείς ξανακληρωθηκες; Για τι πράγμα; Νόμιζα ωστόσο ότι υπάρχει συμφωνία και οι Έλληνες δεν χρειάζονται visa, το διαβατήριο αρκεί

https://gr.usembassy.gov/visas/immigran ... a-program/
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#650883 Πριν 6 χρόνια όταν είχα κληρωθεί ξανά , οι αιτήσεις ήταν κοντά στα 20 εκ και οι αρχικές προσφερόμενες θέσεις 110.000 . Υπήρχε όμως ποσόστωση για κάθε ήπειρο που ανέβαζε λίγο τα ποσοστά επιτυχίας στην Ευρώπη. Τότε μετά τους ελέγχους ( ποινικό μητρώο , γιατροί , συνέντευξη στην πρεσβεία με λεπτομερές background chech) είχα πάρει μια από τις 55.000 τελικές βίζες και υπολόγισα οτι το ποσοστό επιτυχίας ήταν στο 1/174 από Ευρώπη.
Τελικά δεν πήγα για διάφορους λόγους με κυριότερη την ηλικία των 42 και τα προβλήματα υγείας της μητέρας μου, τώρα στα 48 ακόμη πιο δύσκολο να ξεκινήσω από το 0 . Εδώ έχω σπίτι κι ένα εισόδημα από μερίσματα που μου επιτρέπει να καλύπτω τις (περιορισμένες) ανάγκες μου χωρίς να δουλεύω και δεν είμαι σκλάβος κανενός. Αν κόψει το μέρισμα η BP τα πράγματα δυσκολεύουν αλλά και πάλι ένα στόμα έχω να ταϊσω , χωρίς νοίκι .
Έχω μια 20ετία στο ΙΚΑ οπότε κάτι θα πάρω στα 67 , στην Αμερική στα 50 μου σχεδόν, ποιός θα με πάρει και για πόσο . Δύσκολη εξίσωση . Θα εξαρτηθεί από το μέρισμα . Έχω 1 χρόνο περιθώριο να δω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα.
20 χρόνια οικονομία και ματίζ για να ξεχρεώσω το στεγαστικό , τώρα ξανά μανά από την αρχή; δύσκολο. Χαρά στο κουράγιο αυτών που περνάνε παράνομα τα σύνορα με το Μεξικό ρισκάροντας τη ζωή τους.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#650886 Μουσατε,πρεπει να βρεις μια δουλεια να κανεις γιατι η ζωη δεν βγαινει αν καθεσαι ολη μερα σκοτωνοντας τις ωρες σου.
Καλα τα μερισματα αλλα σαν προσθετο εισοδημα,οχι βασικο.
Με 20 χρονια ικα και χωρις ενσημα τα τελευταια 5 χρονια,η συνταξη θα ειναι η κατωτατη κσι αν την παρεις.
Τα δεδομενα αλλαζουν στον χρονο.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#650888 Οι πιθανότητες να κληρωθείς για 2η φορά ήταν και είναι μηδαμινές . Αλλιώς τα ονειρεύεσαι και αλλιώς τα βρίσκεις όταν το ψάξεις διεξοδικά και είναι να κάνεις το τελικό βήμα. Τα όνειρα είναι δωρεάν. Άλλη ψυχολογία έχεις όταν κάνεις την αίτηση 7-8 μήνες πριν , άλλη όταν βγουν τα αποτελέσματα την επόμενη χρονιά , άλλη όταν περάσεις τα τεστ 6-12 μήνες αργότερα.

Italakia , τα 5 τελευταία χρόνια μετράνε μόνο όταν θες να πάρεις νωρίτερα από τα 67.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#650894 Ήδη συζητουν για όριο στα 70-72. Μέχρι να ερθει η ώρα μπορεί να έχει φτάσει στα 75 ξερω γω.
Άσε που όπως είναι τώρα, 17 χρόνια είναι πολλα για να περιμενεις την συνταξη βασιζόμενος στο μέρισμα, που και όσο είναι να μείνει δεν θα χαλάσει το αμάξι, δεν θα παλιωσει, ψυγεία, κουζίνες στο σπίτι δεν θα χρειαστούν αλλαγή;

Από το Redmi Note 8 Pro
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#650898 μένουν 19 χρόνια για τη σύνταξη
67+ λογικά(α) για τους νέους ασφαλισμένους . Πόσο να κάνουν οι ηλεκτρικές συσκευές ;
400ε πλυντήριο , 550ε ψυγείο , 400ε κουζίνα , 150ε ηλ.σκούπα . 1500 χιλιάρικο .
Τ'αμάξι είναι toyota diesel, markvag approved για 400k km , δε μου είναι εξάλλου απαραίτητο . Αυτή τη στιγμή το μέρισμα είναι κοντά στα 800ε και κατα πάσα πιθανότητα θα πάει στα 400ε . Πάλι ένα νοίκι το καλύπτει αν χρειαστεί να ψάξω για δουλειά κάπου αλλού στην Ελλάδα.
Λογικά (β) θα μπορώ να δουλεύω κάθε 2 χρόνια για 8 μήνες στο δήμο με τα προγράμματα κοινωφελούς εργασίας για ανέργους.
Το σπίτι εσωτερικά και εξωτερικά μπορεί να ρημάξει όσο θέλει , παιδιά δεν υπάρχουν να το κληρονομήσουν .

Πριν την κατρακύλα στο πετρέλαιο από τον ιό η αξία των μετοχών ακουμπούσε τα 165 χιλιάρικα.
165/228 μήνες , έδινε 720ε/μήνα μέχρι τα 67 , ικανοποιητικά για τις ανάγκες μου. Αλλά βλέπεις φοβήθηκα κι εγώ για τα 67+ και δεν τις πούλησα όταν είχα την ευκαιρία.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#650899 Όπως έχουμε πει υπομονή my mustachian friend. Παντως δεν ξερω, εγω θα ψαχνομουν για κάποιο σκηνικό καπου στο Αμουρικα ή Νέα Ζηλανδία να ξεκινήσεις κατι.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#650901 Μουσατε δεν τα εχεις υπολογισει καθολου καλα τα πραματα.
Στην ζωη υπαρχουν πολλα που μπορουν να συμβουν κσι να μεινεις στον αερα.
Υποθετω εισαι και ανασφαλιστος χωρις ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη.
Αλλα γενικοτερα ο τροπος που σκεφτεσαι μονο κακο μπορει να σου κανει.
Ουσιαστικη εχεις παραιτηθει απο την ιδια την ζωη .
Και αυτο ειναι το μεγαλυτερο λαθος σου.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#650918
mirage έγραψε:Όπως έχουμε πει υπομονή my mustachian friend. Παντως δεν ξερω, εγω θα ψαχνομουν για κάποιο σκηνικό καπου στο Αμουρικα ή Νέα Ζηλανδία να ξεκινήσεις κατι.

Οι νεο Ζηλανδοί δε δέχονται να γηροκομήσουν μόνιμους μετανάστες άνω των 45 ετών , οι Αυστραλοί άνω των 49 , υποθέτω κάπου τόσο θα είναι και οι USAοι. μάλλον στο όριο μου έκατσε. Άσε που οι του νοτίου ημισφαιρίου δε σε κάνουν τόσο εύκολα μόνιμο κάτοικο ,ούτε σου δίνουν υπηκοότητα μετά από 5 χρόνια παραμονής.

italakias έγραψε:Υποθετω εισαι και ανασφαλιστος χωρις ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη.

ε σε κάτι χοντρό δε νομίζω να με πετούσαν στο δρόμο οι δικοί μας. Το οποίο χοντρό σίγουρα θα αποκτούσα αν συνέχιζα να δουλεύω σε ανάλογες αγχωτικές συνθήκες για άλλα 15-20 χρόνια. 20 χρόνια όλοι εδώ κοίταζαν να μου πιούν το αίμα , δούλευα τουλάχιστον για 2 (άτομα) σε ανθυγιεινά περιβάλλοντα με αρκετές ώρες ορθοστασίας .
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#651016
mousatos έγραψε:Πριν 6 χρόνια όταν είχα κληρωθεί ξανά , οι αιτήσεις ήταν κοντά στα 20 εκ και οι αρχικές προσφερόμενες θέσεις 110.000 . Υπήρχε όμως ποσόστωση για κάθε ήπειρο που ανέβαζε λίγο τα ποσοστά επιτυχίας στην Ευρώπη. Τότε μετά τους ελέγχους ( ποινικό μητρώο , γιατροί , συνέντευξη στην πρεσβεία με λεπτομερές background chech) είχα πάρει μια από τις 55.000 τελικές βίζες και υπολόγισα οτι το ποσοστό επιτυχίας ήταν στο 1/174 από Ευρώπη.
Τελικά δεν πήγα για διάφορους λόγους με κυριότερη την ηλικία των 42 και τα προβλήματα υγείας της μητέρας μου, τώρα στα 48 ακόμη πιο δύσκολο να ξεκινήσω από το 0 . Εδώ έχω σπίτι κι ένα εισόδημα από μερίσματα που μου επιτρέπει να καλύπτω τις (περιορισμένες) ανάγκες μου χωρίς να δουλεύω και δεν είμαι σκλάβος κανενός. Αν κόψει το μέρισμα η BP τα πράγματα δυσκολεύουν αλλά και πάλι ένα στόμα έχω να ταϊσω , χωρίς νοίκι .
Έχω μια 20ετία στο ΙΚΑ οπότε κάτι θα πάρω στα 67 , στην Αμερική στα 50 μου σχεδόν, ποιός θα με πάρει και για πόσο . Δύσκολη εξίσωση . Θα εξαρτηθεί από το μέρισμα . Έχω 1 χρόνο περιθώριο να δω πως θα εξελιχθούν τα πράγματα.
20 χρόνια οικονομία και ματίζ για να ξεχρεώσω το στεγαστικό , τώρα ξανά μανά από την αρχή; δύσκολο. Χαρά στο κουράγιο αυτών που περνάνε παράνομα τα σύνορα με το Μεξικό ρισκάροντας τη ζωή τους.


Εντάξει, δεν είναι και τόσο σκούρα τα πράγματα όπως τα περιγράφεις. Θα ήταν χειρότερα αν ήσουν black.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#652473 https://www.ekriti.gr/kriti-irakleio/ir ... o-tis-ntia

Ηράκλειο: Η γνωριμία του "Μπλομπλού" με τον Μπιλ Γκέιτς στον βυθό της Ντία!

Ακούστε την ενδιαφέρουσα συνέντευξη του Μανώλη Βουτσαλά στο Ράδιο Κρήτη
Άβαταρ μέλους
By Dimitris_P
#652476 https://www.newsbreak.gr/politiki/10553 ... i-pasokoi/

Η Λιάνη πανέτοιμη να ιδρύσει «παπανδρεϊκό» κόμμα, παρέα με… παλιούς ΠΑΣΟΚους!