Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#503283 Ολόκληρο υπουργείο και δη ΕΞΩΤΕΡΙΚΩΝ να μένει χωρίς mail και να ζητά η αλληλογραφία να γίνεται από το yahoo , είναι από τα άγραφα. Όχι Ίμια , τον Παρθενώνα θα μας πάρουν στο τέλος.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#503301
dimik έγραψε:Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν είναι τεχνικό το θέμα.
Μπορεί απλά η γενική διευθύντρια να ήθελε τον "δικό" της προμηθευτή.

< >

Αν ήθελε τον δικό της προμηθευτή, θα μπορούσε να το κάνει.
Η δική μου γνώμη είναι πως κάποιος προμηθευτής δεν πήρε αυτό που ήθελε και στενοχωρήθηκε, και αποφάσισε να την "εκθέσει" έτσι.
Αν ισχύουν τα περί αναβάθμισης του δικτύου πάντα, ναι;
Γιατί δίκτυο και backup δεν πάνε πάντα παρέα. Συνήθως, ακόμη και τα φθηνά storage έχουν και συνδέσεις κατευθείαν επάνω τους χωρίς να περνάνε από switch.
Αλλά ακόμη και να περνούσαν, ΟΚ, δεν έγινε replicate/mirror/whatever το backup. Το αρχικό τι έγινε;
Γενικώς, Network upgrade+lost backup does not compute για εμένα.

Επίσης, δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει η έγκριση μιας σύμβασης για την υπηρεσία, που είναι λεφτά της υπηρεσίας, με τον μισθό της διευθύντριας. Μήπως θα τα πλήρωνε με τα λεφτά της; Γενικώς, το μήνυμα δείχνει περισσότερο εκδικητικό, από επαγγελματικό.

Από εκεί και μετά, ο καθένας πιστεύει αυτό που τον κάνει χαρούμενο. :s_yes

Όσο βέβαια γι' αυτό που λέει ο Μάρκος, είναι όντως απαράδεκτο αυτό που συμβαίνει. :help:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#503308 Μπορεί να ήθελε δικό της προμηθευτή αλλά όχι και τελείως απροκάλυπτα. Να την εκθέσει προμηθευτείς μόνο αν συνέβει το παρακάτω και πάλι αν το SLA του δεν είχε ρήτρες (πολύ πιθανό εδώ που τα λέμε).
Ο μισθός της που είναι διπλάσιος άλλων σε μεγάλες ευρωπαικές πόλεις ίσως έχει κάποια σχέση. Μια αναζήτηση για Κωνσταντίνα Κόλιου βγάζει διάφορα...


Στα τεχνικά
Ολόκληρο υπουργείο ελπίζω ότι είχε κόψει VLANs πάνω σε switch και δεν τα είχε καρφωμένα όλα πάνω σε ένα router σαν μπακάλικο. Επίσης εξαρτάται αν το backup παει στο ίδιο σημείο ή offsite που είναι και το πιο ασφαλές.
Έχω μεγάλες αμφιβολίες όμως για το εαν υπήρχε disaster recovery plan και αν αυτό είχε δοκιμαστεί ποτέ, που είναι και το μεγαλύερο ζόρι.

Βέβαια υποθέσεις κάνουμε για χάριν συζήτησης.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#503315 Προφανώς και δεν παίζουν οι ίδιοι μισθοί εκτός Ευρώπης. Ίδιο είναι το κόστος ζωής στην Σιγκαπούρη και στην Ρώμη για παράδειγμα;
:dizzy:
Αν ήθελε δικό της προμηθευτή, θα μπορούσε να τον είχε, τρόποι υπάρχουν. Μάλλον εδώ έχουμε τους τύπους που έκαναν support, και ήθελαν εξτραδάκι (πάλιωσε το switch μαντάμ, να το αλλάξουμε, τσάμπα είναι ένα 20αρικάκι...). Το έχω δει το έργο ξανά και ξανά.
Τα VLAN's δεν έχουν να κάνουν με τέτοιο πρόβλημα. Δεν θα σου σκάσει το replication, ακόμη και με switch χωρίς VLAN.

Γενικώς, εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως το όλο μήνυμα είναι για τον πέοντα, αν ο εν λόγω γνωρίζει τόσα πράγματα, ας μας πει τελικά ποιο ακριβώς ήταν το πρόβλημα και πώς ακριβώς θα λυνόταν αν γινόταν αναβάθμιση στο δίκτυο.

Αλλά δεν το κάνει, αντιθέτως μιλάει για τον μισθό της. Πράγμα που σε εμένα τουλάχιστον, μου κάνει ύποπτο.
Άβαταρ μέλους
By dimik
#503319 Γιατί θα έχει ενοίκιο μήπως; :lol:
Μια χαρά είναι το κόστος ζωής στην Σιγκαπούρη https://www.expatistan.com/cost-of-livi ... rrency=EUR

Θεωρώ απίθανο η ίδια να είχε τις γνώσεις να κρίνει αν θέλει update ή όχι. Ο διευθυντής του τμήματος υπηρεσιών πληροφορικής προτείνει και εξηγεί τους λόγους και η γενική διευθύντρια εγκρίνει ή όχι.

Τώρα γιατί συνέβει αυτό μάλλον ποτέ δεν θα μάθουμε γιατί ευθύνες στο δημόσιο σπάνια αποδίδονται.
Άβαταρ μέλους
By xenos
#503320 Κανετε υποθεσεις κ για το infrastructure κ για το failure. Μιλαμε για τρελες γενικοτητες.
Επισης εκεινος πουτο ανεφερε, εχει ιδεα γενικα;
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#503321
dimik έγραψε:Γιατί θα έχει ενοίκιο μήπως; :lol:
Μια χαρά είναι το κόστος ζωής στην Σιγκαπούρη https://www.expatistan.com/cost-of-livi ... rrency=EUR

Θεωρώ απίθανο η ίδια να είχε τις γνώσεις να κρίνει αν θέλει update ή όχι. Ο διευθυντής του τμήματος υπηρεσιών πληροφορικής προτείνει και εξηγεί τους λόγους και η γενική διευθύντρια εγκρίνει ή όχι.

Τώρα γιατί συνέβει αυτό μάλλον ποτέ δεν θα μάθουμε γιατί ευθύνες στο δημόσιο σπάνια αποδίδονται.

Η Σιγκαπούρη είναι πανάκριβη.
Ακόμη κι έτσι να μην είναι, είναι παράλογο να ισχυρίζεται κάποιος πως οι πρεσβευτές θα έχουν flat rate αποδοχών. Μετά ποιος θα ήθελε να πάει στην Σιγκαπούρη, που είναι και τέρμα θεού;
:dizzy:

Ξαναλέω, ΟΛΟ το αρθράκι, είναι για τον πέοντα. Ο μισθός της, δεν έχει ΚΑΜΙΑ δουλειά με το αν έπρεπε να γίνει η εν λόγω αναβάθμιση.
Άβαταρ μέλους
By KiloMeater
#503331 Οι διπλωματικοί μισθοί εδώ τουλάχιστον είναι ένα fixed part ανάλογα το level σου και ένα μεταβλητό ποσοστό αυτού on top με συντελεστή που παίζει ανάλογα τη χώρα και το προυπολογισμενο κόστος ζωής εκεί
Άβαταρ μέλους
By dimik
#503345 Μην κοροιδευομαστε όταν στο Παρίσι, στο Όσλο, στην Κοπεγχάγη ή στην Ζυρίχη παίρνει τα μισά στην Σιγκαπούρη είναι πάρα πολλά τα 12000 ευρώ τον μήνα με μηδενικά έξοδα στέγασης και όχι μόνο.


Όταν μιλούσα για ενοίκιο είχα αυτό http://www.thepaper.gr/o-kotzias-anixe- ... -000-evro/ στο μυαλό μου.

Με την εν λόγω κυρία κάτι παίζει, υπάρχει όντως θέμα ή είναι αθώα (σαν την) περιστερα και προσπαθούν να την φάνε για κομματικούς ή υπηρεσιακούς λόγους δεν ξέρω. Για πρώην Πασοκα και νυν κολλητή του Κοτζιά την κατηγορούν πάντως.

< >
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#503380 Μπορεί να υπάρχει θέμα, καμία αντίρρηση. Απλώς το θέμα του μισθού της ΔΕΝ γίνεται να σχετίζεται με την αναβάθμιση του δικτύου, μην τρελαθούμε τώρα.
Μπορεί να είναι ΠΑΣΟΚα, μπορεί να είναι άχρηστη, μπορεί να παίρνει πολλά, αλλά όλα τα παραπάνω, δεν έχουν να κάνουν με το δίκτυο και το switch ή όχι.
Τώρα, αν θέλετε με το ζόρι να τα συνδέσετε, κανένα πρόβλημα. :help:
Άβαταρ μέλους
By dimik
#503386 Δεν λέω ότι έχει σχέση ή ότι είναι σωστό το άρθρο, αλλά ο ενδουπουργικός πόλεμος κάποιο ρόλο θα παίζει και στην αποτυχία του συστήματος και αυτό είναι το πιο ανεπίτρεπτο.
Πληρώνουμε που πληρώνουμε, έστω και παραπάνω αλλά τουλάχιστον να μην έχουμε τέτοια ρεζιλίκια.
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#503423
dimik έγραψε:Θεωρώ απίθανο η ίδια να είχε τις γνώσεις να κρίνει αν θέλει update ή όχι. Ο διευθυντής του τμήματος υπηρεσιών πληροφορικής προτείνει και εξηγεί τους λόγους και η γενική διευθύντρια εγκρίνει ή όχι.

Τώρα γιατί συνέβει αυτό μάλλον ποτέ δεν θα μάθουμε γιατί ευθύνες στο δημόσιο σπάνια αποδίδονται.


Μπορει πολυ απλα να μην ανανεωσαν συμβαση, πρωτη φορα θα ειναι?

Anonymous Founder έγραψε:Μετά ποιος θα ήθελε να πάει στην Σιγκαπούρη, που είναι και τέρμα θεού;
:dizzy:


Το τερμα θεου δεν μετραει οπως το καταλαβαινεις εσυ και εγω

Καποια ποστα εχουν μπονους καιγαμωσυνης, κατι σαν παραμεθοριος.

Πχ πολυ καιρο πριν, βολευε η Συρια. Ηταν αρκετα κοντα για να πηγαινοερχεσαι ευκολα, ηταν θεωρητικα μουτζαχεντιν οποτε μετραγε αλλιως απο τις φλωραντζες στην Ευρωπη, αλλα στην πραγματικοτητα ο πατερας Ασαντ τους ειχε ολους σούζα αρα δεν κινδυνευες.

Ο βυσματιας λοιπον, οταν ερχοταν η ωρα εφευγε απο Ελλαδα, εκανε μια Συρια και γυρναγε με παρασημα οτι και καλα ηταν κομμαντο, πραγμα που μετραγε.

Αλλα ποστα βεβαια ηταν πληρωτεα επι τη εμφανισει, και σκαγανε ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ για να πανε, πχ προξενειο Νοβοροσίσκ. Το μισο Βλαντικαφκαζ εγιναν Ελληνες.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#504201 Εψαχνα να βρω τη διαφορα ωρας με το Συδνευ και η περιεργεια μου με εφερε εδω.....

http://blogs.sch.gr/conchalk/index.php/archives/27

Το ομολογω,δεν το ηξερα.....
Άβαταρ μέλους
By Zorz
#504526
mousatos έγραψε:Εικόνα


Σώς; :hmmm:

Παρεμπιπτόντως, μάλλον εννοεί την Beicip-Franlab. Το παράξενο είναι πάντως, τι δουλειά είχε η ελληνική κυβέρνηση να κάνει έρευνες για πετρέλαιο στα χωρικά ύδατα Τουρκίας και Συρίας. :ninja: