Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#609080
rx8_drifter έγραψε:Κι εγώ ειμαι της άποψης οτι πρεπει να μπουν κάποια κριτήρια, αλλά κάτι παπαριές του στυλ ΑΦΜ, περιουσια κλπ δεν ειναι προς συζήτηση.

Υπόψιν, ότι υπάρχει ήδη γνωμοδότηση ειδικής επιτροπής επί Σύρριζα η οποια δεν θέτει περιορισμό επειδή καταρχήν οποιοσδήποτε περιορισμός μάλλον θα κατεπεπτε λόγο αντισυνταγματικότητας.
Βάση αυτής της γνωμοδότησης ψηφίζουν όλοι οι Ελληνες πολίτες, χρειάζεται αυτοπρόσωπη παρουσία σε εκλογικό τμήμα του εξωτερικού, και εκπροσωπούνται μέσω βουλευτών του εξωτερικού των οποιων ο αριθμός αυξάνει αναλόγως της προσέλευσης.

Αν μπορεί να μπει και ένα τέλος στην παρωδία που ονομάζεται ετεροδημότες θα είναι το τέλειο, γιατί έτσι όπως πάμε θα είναι ευκολότερο να ψηφίζεις από το Λονδίνο παρά από ένα νησί στα Γρεβενά.
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#609091
rx8_drifter έγραψε:Τζουνιορα την συγκεκριμένη κυρία την θυμάσαι ποια είναι ή θα πρέπει ΠΑΛΙ ο Τζι να σε δικασει :shifty:


Τι να δικάσει ο Τζι ρε ντριφτυ. Για καμμια φωτογραφία του Μπαγιεβιτς στο προφίλ του Γιαννικ είναι μόνο.
Αλλά δε σε καταλαβαίνω που το πας? Επειδή η κυρία ΕΤΥΧΕ να πηγαίνει βόλτα με το μωράκι της στη Νέα Σμύρνη και ΈΤΥΧΕ να περνάει από κει ο Κουλης και ΈΤΥΧΕ να είναι κουμπάρα του Χατζηδάκη, και ΈΤΥΧΕ να είναι πρόεδρος στην ΟΝΝΕΔ Πεντέλης και ΈΤΥΧΕ ο άντρας της να είναι υποψήφιος της ΝΔ στη Ν. Σμυρνη, Θα τη δικασουμε? Επίσης ΈΤΥΧΕ να έχει και αυτές τις απόψεις και ΈΤΥΧΕ να είναι και στη Νέα Δημοκρατία?
Άβαταρ μέλους
By markvag
#609117
junior gt έγραψε:
Τι να δικάσει ο Τζι ρε ντριφτυ. Για καμμια φωτογραφία του Μπαγιεβιτς στο προφίλ του Γιαννικ είναι μόνο.


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By 224v
#609125 Μια χαρα κανανε και την παραιτησαν... Παντως δεινει ενα στιγμα σε μερικους νοσταλγους
Τωρα για τους ψηφους των αποδημων ας ψηφισουν οι νυν εγγεγραμμενοι... Και τελος οπου και αν βρισκονται, επιστολικα η ηλεκτρονικα.... Το ΚΚΕ απλα ξερει οτι θα χασει ποσοστα ετσι με τους αποδημους που δεν ελεγχει ιδεολογικα...

< Note >
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#609133 Στις ευρωεκλογές πάντως, μια χαρά τα πηγαίνει στις προτιμήσεις των κατοίκων εξωτερικού το κουκουέ (17.92% το '14, 14.09% φέτος, ήτοι τριπλάσια από αποτελέσματά του στο εσωτερικό):

Εικόνα
Source
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#609166 Μια χαρά με τα σημερινά δεδομένα, μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.

Το οποίο προφανώς δεν έχει σχέση με το τι πρέπει να γινει
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#609168
224v έγραψε: Τωρα για τους ψηφους των αποδημων ας ψηφισουν οι νυν εγγεγραμμενοι... Και τελος οπου και αν βρισκονται, επιστολικα η ηλεκτρονικα.... Το ΚΚΕ απλα ξερει οτι θα χασει ποσοστα ετσι με τους αποδημους που δεν ελεγχει ιδεολογικα...

< Note >


Προφανώς και δεν είναι κάτι τόσο απλο
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#609191
rx8_drifter έγραψε:Μια χαρά με τα σημερινά δεδομένα, μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα.


Προφανέστατα και δε συγκρίνω μήλα με πορτοκάλια.

Ανέφερα απλώς ότι το κουκουέ δεν έχει κανένα λόγο να "φοβάται" απώλειες από έξω με γνώμονα το track record του thus far.
Άβαταρ μέλους
By rx8_drifter
#609243 Προφανως και πρεπει οχι απλά να φοβάται αλλά να τρέμει. Το track record δεν πιάνει καθόλου ομογένεια. Οι μόνοι απόδημοι που ψηφίζουν αυτή τη στιγμή ειναι αυτοί που έφυγαν πρόσφατα και ειναι στην ευρώπη, δλδ νέοι. Ε ναι, εκει τα πάει καλά.

Αν ενσωματωθούν οι απόδημοι (εξαρταται και πάλι πως βέβαια) θα αλλάξει εντελώς ο εκλογικός χάρτης και σίγουρα το ΚΚΕ αποκλείεται να βγει κερδισμένο.
Εγώ ετσι το βλέπω και θα ήθελα να καταλάβω πού βασιζεις την προβλεψή σου για το πως θα ψηφίσει αναλογικά τα ιδια ποσοστά το ΚΚΕ η Αμερικη και η ΑΥστραλία
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#609244 Σύμφωνα πάντως με αυτά που ακούω, η ψήφος των ομογενών θα αφορά όσους είναι ήδη γραμμένοι στους εκλογικούς καταλόγους, άρα οι ομογενείς δεύτερης ή τρίτης γενιάς δεν προβλέπονται.
Ουσιαστικά θα αφορά αυτούς που έφυγαν λόγω κρίσης και όσους είχαν ψηφίσει έστω μία φορά

Από το Mi A1.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#609245
rx8_drifter έγραψε:Προφανως και πρεπει οχι απλά να φοβάται αλλά να τρέμει. Το track record δεν πιάνει καθόλου ομογένεια. Οι μόνοι απόδημοι που ψηφίζουν αυτή τη στιγμή ειναι αυτοί που έφυγαν πρόσφατα και ειναι στην ευρώπη, δλδ νέοι. Ε ναι, εκει τα πάει καλά.

Αν ενσωματωθούν οι απόδημοι (εξαρταται και πάλι πως βέβαια) θα αλλάξει εντελώς ο εκλογικός χάρτης και σίγουρα το ΚΚΕ αποκλείεται να βγει κερδισμένο.
Εγώ ετσι το βλέπω και θα ήθελα να καταλάβω πού βασιζεις την προβλεψή σου για το πως θα ψηφίσει αναλογικά τα ιδια ποσοστά το ΚΚΕ η Αμερικη και η ΑΥστραλία


Δεν έκανα κάποια πρόβλεψη ώστε να πρέπει τη βασίσω κάπου. Κατέγραψα το δείγμα που υπάρχει. Ιδέα δεν έχω (και στα @@ μου ΕΕΠ) εάν θα τα πάει καλά το κουκουέ στους αποδήμους.

Εσύ από την άλλη υποστηρίζεις ότι αποκλείεται να βγει κερδισμένο το κουκουέ, άρα έχεις κάποια ερείσματα που στηρίζεις αυτή σου την άποψη.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#609250 Μα οι συμμετέχοντες στο στοιχειο σου είναι 14 χιλιάδες!!! Και σίγουρα οι οπαδοί του ΚΚΕ πήγαν ΟΛΟΙ να ψηφίσουν... Όταν δοθεί η δυνατότητα να ψηφίσουν όπως οι εδώ στους εγγεγραμμένους με εύκολη διαδικασία θα δεις αλλά νούμερα. Καταλαβαίνεις πιστευω το γιατί....

< Note >
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#609271 Το πιθανότερο είναι να έχετε δίκιο εσύ και ο τρίφτερ και να μου διαφεύγει κάτι στο θέμα.

Δε θα είναι και η πρώτη φορά. :lipsealed: