Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#601960
markvag έγραψε:Φωτογραφική τροπολογία για να μπαλώσει τον διορισμό Κοντολέοντα στην ΕΥΠ κατέθεσε η κυβέρνηση

Ωστόσο, όπως αποκαλύφθηκε, το πτυχίο της κυβερνητικής επιλογής για την ΕΥΠ δεν είναι αναγνωρισμένο στην Ελλάδα


:s_laughat :s_laughat

Λίγες εβδομάδες μετά, η κυβέρνηση επιχειρεί να λύσει το ζήτημα, με φωτογραφική τροπολογία, επιβεβαιώνοντας έτσι τις καταγγελίες ότι υπάρχει πρόβλημα με τον διορισμό του νέου επικεφαλής της ΕΥΠ. Συγκεκριμένα, η τροπολογία αλλάζεο το εξής:

Στο πρώτο εδάφιο της παρ. 3 του άρθρου 9 του Ν.3649/2008 που αναφέρει ότι : «Για το διορισμό στη θέση του Διοικητή της ΕΥΠ απαιτείται η κατοχή πανεπιστημιακού τίτλου σπουδών της ημεδαπής ή αλλοδαπής» προστίθεται η φράση «ή δεκαετής αποδεδειγμένη επαγγελματική απασχόληση».



Σε απλά Ελ, αν ο κολλητός του κουμπάρου του μπάρμπα σου από την Κορώνη δεν είναι αρκετά άριστος και δεν καλύπτει ούτε τα ελάχιστα τυπικά προσόντα για τον διορισμό (ως υπεύθυνος της Εθνικής Υπηρεσίας Πληροφοριών μάλιστα, αλλά εντάξει, δεν είναι και σε κανένα νευραλγικό πόστο να αγχωνόμαστε, δεν είναι δα και καθαρίστρια χωρίς πτυχίο δημοτικού, όπου όντως υπάρχει σοβαρό πρόβλημα), απλά αλλάζεις το νόμο για να το βολέψεις μωρέ το παλικάρι... :inlove:

Έτσι λοιπόν πλέον μπορείς κι εσύ να διοριστείς διοικητής της ΕΥΠ, χωρίς σπουδές, χωρίς τίποτα, αρκούν 10 χρόνια ένσημα ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ και σε ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ θέση! Δεν πήρες ούτε ένα κωλο-πτυχίο με 5,01;;; Δεν πειράζει. Αρκεί να έχεις 10 χρόνια ένσημα, ακόμα και ως σερβιτόρος ή σεκιουριτάς ( :iconcool: ) και η θέση είναι δική σου.

Όμορφα και πάνω απ' όλα ΆΡΙΣΤΑ! :inlove: Δεν την αντέχω τόση αριστεία! :inlove:


Σε όλες τις σοβαρές χώρες ο Δκτης μιας πολιτικής Υπηρεσίας Πληροφοριών είναι είτε απόστρατος Αξκος των Ε.Δ./Σ.Α., ή πράκτορας, ή Πρέσβης ή πολιτικό πρόσωπο. Στην Ελλάδα του Κούλη είναι σεκιουριτάς που φύλαγε τα Lidl... :s_rofl

Στις ΗΠΑ για παράδειγμα, η τωρινή Δκτης της CIA είναι αναλύτρια πληροφοριών, πράκτορας και Σταθμάρχης, που υπηρετούσε στην Υπηρεσία από το 1985.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#601961
KiloMeater έγραψε:βλεπω τα ΕΝΦΙΑ της ευρυτερης οικογενειας και παιζει ενα -20%
well done :s_drinks


Και πέρσι το ίδιο έπαιξε, αλλά δεν θυμάμαι ποστίνιο χαράς... :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#601963
REALZEUS έγραψε:Σε όλες τις σοβαρές χώρες ο Δκτης μιας πολιτικής Υπηρεσίας Πληροφοριών είναι είτε απόστρατος Αξκος των Ε.Δ./Σ.Α., ή πράκτορας, ή Πρέσβης ή πολιτικό πρόσωπο. Στην Ελλάδα του Κούλη είναι σεκιουριτάς που φύλαγε την Αμ.πρεσβεία.. :twisted:

Στις ΗΠΑ για παράδειγμα, η τωρινή Δκτης της CIA είναι αναλύτρια πληροφοριών, πράκτορας και Σταθμάρχης, που υπηρετούσε στην Υπηρεσία από το 1985.

Εμείς που είμαστε πλέον μπανανία και με τη βούλα έχουμε για αρχηγό της ΕΥΠ τον Αμ.πρέσβη. :metalo:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#601966
Zorz έγραψε:
Asimov έγραψε:https://youtu.be/v0dzhf7ggqM

Ματζακο εκεί με τις βιγκαν λεσβιες εσένα σκέφτηκα :hmmm:


Να πω την αλήθεια, μου θύμισε το άρθρο που πόσταρε ο Qsis για τη Γκρέτα, το αυτιστικό κοριτσάκι, τη δικτατορία του πολίτικαλ κορέκτνες και τους φιλελεύθερους μαρξιστές. Με ολίγη από το εγκεφαλικό τουρλού του Πολύδωρα.


Ο Μπογδάνος του ρίχνει σε όλα του Βύρωνα. :s_yes

Τα νέα μοντέλα είναι πάντα βελτιωμένα... :s_wink
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#601970
REALZEUS έγραψε:
KiloMeater έγραψε:βλεπω τα ΕΝΦΙΑ της ευρυτερης οικογενειας και παιζει ενα -20%
well done :s_drinks


Και πέρσι το ίδιο έπαιξε, αλλά δεν θυμάμαι ποστίνιο χαράς... :hmmm:

Πέρυσι δεν έπεσε σε όλους όλους

Βασικά σε λίγους σχετικά έπεσε
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#601971 Σε μένα δεν είχε πέσει πέρσι, αλλά σε άλλους έπεσε και μάλιστα αρκετά.
Φέτος έπεσα από τα 400 στα 285. ΟΚ, καλοδεχούμενο, αλλά δεν αλλάζει το γεγονός ότι πληρώνω προκαταβολή Φόρου Εισοδήματος για το 2019, ως επιτηδευματίας με μηδενικό αφορολόγητο, για ένα έτος που έχω κάνει ήδη διακοπή δραστηριότητας!!! :vava: Προκαταβολή για φανταστικά εισοδήματα (τεκμαρτά) ενώ έχεις ήδη κλείσει ρε πστ μου!!! :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#601972
Zorz έγραψε:
Asimov έγραψε:https://youtu.be/v0dzhf7ggqM

Ματζακο εκεί με τις βιγκαν λεσβιες εσένα σκέφτηκα :hmmm:


Να πω την αλήθεια, μου θύμισε το άρθρο που πόσταρε ο Qsis για τη Γκρέτα, το αυτιστικό κοριτσάκι, τη δικτατορία του πολίτικαλ κορέκτνες και τους φιλελεύθερους μαρξιστές. Με ολίγη από το εγκεφαλικό τουρλού του Πολύδωρα.

Έχω κάτσει κι έχω διαβάσει ολόκληρα τα άρθρα του guardian σε αυτό το φόρουμ και για να έρθω στα ίσα μου μετά ποσταρα ανάλογης ποιότητας δημοσιογραφία :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#601976
REALZEUS έγραψε:Σε μένα δεν είχε πέσει πέρσι, αλλά σε άλλους έπεσε και μάλιστα αρκετά.
Φέτος έπεσα από τα 400 στα 285. ΟΚ, καλοδεχούμενο, αλλά δεν αλλάζει το γεγονός ότι πληρώνω προκαταβολή Φόρου Εισοδήματος για το 2019, ως επιτηδευματίας με μηδενικό αφορολόγητο, για ένα έτος που έχω κάνει ήδη διακοπή δραστηριότητας!!! :vava: Προκαταβολή για φανταστικά εισοδήματα (τεκμαρτά) ενώ έχεις ήδη κλείσει ρε πστ μου!!! :dizzy:

Εκλεισες μέσα στο '18; :hmmm:
Για προκαταβολές σε όσους κλείνουν από όσο θυμάμαι πας εφορία και στο ρυθμίζουν.

Αλλα γιατί να σου βγει στα τεκμαρτά; Δεν είχες ανάλωση να πληρώσεις μόνο τέλος επιτηδεύματος;

Σε ο,τι αφορά την αντιμετώπιση του εε εγώ φίλε μου τα έχω πει πολλές φορές πάντως, ξεκίνησε η ΝΔ την εξόντωση τους αλλά ο συριζα τους αποτελείωσε και μάλιστα διαφωνούσαμε για το κομμάτι του εφκα το οποίο στην ουσία σε τιμωρούσε αν έπαιρνες ανάσα. Στο ουσιαστικό κομμάτι των προβλημάτων δεν έκανε τίποτα με πράγματα όπως το 100% προκαταβολή και το 22% ήταν απλά ασπιρίνη. Επίσης ασπιρίνη ήταν και ε έκπτωση στο 50% της προκαταβολής για έναν νέο εε που δεν είχε πριν άλλη δουλειά και φυσικά πήγαινε και αυτός με τεκμήρια έχω δει κι εκεί κάτι τσεκουρακια από την κόλαση σε νέα παιδιά που έτρωγαν με το καλημέρα απογοήτευση

Ελπίζω η κατάσταση να αλλάξει και γενικά αυτή η αστειοτητα με τα τεκμήρια να εξορθολογιστεί όπως υπόσχονται
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#601978
QsisVTS έγραψε:Εκλεισες μέσα στο '18;


Ναι, ημερομηνία διακοπής 31-12-2018.


QsisVTS έγραψε:Αλλα γιατί να σου βγει στα τεκμαρτά; Δεν είχες ανάλωση να πληρώσεις μόνο τέλος επιτηδεύματος;


Ανάλωση γιοκ. Ζημίες (πραγματικές) τα τελευταία έτη.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#601980
REALZEUS έγραψε:
QsisVTS έγραψε:Εκλεισες μέσα στο '18;


Ναι, ημερομηνία διακοπής 31-12-2018.


QsisVTS έγραψε:Αλλα γιατί να σου βγει στα τεκμαρτά; Δεν είχες ανάλωση να πληρώσεις μόνο τέλος επιτηδεύματος;


Ανάλωση γιοκ. Ζημίες (πραγματικές) τα τελευταία έτη.


https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/37627

https://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/36937

έχω πάει κι εγώ σε δου προ ετών για αυτό το θέμα.. πριν από τις διευκρίνισεις που αναφέρονται παραπάνω
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#601983 Σε ευχαριστώ Γιώργο, αλλά τις έκανα αυτές τις ενέργειες.

Πήγα 3 φορές στην καινούρια ΔΟΥ μου (γιατί μετά την διακοπή, μεταφέρθηκα από την ΔΟΥ της έδρας μου, στην ΔΟΥ της κατοικίας μου) και κατέθεσα δύο (2) αιτήσεις:
1) Αίτηση μείωσης προκαταβολής λόγω διακοπής επιτηδεύματος.
2) Αίτηση αμφισβήτησης κριτηρίων λόγω αποδεδειγμένης (μέσω ΟΑΕΔ) ανεργίας.

Μίλησα μέχρι και με τον ίδιον τον Έφορο. Μου είπε ότι θα καταπέσουν και οι δύο αιτήσεις και ότι μετά μπορώ να κάνω Ενδικοφανή Προσφυγή και μετά από αυτό να καταφύγω στα Διοικητικά Δικαστήρια. Σιγά μην το πάω και στο ΣΤΕ, του είπα. Κύριε εγώ απλά σας ενημερώνω για τα δικαιώματά σας, μου απήντησε... "Να ξέρετε όμως ότι θα απορριφθούν σιωπηρά και οι δύο αιτήσεις σας." :vava:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#601986 :dizzy:

είχα διαφωνία τις προάλλες με συνάδελφο για το αν όταν είναι να κάνεις μια δουλειά πρέπει να πιάνεις τον εκάστοτε αρμόδιο υπάλληλο να σου πει θέλω αυτά αυτά και αυτά και επειδή στη βράση κολλάει το σίδερο να γίνονται όλα επί τόπου γιατί αν πας αργότερα δεν ξέρεις τι θα σου λέει ο άλλος μετά (μιας και είχαν αφεθεί δουλειές για μετά και φοβόμουν ότι θα πέσει χλαπάτσα)

και επέμενε ότι όταν για μια δουλειά λέει αυτά αυτά και αυτά είναι έτσι και δεν αλλάζει, τεσπά δεν το συνέχισα, εγώ πάντα είχα την άποψη ότι ο καθένας στο τσιφλίκι του κάνει ο,τι θέλει εδώ στο ελλάντα

όπως και να χει του χρόνου θα συμψηφιστούν, υπομονή..
Άβαταρ μέλους
By markvag
#601988 Έτσι όπως τη βλέπω τη δουλειά, του χρόνου το κράτος δεν θα έχει ταμειακά διαθέσιμα και θα καθυστερεί τις επιστροφές φόρων, οι οποίες θα καταβάλλονται στις 32 του μηνός.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#601993
QsisVTS έγραψε:όταν είναι να κάνεις μια δουλειά πρέπει να πιάνεις τον εκάστοτε αρμόδιο υπάλληλο


Όχι μόνον έπιασα τους αρμοδίους υπαλλήλους, αλλά πήγα και στον προϊστάμενό τους, μέχρι και στον Διευθυντή της ΔΟΥ (Έφορος). Όλοι το ίδιο μου είπαν. Οπότε εκεί ή που κάνεις καυγά ή που αποχωρείς. Καυγά δεν είχα λόγο να κάνω, παρά μόνον να περάσω σε Ενδικοφανή Προσφυγή. Γενικά, ου μπλέξεις!!!