Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#574861
diplomat έγραψε:Η φάση αυτή ήταν 100% no-win για τον πατέρα, επειδή κάποιοι έχουν καούρα να τη χρησιμοποιήσουν ως όχημα για πολιτική βλάβη:

-Αποκηρύσσει μετά βδελυγμίας τον γιο; -> κοίτα τον άκαρδο, ένας πατέρας πάντα πρέπει να αγαπάει τα μπαιδιά του.
-Υποστηρίζει (έστω και χλιαρά ή "παθητικά") τον γιο; -> κλείνει το μάτι σε αναρχικοτρομοκράτες, ατιμάζει το αξιώμά του κ.λπ.

Από 'κει και πέρα, μου κάνει εντύπωση (ή και όχι) η πρεμούρα κάποιων να μας εξηγήσουν όμορφα τί πρέπει να καταλάβουμε από την όλη υπόθεση.
Ο καθένας κρίνει και τους δύο (και φυσικά και τους πρόθυμους κριτές) υποκειμενικά και βάζοντας το μυαλό του να δουλέψει. Δε χρειαζόμαστε λυσάρια σκέψεων.

:s_roses

ρε φίλε πάρτο λίγο με τη λογική, αν δεν μπορείς να φέρεις βόλτα τα οικονομικά σου (πασοκ-νδ πχ), ή την οικογένειά σου ή οτιδήποτε άλλο προσωπικό σου, από πού κι ως πού θα είσαι σε θέση να φέρεις βόλτα μια χώρα;

μην τρελαθούμε τελείως, ο καθένας κρίνεται για το σύνολο των πράξεων του, η ανατροφή του παιδιού σου από τη στιγμή που δεν έχει και κάποιο διανοητικό πρόβλημα είναι κατά ένα μεγάλο βαθμό θέμα δικό σου, κανείς μας δεν φύτρωσε από το πουθενά και είμαστε σαν προσωπικότητες διαμορφωμένοι από το περιβάλλον που μεγαλώσαμε

το μόνο που μπορείς να πεις για έναν καλό κατά τα άλλα άνθρωπο που σαν γονιός δεν τα πήγε καλά και το παιδί του πήρε το στραβό δρόμο είναι ότι είναι ηλίθιος, αν θέλουμε να δώσουμε μια δικαιολογία και να μην θεωρήσουμε ότι του πιπίλισε το μυαλό με χαζές ιδεολογίες ή δεν τον βοήθησε να της ερμηνεύσει με έναν πιο ειρηνικό τρόπο

άμα είσαι ηλίθιος δεν κάνεις για σοβαρά πόστα, το ότι στην ελλάδα (και όχι μόνο) τα αναλαμβάνεις είναι άλλο θέμα
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#574863 Σηκώνει αρκετή κουβέντα το θέμα και παίρνει πολλές απόψεις. Προσωπικά έχω ζήσει μόνο την πλευρά του παιδιού, και όντως μεγάλωσα με συνείδηση ότι οι πράξεις μου έχουν αντίκτυπο στην εικόνα των γονέων μου. Αυτό βέβαια αφορά menial πράγματα, εάν ήμουν άτακτος μαθητής και λοιπές κλασσικές μπούρδες. Σε ακραία θέματα όπως το συγκεκριμένο νομίζω ότι ξεφεύγει τελείως από το τί έχει κάνει ή όχι ο γονέας, ειδικά όταν μιλάμε για περιπτώσεις στα τριανταφεύγα. Ενώ ακούω το επιχείρημα ότι τα ερεθίσματα από το σπίτι μπορούν να προωθήσουν μια πορεία που θα ξεχειλώσει το ίδιο ερέθισμα (π.χ. μεγάλωσες σε αριστεροαντιδυτικό σπίτι και κατήντησες συμπαθών δολοφονικών πράξεων), πολλές φορές το σπίτι μπορεί να πρεσβεύει τα εντελώς διαφορετικά από αυτά που έκανε το παιδί ως αντίδραση ή κάτι παρόμοιο. Τίποτα δεν είναι 100% σίγουρο γιατί η κάθε προσωπικότητα είναι διαφορετική και πλάθεται από εντελώς αστάθμητους παράγοντες (περίγυρος, φίλοι), συν τους όποιους σταθερούς (γονείς, αδέρφια).

Αναφορικά με την επιτυχία στην προσωπική ζωή ως προάγγελο επιτυχίας στο αντικείμενό σου είναι σίγουρα άλλου παπά ευαγγέλιο ΙΜΗΟ.
Υπάρχουν εξαιρετικά πετυχημένοι στον κλάδο τους άνθρωποι που τα προσωπικά τους είναι μύλος.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#574866
diplomat έγραψε:
Υπάρχουν εξαιρετικά πετυχημένοι στον κλάδο τους άνθρωποι που τα προσωπικά τους είναι μύλος.

εξαρτάται πώς το ορίζει κανείς αυτό, γιατί ένας δυσλειτουργικός άνθρωπος που βγάζει λεφτά εμένα προσωπικά δεν μου εμπνέει κάτι και σίγουρα δεν θα ήθελα να έχω πάρε δώσε, μόνο από ανάγκη κάνω κάτι τέτοιο όπως όλοι μας, αλλά αυτό δεν λέγεται ακριβώς επιτυχία
Άβαταρ μέλους
By g8777
#574871
ρε φίλε πάρτο λίγο με τη λογική, αν δεν μπορείς να φέρεις βόλτα τα οικονομικά σου (πασοκ-νδ πχ), ή την οικογένειά σου ή οτιδήποτε άλλο προσωπικό σου, από πού κι ως πού θα είσαι σε θέση να φέρεις βόλτα μια χώρα;


Από την παγκόσμια πολιτική αθλητική κοινωνική ποιητική συγγραφική κινηματογραφική ζωγραφική αυτοκινητιστικη ιστορία όλων τών τελευταίων 5 χιλιάδων χρόνων.
Να από πού. :lol:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#574872 Να σημειώσω επίσης κάτι που σίγουρα συμβαίνει σε πολλές περιπτώσεις, το να μην το βλέπεις το δυσλειτουργικό κομμάτι του επιτυχημένου ατόμου.
Σκέψου να έρχεται στο λογιστήριο ο συνάδελφος, να κάνει παπάδες και μετά να γυρνάει σε ένα διαλυμένο σπίτι. Συμβαίνει και θα συνεχίσει να συμβαίνει παντού.

Συμφωνώ πάντως ότι θα απέφευγα αχρειάστα πάρε-δώσε με τέτοια άτομα, το θέμα είναι μέχρι (και αν θα) να μάθεις τί συμβαίνει ανά περίπτωση.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#574873 Άλλο οι κοινωνικές συναναστροφές και άλλο πώς θα κριθεί ο καθένας πάνω στο αντικείμενο του.
Εδώ είμαστε 2019 και ακόμα κοιτάμε αν ο κάθε πολιτικός σκεπάζει το παιδί του πρίν τον ύπνο. :lol:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#574874
g8777 έγραψε:Άλλο οι κοινωνικές συναναστροφές και άλλο πώς θα κριθεί ο καθένας πάνω στο αντικείμενο του.


Αυτό ακριβώς θέλω να πω και γράφω σεντόνια γιατί το μυαλό ρετάρει τελευταία (καλά, όχι μόνο τελευταία). :lol:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#574881
diplomat έγραψε:
g8777 έγραψε:Άλλο οι κοινωνικές συναναστροφές και άλλο πώς θα κριθεί ο καθένας πάνω στο αντικείμενο του.


Αυτό ακριβώς θέλω να πω και γράφω σεντόνια γιατί το μυαλό ρετάρει τελευταία (καλά, όχι μόνο τελευταία). :lol:


Μάλλον θέλει ξεμπούκωμα το υδραυλικό σύστημα. :shifty: :lol: :inlove:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#574884
diplomat έγραψε:
g8777 έγραψε:Άλλο οι κοινωνικές συναναστροφές και άλλο πώς θα κριθεί ο καθένας πάνω στο αντικείμενο του.


Αυτό ακριβώς θέλω να πω και γράφω σεντόνια γιατί το μυαλό ρετάρει τελευταία (καλά, όχι μόνο τελευταία). :lol:


Diplomat δεν πιστεύω να ακούς Ozzy, αυτόν τον έκφυλο :help:
Ούτε να σ αρέσει κάνας Καραβάτζο :omg:

Για Woody Allen δεν λέω κάτι, ούτως ή άλλως το παιδί ήταν μέχρι Annie Hole. :s_coffee

Ή να σεβεcαι τίποτα Αϊνστάιν :protest:

Diplomat 08/07, νεο άλμπουμ Τοολ. Γιατί;
Για μένα. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#574885
diplomat έγραψε:Να σημειώσω επίσης κάτι που σίγουρα συμβαίνει σε πολλές περιπτώσεις, το να μην το βλέπεις το δυσλειτουργικό κομμάτι του επιτυχημένου ατόμου.
Σκέψου να έρχεται στο λογιστήριο ο συνάδελφος, να κάνει παπάδες και μετά να γυρνάει σε ένα διαλυμένο σπίτι. Συμβαίνει και θα συνεχίσει να συμβαίνει παντού.

Συμφωνώ πάντως ότι θα απέφευγα αχρειάστα πάρε-δώσε με τέτοια άτομα, το θέμα είναι μέχρι (και αν θα) να μάθεις τί συμβαίνει ανά περίπτωση.

το προβληματικό σου κομμάτι θα σου βγει ως πρόβλημα και στη δουλειά, βάζω κι τον εαυτό μου μέσα (και στη δική μου δουλειά είναι κανόνας να είσαι προβληματικός), από κει και πέρα το τι αποτέλεσμα θα παραχθεί και με ποιο τίμημα είναι μια μεγάλη κουβέντα

ας συμφωνήσουμε τουλάχιστον στο ότι ο άνθρωπος από τη φύση του δεν είναι τέλειο ον και έχει τις αδυναμίες του, απλά κάποιοι είναι περισσότερο κατάλληλοι από άλλους

στην πολιτική συγκεκριμένα το βασικό κριτήριο για να μπεις και να ασχοληθείς με αυτή πέρα από το γνωστό κληρονομικό χάρισμα, είναι να έχεις συγκεκριμένο χαρακτήρα και συγκεκριμένες προσωπικές κυρίως φιλοδοξίες, πράγματα που στην πραγματικότητα έρχονται σε πλήρη αντίθεση με αυτό που υποτίθεται ότι καλείσαι να κάνεις
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#574893 @g8777

Αυτό το παράδειγμα μου ήρθε πρώτο στο μυαλό, και μάλιστα μπορούμε να το πάμε ένα βήμα παραπέρα (στο ίδιο το content/αντικείμενο).
δίπλωματ, ακούς ίσκρα που σκυλεύουν τον ΠΟΕ ενώ είσαι νεοφιλελέ τροϊκανός εσωτερικού; :hmmm: :lol:

QsisVTS έγραψε:στην πολιτική συγκεκριμένα το βασικό κριτήριο για να μπεις και να ασχοληθείς με αυτή πέρα από το γνωστό κληρονομικό χάρισμα, είναι να έχεις συγκεκριμένο χαρακτήρα και συγκεκριμένες προσωπικές κυρίως φιλοδοξίες, πράγματα που στην πραγματικότητα έρχονται σε πλήρη αντίθεση με αυτό που υποτίθεται ότι καλείσαι να κάνεις


Η μαγική λέξη. Είναι το κλασσικό "μικρόβιο" της πολιτικής που λένε οι ίδιοι για τους εαυτούς τους.
Σε απλά ελληνιόλικα, άκρατη φιλοδοξία για προβολή, φήμη, κύρος και (αναλόγως κατά περίπτωση) γκαφρά.
Άβαταρ μέλους
By elteo
#574894
markvag έγραψε:Νίκο Παππά, υπάρχουν και πολύ χειρότερα...

Εικόνα

Ο κύριος αυτός θα είναι πρόεδρος των ΗΠΑ για 2 χρόνια ακόμα... :help:



Έχω υπερατου

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By markvag
#574923
elteo έγραψε:
Έχω υπερατου

Εικόνα


Παραδίνομαι! :s_whiteflag :s_whiteflag

:lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#574961 Sticky οι τελευταίες δύο σελίδες.
:iconcool: