Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#577748 Σε προσωπικό επίπεδο, όποτε βλέπω ΑΜΕΑ (ειδικά αν ειναι παιδάκι) με πιάνει μέσα μου ένα σφίξιμο - νομίζω είναι λογικό και ανθρώπινο.

Θέλω να πιστεύω όμως ότι στις συναναστροφές μου με αυτούς δεν το βγάζω προς τα έξω - το να νιώθει ο αλλος οτι τον λυπάσαι είναι ο,τι χειρότερο.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#577749 δεν υπάρχει κανένας λόγος να λυπάσαι κανέναν (εντάξει δεν είπαμε να είσαι μηχανή, αλλά γιατί να αντιμετωπίσεις τον άλλον με αυτόν τον υποτιμητικό τρόπο; από πού κι ως πού; )

άλλο λυπάμαι, άλλο βοηθάω τον άλλον να προχωρήσει στη ζωή του. αυτά υποτίθεται θα έπρεπε να είχαν ωριμάσει στο μυαλό μας καιρό τώρα

οι "αλληλέγγυοι" ξέρουν μόνο να λυπούνται και να πατρονάρουν τους "πιο αδύναμους" και η όποια βοήθειά τους έχει ως μόνο στόχο την τόνωση του εγώ τους αλλά και την μόνιμη παραμονή στη φτερούγα τους για ενδεχόμενο άρμεγμα αλλά και για να μην σε κατασπαράξουν αν βγεις έξω από αυτή όσο αδύναμος κι αν είσαι
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#577751
QsisVTS έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:
-Του Κυμπουρόπουλου που από την μία αξιοποιεί τα ειδικά κριτήρια (και πολύ σωστά) για τα ΑμΕΑ, αλλά ξιφουλκεί εναντίον αυτών λέγοντας πως αυτός είναι κατά των επιδομάτων και της αντίστοιχης πολιτικής υποθέτω.

Θα πρέπει οι πολιτικοί μας (και οι δύο παραπάνω πολιτικοί είναι) να προσέχουν τι δηλώνουν, ειδικά για τέτοια ευαίσθητα ζητήματα. Θεωρώ φάουλ και τις δύο δηλώσεις.

δηλαδή δεν πρέπει οι αμεα να έχουν ειδικά προνόμια;

το επιδόματα μόρια χάρες το λέει με τελείως άλλη έννοια από αυτό που εμετικά προσπαθεί να παρουσιάσει ο πολάκης (και πήγε να εξισώσει έναν υγιή άνθρωπο που δεν μπορεί να δουλέψει και περιμένει το μέρισμα σαν το μάννα, με έναν που έχει βαριά αναπηρία )

ο κόσμος έχει ανάγκη για δουλειά, όχι επιδόματα, αυτό πήγε να πει αλλά η μπάλα στην εξέδρα

τα χουμε ξαναπεί, η κοινωνία που δημιουργεί ο σύριζα είναι ζόμπι ανέργων που εξαρτώνται από το κράτος

θα μου πεις ήταν καλύτεροι οι πασοκονδ που δημιούργησαν στρατιές ανέργων εξαρχής και στα @@ τους;

όχι, αλλά οι άλλοι ποντάρουν σε αυτό, επενδύουν σε αυτό και περιμένουν ψήφους από αυτό και αυτό τους κάνει αισχρούς

Βλέπεις εγώ να λέω πως δεν πρέπει να έχουν ειδικά προνόμια; Λέω ΑΚΡΙΒΩΣ το αντίθετο.
Πως και πρέπει να υπάρχουν ειδικές κρίσεις για τα ΑμΕΑ ώστε να διεκδικούν επί ίσοις όροις θέσεις δίπλα μας, αλλά να υπάρχουν ΚΑΙ τα επιδόματα (για όσους δεν μπορούν να το κάνουν).
Είναι αισχρό να κάνεις ό,τι κάνει ο Πολάκης, όπως αισχρό είναι για αντιπολιτευτικούς λόγους, να βρίσκεσαι απέναντι από άλλους ΑμΕΑ που ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΓΚΗ τα επιδόματα.

Τέλος, επιδόματα υπάρχουν σε όλο τον κόσμο για όσους έχουν ανάγκη, δεν είναι αποκλειστική πατέντα του ΣΥΡΙΖΑ. Το ότι κάποιοι θα πάρουν επίδομα άδικα, δεν αλλάζει την ανάγκη ύπαρξής τους. Εύχομαι ειλικρινά να μην χρειαστούν σε κανέναν μας, αλλά θα ξαναπώ πως είναι ΛΑΘΟΣ αυτό που είπε και ως ΑμΕΑ θα έπρεπε να είναι προσεκτικός. Ο Πολάκης (δυστυχώς για όλους) είναι γνωστή ποσότητα, οπότε καμία έκπληξη. Αλλά από κάποιον που έχει ζήσει στο πετσί του όλα αυτά, είμαι πιο απαιτητικός: θα πρέπει να σκέφτεται περισσότερο τι λέει σε τέτοια ευαίσθητα θέματα.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#577753 βρε . ποιος είπε να μην υπάρχουν επιδόματα; (γενικά όχι μόνο για αμεα)

το να χτίζεται/στηρίζεται μια ολόκληρη κοινωνία πάνω σε επιδοματικές πολιτικές δεν είναι σωστό (και βιώσιμο)

ειδικά με τα λεφτά που (δεν) έχουμε

εδώ οι άνθρωποι δίνουν Α21 πριν καν γίνει η δήλωση (με βάση την οποία καθορίζεται το ποσό) , αστειότητες

και δεν είναι το πρόβλημά μου να πάρει η να μην πάρει ο άλλος το επιδομα του, φυσικά και να το πάρει

αλλά όταν κάνει σαν το πρεζάκι που του δείχνεις ναρκωτικά, κάτι πολύ στραβό συμβαίνει στη κοινωνία μας

και δικός μου άνθρωπος, ήταν άνεργος, μου έλεγε για επιδόματα, μου έλεγε για κοινωνικά τιμολόγια και πότε θα βάλει ο οαεδ τα ψίχουλα

τώρα δουλεύει και είναι ΑΞΙΟΠΡΕΠΉΣ και ούτε που τα σκέφτεται αυτά

ο κόσμος ( ο σοβαρός) δεν θέλει να ζει με ελεημοσύνες, φυσικά και πρέπει να υπάρχουν μαξιλάρια προστασίας για τη δύσκολη φάση, αλλά εδώ έχουν γίνει κανόνας, ο άλλος συνηθίζει έτσι και γίνεται παθητικός.. και ναι κατηγορώ τους συριζαίους ειδικά ότι το καλλιεργούν αυτό, ίσως και λόγω ιδεολογίας..
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 23 Απρ 2019, 10:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#577755
QsisVTS έγραψε:δεν υπάρχει κανένας λόγος να λυπάσαι κανέναν (εντάξει δεν είπαμε να είσαι μηχανή, αλλά γιατί να αντιμετωπίσεις τον άλλον με αυτόν τον υποτιμητικό τρόπο; από πού κι ως πού; )

άλλο λυπάμαι, άλλο βοηθάω τον άλλον να προχωρήσει στη ζωή του. αυτά υποτίθεται θα έπρεπε να είχαν ωριμάσει στο μυαλό μας καιρό τώρα

οι "αλληλέγγυοι" ξέρουν μόνο να λυπούνται και να πατρονάρουν τους "πιο αδύναμους" και η όποια βοήθειά τους έχει ως μόνο στόχο την τόνωση του εγώ τους αλλά και την μόνιμη παραμονή στη φτερούγα τους για ενδεχόμενο άρμεγμα αλλά και για να μην σε κατασπαράξουν αν βγεις έξω από αυτή όσο αδύναμος κι αν είσαι


Μα δε θα δείξω στον ΑΜΕΑ ότι τον λυπάμαι, ούτε θα τον αντιμετωπίσω σαν ζητιάνο.

Απλά λέω ότι μέσα μου, καθαρά σαν άνθρωπος, λυπάμαι και συμπονώ - και μάλιστα πολύ.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#577756
Hellenic tifosi έγραψε:
Μα δε θα δείξω στον ΑΜΕΑ ότι τον λυπάμαι, ούτε θα τον αντιμετωπίσω σαν ζητιάνο.

Απλά λέω ότι μέσα μου, καθαρά σαν άνθρωπος, λυπάμαι και συμπονώ - και μάλιστα πολύ.

εντάξει αυτό σημαίνει ότι είσαι ευαίσθητος και πολύ καλά κάνεις
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#577757 Ο Κυμπουρόπουλος δεν είπε πως δεν χρειάζονται επιδόματα, αλλά ίσες ευκαιρίες (δηλαδή δουλειά υποθέτω...); Πώς είναι βέβαιος πως άλλοι σε χειρότερη ίσως κατάσταση από αυτόν, μπορούν να δουλέψουν; Εκτός αν εγώ παρεξήγησα, αλλά βλέπω πως πολύς κόσμος έχει παρεξηγήσει αυτό που είπε, μεταξύ αυτών και ΑμΕΑ, άρα ας δεχτούμε πως είναι παρεξηγήσιμο, για να μην το κουράζουμε.

Όσο έχεις ανεργία 20%, χρειάζεσαι και τα επιδόματα. Εγώ γνωρίζω αρκετό κόσμο που τα έχει ανάγκη. Προφανώς και δεν είναι βιώσιμο, αλλά όταν δεν έχεις δουλειά για όλους, το επίδομα θα έρθει για να βγει ο μήνας. Μπορεί κάποιοι να μην τα έχετε δει δίπλα σας, αλλά στο δικό μου κύκλο υπάρχει κόσμος που ζει με λιγότερα από 1000€ το μήνα η οικογένεια και κάποια επιδόματα είναι απείρως σημαντικά.
Και μην μου πεις να πάνε να δουλέψουν, γιατί δεν είναι πάντα εύκολο. Πχ στο δικό μου κύκλο οικογένεια με τους γονείς άνω των 60 ετών, η γυναίκα οικιακά, ο πατέρας περιμένει ακόμη να βγει η μόνιμη σύνταξη (που θα είναι γύρω στα 900€ αν θυμάμαι, τώρα είναι με την προσωρινή που είναι νομίζω τα μισά περίπου), με παιδί με πρόβλημα με αναπηρία 80%.
Πήγαινε σε αυτούς να τους κόψεις το επίδομα των 500€ που παίρνει το παιδί για να μην κάνουμε "επιδοματική πολιτική".
Φυσικά και αυτοί εκμεταλλεύονται ότι επίδομα μπορούν, μόνον και μόνον για να βγάλουν το μήνα. Τι θα πρότεινες λοιπόν γι' αυτούς; Ποιος από αυτούς να βρει δουλειά και πού;
:hmmm:

Τώρα, μπορώ να δεχτώ σαν δικαιολογία για κάποιους να μην γνωρίζετε τέτοιες περιπτώσεις, αλλά δυστυχώς είναι πάρα πολλές, επομένως όταν κάποιος λέει πως θα κόψω τα επιδόματα, θα πρέπει να καταλαβαίνει πως κάποιοι συμπολίτες μας θα καταδικαστούν σε απόλυτη ανέχεια.
Τόσο απλό είναι.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#577759 επειδή εγώ τουλάχιστον γνωρίζω, δυστυχώς, πολλαπλάσιες περιπτώσεις έχω βγάλει τα δικά μου συμπεράσματα

δεν με νοιάζει πώς θα το κάνουν (αυτοί ζήτησαν ψήφο να κάνουν αυτή τη δουλειά,ας το λύσουν), αλλά ο σκοπός θα πρέπει να είναι η μείωση της ανεργίας και προς τα κει θα έπρεπε να πηγαίνουν οι όποιοι πόροι, όχι μόνο να κοιτάμε να μην πεθάνουμε από την πείνα κάθε μήνα

αλλά ξαναλέω, αυτό που επιχειρούν δεν είναι απλά να σε κρατήσουν ζωντανό, αλλά να προτιμάς να βρίσκεσαι σε αυτή τη κατάσταση παρά να κάνεις κάτι παραγωγικό

και μιλάω κυρίως για νέους ανθρώπους, οι συνταξιούχοι βασικά είχαν και όλα αυτά τα χρόνια να φτιαχτούν.. δεν νιώθω καμία συμπόνια που θα ζήσουν με μόλις 800-900 ευρώ, αλλά ας μην επεκταθω..


και όσο για δικά μου άτομα.. έφαγα τις περισσότερες οικονομίες μου για να υποστηρίξω άνεργο, την έχω ζήσει τη φάση

για αυτό και τονίζω τη σημασία του να δουλεύεις και να είσαι αξιοπρεπής
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 23 Απρ 2019, 10:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#577760 Ε, ας πούμε λοιπόν πως μάλλον διαφωνούμε στην προσέγγισή μας. :)
Γενικά, δεν είμαι υπέρ του "κόψε το λαιμό σου" και του "ας πρόσεχες". Γιατί ο συνταξιούχος των 900€ σήμερα, κάποτε περίμενε ίσως και την διπλάσια σύνταξη και δεν χρειαζόταν να κάνει κάτι. Δεν φταίει δηλαδή ο συνταξιούχος για την κρίση, αλλά μάλλον και αυτό είναι η δική μου άποψη, εδώ μέσα άλλοι έχουν άλλη εντύπωση.

Νομίζω πως εν τέλει όλα καταλήγουν στο απλό δίπολο: σε ποιους θεωρεί ο καθένας μας πως ανήκει ταξικά. Εγώ όπως έχω ξαναπεί δεν μπορώ να βγάλω τον εαυτό μου εκτός, μιας και θα μπορούσα ανά πάσα στιγμή να είμαι στην πλευρά αυτών που έχουν ανάγκη τα επιδόματα (από επίδομα ανεργίας, μέχρι και αναπηρίας χτυπάω ξύλο) για να ζήσω.
Άρα, δεν θα μπορούσα να ζητώ να κοπούν από αυτούς που τα έχουν ανάγκη.

Επίσης, για την πλειοψηφία, η φτώχεια δεν είναι επιλογή. Κοινώς, κάποιοι παίρνουν επιδόματα γιατί για διάφορους λόγους δεν μπορούν να βρουν μια δουλειά που θα τους αποφέρει πολλά. Κι από εδώ μέσα βλέπουμε κόσμο να ξενιτεύεται στην άλλη άκρη γιατί δεν μπορεί να βρει μια αξιοπρεπή δουλειά.

Η ανεργία θα χρειαστεί άλλη μια 5ετία το λιγότερο για να πέσει σε κάπως πιο ανθρώπινα επίπεδα, για να κάνουμε την κουβέντα πως δεν χρειάζονται τα επιδόματα. Μέχρι τότε, πολύς κόσμος θα εξαρτά από αυτά την επιβίωσή του.
Κάποιοι θα πούνε κακώς, και να πάνε να κόψουν το λαιμό τους. ΟΚ, κι αυτό μια άποψη είναι, αλλά δεν θα συμφωνήσω εγώ, έχω διαφορετική άποψη.
:s_howdy
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#577761 τους συνταξιούχους δεν τους λυπάμαι γιατί κατά κανόνα δεν λυπούνται τα ίδια τους τα παιδιά και δεν μετανιώνουν για το μπουρδέλο που άφησαν πίσω τους

είμαστε διαφορετική "τάξη" και παλεύουμε..

επίσης είχες το '80 , '90 , '00.. αν δεν έχεις κάνει ένα υποτυπώδες κομπόδεμα δε σου φταίει κανείς

εγώ που τη δεκαετία του '00 τον έπαιζα με όλες τις τιμές, το πλήρωσα και το πληρώνω

δε μου φταίει κανείς φίλε.. κοιτάω πώς να το μαζέψω αντί να κλαίγομαι , αλλά δε θα ρίξω στους άλλους το φταίξιμο
Άβαταρ μέλους
By g8777
#577763
QsisVTS έγραψε:τους συνταξιούχους δεν τους λυπάμαι γιατί κατά κανόνα δεν λυπούνται τα ίδια τους τα παιδιά και δεν μετανιώνουν για το μπουρδέλο που άφησαν πίσω τους

είμαστε διαφορετική "τάξη" και παλεύουμε..

επίσης είχες το '80 , '90 , '00.. αν δεν έχεις κάνει ένα υποτυπώδες κομπόδεμα δε σου φταίει κανείς

εγώ που τη δεκαετία του '00 τον έπαιζα με όλες τις τιμές, το πλήρωσα και το πληρώνω

δε μου φταίει κανείς φίλε.. κοιτάω πώς να το μαζέψω αντί να κλαίγομαι , αλλά δε θα ρίξω στους άλλους το φταίξιμο


Αυτη εκτος απο αλλη μια Κιουσια Θεωρια ειναι και αρκουντως προσβλητικη για εκατονταδες χιλιαδες ηλικιωμενους συμπολιτες μας που περιμενουν μια συνταξη για να καλυψουν ζωτικες (= ιατροφαρμακευτικες) αναγκες. Οχι να παρουν καινουργιο κινητο γιατι το αλλο εκλεισε 3 χρονια.

Σου ευχομαι εσυ να φανεις περισσοτερο αξιος και να "κανεις ενα κομποδεμα" ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ σου :s_yes , ετσι ωστε να μην βρεθει κανα τσογλανακι εγγονακι σε 40 χρονια να σου αμολαει θεωριες της πλακας. :)
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#577764 εγώ αν δε κάνω κομπόδεμα θα ψοφήσω στην άκρη του δρόμου ακόμα και αν καταφέρω να πάρω σύνταξη το χαρτζιλίκι που θα δίνουν τότε

οπότε μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα

η δική μας η μοίρα είναι πολύ πιο ζοφερή από των σημερινών συνταξιούχων

επίσης μακάρι φίλε να μπορέσω να έχω παιδί, να έχω εγγόνι και ας με βρίζει το μαλακιστίρι , ας με βρίζει από το πρωί μέχρι το βράδυ, εγώ θα χαίρομαι

προς το παρόν όμως έχω ένα @@ και αν βασιστώ στα επιδόματα πάλι με ένα @@ θα μείνω

άλλοι γεννοβολάνε αβέρτα..

εσύ πάντως κοίτα να μην προσβάλλεις μόνο, γιατί αυτό μας μάρανε.. η ευγένεια και οι καλοί τρόποι (εξαιρούνται βέβαια διάφορες μορφές όπως ο πολάκης, αυτός είναι εμπαναστάτης και αντισυμβατικός :tomato: )
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 23 Απρ 2019, 11:42, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#577768 Τι επίδομα παίρνει αυτός που γεννοβολάει αβέρτα;
EDIT: Tα βρήκα.
https://opeka.gr/oikogeneies/epidoma-pa ... adeigmata/

Δεν νομίζω πως τα επιδόματα αυτά φτάνουν να ζήσουν γονείς και παιδιά, άρα το να γεννοβολάς δεν εξασφαλίζει τίποτε.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#577770 Εσυ Κιουση (οπως και πολλοι αλλοι εδω μεσα) καλο ειναι να διευρυνετε τον οριζοντα σας και πιο περα απο τα συνορα της Γλυφαδαρας. Γιατι το πώς εννοεις εσυ το ΨΟΦΑΩ απο την πεινα απο το τι πραγματικα ειναι απεχει παρασαγγας. :s_roses
Άβαταρ μέλους
By markvag
#577771
Anonymous Founder έγραψε:Επίσης, για την πλειοψηφία, η φτώχεια δεν είναι επιλογή.


Για ΚΑΝΕΝΑΝ η φτώχεια δεν είναι επιλογή. Αυτό φαίνεται να ξεχνάει πολύς κόσμος. Όπως κάποιος γεννήθηκε σε μία οικογένεια που μπορεί να του προσέφερε τη δυνατότητα να σπουδάσει, να κάνει μεταπτυχιακό, κτλ ίσως και ένα σπίτι ή ένα αυτοκίνητο ή ένα κεφάλαιο για να στήσει μία επιχείρηση (ή και την ίδια την επιχείρηση), κάποιος άλλος γεννήθηκε σε μία οικογένεια που οι γονείς δούλευαν από το πρωί μέχρι το βράδυ για να τα φέρουν βόλτα και δεν είχαν τη δυνατότητα ούτε σε ξένες γλώσσες να τον στείλουν, ούτε πανεπιστήμιο. Και έπρεπε να δουλεύει από τα 15 του. Και αυτό είναι μία πραγματικότητα για πάρα πολύ κόσμο. Η φτώχεια δεν είναι τίποτε άλλο από η έλλειψη χρημάτων και δεν δείχνει τίποτε άλλο σχετικό με τον χαρακτήρα, την εργατικότητα, κτλ. Εκτός από το ότι πιθανότατα και οι γονείς σου ήταν φτωχοί. Και μη μου πείτε για το ένα παράδειγμα που ξέφυγε από τη φτώχεια, αυτό είναι η εξαίρεση και (εξ' ορισμού) δεν μπορούν να είναι όλοι εξαιρέσεις.

Επίσης φαίνεται να ξεχνάμε στην κουβέντα και κάτι άλλο. Όταν οι εναλλακτικές είναι "δουλεύω 4ωρος στα χαρτιά, 12ώρο 6ήμερο στην πράξη για 500 ευρώ / μήνα, με 100 ευρώ έξοδα μετακίνησης ή κάθομαι άνεργος και παίρνω 330 ευρώ επίδομα ανεργίας", η επιλογή δεν είναι πολύ δύσκολη. Και φυσικότατα το πρόβλημα δεν είναι το επίδομα ανεργίας, αλλά το ότι η επιλογή της εργασίας είναι άθλια. Δηλαδή το πρόβλημα εδώ (μία ακόμα κατάσταση που αντιμετωπίζει πολύς κόσμος και όχι απαραίτητα χωρίς μόρφωση) δεν είναι το ύψος του επιδόματος (που είναι αστεία χαμηλό), αλλά το (επίσης αστεία χαμηλό) ύψος της αμοιβής της εργασίας του, συν φυσικά τις γενικότερες συνθήκες σε πολλούς γκρικ εντρεπρενιούρς.

Τώρα, αν το πρόβλημά μας είναι γενικώς η ύπαρξη επιδομάτων (και αναπηρικών)... δεν θέλω να το σχολιάσω. Ελπίζω πως δεν είναι αυτό το θέμα.

Φυσικά βέβαια και ο Πολάκης πετάει τις γνωστές |λογοκρισία| του.


Anonymous Founder έγραψε:
Δεν νομίζω πως τα επιδόματα αυτά φτάνουν να ζήσουν γονείς και παιδιά, άρα το να γεννοβολάς δεν εξασφαλίζει τίποτε.


Καλά, αυτό το επιχείρημα είναι από τα πιο ανούσια που κυκλοφορούν...