Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#582359
drdino έγραψε:https://www.in.gr/2019/05/14/politics/kyvernisi/ntokoumento-gia-tin-oikogeneia-tsipra-sti-xounta-mila-enas-agonistis-tis-antistasis-stin-kriti/

Ντοκουμέντο για την οικογένεια Τσίπρα στη Χούντα
Ενας από τους πρωτεργάτες της αντίστασης κατά της Χούντας στην Κρήτη, ο παπάς Πέτρος Γαβαλάς μιλά πριν από χρόνια για το πώς γνώρισε τον Ηρακλή Τσίπρα και τονίζει: «Ητο δυνατόν να είναι αντιστασιακός και να του δίνει τόσα δημόσια έργα η Χούντα η οποία δεν έδινε παρά μόνο στους δικούς της;»

Εντωμεταξύ, για να καταλάβουμε το πόσο βλακώδες είναι αυτό που ξεκίνησε με την ιστορία αυτή, είναι πως εκτός από το να ξεθάβουμε ντοκουμέντα και "ντοκουμέντα" άνευ ουσίας της περισσότερες φορές, σχεδόν ό,τι έχω διαβάσει σαν πηγή, αφορά τον... θείο του Τσίπρα.
:help:
Αλλά ΟΚ, θα το πάνε μέχρι τέρμα για να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα (ποτέ δεν έπρεπε να γίνει η δήλωση και ποτέ δεν έπρεπε να ασχοληθεί κανένας με όλα τα παραπάνω).
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#582370 Σύμφωνα με μια παλιά κινέζικη παροιμία, 'όποιος ανακατεύεται με τα χώαξες, τον τρώνε οι κότες'.

Αν δεν κάνω λάθος ο θείος Τσίπρα ήταν αντιστασιακός και έβανε μπόμπες και το μπαμπά Τσίπρα τον είχαν στη μπούκα οι χουντικοί λόγω αδερφού του.
Ορ σάμθινγκ.

Σε κάθε περίπτωση --> in.gr --> Μαρινάκης --> not legit --> αγνοούμε.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#582371 εδώ από τη μεριά της οικογένειας τα πράγματα

https://www.athensvoice.gr/politics/544 ... -ti-hoynta

αυτό το κομμάτι μου φαίνεται κάπως δυσνόητο

Το 1972 ο πατέρας και ο θείος μου έφυγαν και επέστρεψαν μετά τη χούντα. Υπάρχει κάτι άλλο που είναι πιο σοβαρό. Είναι πολύ μεγάλη αθλιότητα να κατηγορείται ένας άνθρωπος που είχε αντίσταση μέσα στη χούντα. Ο πατέρας μου, με το που έγινε το πραξικόπημα, το 1967, ενεργοποιήθηκε με άλλους από την Ένωση Κέντρου και ίδρυσαν τη 10, που έκαναν και ένοπλες ενέργειες. Ορισμένοι μάλιστα, λένε ότι ο πατέρας μου ήταν και από τους πιο ενεργούς. Συνελήφθησαν τον Νοέμβριο του 1967. Ο πατέρας μου συνελήφθη τον Φεβρουάριο του 1968. Τότε είχαν συλληφθεί η μητέρα μου, ο θείος μου ο Παύλος (πατέρας του Αλέξη), για να συλλάβουν τον πατέρα μου. Θυμάμαι τον πατέρα μου να τρέχει να βοηθήσει στο Πολυτεχνείο . Αντίστοιχη ιστορία, αλλά λιγότερο ενεργός, είχε και ο θείος μου ο Παύλος. Μετά βοηθούσαν στο ΠΑΣΟΚ, δίχως να ζητούν εξαργύρωση γι' αυτή τη βοήθεια.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#582375 Τι σχέση έχει τι έκανε ο πατέρας του Αλέκου?

Η καθικιά και η ηλιθιότητα του θα έπρεπε να μας ενοχλούν :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#582376 Αξίζει βέβαια να πούμε για μια ακόμα φορά ότι έχει ελάχιστη σημασία το τι έκανε ο πατέρας ή ο θείος ή ο νονός ή ο προπάππους του Τσίπρα.

Το συγκεκριμένο φασόνι είναι ένας ωραίος λάκος τίγκα στο fail στο οποίο σπεύδουν να βουτήξουν ατομίδια και από τα δυο καφενεία.
Οι μεν για να ξεθάψουν ιστορίες χωρίς νόημα, οι δε -που έχουν κάνει 52 discovery για το αν ο γερο-Μητσοτάκουλας έτρωγε διπλή μπομπότα στην Κατοχή- για να σκίσουν τα κουρέλια τους σε φάση 'τι τα ψάχνετε αυτά, μιλήστε για το τώρα'.

#pop_corn
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#582379 δεν θα έλεγα οτι έχει ελάχιστη σημασία, υποτίθεται οτι ένα παιδί μεγαλώνει κ μαθαίνει τις αξίες του οικογενειακού του περιβάλλοντος, έτσι δεν λένε ?
Ή εδώ δε μετρά αλλά μετρά οτι Ντόρα, Κυριάκος, Μπακογιάννης κλποι συγγενείς κ φίλοι είναι Μητσοτακέοι,Παπανδρέοι αρκουδαραίοι, τζάκια που κυβερνούν την Ελλάδα κλπα? Εκεί το like father like son #askardamiktoi ?

ας πάρουμε τα μέτρα μας δηλαδή ->

Άβαταρ μέλους
By g8777
#582380 :offtopic:

Έντυ ετοιμάσου για φερραροτοπικο το απόγευμα. ΈΠΟΣ. :s_rofl

:offtopic:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#582382 Εικόνα

#poneste

:offtopic:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#582385 @georgetz
Προσωπικά σαν Έντης Εκατονσαρανταεφτάς, όταν ένας ΠΘ παίζει στα ζάρια την τύχη της χώρας επειδή ένας τσαρλατάνος με τρέντι παλτουδιές του ψιθύρισε ότι 'ο κουτσός πρίγκηπας θα ξεκινήσει τελευταίος αλλά θα κερδίσει - σιγουράκι' καταλαβαίνω τι κουμάσι είναι χωρίς να χρειάζεται να ξέρω:
- τι έκανε ο μπαμπάς του πριν 40 χρόνια
- πόσο έγραψε έκθεση στις Πανελλήνιες
- αν αντέγραφε στο πανεπιστήμιο
- πόσα γκομενάκια φάσωσε σε τουαλέτα της σχολής

Αντίστοιχα για τον Coolio όταν βλέπω τι αντιπολιτευτική στρατηγική ακολουθεί (Τατιάνα, Λαμπίρη, τσιρίδες), μου είναι αδιάφορο το αν ο Μητσοτάκουλας κατέδιδε πατριώτες ή αν ο ίδιος είναι αριστούχος του Χάρβαρντ.
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#582392 ^ +1.

Η ασχολία με δευτεροτρίτης σημασίας ανθυπολεπτομέρειες είναι εθνικό ζμπορ, μετεξέλιξη του οποίου αποτελεί η οικογενειακή ευθύνη (sic).

Αυτό βέβαια δεν το αναφέρω ως εν γένει ανούσιο, αλλά σαν άσχετο με τις επιδόσεις του καθενός. Η ίδια λογική είναι εφαρμοστέα και στην αντίθετη περίπτωση (ακα καλές επιδόσεις)
-> ένας επιτυχημένος πολιτικός/αξιωματούχος δεν ξεπλένει τα του οίκου του μέσω των επιτυχιών του.

Βασικός και αυτονόητος θα πίστευε κανείς διαχωρισμός, μα στο γιουνάνισταν δεν υφίσταται το αυτονόητο. :s_roses
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#582402 Μάλλον όχι, όμως είμαστε σίγουρα από τους λίγους που στην περίοδο yani σπαταλούσαμε φαιά ουσία για τις στυλιστικές του επιλογές αφήνοντας κατά μέρος το οικονομικό και διαπραγματευτικό του πλάνο, ή που τώρα ασχολούμαστε με τις ομορφιές των πορτομπάμπηδων ενώ ο coolio μολογάει περί 7ημερης* και ενδεχομένου σοβαρού χεριού στην (πρόσβαση σε) υγεία**.

* & ** μαντέψτε ποιός θα πληρώσει το υπολογισθέν δημοσιονομικό περιθώριο των παραπάνω όταν αυτά δε γίνουν (προς υποστήριξη της κλασσικής γαλάζιας κρατικοδιαιτίλας). :whistlink:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#582403 Οι στυλιστικές του επιλογές ήταν το λιγότερο τραγικό από τα όσα έγιναν εκείνο το 6μηνο.
Τα οποία προφανώς και μάθαμε με καθυστέρηση.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#582429
EDDIE_147 έγραψε:@georgetz
Προσωπικά σαν Έντης Εκατονσαρανταεφτάς, όταν ένας ΠΘ παίζει στα ζάρια την τύχη της χώρας επειδή ένας τσαρλατάνος με τρέντι παλτουδιές του ψιθύρισε ότι 'ο κουτσός πρίγκηπας θα ξεκινήσει τελευταίος αλλά θα κερδίσει - σιγουράκι' καταλαβαίνω τι κουμάσι είναι χωρίς να χρειάζεται να ξέρω:
- τι έκανε ο μπαμπάς του πριν 40 χρόνια
- πόσο έγραψε έκθεση στις Πανελλήνιες
- αν αντέγραφε στο πανεπιστήμιο
- πόσα γκομενάκια φάσωσε σε τουαλέτα της σχολής

Αντίστοιχα για τον Coolio όταν βλέπω τι αντιπολιτευτική στρατηγική ακολουθεί (Τατιάνα, Λαμπίρη, τσιρίδες), μου είναι αδιάφορο το αν ο Μητσοτάκουλας κατέδιδε πατριώτες ή αν ο ίδιος είναι αριστούχος του Χάρβαρντ.


Αυτό μετρά περισσότερο , η προσωπική απόδειξη για το τι λοβιτούρα ορέγεται ο καθείς μονάχος του,κ όχι με οικογενειακή υποστήριξη.
Η ιστορία δείχνει οτι μπορείς να έχεις ενδείξεις για να αξιολογήσεις κάποιον απο το οικογενειακό περιβάλλον
ή απο τον οίκο σου :shifty:
Όχι αποδείξεις.

Άκουγα κ τον Δένδια σήμερα βουλή, ασχολούνται με αγριοπάπαρα.

Λόγοι :

α) μέχρι εκεί μπορούν
β) troll politics a.k.a "τέτοιον λαό τι να τον εκάνεις" :rant:

Oh well, Κυριακή 26/5 κοντή γιορτή , τα πρώτα μηνύματα εκεί θα φανούν