Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Serf
#550598 Το να συμμερίζεται (ή τουλάχιστον να συμμεριζόταν στα νιάτα του) ο junior τις απόψεις των αντιεξουσιαστών/αναρχικών/μπαχαλακηδων/<όπως θέτε πείτε τους> οπότε να του φαίνεται ως λογική συνέχεια η μεταφορά στην επόμενη γενιά περνάει από το μυαλό σας; Γιατί τα σχόλια κινούνται στην κατεύθυνση "τι είπες στα παιδιά για τις |λογοκρισία| που συναντήσατε;".

< Note >
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#550599 Και φαντασου να πιασει διαπαιδαγωγηση, να γουσταρουν το μπαχαλο αλλα να του βγουν για κοντρα χρυσαυγιτες :lol:
Άβαταρ μέλους
By drdino
#550600
Serf έγραψε:Το να συμμερίζεται (ή τουλάχιστον να συμμεριζόταν στα νιάτα του) ο junior τις απόψεις των αντιεξουσιαστών/αναρχικών/μπαχαλακηδων/<όπως θέτε πείτε τους> οπότε να του φαίνεται ως λογική συνέχεια η μεταφορά στην επόμενη γενιά περνάει από το μυαλό σας; Γιατί τα σχόλια κινούνται στην κατεύθυνση "τι είπες στα παιδιά για τις |λογοκρισία| που συναντήσατε;".

< Note >
Ναι, φυσικά.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#550601 Την ώρα που μπήκε ο junior ήταν αναρχικοί/ιδεολόγοι που διάβαζαν άπαντα Μπακούριν.
Το βράδυ όλοι αυτοί πήγαν για τσίπουρα στο Σαλίγκαρο και τη θέση τους πήραν μασκαρεμένοι ασφαλίτες μπάτσοι που αμαύρωσαν σκόπιμα την επέτειο.

serf αναρχικός και μπαχαλάκης δεν μπαίνουν απαραίτητα δίπλα δίπλα.
Ο μπαχαλάκης είναι τραμπούκος που ψάχνει απλά αφορμή για να σπάσει.
- αρρωστάκι με ομαδάρα
- πολιτικά
- αντιεξουσιαστής
- αγανάκτηση
- γιου νέιμ ιτ
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#550614
junior gt έγραψε:Καμπυλης βολης εννοουνται οι απλες ναυτικες φωτοβολιδες που τις πετανε με το χερι..


Σε αυτήν την περίπτωση δεν υπάρχει βολή. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#550620
Y.V έγραψε:Και φαντασου να πιασει διαπαιδαγωγηση, να γουσταρουν το μπαχαλο αλλα να του βγουν για κοντρα χρυσαυγιτες :lol:


Χρυσαυγιτες και Ολυμπιακοι. :rtfm:
"Δεν αντεξε η καρδια του του καημενου" θα λενε στο καφενειο. :s_rofl
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#550644
REALZEUS έγραψε:
junior gt έγραψε:Καμπυλης βολης εννοουνται οι απλες ναυτικες φωτοβολιδες που τις πετανε με το χερι..


Σε αυτήν την περίπτωση δεν υπάρχει βολή. :iconcool:


Αφου δεν τις κρατανε βρε Δια! Τις πετανε!
Πως δεν υπαρχει βολη;
Αφου προερχεται εκ του βαλλω που σημαινει πεταω, εκσφενδονιζω.


Εν πασει περιπτωσει "καμπυλης τροχιας" εννοουσε!
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#550649 Βρε Γιάννη μου για βολές όπλων μιλάμε, συγκεκριμένα φωτοβολίδων (φωτιστικές βολίδες). Αν πετάξεις με το χέρι μια πέτρα, μια χειροβομβίδα, ή μια εμπρηστική (μολότωφ), η σωστότερη λέξη είναι "ρίψη". Ναι μεν στην ελληνική το βάλλω και το ρίπτω είναι συνώνυμα, αλλά όταν μιλάμε για όπλα υπάρχει διακριτή διαφορά. Δεν βάλλεις μια χειροβομβίδα, ρίπτεις μια χειροβομβίδα. Για αυτό υπάρχει η λέξη "βαλλίστρα", η "βαλλιστική τροχιά" κλπ.
Τελευταία επεξεργασία από REALZEUS και 18 Νοέμ 2018, 23:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#550651 :omg: Συγχαρητηρια για τις αποψεις σας.
Τοσοι ανοικτομυαλοι ανθρωποι...
Να τις μαζεψω λιγο:
1) οποιος τυχαινει να παραβρεθει σε ενα μερος με αντιεξουσιαστες, μπαχαλακηδες κλπ σημαινει οτι και αυτος ειναι το ιδιο.
2) οποιος αφηνει τα παιδια του να παιξουν ποδοσφαιρο με αντιεξουσιαστες, μπαχαλακηδες κλπ και δεν τα παιρνει αρον αρον λες και πλησιασανε λεπρους, θελει να κανει τα παιδια του αντιεξουσιαστες, μπαχαλακηδες κλπ.
3) οποιος εξηγησει στα παιδια του τι ειναι οι μολοτωφ, οι αντιασφυξιογονες μασκες κλπ, θελει και σπρωχνει τα παιδια του στο να τις χρησιμοποιησουν.
Ευγε.
Ακουστε λοιπον και τη δικη μου αποψη.
Κατ'αρχας τιποτα δεν εγινε προσχεδιασμενα. Τα παιδια μου ζητησανε να παμε μεσα σε καποιο κτηριο, δε γνωριζα οτι εκει ειχανε καταληψη οι αντιεξουσιαστες, ανοιγω μια πορτα και βλεπω αυτα που περιεγραψα. Η κατασταση μεσα ηταν πολυ ησυχη, καποιοι κουβεντιαζανε, καποιοι ακουγανε μουσικη και καποιοι παιζανε μπαλα. Αδραξα λοιπον την ευκαιρια και σκεφτηκα γιατι να δειξω σε αντιθεση με αυτα που ελεγα πριν στα παιδια οτι φοβηθηκα, οτι εκει κανουν κατι κακο αφου αυτο δεν φαινοτανε και να τα μαζεψω αρον αρον να φυγω.
Οπως εχω πει και αλλες φορες, πιστευω οτι στα παιδια πρεπει να τους φερεσαι σα μεγαλους και να τους εξηγεις τα παντα. Δεν υπαρχει δηλαδη για μενα η λεξη αυτος ειναι 'κακος'. Και τον μισω γιατι ετσι μου ειπε ο φιλος μου ο Γιωργακης γιατι του το ειπε ο μπαμπας του. Ή αυτος ειναι 'καλος'. Ολοι ειναι ανθρωποι με αποψεις και πρακτικες με τις οποιες ειτε συμφωνουμε, ειτε διαφωνουμε. Μπορεις ομως να κανεις πραγματα με ολους τους ανθρωπους, να τους μιλησεις, να συζητησεις, να παιξεις ποδοσφαιρο. Κανενας δεν ειναι μιασμα, ουτε καποιο τερας που το βλεπουμε με δεος και φοβο. Ανθρωποι ειναι και αυτοι που παιζουνε μπαλα, γελανε, μιλανε και μπορουμε ολους να τους επηρεασουμε. Και οσο πιο σιγουροι ειμαστε για τις αποψεις μας, οσο πιο πολυ πιστευουμε οτι εχουμε δικιο τοσο πιο ευκολα μπορουμε να τους αντιμετωπισουμε και να τους επηρεασουμε ολους ακομα και αυτους που μας τους παρουσιαζουν σαν τερατα. Οι μολοτωφ δεν ειναι κατι εξωγηινο που το πετανε τα τερατα αλλα κατι πολυ απλο που ειναι ομως λαθος να το χρησιμοποιουμε. Γιατι τις αποψεις μας δεν θελουμε να τις επιβαλλουμε με βια και με κινδυνο να βλαψουμε εναν ανθρωπο.
Μετα ακολουθησε και μια κουβεντα πολυ επικοδομητικη πιστευω στο γυρισμο στο αυτοκινητο.
Με πολυ χαρα εξηγησαν ολα αυτα την επομενη στους παπουδες οι οποιοι μαλιστα μεινανε και μ@λ@κες απο το ποσο συγκροτημενα μιλησαν για ολα αυτα. Παππου εγω τους γνωρισα αυτους που πετανε μολοτωφ και την αλλη φορα αντι να τσακωθουν με την αστυνομια και να ριχνουν μολοτωφ που ειναι επικινδυνες γιατι μπορει να καουν, θα τους πω να παιξουν ποδοσφαιρο και οποιος κερδισει.

Καποιοι αλλοι μπορει να αγοραζουν ψευτικα οπλα στα παιδια τους και οταν τα ρωτας τι ειναι αυτο σου απαντανε οπλο για να σκοτωνω τους κακους. :dizzy:
Τελευταία επεξεργασία από junior gt και 18 Νοέμ 2018, 23:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#550653
REALZEUS έγραψε:Βρε Γιάννη μου για βολές όπλων μιλάμε, συγκεκριμένα φωτοβολίδων (φωτιστικές βολίδες). Αν πετάξεις με το χέρι μια πέτρα, μια χειροβομβίδα, ή μια εμπρηστική (μολότωφ), η σωστότερη λέξη είναι "ρίψη". Ναι μεν στην ελληνική το βάλλω και το ρίπτω είναι συνώνυμα, αλλά όταν μιλάμε για όπλα υπάρχει διακριτή διαφορά. Δεν βάλλεις μια χειροβομβίδα, ρίπτεις μια χειροβομβίδα. Για αυτό υπάρχει η λέξη "βαλλίστρα", η "βαλλιστική τροχιά" κλπ.



Συμφωνω με αυτην την εξηγηση! :s_thumbsup
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#550659
junior gt έγραψε::omg: Συγχαρητηρια για τις αποψεις σας.
Τοσοι ανοικτομυαλοι ανθρωποι...
Να τις μαζεψω λιγο:
1) οποιος τυχαινει να παραβρεθει σε ενα μερος με αντιεξουσιαστες, μπαχαλακηδες κλπ σημαινει οτι και αυτος ειναι το ιδιο.
2) οποιος αφηνει τα παιδια του να παιξουν ποδοσφαιρο με αντιεξουσιαστες, μπαχαλακηδες κλπ και δεν τα παιρνει αρον αρον λες και πλησιασανε λεπρους, θελει να κανει τα παιδια του αντιεξουσιαστες, μπαχαλακηδες κλπ.
3) οποιος εξηγησει στα παιδια του τι ειναι οι μολοτωφ, οι αντιασφυξιογονες μασκες κλπ, θελει και σπρωχνει τα παιδια του στο να τις χρησιμοποιησουν.
Ευγε.
Ακουστε λοιπον και τη δικη μου αποψη.
Κατ'αρχας τιποτα δεν εγινε προσχεδιασμενα. Τα παιδια μου ζητησανε να παμε μεσα σε καποιο κτηριο, δε γνωριζα οτι εκει ειχανε καταληψη οι αντιεξουσιαστες, ανοιγω μια πορτα και βλεπω αυτα που περιεγραψα. Η κατασταση μεσα ηταν πολυ ησυχη, καποιοι κουβεντιαζανε, καποιοι ακουγανε μουσικη και καποιοι παιζανε μπαλα. Αδραξα λοιπον την ευκαιρια και σκεφτηκα γιατι να δειξω σε αντιθεση με αυτα που ελεγα πριν στα παιδια οτι φοβηθηκα, οτι εκει κανουν κατι κακο αφου αυτο δεν φαινοτανε και να τα μαζεψω αρον αρον να φυγω.
Οπως εχω πει και αλλες φορες, πιστευω οτι στα παιδια πρεπει να τους φερεσαι σα μεγαλους και να τους εξηγεις τα παντα. Δεν υπαρχει δηλαδη για μενα η λεξη αυτος ειναι 'κακος'. Και τον μισω γιατι ετσι μου ειπε ο φιλος μου ο Γιωργακης γιατι του το ειπε ο μπαμπας του. Ή αυτος ειναι 'καλος'. Ολοι ειναι ανθρωποι με αποψεις και πρακτικες με τις οποιες ειτε συμφωνουμε, ειτε διαφωνουμε. Μπορεις ομως να κανεις πραγματα με ολους τους ανθρωπους, να τους μιλησεις, να συζητησεις, να παιξεις ποδοσφαιρο. Κανενας δεν ειναι μιασμα, ουτε καποιο τερας που το βλεπουμε με δεος και φοβο. Ανθρωποι ειναι και αυτοι που παιζουνε μπαλα, γελανε, μιλανε και μπορουμε ολους να τους επηρεασουμε. Και οσο πιο σιγουροι ειμαστε για τις αποψεις μας, οσο πιο πολυ πιστευουμε οτι εχουμε δικιο τοσο πιο ευκολα μπορουμε να τους αντιμετωπισουμε και να τους επηρεασουμε ολους ακομα και αυτους που μας τους παρουσιαζουν σαν τερατα. Οι μολοτωφ δεν ειναι κατι εξωγηινο που το πετανε τα τερατα αλλα κατι πολυ απλο που ειναι ομως λαθος να το χρησιμοποιουμε. Γιατι τις αποψεις μας δεν θελουμε να τις επιβαλλουμε με βια και με κινδυνο να βλαψουμε εναν ανθρωπο.
Μετα ακολουθησε και μια κουβεντα πολυ επικοδομητικη πιστευω στο γυρισμο στο αυτοκινητο.
Με πολυ χαρα εξηγησαν ολα αυτα την επομενη στους παπουδες οι οποιοι μαλιστα μεινανε και μ@λ@κες απο το ποσο συγκροτημενα μιλησαν για ολα αυτα. Παππου εγω τους γνωρισα αυτους που πετανε μολοτωφ και την αλλη φορα αντι να τσακωθουν με την αστυνομια και να ριχνουν μολοτωφ που ειναι επικινδυνες γιατι μπορει να καουν, θα τους πω να παιξουν ποδοσφαιρο και οποιος κερδισει.

Καποιοι αλλοι μπορει να αγοραζουν ψευτικα οπλα στα παιδια τους και οταν τα ρωτας τι ειναι αυτο σου απαντανε οπλο για να σκοτωνω τους κακους. :dizzy:


Δεν ηξερες αν εχουν κανει καταληψη οι αναρχικοι στο κτιριο? :hmmm:

Τεσπα, ευχαριστω, η ερωτηση μου απαντηθηκε εν μερει:
Εξηγησες στα παιδια τι ειναι οι μολοτωφ και οι αντιασφυξιογονες μασκες. Οκ για την τεχνικη εξηγηση.

Το τι δουλεια ειχαν σε ενα εκπαιδευτικο ιδρυμα οι μολοτωφ και οι μασκες και ποια η αναγκη υπαρξης τους δεν μπορω να φανταστω πως και αν εξηγησες. :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By Serf
#550665
Οι μολοτωφ δεν ειναι κατι εξωγηινο που το πετανε τα τερατα αλλα κατι πολυ απλο που ειναι ομως λαθος να το χρησιμοποιουμε.


Δεν προκύπτει κάποια ανάγκη ύπαρξης των μολότοφ στο πανεπιστήμιο από την πιο πάνω τοποθέτηση για να χρειαστεί να την εξηγήσει στα παιδιά του.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#550672 Βασικά τέρατα τις πετάνε και δεν είναι απλά λάθος... είναι παράνομο στη καλύτερη και δολοφονικό στη χειρότερη...
τεσπα... ο καθένας έχει δικαίωμα να κάνει τα κουμάντα του...
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#551705

https://www.youtube.com/watch?time_cont ... 2U71vugI6g