Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Hellenic tifosi
#550480 Ένα κομμάτι μου ψιλοχαιρεται που δοκιμάζουν κι αυτοί την άλλη όψη των τραμπουκισμών.

Πιο πολύ όμως τσαντιζομαι με τους κάφρους και τους τραμπούκους που κατά τα άλλα κόπτονται για την ελευθερία και τη δημοκρατία.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#550497 Κρίμα, όποιοι κι αν είναι οι κυβερνώντες, η βία δεν είναι λύση (μην αρχίσουμε και το γνωστό με τη Βίσση πλζ).

ούτε κι αυτά είναι τρόπος μνημόνευσης ενός γεγονότος τραγικού

Εικόνα

Εικόνα

21:34 Και φωτοβολίδες ευθείας βολής από τους αντιεξουσιαστές εναντίον της αύρας της ΕΛ.ΑΣ.

Πηγή: Πεδίο μάχης έγιναν τα Εξάρχεια -Βροχή από μολότοφ και κρότου-λάμψης | iefimerida.gr


:vava:

απο εδώ

https://www.iefimerida.gr/news/459306/p ... oy-lampsis
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#550504
georgetz έγραψε:φωτοβολίδες ευθείας βολής


Γιατί, υπάρχουν και καμπύλης τροχιάς; :dizzy:


georgetz έγραψε:αύρας


Η ονομασία αυτή έχει την ρίζα της στο "Armoured Vehicle of Royal Engineers (AVRE)" του British Army. Ο σκοπός αυτών των θωρακισμένων οχημάτων ήταν η διάσπαση εμποδίων στο πεδίο της μάχης. Το σημερινό κανόνι νερού δεν έχει μεγάλη σχέση με αυτά. Έμπνευσης Υπστγου Τόσκα το συγκεκριμένο...
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#550517 Ευθειας βολης ειναι αυτες που ριχνονται με πιστολι (ενα πραγματακι που μοιαζει με χοντρο στυλο). Καμπυλης βολης εννοουνται οι απλες ναυτικες φωτοβολιδες που τις πετανε με το χερι.
Σαν αυτες που αναβουν στα γηπεδα.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#550533 Εντρυφησαμε και στα οπλικα συστηματα των Ελληνικων διαδηλωσεων...... :innocent: :lol:
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#550554 Την Παρασκευη το απογευμα πηγα τα πιτσιρικια στο πολυτεχνειο για πρωτη φορα στη ζωη τους. Βασικα μου το ζητησαν τα ιδια γιατι ειχε και ενα μαθημα το βιβλιο τους για την εξεγερση του πολυτεχνειου και τους ειπε και η δασκαλα τους καποια πραγματα. Τελος παντων πηγαμε εκει στην πυλη που ειχε ριξει το τανκ, αφησαμε απο ενα κοκκινο τριανταφυλλο, ειδαμε τα στεφανια, καποια στιγμη μου λενε αν μπορουμε να παμε μεσα στις αιθουσες. Ακριβως μπροστα εχει μια εισοδο που εχουν ομως κανει καταληψη οι αντιεξουσιαστες. Ανοιγω την πορτα ειναι ενας τυπος, με βλεπει με τα πιτσιρικια, του λεω μπορουμε να μπουμε μεσα να δουνε, μου λεει οκ μπειτε. Εχει ενα διαδρομο και οδηγει σε ενα αιθριο. Ο διαδρομος δεξια και αριστερα εχει κατι θρανια πανω στα οποια εχει κρανη, αντιασφυξιογονες μασκες, και απο κατω πυροσβεστερες, ροπαλα και πολλες μολοτωφ.
Τα παιδια κοιτανε απορημενα τους εξηγω, προχωρωντας προς στο αιθριο ειναι κατι τυποι που παιζουνε μπαλα. Καποια στιγμη χωρις να το καταλαβω παιζουμε μπαλα στο αιθριο με τα πιτσιρικια και τα φρικια αναμεσα στις μολοτωφ και τα ροπαλα.
Περιττο να πω οτι τα πιτσιρικια ξετρελλαθηκαν.
Το Σαββατο πηγαμε να φαμε στους παππουδες. Ε τους τα πανε χαρτι και καλαμαρι. :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#550555 Αυτοί με τις μολότοφ είναι μασκαρεμένοι μπάτσοι σύμφωνα με ειδικές αναλύσεις που έχουν γίνει στο φόρουμ, οπότε δεν υπάρχει λόγος να αναφέρονται.

#toska_toska_toska

Σε άλλα νέα κάτι αφιερωμένο στον pik

https://www.newsbomb.gr/politikh/parapo ... tin-ellada

:s_roses
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#550561
junior gt έγραψε:Την Παρασκευη το απογευμα πηγα τα πιτσιρικια στο πολυτεχνειο για πρωτη φορα στη ζωη τους. Βασικα μου το ζητησαν τα ιδια γιατι ειχε και ενα μαθημα το βιβλιο τους για την εξεγερση του πολυτεχνειου και τους ειπε και η δασκαλα τους καποια πραγματα. Τελος παντων πηγαμε εκει στην πυλη που ειχε ριξει το τανκ, αφησαμε απο ενα κοκκινο τριανταφυλλο, ειδαμε τα στεφανια, καποια στιγμη μου λενε αν μπορουμε να παμε μεσα στις αιθουσες. Ακριβως μπροστα εχει μια εισοδο που εχουν ομως κανει καταληψη οι αντιεξουσιαστες. Ανοιγω την πορτα ειναι ενας τυπος, με βλεπει με τα πιτσιρικια, του λεω μπορουμε να μπουμε μεσα να δουνε, μου λεει οκ μπειτε. Εχει ενα διαδρομο και οδηγει σε ενα αιθριο. Ο διαδρομος δεξια και αριστερα εχει κατι θρανια πανω στα οποια εχει κρανη, αντιασφυξιογονες μασκες, και απο κατω πυροσβεστερες, ροπαλα και πολλες μολοτωφ.
Τα παιδια κοιτανε απορημενα τους εξηγω, προχωρωντας προς στο αιθριο ειναι κατι τυποι που παιζουνε μπαλα. Καποια στιγμη χωρις να το καταλαβω παιζουμε μπαλα στο αιθριο με τα πιτσιρικια και τα φρικια αναμεσα στις μολοτωφ και τα ροπαλα.
Περιττο να πω οτι τα πιτσιρικια ξετρελλαθηκαν.
Το Σαββατο πηγαμε να φαμε στους παππουδες. Ε τους τα πανε χαρτι και καλαμαρι. :lol: :lol: :lol:


:hmmm:
Τι ακριβως τους εξηγησες σχετικα με τις αντιασφυξιογονες, τα ροπαλα και τις μολοτωφ ειμαι περιεργος να ακουσω, οπως και το πως ενοιωσες οταν ρωτησες τον πορτιερη αν μπορειτε να μπειτε.
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#550586 Α ωραία. Έπαιξε μπάλα με τους μπαχαλάκηδες που έχουν κάψει το σύμπαν.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#550590 Τι ωραία αγγελική ιστορία, δίνει διδάγματα ασφαλείας (δεν μπαίνει οποίος θέλει στον χώρο, υπάρχει έλεγχος), επιστήμης (μολότωφ, φίλτρα για τις μάσκες), άθλησης κι ευγενούς άμιλλας (φιλικό ποδόσφαιρο).

Junior, έδειξες στα παιδιά και τα βίντεο από το βράδυ;
Άβαταρ μέλους
By trident1971
#550591 Το "μουσειο=οχι τραμπουκοι" υποθετω εχει να κανει με το οτι ως μουσειο δεν θα εχει ασυλο... αν γινει ετσι οντως αναμενεται να μην υπαρχουν τα ιδια καθε φορα....

Δεν το βλεπει ομως κανείς σαν προβλημα τυπου "ηρθαν τα αγρια να διωξουν τα ημερα"?
Αντι να υπερασπιστουμε το ασυλο εναντι στο βιασμο του απο το καθε κατακαθι, "λυνουμε" το προβλημα μεταθετοντας το αλλου.
Άβαταρ μέλους
By MIXOStsi
#550594
drdino έγραψε:Τι ωραία αγγελική ιστορία, δίνει διδάγματα ασφαλείας (δεν μπαίνει οποίος θέλει στον χώρο, υπάρχει έλεγχος), επιστήμης (μολότωφ, φίλτρα για τις μάσκες), άθλησης κι ευγενούς άμιλλας (φιλικό ποδόσφαιρο).

Junior, έδειξες στα παιδιά και τα βίντεο από το βράδυ;


και συνεχίζουν να απορούν κάποιοι γιατί είμαστε βουτηγμένοι στα σκατά... :lol: