Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#536537 Τελικά είμαστε υπέρ της ιδιωτικής πρωτοβουλίας;;; Ή μόνο όταν κάνει παραχωρήσεις το κόμμα μας συμφωνούμε με την ιδιωτική πρωτοβουλία;; :hmmm: :shifty: :twisted:

Εγώ διαφωνώ σε κάποιους τομείς και προφανώς θεωρώ εγκληματικό να παραχωρηθούν αρχαιολογικά και άλλα μνημεία σε ιδιώτες προς εκμετάλλευση, αλλά έχω κάποιες απορίες... :lol: :twisted:

Εκτός αν το σχόλιο αφορά στη διπροσωπεία του σύριζα, με το οποίο συμφωνώ.
Άβαταρ μέλους
By drdino
#536539 To theme που παίζει αρκετά είναι πως όσο δεν υπάρχει η ιδιωτική πρωτοβουλία δεν μας ενοχλούν ιδιαίτερα τα κακώς κείμενα (δημόσιο, έλα μωρέ κλπ βαυκαλισμοί). Μόλις όμως πάρει ο ιδιώτης κάτι, περιμένουμε άμεσες αλλαγές, βελτιώσεις κλπ, καθετί στραβό είναι ΤΡΑΓΙΚΟ κοκ.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#536540 Α, εγώ δεν έχω απαιτήσεις για άμεσες αλλαγές. Έχω απαιτήσεις να το κάνει φθηνότερα ή στην ίδια τιμή από το Δημόσιο όμως. Είναι παράλογο αυτό;
Αφού υποτίθεται πως ο Ιδιώτης είναι καλύτερος από το Δημόσιο, αν δεν το κάνει ή φθηνότερα ή καλύτερα στην ίδια τιμή, τότε ποιος ο λόγος;
Το να το κάνει καλύτερα μεν, αλλά πολύ ακριβότερα, δεν μου φαίνεται δύσκολο καθόλου, αυτό θα μπορούσε να το πετύχει ο οποιοσδήποτε.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#536547 Το 'ακριβότερα' δεν μπορείς να το δεις.
Αν πληρώνεις Χ σε μια δημόσια υπηρεσία που κοστίζει στο κράτος την Άρτα & the Γιάννενα (την οποία Αρτα & Γιάννενα μάντεψε ποιος πληρώνει --> εσύ), τότε το 2Χ του ιδιώτη μπορεί να είναι από φτηνό ως τσάμπα-ουάμπα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#536549 Το 2Χ είναι σε κάθε περίπτωση ακριβότερο από το Χ. Επομένως, φθηνό δεν γίνεται να είναι. Γιατί υπάρχει το Χ.
Μπορεί το Χ να είναι απαράδεκτο, αλλά εκτός από το 2Χ υπάρχει και το 1.2Χ όπως και κάμποσα άλλα ενδιάμεσα.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#536554 Σε κάθε περίπτωση δεν μπορείς να το κρίνεις αν δεν μπορείς να υπολογίσεις τι σου κοστίζουν συνολικά και οι δυο ιστορίες.

Κλασσικότερο παράδειγμα η δημόσια υγεία που το 'τζάμπα' σε πολλές περιπτώσεις σου βγαίνει παράλογα ακριβό.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#536559 Τον Αγνωστο Χ κανεις δεν τον ξερει γιατι το δημοσιο δεν εχει ισολογισμούς για κάθε δραστηριοτητα… δλδ ξερετε εσεις εδώ μεσα ποσο κοστιζε το αεροδρομιο Θεσσαλονικης?? μεχρι λεπτου?? (εάν καποιος το ξερει παρακαλειται να το πει...). μονο ετσι θα ξερουμε εάν η διαχειρηση από Ιδιωτη και το κοστος αυτό αξιζει η όχι.
Μονο το σταματημα των πληρωμων του δημοσιου ισως είναι γνωστο (τα φανερα και ευκολα φυσικα) χαρτι τουαλεττας Π.χ. μισθοι κ.λ.π γιτι το κοστολογειο συντηρησης που θα επρεπε να γινεται και δεν γινότανε είναι αγνωστο...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#536562
drdino έγραψε:To theme που παίζει αρκετά είναι πως όσο δεν υπάρχει η ιδιωτική πρωτοβουλία δεν μας ενοχλούν ιδιαίτερα τα κακώς κείμενα (δημόσιο, έλα μωρέ κλπ βαυκαλισμοί). Μόλις όμως πάρει ο ιδιώτης κάτι, περιμένουμε άμεσες αλλαγές, βελτιώσεις κλπ, καθετί στραβό είναι ΤΡΑΓΙΚΟ κοκ.


Προσωπικά θα περίμενα τουλάχιστον να μην υποβαθμιστούν μερικά βασικά πράγματα για τις εταιρείες που δραστηριοποιούνται στον χώρο. Και φυσικά όταν ο ιδιώτης εκτοξεύει όλα τα κόστη με το καλημέρα (με ποια λογική άραγε;;; τι σκατά θα κάνει καλύτερο από την πρώτη μέρα;;; να πω πως κάτι έκανε να το δεχτώ) ΑΠΑΙΤΩ να μου παρέχει υπηρεσίες που να ανταποκρίνονται στο αυξημένο κόστος που μου επέβαλλε. Στη χειρότερη, απαιτώ να μην χειροτερεύσει το (χαμηλό) επίπεδο υπηρεσιών που υπήρχε. :rtfm:

Νομίζω πως δεν λέω κάτι παράλογο... :lol:


kubiak έγραψε:Υπάρχει και η επιλογή "να το κάνει χειρότερα αλλά πολύ ακριβότερα"...


Ακριβώς... :lol:

Στη συγκεκριμένη περίπτωση κιόλας, έχω πολύ συγκεκριμένα νούμερα, τόσο για το κόστος, όσο και για την εξυπηρέτηση. Τα ενοίκια και τέλη χρήσης αυξήθηκαν κατά συγκεκριμένα ποσοστά, τα οποία ανέφερα πριν λίγο, η εξυπηρέτηση χειροτέρευσε με συγκεκριμένους τρόπους που επίσης ανέφερα... Ακριβώς τα νούμερα δεν μπορώ να τα γράψω δημοσίως (ελπίζω οι λόγοι να είναι προφανείς), αλλά κατ' ιδίαν πολύ ευχαρίστως να τα συζητήσουμε. Αν δεν τα πιστεύετε, δεν μπορώ να κάνω κάτι... :lol:

Και ξαναλέω, τα δικά μου παράπονα είναι ίδια ακριβώς με ότι έχω ακούσει με οποιονδήποτε έχω μιλήσει εδώ, ανεξαρτήτως εταιρείας στην οποία εργάζεται. :rtfm:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#536566 Μία χώρα 10.000.000 με 700.000 δ.Υ που η δουλειά γίνεται με 200.000, μια χώρα 10.000.000 με 300 βολευτές και ανάλογους παρατρεχάμενους που δεν χρειάζετε πάνω από 100, μια χώρα 10.000.000 που εδώ και 50 χρόνια δεν παράγει όσα χρειάζεται και δεν εξάγει όσο πρέπει για πολλούς και διάφορους λόγους όπως πολιτικούς, μικροπολιτικούς, νοοτροπίας μεταπραττών από τους ανθρώπους του κεφαλαίου, για φορολογικούς κλπ λόγους, μια χώρα 10.000.000 με 500.000 μορφωμένους νέους στο εξωτερικό λόγο κρίσης, μια χώρα 10.000.000 με ελλειματική οικονομία που χρειάζεται συνεχώς χρήματα για τη λειτουργία του κράτους, και για να ταϊζει τις στρατιές των δ.Υ και των νέων ηλικιακά συνταξιούχων ( άκα ΠΑΣΟΚ κυρίως ) και ηλικιωμένων που απερίφραστα ο πρωθυπουργός και ο υπουργός οικονομίας είπαν ότι περιμένουν να φύγουν από το ασφαλιστικό σύστημα με φυσικούς τρόπους, μια χώρα που έχει τους δ.Υ ομήρους / ψηφοφόρους, που δεν μπορεί να δανειστεί με φτηνό χρήμα, που έχει φτιάξει ένα μαξιλάρι 24 δίς καταληστεύοντας την κοινωνία, μια χώρα με κακούς γείτόνες που την επιβουλεύονται, μια χώρα που δεν υπάρχει πλέον ασφάλεια, που σπρώχνουν να πάρουν μπροστά όσα 100 είναι ακόμα σε λειτουργία και δεν έχουν μείνει από ανταλλακτικά ή από βενζίνη, μια χώρα που χαϊύει τους μπαχαλάκηδες εκδικούμενη τους νοικοκύρηδες που την ταϊζουν, που επί 30 χρόνια την δάνειζαν οι ξένοι ανελέητα για να την γονατίσουν για να την φέρουν στο μη περαιτέρω και να την αγοράσουν τσάμπα να την υποτάξουν και να την κάνουν χαλάκι για όσους την θέλουν για τον ήλιο, τον ορυκτό πλούτο, το φυσικό της αέριο, και τα λιμάνια της, πόσο μπορεί να αντέξει μια χώρα που κατοικείται από μια ηλίθια μάζα και πουλημένους πολιτικούς και να μην υποκύψει στις έξωθεν πιέσεις ?

Μια χώρα που ακόμα και σήμερα το πολιτικό σύτημα λειτουργεί με κανόνες του 1950, με κοτζαμπάσηδες, με πολίτες που κυνηγάνε μια θέση να τρυπώσουν στο δημόσιο, που το 70% των εργασιών της διεκπεραιώνεται ακόμα χειρονακτικά, μια χώρα που ακόμα και σήμερα υπάρχουν φανατικοί κομματικοί οπαδοί που ενώ πεινάνε, είναι ξεβράκωτοι, είναι άνεργοι, το χειμώνα κρυώνουν, που χρωστάνε σε όσους μιλάνε Ελληνικά και που όμως πίνουν ακόμα νερό στο όνομα αυτών των πολιτικών που τους εξευτέλισαν σαν άτομα, σαν προσωπικότητες, τους κατέστρεψαν σαν οικογενειάρχες, και που αρπάζονται στα διαδικτυακά καφενεία αν κάποιος τους θίξει το κόμμα τους, μια χώρα ηλιθίων που βαδίζει στο κενό πίνοντας φραπόγαλα σφυρίζοντας αδιάφορα περιμένοντας να τους σώσουν οι εξωγήινοι, αυτοί είμαστε, ηλίθιοι κωλοέλληνες, καημένε Διονύση πόσο δίκηο είχες όταν το έλεγες και σου θυμόσαμε γιατί δεν μας άρεσε η μούρη που βλέπαμε στους καθρέφτες μας.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#536568
EDDIE_147 έγραψε:Κλασσικότερο παράδειγμα η δημόσια υγεία που το 'τζάμπα' σε πολλές περιπτώσεις σου βγαίνει παράλογα ακριβό.

Κλασικό παράδειγμα η υγεία ; :lol:
Ναι, όντως, απλώς αντίστροφο από αυτό που λες. :metalo:
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#536587 Μάλλον δεν κατάλαβες τι εννοώ.
Έχεις 'τζάμπα' δημόσια υγεία αλλά στην πράξη σε αυτό το τζάμπα πρέπει να προσθέσεις τον πακτωλό χρημάτων που πληρώνεις σε εισφορές.

Τον οποίο πακτωλό αν τον έδινες σε ιδιωτική ασφάλιση --> ξεχωριστό άτομο να σου κάνει αέρα με φύλλα μπανανιάς όσο περιμένεις στην αναμονή.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ (επειδή βλέπω ανθυποτρολάκια επιπέδου bibendum να ετοιμάζονται να ξεροβήξουν): δεν παίρνω θέση σε ερώτημα 'δημόσια vs ιδιωτική ασφάλιση' απλά δίνω ένα αριθμητικό παράδειγμα του πως το τζάμπα πολλές φορές κάθε άλλο παρά τζάμπα είναι.
Άβαταρ μέλους
By georgetz
#536588 +φακελακια
+κλεμμενα μηχανηματα
+υποστελεχωμενα νοσοκομεια
+υλικα απο το σπιτι (π.χ αντιτετανικο εμβολιο)

απεραντο airbnb σε μεγεθος χωρας , εκει παμε
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#536591 Ο χώρος της υγείας έχει πολλές ιδιαιτερότητες, οπότε μην εμβαθύνεις ιδιαίτερα.

Μπορείς να βάλεις μέσα και την παιδεία και διάφορα άλλα παραδείγματα όπου στο 'τζάμπα' πρέπει να προσθέσεις ένα katitis δυνατό.