Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#584177


ειχες πει ακροδεξιο κατακαθι οτι θα εφευγες και απο την χωρα...

αλλα αυτο εισαι, θορυβος / φασαρια
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#584178
QsisVTS έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:
QsisVTS έγραψε:δε νομίζω να είναι τόσο μάχη

θα δείξει βέβαια

Κοίτα. Όπως έλεγε κάποια στιγμή ένας φίλος μου που δεν γράφει στο φόρουμ, όταν το μόνο εργαλείο που έχω για να εκτιμήσω την διαφορά είναι οι δημοσκοπήσεις, αυτό το εργαλείο και θα χρησιμοποιήσω. Τότε η διαφορά ήταν σύμφωνα με τις δημοσκοπήσεις διψήφια και σχεδόν στο 15%. Εγώ του είχα πει πως είχε δίκιο, όντως δεν έχουμε άλλο καλύτερο εργαλείο. Αλλά πως οι δημοσκοπήσεις τείνουν να κάνουν και λάθη ή να είναι απολύτως κατευθυνόμενες. Τώρα, να είναι ΟΛΕΣ κατευθυνόμενες, δύσκολο, αλλά όχι απίθανο.
Εμένα η αίσθησή μου είναι πως η διαφορά θα είναι μικρή. Συμφωνώ δηλαδή με αυτό που καταγράφουν οι δημοσκοπήσεις, το οποίο συνάδει και με τις δηλώσεις των κομμάτων.
Σε λίγες μέρες θα μάθουμε. Εγώ ούτως ή άλλως δεν σκοπεύω να πάω να ψηφίσω (μάλλον για μπανάκι με κόβω, βαριέμαι να οδηγήσω 450 χλμ).
:ninja:

δεν το λέω για το κατευθυνόμενες, απλά βλέπουμε διάφορα λάθη τα τελευταία χρόνια

και επίσης έχω την αίσθηση ότι υπάρχουν πάρα πολλοί αναποφάσιστοι ακόμα και σήμερα που μιλάμε

με λίγα λόγια το νιώθω κάπως απρόβλεπτο

Anonymous Founder έγραψε:Να ζητήσω συγνώμη από τον σύντροφο που ενοχλείται με τις δημοσκοπήσεις, αλλά είναι φρέσκα κουλούρια και θέλω να τον βγάλω από τον κόπο να ψάχνει εδώ κι εκεί:
https://www.euro2day.gr/news/politics/a ... ra-nd.html
Κάπα Research: Στις 3,4 μονάδες έκλεισε η διαφορά ΝΔ-ΣΥΡΙΖΑ
Θεωρείται ιδιαίτερα σηµαντικό πως την πρώτη ηµέρα διενέργειας της δηµοσκόπησης η διαφορά µεταξύ ΣΥΡΙΖΑ και Ν∆ καταγραφόταν στις 4 ποσοστιαίες µονάδες, ενώ τη δεύτερη ηµέρα, δηλαδή χθες, ήταν τέτοια η µείωσή της, που η απόστασή τους «έκλεισε» (στον µέσο όρο) στις 3,4 µονάδες. Αυτό σηµαίνει πρακτικά πως εάν η διαφορά συνεχίσει να βαίνει µειούµενη για τα υπόλοιπα 24ωρα, τότε ενδεχοµένως οι ευρωεκλογές να εξελιχθούν σε αναµέτρηση για γερά νεύρα.
:s_blush


georgetz ΣΥΓΝΩΜΗ! :s_cry

ΩΠΑ ΩΠΑ ΩΠΑ!!!

https://www.ethnos.gr/politiki/40266_ey ... imoskopisi

Από 3,4% μέχρι και 12,6% μπορεί να κυμανθεί η διαφορά
Σύμφωνα με τη μέτρηση της Metron κατώτατο όριο για τον ΣΥΡΙΖΑ είναι το 21,8% και ανώτατο το 26,2%. Αντίστοιχα για τη ΝΔ το κατώτατο είναι 29,6% και ανώτατο το 34,4%, ποσοστό που στις εθνικές εκλογές αγγίζει την αυτοδυναμία. Με αυτά τα δεδομένα, εφόσον η ΝΔ πιάσει το κατώτατο όριο και ο ΣΥΡΙΖΑ το ανώτατο, η διαφορά τους θα κυμανθεί στο 3,4%. Αν, αντιθέτως ο ΣΥΡΙΖΑ αγγίξει το κατώτατο όριο και η ΝΔ το ανώτατο, τότε η διαφορά μπορεί να κυμανθεί ακόμη και στο 12,6%.



παιδιά εγώ τα έχω γράψει εδώ και χρόνια πώς δουλεύουν τα διαστήματα εμπιστοσύνης..

από και και πέρα οκ.. 3.4 :dizzy: :dizzy: :dizzy:


ΥΓ δεν δουλεύει έτσι η στατιστική και δεν θα το συζητήσω ξανά, έχω διαφωνήσει με αμέτρητους ανθρώπους επί του θέματος , αλλά στη προκειμένη περίπτωση έχω το υπερατού του στατιστικού
Τελευταία επεξεργασία από QsisVTS και 23 Μάιος 2019, 13:20, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#584180 red_monster, αναπαράγεις τυχαίες αρλούμπες και κακώς σου απαντούν, τα έχεις κάνει σαλάτα εντελώς στο μυαλό σου. Ενδεικτικά, τα αναδρομικά του ΤΣΜΕΔΕ είναι από την περίοδο διακυβέρνησης του αγαπημένου σου Σαμαρά, όπου το ΤΣΜΕΔΕ είχε ζητήσει να εξαιρεθεί από τον νόμο που ψηφίστηκε τότε και εν τέλει το έχασε. Οι υπόλοιποι πλήρωναν τις αυξήσεις κανονικά, μόνον οι μηχανικοί δεν πληρώναμε.
Τα ίδια και για την Μακεδονική σαλάτα. Τα ίδια και για την ΔΕΗ , δες τι παίζει με την Qualco και πώς βελτιώνονται ταχύτατα τα πράγματα όταν πληρώνονται τα φέσια... Οι πωλήσεις εργοστασίων ήρθαν σαν αντιστάθμισμα στο να μην σπάσει η ΔΕΗ στα δύο, κοινώς, οι προηγούμενοι (και οι πιθανοί επόμενοι) δεν είχαν πιο έξυπνα σχέδια.
Για τις τράπεζες έχεις δίκιο και δεν καταλαβαίνω τι εννοεί ο junior gt.

Γενικώς, λιγότερο οπαδιλίκι και περισσότερη κριτική σκέψη θα βοηθούσε. Από την άλλη, η αλήθεια είναι πως δεν μπορούμε να έχουμε και παράλογες απαιτήσεις.
Άβαταρ μέλους
By GTS
#584181
red_monster έγραψε:
GTS έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:
QsisVTS έγραψε:δε νομίζω να είναι τόσο μάχη

θα δείξει βέβαια

Κοίτα. Όπως έλεγε κάποια στιγμή ένας φίλος μου που δεν γράφει στο φόρουμ, όταν το μόνο εργαλείο που έχω για να εκτιμήσω την διαφορά είναι οι δημοσκοπήσεις, αυτό το εργαλείο και θα χρησιμοποιήσω. Τότε η διαφορά ήταν σύμφωνα με τις δημοσκοπήσεις διψήφια και σχεδόν στο 15%. Εγώ του είχα πει πως είχε δίκιο, όντως δεν έχουμε άλλο καλύτερο εργαλείο. Αλλά πως οι δημοσκοπήσεις τείνουν να κάνουν και λάθη ή να είναι απολύτως κατευθυνόμενες. Τώρα, να είναι ΟΛΕΣ κατευθυνόμενες, δύσκολο, αλλά όχι απίθανο.
Εμένα η αίσθησή μου είναι πως η διαφορά θα είναι μικρή. Συμφωνώ δηλαδή με αυτό που καταγράφουν οι δημοσκοπήσεις, το οποίο συνάδει και με τις δηλώσεις των κομμάτων.
Σε λίγες μέρες θα μάθουμε. Εγώ ούτως ή άλλως δεν σκοπεύω να πάω να ψηφίσω (μάλλον για μπανάκι με κόβω, βαριέμαι να οδηγήσω 450 χλμ).
:ninja:


Κυριακη χωρις διοδια, ευκαιρια για βολτα.


Αν σε ενοχλούν τα διόδια για την Κυριακάτικη βόλτα, υπάρχει και ο παλιός


Τι εννοεις ενοχλουν? Σχεδον διπλασιαζουν το κοστος του ταξιδιου. Δεν ξερω κανεναν να προτιμαει να πληρωνει τα διπλα για την ιδια διαδρομη. Οι παλιοι δρομοι ειναι σχεδον παρατημενοι πια και δεν αξιζει να πηγαινει καποιος εκτος απο καποια τμηματα.
Άβαταρ μέλους
By red_monster
#584183
Anonymous Founder έγραψε:red_monster, αναπαράγεις τυχαίες αρλούμπες και κακώς σου απαντούν, τα έχεις κάνει σαλάτα εντελώς στο μυαλό σου. Ενδεικτικά, τα αναδρομικά του ΤΣΜΕΔΕ είναι από την περίοδο διακυβέρνησης του αγαπημένου σου Σαμαρά, όπου το ΤΣΜΕΔΕ είχε ζητήσει να εξαιρεθεί από τον νόμο που ψηφίστηκε τότε και εν τέλει το έχασε. Οι υπόλοιποι πλήρωναν τις αυξήσεις κανονικά, μόνον οι μηχανικοί δεν πληρώναμε.
Τα ίδια και για την Μακεδονική σαλάτα. Τα ίδια και για την ΔΕΗ , δες τι παίζει με την Qualco και πώς βελτιώνονται ταχύτατα τα πράγματα όταν πληρώνονται τα φέσια... Οι πωλήσεις εργοστασίων ήρθαν σαν αντιστάθμισμα στο να μην σπάσει η ΔΕΗ στα δύο, κοινώς, οι προηγούμενοι (και οι πιθανοί επόμενοι) δεν είχαν πιο έξυπνα σχέδια.
Για τις τράπεζες έχεις δίκιο και δεν καταλαβαίνω τι εννοεί ο junior gt.

Γενικώς, λιγότερο οπαδιλίκι και περισσότερη κριτική σκέψη θα βοηθούσε. Από την άλλη, η αλήθεια είναι πως δεν μπορούμε να έχουμε και παράλογες απαιτήσεις.



Στο ΤΣΜΕΔΕ ζήτησαν εξαίρεση και μέχρι να γίνει άλλαξε ο φορέας. ΤΜΕΔΕ & ΕΦΚΑ δεν έχει καμία σχέση με το παλαιό ΤΣΜΕΔΕ. Αν είχες βγάλει καμία εγγυητική θα καταλάβαινες μόνος σου γιατί πάλι λες αρλούμπες και πόση σχέση έχει ο παλιός με το νέο φορέα.
Για τη Μακεδονία δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς δεν καταλαβαίνεις. Δεν στέκομαι στο όνομα της χώρας. Μιλάω συγκεκριμένα για εθνότητα και γλώσσα
ΔΕΗ το πιστόλι πάει σύννεφο και το ταμείο είναι πιο μείον από ποτέ. Δες τις νέες εργολαβίες που έχουν άμεση ανάγκη και δεν μπορούν να βγάλουν
Άβαταρ μέλους
By Corto Maltese
#584190 Και πως λεγόταν πέρσι η εθνικότητα και η γλώσσα τους ρε μάστορα; Σκοπιανά; Πραγματικά είσαι ή το παίζεις;
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#584194 που κατεληξαν τα λαμογια

ενας επιχειρηματιας να προσπαθει να κανει κουμαντο μια ολοκληρη χωρα.... ξεφτιλες


https://www.newsbeast.gr/politiki/arthr ... nikos-laos
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#584195 @red_monster
Πήγαινε στο θέμα της ενέργειας και διάβασε για τις ανείσπρακτες οφειλές που που δημιουργήθηκαν επί Βενιζέλου και Σαμαρά με το γνωστό χαράτσι οι οποίες μειώνονται, το project το τρέχει για την ΔΕΗ η Qualco. Επίσης τα αναδρομικά είναι του ΤΣΜΕΔΕ και ΟΧΙ του ΕΦΚΑ. Οι εγγυητικές δεν έχουν καμία σχέση και αφορούν το ΤΜΕΔΕ πλέον. Δεν είσαι ο μόνος μηχανικός εδώ μέσα. Και τα αναδρομικά του ΤΣΜΕΔΕ τα έχω πληρώσει και εγώ και έχω ψάξει και εξονυχιστικά το νόμο. Απλά δεν ισχύει αυτό που λες. Τα αναδρομικά του ΤΣΜΕΔΕ δεν έχουν ΚΑΜΙΑ σχέση με την διακυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ. Πες για τα cc ξέρω γω, αλλά μην λες πράγματα που δεν ισχύουν. Έλεος.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#584235 Λάβετε υπ όψιν, αυξήσανε τις θέσεις στα ΑΕΙ ,3500 περίπου ώστε δελεάζουν τους 17χρονους, και έχουν και τους ταξιτζήδες κινητά εκλογικά κέντρα έχοντας αγκαλιάσει τον βαψομαλια, που θα μεταφέρουν ηλικιωμένους στα εκλογικα κέντρα ανήμερα... Κόλπα παλαιών εποχών.....

.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#584237 Έχουν καταργηθεί θέσεις στα ΤΕΙ, δεν έχει γίνει αύξηση στο σύνολο.
Επιπλέον, κανένα ταξί δεν θα μεταφέρει κάποιον δωρεάν.
Μην πιστεύεις άκριτα ό,τι διαβάζεις.
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#584252 Γεωργίου; :hmmm:
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#584260
georgetz έγραψε:Προσωπική εκτίμηση : 6-8% διαφορά ευρωεκλογές, 9-11% εθνικές , νίκη για τη ΝΔ σε πολλούς δήμους , συντριπτική ήττα στις Περιφερειακές Β.Ελλάδα


Με έψησες να πάω κουβ... ε, να ρίξω μία προβλεψούλα κι εγώ. :lol:

nudu 27% έως 29%
δφα 24% έως 26% (ήτοι διαφορά από 1% έως 5%)

Τα άνω ποσοστά αφορούν τις ευρωεκλογές.
Για δημοτικοπεριφερειακές δεν έχω καθόλου εικόνα, ενώ οι βουλευτικές θα επηρεαστούν άμεσα από πολλούς αστάθμητους παράγοντες, άρα δξ/δα.

:s_roses :s_roses :s_roses