Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#583905
Anonymous Founder έγραψε:
To να μην ξέρεις άριστα αγγλικά, δεν αποδεικνύει κάτι άλλο πέραν αυτού: πιθανόν να χρειαστείς μεταφραστή! :lol:
Επίσης αυτό δεν σημαίνει πως δεν έχεις πετύχει κάτι αξιοσημείωτο, αλίμονο αν η γνώση μιας ξένης γλώσσας αποδεικνύει κάτι τέτοιο. Δεν είναι ούτε ικανή, ούτε αναγκαία συνθήκη.
Επίσης, ο Τσίπρας δεν είναι ο πρώτος. Ο Κωνσταντίνος Καραμανλής, γνωστός και ως Εθνάρχης δεν γνώριζε καλά αγγλικά. Αυτό δεν τον εμπόδισε να πρωταγωνιστήσει στην ελληνική πολιτική σκηνή για δεκαετίες και κανείς δεν ασχολείται νομίζω με το επίπεδο των αγγλικών του...

τα έχουμε ξαναπεί, συγκρίνεις τώρα με το χούφταλο..;

αν δεν κάνεις κάτι που έχει κάνει η πλειοψηφία των ανθρώπων της ηλικίας (και σιγά το δύσκολο να μάθεις αυτή τη βαρβαρική και απλοϊκή γλώσσα, μόνο επειδή δεν είναι εύηχη ίσως το δικαιολογούσε αλλά δε νομίζω ότι παίζουν τέτοιοι προβληματισμοί ) , σημαίνει ότι δεν έχεις μάθει να προσπαθείς κτλ κτλ..

όταν είσαι σε θέσεις κορυφής καλώς ή κακώς περνάς από μικροσκόπιο και πρέπει να είσαι όσο πιο άψογος γίνεται

βέβαια η αριστεία έχει γίνει συνώνυμο της βρισιάς πλέον :shifty: όχι τυχαία νομίζω όταν οι κυβερνώντες είναι αυτοί που είναι
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#583906 η εκμάθηση της αγγλικής ήτο αντίθετη με τας ταξικάς των ιδέας.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#583907 Αν την αριστεία® την εκπροσωπεί κάποιος σαν τον Κυριάκο Μητσοτάκη, μόνον για γέλια είναι ο όρος. Αν πάλι η αριστεία συνεπάγεται άριστη γνώση αγγλικών, εγώ σίγουρα δεν ανήκω στους άριστους, καθότι έχω μάθει μόνος μου και δεν έχω καν πτυχίο αγγλικών. Μιλάω πάντως συμπαθητικά αγγλικά, γαλλικά και λίγα ιταλικούλια, αλλά προφανώς και δεν είμαι άριστος μετά από αυτά...
Μου κάνει εντύπωση πάντως που γίνεται τόσο μεγάλο θέμα. Στην Γαλλία πχ, σε εντελώς corporate περιβάλλον είναι ελάχιστοι όσοι μιλούν άριστα αγγλικά. Δεν ξέρω, η κα. Μέρκελ μιλάει άριστα® αγγλικά άραγε; Δεν μου έχει δώσει αυτή την εντύπωση...
:s_dunno
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#583908
Anonymous Founder έγραψε:To να μην ξέρεις άριστα αγγλικά, δεν αποδεικνύει κάτι άλλο πέραν αυτού: πιθανόν να χρειαστείς μεταφραστή! :lol:
Επίσης αυτό δεν σημαίνει πως δεν έχεις πετύχει κάτι αξιοσημείωτο, αλίμονο αν η γνώση μιας ξένης γλώσσας αποδεικνύει κάτι τέτοιο. Δεν είναι ούτε ικανή, ούτε αναγκαία συνθήκη.
Επίσης, ο Τσίπρας δεν είναι ο πρώτος. Ο Κωνσταντίνος Καραμανλής, γνωστός και ως Εθνάρχης δεν γνώριζε καλά αγγλικά. Αυτό δεν τον εμπόδισε να πρωταγωνιστήσει στην ελληνική πολιτική σκηνή για δεκαετίες και κανείς δεν ασχολείται νομίζω με το επίπεδο των αγγλικών του...

Συγγνώμη που έθιξα το ιερό τοτέμ της ελληνικής πολιτικής, δεν το ήθελα. Το καλό για μένα είναι πως στα τέτοια μου ο Καραμανλής και το κάθε πολιτικόσκυλο, μία αποψούλα σε συνέχεια της δικής σου είπα να εκφράσω σχετικά με την πόσο έντονη έλλειψη ατόμων που έχουν πετύχει κάτι αξιόλογο στελεχώνεται συνεχώς η Βουλή, κατηγορώντας μάλιστα τον κόσμο, όχι τα ίδια τα στελέχη.
Κλασσικά πέφτω θύμα της κλασσικής ρητορικής πως "ναι άλλα και οι άλλοι" λες και με νοιάζει για τους άλλους..
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#583909 @mousatos

ας μιλούσε ισπανικά, μιλάει ισπανικά; μιλάει ρώσικα;

αγγλικά ρε φίλε, η πιο χαζή γλώσσα να διαβάζεις και κάνα ξένο σαιτ, να μπορείς να χρησιμοποιείς το κινητό σου

τα μιλάνε μέχρι και οι πιο αγράμματοι άνθρωποι από τις άκρες του πλανήτη

εδώ μέχρι και καλά και σωστά ελληνικά έχουν μάθει τόσοι και τόσοι μετανάστες το οποίο είναι υπερπροσπάθεια , δεν δικαιολογείται τώρα να μην ξέρεις αγγλικά και είσαι μεγαλωμένος από τα 80s κι έπειτα, εκτός αν παίζει κάποιο πρόβλημα, ή είσαι στα @@ σου


Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#583911
socratesn έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:To να μην ξέρεις άριστα αγγλικά, δεν αποδεικνύει κάτι άλλο πέραν αυτού: πιθανόν να χρειαστείς μεταφραστή! :lol:
Επίσης αυτό δεν σημαίνει πως δεν έχεις πετύχει κάτι αξιοσημείωτο, αλίμονο αν η γνώση μιας ξένης γλώσσας αποδεικνύει κάτι τέτοιο. Δεν είναι ούτε ικανή, ούτε αναγκαία συνθήκη.
Επίσης, ο Τσίπρας δεν είναι ο πρώτος. Ο Κωνσταντίνος Καραμανλής, γνωστός και ως Εθνάρχης δεν γνώριζε καλά αγγλικά. Αυτό δεν τον εμπόδισε να πρωταγωνιστήσει στην ελληνική πολιτική σκηνή για δεκαετίες και κανείς δεν ασχολείται νομίζω με το επίπεδο των αγγλικών του...

Συγγνώμη που έθιξα το ιερό τοτέμ της ελληνικής πολιτικής, δεν το ήθελα. Το καλό για μένα είναι πως στα τέτοια μου ο Καραμανλής και το κάθε πολιτικόσκυλο, μία αποψούλα σε συνέχεια της δικής σου είπα να εκφράσω σχετικά με την πόσο έντονη έλλειψη ατόμων που έχουν πετύχει κάτι αξιόλογο στελεχώνεται συνεχώς η Βουλή, κατηγορώντας μάλιστα τον κόσμο, όχι τα ίδια τα στελέχη.
Κλασσικά πέφτω θύμα της κλασσικής ρητορικής πως "ναι άλλα και οι άλλοι" λες και με νοιάζει για τους άλλους..

Δεν υπάρχει κανένα ιερό τοτέμ. Έχω πει πολλάκις την άποψή μου για τον Τσίπρα. Η μέτρια γνώση αγγλικών, ΔΕΝ είναι το πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι ο τρόπος που ασκεί την εξουσία και οι επιλογές του. Όσο συγκεντρωνόμαστε σαν χάχολοι στα αγγλικά του, ξεχνάμε τις επιλογές του όπως η βλακώδης διαπραγμάτευση (γιατί το περιβάλλον Τσίπρα έσκαβε τον λάκκο της...) και το πιο βλακώδες δημοψήφισμα (αφου εν τέλει αντέστρεψε το αποτέλεσμα).
Αν εσύ προτιμάς ν' ασχολείσαι με τα αγγλικά του, κανένα πρόβλημα.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#583913 Με όλο το θαρρος, μαλλον ξεκάθαρα αποτελεί τοτεμ, αλλιως δεν εξηγείται το ποσο τυφλα εχεις ξεφυγει απ αυτο που αρχικα ειπα..
Anyway
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#583914 Πώς ακριβώς έχω ξεφύγει τυφλά; Και πώς ακριβώς εσύ είσαι εντός... γραμμής, όταν μιλάς για ιερά τοτέμ; Πόσο πιο ξεκάθαρα να γράψω δηλαδή την άποψή μου για τον εν λόγω; Για ποιο λόγο ενοχλούν τα αγγλικά του Τσίπρα και όχι πχ του Σημίτη; Και αυτού μετριότατα ήταν. Και λοιπόν; Από πού και ως πού είναι πρόβλημα για την... χώρα αυτό, και όχι τα θαλασσοδάνεια και το γεγονός πως το μισό του υπουργικό συμβούλιο κατηγορήθηκε για χρηματισμό;
Άβαταρ μέλους
By GTS
#583919
Anonymous Founder έγραψε:Αν την αριστεία® την εκπροσωπεί κάποιος σαν τον Κυριάκο Μητσοτάκη, μόνον για γέλια είναι ο όρος. Αν πάλι η αριστεία συνεπάγεται άριστη γνώση αγγλικών, εγώ σίγουρα δεν ανήκω στους άριστους, καθότι έχω μάθει μόνος μου και δεν έχω καν πτυχίο αγγλικών. Μιλάω πάντως συμπαθητικά αγγλικά, γαλλικά και λίγα ιταλικούλια, αλλά προφανώς και δεν είμαι άριστος μετά από αυτά...
Μου κάνει εντύπωση πάντως που γίνεται τόσο μεγάλο θέμα. Στην Γαλλία πχ, σε εντελώς corporate περιβάλλον είναι ελάχιστοι όσοι μιλούν άριστα αγγλικά. Δεν ξέρω, η κα. Μέρκελ μιλάει άριστα® αγγλικά άραγε; Δεν μου έχει δώσει αυτή την εντύπωση...
:s_dunno


Στην Γαλλια οι περισσοτεροι σε εταιρικο περιβαλλον μιλουν πολύ καλα αγγλικα. Οσες φορες εχω παει γαλλια συν οι 300 χιλ Γαλλοι που δουλευουν στο Λονδινο τα Αγγλικα τους είναι πολύ καλυτερα και από Ιταλους και από Ισπανούς και στο ιδιο επιπεδο με Γερμανους/Σκανδιναυους.

Αν δεν γνωρίζεις καλα αγγλικα εκει είναι το πρόβλημα που δεν μπορεις να καταλάβεις ότι μιλανε καλα την γλωσσα. Έναν φιλο που πηγε Γαλλια για δουλεια με φτωχα αγγλικα και αυτος εχει θεμα να συννενοηθει στα Αγγλικα με Γαλλους.
Άβαταρ μέλους
By socratesn
#583920 ΗΦ
Γράφεις αρχικα "τι εχουν καταφέρει οι ταδε εκτος απ το να ναι σόι των ταδε."
Και ποσταρω συμφωνώντας ουσιαστικά μαζι σου και συμπληρωνοντας πως γενικα δεν βρίσκεις ατομα που να εχουν καταφερει κατι στη Βουλή,Καλα καλα ο προθυπουργος μας δεν καταφερε να πάρει ενα lower που το εχουν παιδακια 13 ετων. Αυτο το τοσο απλο ειπα..

Που ακριβως το αναγαγω σε μεγαλο θεμα και που ακριβώς ξεπλενω αμαρτιες παλιων?
Γ αυτο σου λεω πως μαλλον ξεφευγεις, γιατι λεω κατι μεμονωμένο σχεδον χαριν αστεϊσμού για να συμφωνησω μαζι σου και εσυ με πλακωνεις στην κλασσικη ρητορικη του "ναι αλλα οι αλλοι'' που παρατηρώ εδω μεσα για να υπερασπιστεις τι? Υπερασπίστηκα καπου την αλλη μερια? Κατηγορησα τον Τσίπρα ως κακο πολιτικο επειδη δεν ξερει αγγλικά?
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#583921
Anonymous Founder έγραψε:Μου κάνει εντύπωση πάντως που γίνεται τόσο μεγάλο θέμα. Στην Γαλλία πχ, σε εντελώς corporate περιβάλλον είναι ελάχιστοι όσοι μιλούν άριστα αγγλικά. Δεν ξέρω, η κα. Μέρκελ μιλάει άριστα® αγγλικά άραγε; Δεν μου έχει δώσει αυτή την εντύπωση...
:s_dunno

Ο Καραμανλης ο Α' μιλουσε Γαλλικα, ο θεος να τα κανει αλλα ΟΚ. :lol:

Οι ξενοι ηγετες συνηθως δεν μιλουν καλα ξενες γλωσσες εκτος αν ειναι χωρες προτεκτορατα οπως η δικη μας. Ουτε στην Γερμανια, ουτε στην Γαλλια, ουτε στην Ισπανια η την Ιταλια.

Βλεπεις οταν πας να παρακαλεσεις το κανεις σε οσες γλωσσες μπορεις :lol: :lol: , αν η χωρα σου ειναι ισχυρη ας φροντισουν οι υποτελεις να καταλαβουν τι λες, αλλιως ας προσεχαν :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#583929 Επειδή από την κουβέντα για τα αγγλικά, το μόνο συμπέρασμα που βγήκε είναι πως ο Τσίπρας (κι εγώ, σε αντίθεση με τους Γάλλους) δεν τα μιλάμε και σόι, εγώ δεν έχω άλλο σχόλιο. Το κουράσαμε και με κούρασε.
:s_howdy
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#583943 Παρακαλείται ο χρήστης που έκανε report με τον κλώνο του, να τα ξανακάνει με τον κανονικό του λογαριασμό αν θέλει να επιληφθούν οι συντονιστές. Επιπλέον, να τον πληροφορήσουμε πως δεν είμαστε ανόητοι και την επόμενη φορά θα φάει την καμπάνα που τόσο καιρό γλιτώνει επειδή εκμεταλλεύεται τις καλές μας προθέσεις.[Admin]