Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#594476
g8777 έγραψε:Η δική μου άποψη Κιούση είναι αυτή που λέει το Σύνταγμα, ότι πρωτίστως δικαίωμα ψήφου έχουν όλοι οι Έλληνες πολίτες.

έχουν δεν τους το αφαίρεσε κανείς και ούτε πρόκειται
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#594478
224v έγραψε:Με τους κωδικούς της εφορίας μπάινεις ψηφίζεις και τέλος. Απλά τους έξω δεν τους παραμυθιαζουν οι πολιτικοί μας εύκολα και έτσι δεν θέλουν το ποσοστό τους να αλλάζει τις ισορροπίες που έχουν στο μυαλό τους.

.

γενικά είμαι υπέρ της χρήσης της τεχνολογίας για τέτοιες διαδικασίες, πχ για πιο συχνά δημοψηφίσματα

βέβαια θα μπορούσαν να υπάρξουν προβλήματα αν δεν μιλάμε να πηγαίνει κάποιος αυτοπροσώπως σε ένα ελεγχόμενο μέρος να ψηφίσει :hmmm: αλλά η τεχνολογία θα βόλευε και κυρίως θα κόστιζε και πολύ λιγότερο

τώρα στο 2ο κομμάτι σου διαφωνώ, μπορεί να μην τρώνε απευθείας το σανό αλλά πολλές φορές δεν έχουν καθαρή εικόνα του τι συμβαίνει εδώ , βέβαια αυτό δεν ισχύει για άτομα που έχουν φύγει μέσα στη 10ετια της κρίσης , προφανώς, αλλά σε άτομα που λείπουν αρκετά χρόνια
Άβαταρ μέλους
By g8777
#594479 224 υπάρχει βέβαια και η περίπτωση να κάνεις λάθος.

Κιούση έχεις καταλάβει για ποιον λόγο γίνεται η κουβέντα;
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#594480
g8777 έγραψε:

έχεις καταλάβει για ποιον λόγο γίνεται η κουβέντα;

για ποιον;
Άβαταρ μέλους
By pro
#594482
224v έγραψε:Με τους κωδικούς της εφορίας μπάινεις ψηφίζεις και τέλος.


Κάντε με πρωθυπουργό φάση. Το γεγονός βέβαια οτι ένας λογιστής έχει κάποιους εκατοντάδες ή και χιλιάδες τέτοιους κωδικούς το ξεπερνάμε. Όπως και το γεγονός ότι εγώ για παράδειγμα είχα τους κωδικούς και από τους δυο γονείς μου.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#594484 μόνο το προξενείο που λέει ο mirage είναι λογική λύση για το τώρα, η όποια χρήση της τεχνολογίας απαιτεί πολλές δικλείδες

και συμφωνώ ότι ο κωδικός του taxis δεν είναι σοβαρή δικλείδα..
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#594486 Βρίσκω λογικό να μην υπάρχει διαφορετικός τρόπος ψήφου για τους expats σε σχέση με τους υπόλοιπους. Δεν γίνεται να ψηφίζει πχ από το σπίτι του ο expat, και ο άλλος που μένει στην Ελλάδα να πρέπει να πάει στο χωριό του. Αν είναι να εκσυγχρονιστεί, να εκσυγχρονιστεί για όλους. Προφανώς και το ΑΦΜ δεν είναι αρκετό, απαιτείται κάποιος έλεγχος, ίσως με παρόμοιο τρόπο που το κάνουν οι τράπεζες, αλλά και αυτό παίρνει χρόνο.
Ας το κάνουν μέσω του προξενείου, αυτό έχει μια λογική. Στην Γερμανία ή στο UK πόσα προξενεία υπάρχουν; Πχ ο άλλος που είναι στην Σκωτία, τι είναι πιο εύκολο, να βρει προξενείο ή να πάρει ένα αεροπλάνο και να έρθει;
Άβαταρ μέλους
By 224v
#594490
pro έγραψε:
224v έγραψε:Με τους κωδικούς της εφορίας μπάινεις ψηφίζεις και τέλος.


Κάντε με πρωθυπουργό φάση. Το γεγονός βέβαια οτι ένας λογιστής έχει κάποιους εκατοντάδες ή και χιλιάδες τέτοιους κωδικούς το ξεπερνάμε. Όπως και το γεγονός ότι εγώ για παράδειγμα είχα τους κωδικούς και από τους δυο γονείς μου.


Θα μπορουσαν να στελνουν ενα ασφαλη κωδικο προσωπικο οπως κανουν επαληθευση οι τραπεζες αν χασεις κωδικους κ.λ.π. και με αυτον να ψηφιζει μια φορα σε επομενη ψηφοφορια παλι να στελνουν νεο.... Λυσεις υπαρχουν αρκει να θελεις!!! (η κυβερνηση δλδ ) αλλα κομματικα συμφεροντα δεν.... θελουν Στη Γαλλια παλιος συμμαθητης μου που ζει εκει ετσι ψηφιζει... αρα γινεται...
Άβαταρ μέλους
By g8777
#594491 Όλα αυτά θα εφαρμοστούν πάνω στον τεχνολογικά αναλφάβητο Έλληνα;
Άβαταρ μέλους
By pro
#594493 Ο ασφαλής προσωπικός κωδικός διασφαλίζει ταυτοπροσωπία; Γιατί επίσης έχω χρησιμοποιήσει δικτυακές τραπεζικές εφαρμογές για λογαριασμό τρίτων άπειρες φορές. Πιθανώς να υπάρχουν λύσεις, face recognition, αναγνώριση ίριδας και δεν ξέρω τι άλλο αλλά δεν νομίζω ότι εφαρμόζονται πουθενά, ούτε υπάρχει προς το παρόν δυνατότητα να εφαρμοστουν λόγω κόστους και πολυπλοκότητας. Πιθανόν σε κάποια χρόνια να υπάρχει η προσιτή τεχνολογία που μπορεί να το κάνει, τώρα αμφιβάλλω. Η υπεραπλούστευση "η τεχνολογία λύνει τα πάντα" είναι μια παπαριά καμαρωτή, αν δεν συνυπολογιστούν κόστη, χρόνος υλοποίησης, ευκολία χρήσης, κλπ.
Άβαταρ μέλους
By Govus
#594494 Το μόνο που απέμεινε για τα λογιστικά γραφεία, είναι να μετατραπούν σε εκλογικά κέντρα :s_empathy ...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#594498
Govus έγραψε:Το μόνο που απέμεινε για τα λογιστικά γραφεία, είναι να μετατραπούν σε εκλογικά κέντρα :s_empathy ...

αν γίνει κάτι τέτοιο ηλεκτρονικά να είσαι βέβαιος ότι θα κάνουν και αυτό

το θεωρώ 10000% βέβαιο, οτιδήποτε πλέον μπορεί να γίνει και ηλεκτρονικά οι δημόσιοι υπάλληλοι αρνούνται να το κάνουν και το στέλνουν στο λογιστή

μάλιστα δε λένε στους πολίτες να το κάνουν μόνοι τους, τους λένε και λογιστή συγκεκριμένα :lol:
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#594505 https://www.mononews.gr/politics/paredo ... e-internet
Παρέδωσαν το Μαξίμου χωρίς τριψήφια και Internet

Πιο συγκεκριμένα:

– Εδώ και τέσσερις μέρες, το Μέγαρο Μαξίμου λειτουργεί χωρίς ηλεκτρονικούς υπολογιστές, αφού σε έλεγχο που διενεργήθηκε στο πληροφοριακό σύστημα μετά την αλλαγή σκυτάλης διαπιστώθηκε ότι το επίπεδο ασφάλειας του Διαδικτύου ήταν πολύ χαμηλό στις εγκαταστάσεις του Μεγάρου Μαξίμου.

Έτσι, ελήφθη η απόφαση να μην χρησιμοποιηθούν οι ηλεκτρονικοί υπολογιστές μέχρι να λυθεί το ζήτημα και ολόκληρη η επικοινωνία να διεκπεραιώνεται μέσω κινητών τηλεφώνων.

– Στο Μέγαρο Μαξίμου καταγράφεται μεγάλο πρόβλημα με τα περίφημα τριψήφια τηλέφωνα. Παρά τις προσπάθειες των νέων ενοίκων να αναζητήσουν την σχετική λίστα με τα τριψήφια, η λίστα δεν βρέθηκε πουθενά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η επικοινωνία του Μεγάρου Μαξίμου με τα μέλη του υπουργικού συμβουλίου να γίνεται μέσω κινητής τηλεφωνίας.

:s_omg

:s_shout

ΠΩΣ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΕΙ Η ΝΕΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΛΙΣΤΑ ΜΕ ΤΑ ΤΡΙΨΗΦΙΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ; ΣΑΜΠΟΤΑΖ!
:superman:
Άβαταρ μέλους
By 224v
#594506
pro έγραψε:Ο ασφαλής προσωπικός κωδικός διασφαλίζει ταυτοπροσωπία; Γιατί επίσης έχω χρησιμοποιήσει δικτυακές τραπεζικές εφαρμογές για λογαριασμό τρίτων άπειρες φορές. Πιθανώς να υπάρχουν λύσεις, face recognition, αναγνώριση ίριδας και δεν ξέρω τι άλλο αλλά δεν νομίζω ότι εφαρμόζονται πουθενά, ούτε υπάρχει προς το παρόν δυνατότητα να εφαρμοστουν λόγω κόστους και πολυπλοκότητας. Πιθανόν σε κάποια χρόνια να υπάρχει η προσιτή τεχνολογία που μπορεί να το κάνει, τώρα αμφιβάλλω. Η υπεραπλούστευση "η τεχνολογία λύνει τα πάντα" είναι μια παπαριά καμαρωτή, αν δεν συνυπολογιστούν κόστη, χρόνος υλοποίησης, ευκολία χρήσης, κλπ.
Δεν έχεις μάλλον ποτέ κωδικούς τραπεζών η κλειδώσει το web banking, και να αναγκαστείς να περάσεις έστω και από τηλεφωνική ταυτοπροσωπια ώστε να σου ανοίξουν τη δυνατότητα να βάλεις νέους κωδικούς χωρις να πας από το υποκατάστημα. Οκ, Μια ολόκληρη χώρα Ευρωπαϊκή το εφαρμόζει και το αμφισβητεις. Οκ.
Προτιμάς να μην ψηφιζει ένας υπέργηρος με αδυναμία μετακίνησης προκειμένου να μπορεί στο κάνει με το κινητό του. Απόψεις προοδευτικής Αριστεράς??? Η όχι??

.