Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#594451 Υπάρχει μια βασική πτυχή στο θέμα imho: Εάν ευαγγελιζόμαστε τον επαναπατρισμό (trending atm) των ελ του εξωτερικού, οι οποίοι εκτός από τις αφεντιές τους θα φέρουν και τα έμορφα λεφτουδάκια τους, οφείλουμε να στηρίζουμε το δικαίωμά τους σε ψήφο. Παίζει βέβαια στα μυαλά κάποιων εγχωρίων ελ οι ελ εξωτερικού να έχουν επηρεαστεί από τους "κουτόφραγκους" και να "κουτοφραγκεύουν" με τη σειρά τους, οπότε όλα πόπα μαν, και τα ωραία τους γκαφρά θα τσεπώσωμε και θα στη φάπα από πλευράς δικαιωμάτων θα τους έχωμε. Στην πραγματικότητα, ο κάθε ελ του εξωτερικού αντιλαμβάνεται πολύ καλά αυτό το εξόφθαλμο scam και μάλλον θα προτιμήσει να παραμείνει αυτός (και τα ωραία γκαφρά του, μην ξεχνιόμαστε) στην respective "κουτοφραγκία" του. Εδώ βέβαια πρέπει να σημειώσω ότι οι ελ του εξωτερικού δεν προσκομίζουν κάποια μαγική επιδιόρθωση της παράλογης πολιτικής μας σκηνής, καθότι βλέπω ότι ψηφίζουν... νουδού. :s_bored
Άβαταρ μέλους
By markvag
#594452
Hellenic tifosi έγραψε:Καλά αυτο της Δούρου είναι ασύλληπτο. Βρωμοκοπάνε τσιγαρίλα τα περισσότερα μαγαζιά, κάνουμε αμαν να εφαρμοστεί ο έρμος ο αντικαπνιστικός νόμος και έρχεταιη πρώην περιφερειαρχης να εκτοξεύει βλακείες.


Τι το συζητάμε... γίδι από τα λίγα... :tomato:


Σε ότι αφορά την ψήφο των κατοίκων του εξωτερικού, δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος που δεν μένει σε ένα μέρος θέλει να επηρεάζει το τι συμβαίνει σε αυτό μέσω της ψήφου του... Δεν το θεωρώ σωστό. Πολύ λογικότερο να ψηφίζουν στη χώρα διαμονής τους οι κάτοικοι του εξωτερικού, για να επηρεάσουν τα πράγματα της χώρας που μένουν και που έχουν άμεση επίδραση στη ζωή τους... :s_dunno Δεν τους κάνει λιγότερο Έλληνες το ότι μένουν εκτός, απλά μου φαίνεται κάπως το να ψηφίζουν για το ποιος θα κυβερνήσει εδώ άνθρωποι που έρχονται 2-3 βδομάδες το χρόνο. :s_dunno Εγώ πχ αν έμενα στο εξωτερικό θα ήθελα να ψηφίζω στη χώρα που μένω για τις εκεί εκλογές και όχι στις Ελληνικές...


PeterPan έγραψε: Και φυσικά έχω συμφέρονται στην Ελλάδα, μιας κ εξαιτίας κάποιας ακίνητης περιουσίας φορολογούμαι δίνοντας κάθε χρόνο ένα σεβαστό ποσό στο κράτος. Και δε μιλώ για 200-300€, αλλά για ένα μικρό αμάξι. Και δε μιλώ για ΕΝΦΙΑ μόνο, αλλά πχ ενοίκια από ακίνητα-μαγαζιά. Και φυσικά πολλές φορές αυτό είναι περισσότερο από κάποιον που ζει πλήρως στην Ελλάδα. Ή μήπως όταν έρθει η ώρα να γίνει μεταβίβαση περιουσίας δε θα πληρώσουν οι του εξωτερικού? Δε μπορώ να καταλάβω γιατί εθελοτυφλεί πολύς κόσμος σε αυτό.


Αυτά όμως θα μπορούσε να τα έχει κι ένας πχ Γερμανός στην Ελλάδα... Δεν νομίζω πως η φορολογική επιβάρυνση θα πρέπει να είναι κριτήριο. Φυσικά, το ότι μένεις Γερμανία δεν σε κάνει λιγότερο Έλληνα, απλά θεωρώ πως οι εκλογές κάθε τόπου θα πρέπει να αποφασίζονται από τους κατοίκους του τόπου. Θεωρώ πολύ πιο λογικό πχ να ψηφίζεις εσύ στις αντίστοιχες βουλευτικές εκλογές στη Γερμανία, παρά στην Ελλάδα (παράδειγμα παίρνω τώρα από εσένα). :s_dunno Η ζωή σου είναι εκεί πλέον. Αντίστοιχα δεν θα πάω να ψηφίσω στις δημοτικές εκλογές στην Καλαμαριά τώρα που μένω Δράμα. Παρόλο που έχω περιουσία εκεί και φυσικά γνωρίζω πολύ κόσμο και πηγαίνω συχνότατα, θεωρώ πως τα προβλήματα και τα πρόσωπα της Καλαμαριάς τα γνωρίζουν πολύ καλύτερα οι άνθρωποι που μένουν και που το αποτέλεσμα των εκλογών θα τους επηρεάσει άμεσα.

Δεν λέω προφανώς να απαγορευτεί η ψήφος για τους κατοίκους του εξωτερικού, κάτι τέτοιο θα ήταν ανοησία, απλά προσωπικά δεν θα συμμετείχα.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#594455 Είπα την γνώμη μου, χωρίς φυσικά να με πειράξει αν τελικά γίνει πιο εύκολη η ψήφος για τους του εξωτερικού. Θα γελάσουμε βέβαια όταν θα ψηφίζει ο καθένας που έφυγε πριν 50 χρόνια μετανάστης στην Αυστραλία ξέρω γω, αλλά why not?
Από την στιγμή που κάποιος όντως ενδιαφέρεται για την χώρα, ένα αεροπλάνο δεν κοστίζει πολύ σήμερα, ευκαιρία να έρθει να ψηφίσει και να δει και τους δικούς του.
Και σ'αυτή την περίπτωση, απ όλη την Ευρώπη και Μέση Ανατολή, το πολύ 4 ώρες είναι, όσο θέλεις να πας με αμάξι στην Πρέβεζα αν έχεις εκεί τα δικαιώματά σου.
Τεσπα, αδιάφορο θέμα εντελώς, η όλη φασαρία γίνεται λόγω της βλακώδους πεποίθησης πως όσοι είναι έξω είναι άριστοι και πας άριστος, ψηφίζει μόνον άριστους.
Ας το αλλάξουν λοιπόν, δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτε επί της ουσίας.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#594458 εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί ο ελ του εξωτερικού να ψηφίζει νδ, αφού επί νδ άρχισαν να φεύγουν , φαντάζομαι υπάρχουν νούμερα που λένε ότι οι έξω προτιμούν τη νδ :hmmm:

από την άλλη όμως βρίσκω πιο λογικό να ψηφίζει ένας οποιοσδήποτε νόμιμος μετανάστης στο μέρος που βρίσκεται και ζει παρά στον τόπο καταγωγής του

ακόμα και στην ελλάδα η ψήφος στο χωριό μου φαίνεται χωρίς νόημα
Άβαταρ μέλους
By diplomat
#594459
QsisVTS έγραψε:εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί ο ελ του εξωτερικού να ψηφίζει νδ, αφού επί νδ άρχισαν να φεύγουν , φαντάζομαι υπάρχουν νούμερα που λένε ότι οι έξω προτιμούν τη νδ :hmmm:


Εικόνα
Πηγή


Σε βουλευτικές με την ανάλογη πόλωση δε θα με εξέπληττε ένα 45άρι στη νουδού. :lol:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#594461 μάλιστα, ίσως είναι η απογοήτευση τότε από τα φούμαρα, το βρίσκω πάντως λάθος ένας συριζαίος να μην θέλει να ψηφίζουν για τον παραπάνω πίνακα, αν όντως είναι έτσι
Άβαταρ μέλους
By g8777
#594463 Ωραία όλα αυτά που γράφετε- μόνο που δεν αρμόζουν σε διαδικασίες που ορίζονται απο ένα δημοκρατικό πολίτευμα :lol:
Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες περί κριτηρίων για ψήφο (σκεφτείτε ότι βάση ίδιας λογικής ο μουσάτος θα έπρεπε να ψηφίσει κανονικά στη Βουλγαρία μιας και τον αφορουν πολύ περισσότερο οι εξέλιξεις εκεί πέρα παρά στην Ελλάδα :shifty: ή αλλιώς να μην ψηφίσουν όσοι δεν είναι χριστιανοί ορθόδοξοι :innocent: )

Η ίδια η καρδιά της δημοκρατίας βρίσκεται ακριβώς εκεί----> στο δικαίωμα ψήφου ΌΛΩΝ των ΠΟΛΙΤΏΝ της. :iconcool:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#594465
g8777 έγραψε:Ωραία όλα αυτά που γράφετε- μόνο που δεν αρμόζουν σε διαδικασίες που ορίζονται απο ένα δημοκρατικό πολίτευμα :lol:

είσαι κατά της φήφου των μεταναστών g?
Άβαταρ μέλους
By g8777
#594466 Απάντησα στην τελευταία μου πρόταση. Γιατί μπερδεύεσαι;
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#594470 ε μπερδεύομαι κι εγώ γιατί η δική σου άποψη από όσο μπορώ να καταλάβω είναι όλοι να ψηφίζουν για όλα από παντού

τελοσπάντων όπως λες και συ υπάρχουν κανόνες και όπως σου λένε οι άλλοι ένα αεροπλάνο δουλειά είναι

για αυτό άλλωστε αυτός ο κύριος αποφασίζει
https://www.cretalive.gr/crete/erchetai ... bNrpxLQDXU

και ο μετανάστης που ζει εργάζεται εδώ και πληρώνει φόρους δυσκολεύεται
Άβαταρ μέλους
By mirage
#594471 Δεν ξέρω μου φαίνεται περίεργο Τούρκοι συνάδελφοι να μπορούν να ψηφίσουν στο προξενείο τους και εγώ να πρεπει να μπω σε αεροπλάνο για να ψηφίσω. Όπως μου φαίνεται περίεργο κάποιος να ψηφίζει 4 ώρες μακριά από τον τόπο που ζει αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#594473
mirage έγραψε: Όπως μου φαίνεται περίεργο κάποιος να ψηφίζει 4 ώρες μακριά από τον τόπο που ζει αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα.

σε αυτό συμφωνώ είναι βλακώδε, πχ πας να ψηφίσεις δημοτικές στο χωριό σου για ποιο λόγο; εκτός αν βγήκες στη σύνταξη και εγκαταστάθηκες εκεί, για τις 20 μέρες που πας το χρόνο δεν έχει νόημα
Άβαταρ μέλους
By g8777
#594474 Η δική μου άποψη Κιούση είναι αυτή που λέει το Σύνταγμα, ότι πρωτίστως δικαίωμα ψήφου έχουν όλοι οι Έλληνες πολίτες.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#594475 Με τους κωδικούς της εφορίας μπάινεις ψηφίζεις και τέλος. Απλά τους έξω δεν τους παραμυθιαζουν οι πολιτικοί μας εύκολα και έτσι δεν θέλουν το ποσοστό τους να αλλάζει τις ισορροπίες που έχουν στο μυαλό τους.

.