Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By italakias
#541764 Το προβλημα της χωρας δεν ειναι αυτοι που κυβερνουν αλλα οι ιδιοι οι πολιτες.
Και εσυ μερος του προβληματος εισαι οταν υπερασπιζεσαι διαφορους τυπακους στο you tube που το μονο για το οποιο ειναι αξιοι ειναι για να ξυνουν τους ορχεις του τελευταιου ανιδεικευτου εργατη.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#541768
italakias έγραψε:Το προβλημα της χωρας δεν ειναι αυτοι που κυβερνουν αλλα οι ιδιοι οι πολιτες.
Και εσυ μερος του προβληματος εισαι οταν υπερασπιζεσαι διαφορους τυπακους στο you tube που το μονο για το οποιο ειναι αξιοι ειναι για να ξυνουν τους ορχεις του τελευταιου ανιδεικευτου εργατη.


Διαβάζεις και δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις, πότε και ποιόν υπερασπίστηκα ? Όλους τους θεωρώ κατακάθια και δεν υπερασπίζομαι ποτέ κανέναν γιατί κανείς δεν αξίζει, αν άξιζε ο οποιοσδήποτε που μπήκε στην πολιτική έπρεπε να φύγει από εκεί μέσα στον 1ο μήνα από την βρωμιά, έτσι όποιος μένει είναι εκεί για το μπαγιόκο και τη μόστρα και μας έχει χεσμένους, το λάθος μας είναι ότι τους χειροκροτάμε και περιμένουμε να γλύψουμε κανένα κόκαλο αντί να τους πετάξουμε στη θάλασσα.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#541786
italakias έγραψε:Το Νοτη Μαρια εσυ δεν μας τον παρουσιαζες σαν παραδειγμα;


Σε ενόχλησε που ένας ευρωβουλευτής προσπαθεί να δώσει να καταλάβουν τα λάθη που κάνει η Ε.Ε στην Ελλάδα ?

Όσο για το πατριώτης που περιμένει ο άλλος στη γωνία να κράξει ας κοιτάξει τους δικούς τους και τις δικές τους θέσεις, ατάκες, λαλακίες και κριτική από μακριά με μισθούς ευρώπης δεν γίνονται αποδεκτές, άντε μπράβο με τους εξυπνάκηδες της Ευρώπης που νομίζουν ότι εδώ είναι όλα ρόδινα και κάνουν κριτική, όταν έφυγαν τα δελτία ειδήσεων είχαν 1-2 ειδήσεις του αστυνομικού δελτίου την εβδομάδα, σήμερα τα πρώτα 5-6 δελτία ημερησίως είναι αστυνομικού περιεχομένου με ληστείες, σφαγές, κλοπές μέρα μεσημέρι, έχουν κάνει γκέτο την Αθήνα, όταν τα έγραφα από το 2015 εισέπραξα όση ειρωνία δεν έχει εισπράξει κανένας, τώρα μόκο όλοι για την εγκληματικότητα, τι να μας πούνε λοιπόν οι καλοταϊσμένοι και ασφαλείς συνέλληνες που κάνουν κριτική από απόσταση ασφαλείας χωρίς ντροπή ειρωνευόμενοι την χειμάζουσα κοινωνία και την άθλια καθημερινότητα μας, λίγο ντροπή δεν θα έβλαπτε, θεωρείται και εαυτούς σοβαρούς πανάθεμα.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#541788 Βασικά έχεις πλάκα γι αυτό και ασχολούμαι με την παρτη σου. Πέφτεις μια ζωή σε αντιφάσεις αλλα δε βαριέσαι. Επίσης μεγάλε δεν έχεις ιδέα ποιοι είναι οι δικοί μου πολυ απλά γιατι δεν υπάρχουν. Ξέρεις δεν εισαι μονο εσυ ο ροζ ακομματιστος μονοκερος.
Ευτυχώς για μένα έχω να κάνω με κάτι ατομιδια σαν και εσενα μια φορά τον χρόνο.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#541789 Νομιζω εισαι αρκετα υπερβολικος.
Σιγουρα καποιοι εχουν σοβαρα προβληματα επιβιωσης για διαφορους λογους αλλα εαν περπατησεις εξω στην κοινωνια θα διαπιστωσεις οτι η καθημερινοτητα μας δεν ειναι αθλια.
Πραματα για τα οποια δεν μπορεις να κανεις κατι να τα αλλαξεις, δεν χρειαζεται να οργιζεσαι.
Ασε την κοινωνια να λυσει μονη της τα προβληματα της και κοιτα την παρτη σου γιατι αυτη η κοινωνια( που τοσο υποστηριζεις) ειναι πολυ σκληρη και ατιμη και δεν αξιζει να χαλιεσαι .
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#541791
italakias έγραψε:Ασε την κοινωνια να λυσει μονη της τα προβληματα της και κοιτα την παρτη σου γιατι αυτη η κοινωνια( που τοσο υποστηριζεις) ειναι πολυ σκληρη και ατιμη και δεν αξιζει να χαλιεσαι .


Σύμφωνα με την κλασική εκδοχή κατά το Ίδρυμα Μάρτιν Νίμελερ ―εκδοχή, η οποία εγκρίθηκε από τον Μάρτιν Νίμελερ προσωπικώς― η ρήση έχει ως ακολούθως:[2]

»Als die Nazis die Kommunisten holten,
habe ich geschwiegen,
ich war ja kein Kommunist.

«Όταν οι Ναζί πήραν τους κομμουνιστές,
εσιώπησα,
δεν ήμουν δα κομμουνιστής.

Als sie die Sozialdemokraten einsperrten,
habe ich geschwiegen,
ich war ja kein Sozialdemokrat.

»Όταν έκλεισαν μέσα τους σοσιαλδημοκράτες,
εσιώπησα,
δεν ήμουν δα σοσιαλδημοκράτης.

Als sie die Gewerkschafter holten,
habe ich geschwiegen,
ich war ja kein Gewerkschafter.
»Όταν πήραν τους συνδικαλιστές,
εσιώπησα,
δεν ήμουν δα συνδικαλιστής.

Als sie mich holten,
gab es keinen mehr,
der protestieren konnte.«
»Όταν πήραν εμένα,
δεν υπήρχε κανείς πλέον,
που να μπορούσε να διαμαρτυρηθεί.»

Προέλευση
Η ρήση δημοσιεύτηκε το 1955 στο βιβλίο του Milton Mayer Νόμιζαν πως ήταν ελεύθεροι (Αγγλικά: They thought they were free), που είναι βασισμένο σε συνεντεύξεις που πήρε στη Γερμανία αρκετά χρόνια πριν. Η ρήση επισημάνθηκε από ακτιβιστές πολιτικών δικαιωμάτων και παιδαγωγούς στις Η.Π.Α. στα τέλη της δεκαετίας του 1950. Η ρήση εντοπίζεται σε αρκετούς λόγους που έδωσε ο Νίμελερ το 1946.[1]


https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CF ... B1%CE%BD...
Τελευταία επεξεργασία από REALZEUS και 13 Οκτ 2018, 19:28, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
By italakias
#541801 Ενταξει εσυ δινεις πολιτικο ιδεολογικο χαρακτηρα.
Εσυ αντιδρας και πως;
Τα ποστ σε ενα φορουμ δεν ειναι αντιδραση, να ξερεις.

Εγω προσωπικα δεν εμπιστευομαι ουτε τους πολτικους ουτε την ιδια την κοινωνια.
Γιαυτο εχω επιλεξει να προσαρμοζομαι στις συνθηκες και προσπαθω να επιβιωσω ή να κερδισω.
Φυσικα δεν εχω κακες προθεσεις απλα παρακολουθω τις εξελιξεις για να ξερω τι μου γινεται.
Ερμαιο του καθε ιδεοληπτικου δεν θα γινω ουτε εχω σκοπο να κλαψουριζω περιμενοντας εναν μεσσια οπως ο κουατρα .
Αμα περιμενα απο τους αλλους να με σωσουν θα ειχα καταστραφει.
Στην ζουγκλα επιβιωνουν οι ισχυροι δλδ οχι οι αμυαλοι.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#541805
italakias έγραψε:Ενταξει εσυ δινεις πολιτικο ιδεολογικο χαρακτηρα.
Εσυ αντιδρας και πως;


Εγώ ιταλάκια και κατεβαίνω στους δρόμους και ψηφίζω κατά συνείδηση και έχω έρθει σε σύγκρουση με αρκετές μορφές εξουσίας, ακόμα και όταν ήμουν λόγω βαθμού σε μειονεκτική θέση. Αλλά το κυριότερο; Ποτέ δεν είπα "ο κώλος μου να είναι καλά και να πάει να γαμηθεί η κοινωνία", διότι η κοινωνία είμαστε όλοι μας!!! Και αφού σου αρέσουν και τα αρχαιοελληνικά, θα γνωρίζεις ποιος είπε ότι η τιμωρία για την μη συμμετοχή στα κοινά είναι να σε εξουσιάζουν άλλοι!!! (Δεν λέω ότι μπορούμε να αλλάξουμε πολλά σήμερα, μόνον με Επανάσταση θα γίνει αυτό, αλλά το να να κοιτάμε μόνον την πάρτη μας - όπως ευαγγελίζεσαι - είναι κατάπτυστο!!!).
Άβαταρ μέλους
By italakias
#541812
REALZEUS έγραψε:
italakias έγραψε:Ενταξει εσυ δινεις πολιτικο ιδεολογικο χαρακτηρα.
Εσυ αντιδρας και πως;


Εγώ ιταλάκια και κατεβαίνω στους δρόμους και ψηφίζω κατά συνείδηση και έχω έρθει σε σύγκρουση με αρκετές μορφές εξουσίας, ακόμα και όταν ήμουν λόγω βαθμού σε μειονεκτική θέση. Αλλά το κυριότερο; Ποτέ δεν είπα "ο κώλος μου να είναι καλά και να πάει να γαμηθεί η κοινωνία", διότι η κοινωνία είμαστε όλοι μας!!! Και αφού σου αρέσουν και τα αρχαιοελληνικά, θα γνωρίζεις ποιος είπε ότι η τιμωρία για την μη συμμετοχή στα κοινά είναι να σε εξουσιάζουν άλλοι!!! (Δεν λέω ότι μπορούμε να αλλάξουμε πολλά σήμερα, μόνον με Επανάσταση θα γίνει αυτό, αλλά το να να κοιτάμε μόνον την πάρτη μας - όπως ευαγγελίζεσαι - είναι κατάπτυστο!!!).

Εσυ το βλεπεις καταπτυστο.
Εγω απλως κοιταζω την δουλεια μου χωρις να ενοχλω κανεναν.
Σιγα μην κατεβαινω στους δρομους να εξυπηρετω τα συμφεροντα καποιων.
Και ποιος ασχολειται με τα κοινα σημερα;
Οι πολιτικοι, τα μμε , οι συνδικαλιστες και τα κομματοσκυλα.
Δλδ ολη η σαπιλα, ολοι αυτοι που εχουν οικονομικα συμφεροντα.
Ασε ρε Δια , καλα ειμαι στην ησυχια μου. :sleep:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#542206 όλα τα'χαμε ο χίος στη βουλή μας έλειπε

ακούω αποδόσεις για το αν θα μπει ή δεν θα μπει :shifty:

https://www.youtube.com/watch?v=i-l6cc7SwRY
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#542721 θα τον μαζέψει κανείς αυτόν;