Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By 224v
#542758 Οι Γαλλοι όπως και οι Ιταλοι παιζει να ξερουν αλλα να μην θελουν να την μιλανε…
Άβαταρ μέλους
By GTS
#542759
QsisVTS έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Άρα, η γνώση αγγλικών κρίνει το επίπεδο μόρφωσης και ευφυίας; :s_omg
Το πρόβλημα του Τσίπρα δεν είναι η αμορφωσιά, αλλά πως είναι αδίστακτος πολιτικά. Προκειμένου να πετύχει οφέλη γι' αυτόν , δεν διστάζει μπροστά σε τίποτε. Εδώ πήρε το ρίσκο και διέσπασε το κόμμα του, τους έστειλε όλους στο περιθώριο και αυτός στρογγυλοκάθισε στην καρέκλα. Και φυσικά, έκανε ένα βλακώδες δημοψήφισμα που το αγνόησε πλήρως μετά, κλπ κλπ.
Αν κρίνεται ένας πολιτικός στην ευφράδεια, τότε ο Τσίπρας εκμηδενίζει τους αντιπάλους του πάντως. Στα ελληνικά τουλάχιστον. Στα αγγλικά, σίγουρα όχι.
Να πω εδώ πως ο παρακάτω, χρησιμοποιούσε πάντα μεταφραστή, αν και γνώριζε αγγλικά:

φίλε μου είπα νέο άνθρωπο και μου δείχνεις ως αντιπαράδειγμα τη μούμια

δεν δικαιολογώ άνθρωπο λίγα χρόνια μεγαλύτερό μου να μην ξέρει αγγλικά, όχι γιατί θα αναβαθμιστείς πνευματικά με τη συγκεκριμένη απλοϊκή γλώσσα (παρόλο που θα έχεις την ευκαιρία να διαβάσεις και να ακούσεις περισσότερα πράγματα), αλλά γιατί όπως ήδη εξήγησα δείχνει το πόσο προσπαθείς στη ζωή σου

άτομο που δεν ξέρει αγγλικά και είναι υποτίθεται απόφοιτος σχολής με πρεστίζ όχι τσοπάνης σε ορεινό χωριό τη 10ετια του '50 απλά είναι ΒΛΑΚΑΣ

δεν είναι καν χαζός, έχει περάσει το επίπεδο του τεμπέλη, είναι απλά βλάκας

κι όμως κάναμε ένα βλάκα πρωθυπουργό..

να στο θέσω και διαφορετικά, εσύ θα έπαιρνες ποτέ τον τσίπρα στη δούλεψή σου;


στο πολυτεχνειο νομιζω στα πολιτικα ηταν, παντως για φραππεδες πηγαινε συχνα από ότι μου ειπε καποιος που σπουδαζε την ιδια εποχη και ειχαν κοινο φιλο (καφε επιναν στην ιδια παρεα)...

ετυχε να δω τον Αλεξη στο Χιθροου το 2014, όταν ειμαστε στην ιδια πτηση. 40 χρονων δεν ειχε ουτε μια ασπρη τριχα και φαινονταν 10 χρονια νεοτερος...αμφιβαλλω αν εχει πιεστει ποτε στην ζωη του καλα να εχει δουλεψει ποτε αυτό είναι γνωστο, δεν εχει. Η οικογενεια του ηταν ευκαταστατη νομιζω.

Το ιδιο ατομο που επινε καφε τοτε με τον Αλεξη ειχε πει για αυτόν (πριν το δημοψήφισμα) ότι ο Αλεξης δεν εχει τα αρχ!δ!@ να βγαλει την Ελλαδα από το ευρω γιατι απλα δεν εχει καταφερει τιποτα στην ζωη του (περα απο την πολιτικη βεβαια) και δεν εχει εμπηρειες. Εγω τοτε πιστευα ότι θα το εκανε...
Άβαταρ μέλους
By mousatos
#542760 Ο Τσίπρας όπως και ο Γιωργάκης από μόνοι τους δεν μπορούν να κάνουν τίποτε. Άλλοι αποφασίζουν γι'αυτά , απ'έξω .
Άβαταρ μέλους
By 224v
#542761
mousatos έγραψε:Ο Τσίπρας όπως και ο Γιωργάκης από μόνοι τους δεν μπορούν να κάνουν τίποτε. Άλλοι αποφασίζουν γι'αυτά , απ'έξω .

εμεις εδώ το εχουμε εμπεδωσει αυτοι όμως??? διοτι κανουν πραγματα που θελουν να τα περασουν σαν δικες τους αποφασεις!!!
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#542764
224v έγραψε:Οι Γαλλοι όπως και οι Ιταλοι παιζει να ξερουν αλλα να μην θελουν να την μιλανε…


Τουλαχιστον για τους Ιταλους μαλλον δεν ισχυει! Απλως δεν ξερουν, αλλα και δεν ενδιαφερονται να μαθουν.
Δεν εχουν ομως γι αυτο κανενα απολύτως αγχος, κομπλεξ, οπως θελετε πειτε το.

Θυμαμαι γυρω στο 2002 ειχα παει πρωτη φορα σαν διεθνης διαιτητης στους Πανευρωπαικους σκοποβολης Πηλινου στοχου που γινονταν τοτε στο Μιλανο.
Ειχα αγχος μπας και τα αγγλικα μου δεν ειταν τοσο καλα. (η διεθνης ομοσπονδια οριζει οτι σε διεθνεις αγωνες οι γλωσσες που χρησιμοποιουνται ειναι Αγγλικα, Γαλλικα ή Γερμανικα)
Με εκπληξη ανακαλυψα οτι οι Ιταλοι διεθνεις διαιτητες δεν ηξεραν γρυ Αγγλικα. (ουτε καν good morning :s_biggrin )
Εδιναν τις εντολες ή εκαναν παρατηρησεις στους αθλητες στα Ιταλικα και σκασιλα τους αν τους καταλαβαιναν ή οχι!
Κανενα απολυτως αγχος δεν ειχαν :lol:
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#542765
GTS έγραψε:

Το ιδιο ατομο που επινε καφε τοτε με τον Αλεξη ειχε πει για αυτόν (πριν το δημοψήφισμα) ότι ο Αλεξης δεν εχει τα αρχ!δ!@ να βγαλει την Ελλαδα από το ευρω γιατι απλα δεν εχει καταφερει τιποτα στην ζωη του (περα απο την πολιτικη βεβαια) και δεν εχει εμπηρειες. Εγω τοτε πιστευα ότι θα το εκανε...

εγώ τότε (και μάλλον και πολλοί άλλοι), έβγαλα μερικές άσπρες τρίχες παραπάνω
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#542769
Y.V έγραψε:
224v έγραψε:Οι Γαλλοι όπως και οι Ιταλοι παιζει να ξερουν αλλα να μην θελουν να την μιλανε…


Τουλαχιστον για τους Ιταλους μαλλον δεν ισχυει! Απλως δεν ξερουν, αλλα και δεν ενδιαφερονται να μαθουν.
Δεν εχουν ομως γι αυτο κανενα απολύτως αγχος, κομπλεξ, οπως θελετε πειτε το.


O λογος ισως ειναι οτι μαθαινουν ξενες γλωσσες στο σχολειο οπου ειναι η χαρα του παιδιου οπως κι εδω. Αν οι σπουδες αργοτερα, η δουλεια τους το απαιτησει θα κανουν εξτρα μαθηματα αλλα για τους περισσοτερους οι γνωσεις τους περιοριζονται σε οσα θυμουνται και οσα εχουν εξασκησει απο ταξιδια, φιλους η δουλεια. Τουλαχιστον για Γαλλους -Γερμανους- Ισπανους που εχω φιλους και το εχουμε συζητησει.
Άβαταρ μέλους
By Y.V
#542770
Νίκος Παππάς έγραψε:
Y.V έγραψε:
224v έγραψε:Οι Γαλλοι όπως και οι Ιταλοι παιζει να ξερουν αλλα να μην θελουν να την μιλανε…


Τουλαχιστον για τους Ιταλους μαλλον δεν ισχυει! Απλως δεν ξερουν, αλλα και δεν ενδιαφερονται να μαθουν.
Δεν εχουν ομως γι αυτο κανενα απολύτως αγχος, κομπλεξ, οπως θελετε πειτε το.


O λογος ισως ειναι οτι μαθαινουν ξενες γλωσσες στο σχολειο οπου ειναι η χαρα του παιδιου οπως κι εδω. Αν οι σπουδες αργοτερα, η δουλεια τους το απαιτησει θα κανουν εξτρα μαθηματα αλλα για τους περισσοτερους οι γνωσεις τους περιοριζονται σε οσα θυμουνται και οσα εχουν εξασκησει απο ταξιδια, φιλους η δουλεια. Τουλαχιστον για Γαλλους -Γερμανους- Ισπανους που εχω φιλους και το εχουμε συζητησει.


Eν τω μεταξυ δεν εχουν και καμια ηχητικη επαφη με τα Αγγλικα, ουτε καν με τα στοιχειωδη, διοτι ολες οι ταινιες στην τηλεοραση ειναι μεταγλωτισμενες στην γλωσσα τους .
Άβαταρ μέλους
By 224v
#542776 όταν δουλευουν εκτος των χωρων τους μιλανε τα αγγλικα, οποτε ισως τα μαθαινουν για αυτό το λογο. Στη χωρα τους οσοι μενουν ξερουν τα του σχολειου. Τη Μ. Ανατολη Γερμανοί Ιταλοί Γάλλοι τα ηξεραν ειδικα σε τεχνικους ορους.
Άβαταρ μέλους
By bibendum
#542778 Πληροφοριες λενε για παραιτηση Κοτζια.

Καλα εκανε αφου ο αλλος αφηνει τον χοντρο να λεει οτι θελει...
Άβαταρ μέλους
By markvag
#542780
Y.V έγραψε:
224v έγραψε:Οι Γαλλοι όπως και οι Ιταλοι παιζει να ξερουν αλλα να μην θελουν να την μιλανε…


Τουλαχιστον για τους Ιταλους μαλλον δεν ισχυει! Απλως δεν ξερουν, αλλα και δεν ενδιαφερονται να μαθουν.
Δεν εχουν ομως γι αυτο κανενα απολύτως αγχος, κομπλεξ, οπως θελετε πειτε το.

Θυμαμαι γυρω στο 2002 ειχα παει πρωτη φορα σαν διεθνης διαιτητης στους Πανευρωπαικους σκοποβολης Πηλινου στοχου που γινονταν τοτε στο Μιλανο.
Ειχα αγχος μπας και τα αγγλικα μου δεν ειταν τοσο καλα. (η διεθνης ομοσπονδια οριζει οτι σε διεθνεις αγωνες οι γλωσσες που χρησιμοποιουνται ειναι Αγγλικα, Γαλλικα ή Γερμανικα)
Με εκπληξη ανακαλυψα οτι οι Ιταλοι διεθνεις διαιτητες δεν ηξεραν γρυ Αγγλικα. (ουτε καν good morning :s_biggrin )
Εδιναν τις εντολες ή εκαναν παρατηρησεις στους αθλητες στα Ιταλικα και σκασιλα τους αν τους καταλαβαιναν ή οχι!
Κανενα απολυτως αγχος δεν ειχαν :lol:


Είχα προμηθευτή Γάλλο (σε άλλη ζωή). Τον είχε βρει ένας manatzereus Γάλλος πριν αναλάβω το συγκεκριμένο θέμα εγώ (που δεν ξέρω Γαλλικά). Και σαν κλασσικός Γάλλος (με τον οποίον δεν βγάζεις συνεννόηση), δεν είχε κανέναν άλλον εναλλακτικό προμηθευτή εκτός από τον ΕΝΑ. Του έστελνα e-mail του προμηθευτή να τον ρωτήσω τιμές, τίποτα... μου απαντούσε στα γαλλικά... μετά από άπειρα reminder... Τον ρωτούσα κάποιες τεχνικές λεπτομέρειες, απάντηση δεν έπαιρνα. Έπαιρνα τηλέφωνο, μιλούσα Αγγλικά, απαντούσε Γαλλικά. Σε e-mail δεν απαντούσε. Ακόμα και όταν έβαλα συνάδελφο να θυμηθεί τα Γαλλικά που είχε μάθε μικρός και να του γράψει τσάτρα πάτρα ένα e-mail.

Όταν όμως δεν τον πλήρωνα θυμόταν τα Αγγλικά του (έστω και σπαστά), μ' έπαιρνε τηλέφωνο ο ίδιος και συνεννοούμασταν άψογα! :twisted: :twisted: :twisted:

Μέχρι που έβγαλα άκρη με 1-2 Έλληνες προμηθευτές και τον διαολόστειλα...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#542782
bibendum έγραψε:Πληροφοριες λενε για παραιτηση Κοτζια.

Καλα εκανε αφου ο αλλος αφηνει τον χοντρο να λεει οτι θελει...

Είναι κυβερνητικός εταίρος ο Πανούλης, σε παρακαλώ! :rtfm: :ninja:
Προφανώς και είναι πλήγμα για την κυβέρνηση η παραίτηση Κοτζιά και βλέπω πως επιστρατεύεται και ο γνωστός μαϊντανός Κατρούγκαλος για ν' αναπληρωθεί η θέση!
:lol:

Τους γρουσούζεψα όταν έλεγα πως η Συμφωνία των Πρεσπών ήταν από τα ελάχιστα πραγματικά καλά πράγματα που έκανε αυτή η κυβέρνηση!
:rant: :protest: :help:
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#542784 Nέος υπουργός εξωτερικών ο Αλέξης Τσίπρας, άντε και πάπας ...
Τελευταία επεξεργασία από 21 quadra και 17 Οκτ 2018, 15:55, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά