Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By pro
#594509 Καταρχήν αποφασίστε στο φόρουμ αν είμαι αριστερός ή δεξιός. Κατά δεύτερον, αν το εφαρμόζει ολόκληρη χώρα ευρωπαική, πες μου πόσες ΔΕΝ το εφαρμόζουν και γιατί. Κι αν το παρουμε με παραδειγματα, υπεργηρος με ανοια που εχει δώσει πρωτυτερα τους κωδικους του στο γιο, θα ψηφίζει με το σύστημά σου;
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#594510
pro έγραψε:Ο ασφαλής προσωπικός κωδικός διασφαλίζει ταυτοπροσωπία; Γιατί επίσης έχω χρησιμοποιήσει δικτυακές τραπεζικές εφαρμογές για λογαριασμό τρίτων άπειρες φορές. Πιθανώς να υπάρχουν λύσεις, face recognition, αναγνώριση ίριδας και δεν ξέρω τι άλλο αλλά δεν νομίζω ότι εφαρμόζονται πουθενά, ούτε υπάρχει προς το παρόν δυνατότητα να εφαρμοστουν λόγω κόστους και πολυπλοκότητας. Πιθανόν σε κάποια χρόνια να υπάρχει η προσιτή τεχνολογία που μπορεί να το κάνει, τώρα αμφιβάλλω. Η υπεραπλούστευση "η τεχνολογία λύνει τα πάντα" είναι μια παπαριά καμαρωτή, αν δεν συνυπολογιστούν κόστη, χρόνος υλοποίησης, ευκολία χρήσης, κλπ.
Αυτά και πολλά ακόμα... Το βασικότερο πρόβλημα δεν είναι οι απαιτήσεις από το σύστημα όσο οι απαιτήσεις από τον άνθρωπο...
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#594511 επίσης πολύ σπάνια υπάρχει κάποια δημόσια πλατφόρμα που δεν γονατίζει όταν μπαίνουν πολλοί μαζί

είτε χθες ο εφκα είτε σήμερα το taxis για παράδειγμα
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#594514
g8777 έγραψε: Η ίδια η καρδιά της δημοκρατίας βρίσκεται ακριβώς εκεί----> στο δικαίωμα ψήφου ΌΛΩΝ των ΠΟΛΙΤΏΝ της. :iconcool:

Αυτο ακριβως!

Οπως αλλες χωρες επιτρεπουν στους πολιτες τους που ζουν στο εξωτερικο να ψηφιζουν σε πρεσβειες, προξενεια, με επιστολη κλπ, ετσι θα επρεπε να μπορουν και οι Ελληνες του εξωτερικου.

Πρωτα απ' ολα γιατι ειναι η πατριδα τους και ειτε εχουν συμφεροντα, περιουσια, συγγενεις ειτε οχι εχουν δικαιωμα να ψηφισουν. Γιατι μπορει να θελουν να γυρισουν πισω καποια στιγμη, να ζησουν τα παιδια τους εδω, γιατι βρε αδερφε αισθανονται να ανηκουν σε δυο πατριδες!
Άβαταρ μέλους
By kubiak
#594515
QsisVTS έγραψε:επίσης πολύ σπάνια υπάρχει κάποια δημόσια πλατφόρμα που δεν γονατίζει όταν μπαίνουν πολλοί μαζί

είτε χθες ο εφκα είτε σήμερα το taxis για παράδειγμα
Τα τεχνικά θέματα έχουν λύση. Επίσης, περιπτώσεις καθυστέρησης μπορούν να συμβούν ακόμα και τώρα. Για παράδειγμα denial of service μπορεί να συμβεί και σε ένα φυσικό εκλογικό τμήμα αν πέσουν ταυτόχρονα 100 ή 500 άτομα να ψηφίσουν.

Τα μεγαλύτερα προβλήματα δεν είναι τεχνικά (σε συνάρτηση βέβαια με τις απαιτήσεις της διαδικασίας, αν η διαδικασία αλλάξει τότε μπορεί κάποια -μη τεχνικά- προβλήματα να λυθούν)...

Αυτό δε σημαίνει ότι δεν υπάρχουν τεχνικά προβλήματα απλά δεν είναι τα μεγαλύτερα...
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#594516 επρεπε να πεθανουν τοσοι ανθρωποι απο το 2014 μεχρι σημερα ωστε επιτελους να στειλουν το πρωτο δοκιμαστικο EWS
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#594517 @kubiak
ναι αλλά εγώ αναφέρομαι στην ελληνική πραγματικότητα και αφήνω απ'εξω την όποια δυσκολία των ελλήνων ακόμα και των νέων ανθρώπων με την τεχνολογία

και ξαναλέω πολλά πράγματα που έπρεπε να γίνουν και καλώς έγιναν ηλεκτρονικά σε πολύ κόσμο δημιούργησαν παραπάνω προβλήματα στην πράξη (και έξοδα)
Άβαταρ μέλους
By junior gt
#594518
Νίκος Παππάς έγραψε:
g8777 έγραψε: Η ίδια η καρδιά της δημοκρατίας βρίσκεται ακριβώς εκεί----> στο δικαίωμα ψήφου ΌΛΩΝ των ΠΟΛΙΤΏΝ της. :iconcool:

Αυτο ακριβως!

Οπως αλλες χωρες επιτρεπουν στους πολιτες τους που ζουν στο εξωτερικο να ψηφιζουν σε πρεσβειες, προξενεια, με επιστολη κλπ, ετσι θα επρεπε να μπορουν και οι Ελληνες του εξωτερικου.

Πρωτα απ' ολα γιατι ειναι η πατριδα τους και ειτε εχουν συμφεροντα, περιουσια, συγγενεις ειτε οχι εχουν δικαιωμα να ψηφισουν. Γιατι μπορει να θελουν να γυρισουν πισω καποια στιγμη, να ζησουν τα παιδια τους εδω, γιατι βρε αδερφε αισθανονται να ανηκουν σε δυο πατριδες!


Σωστά αλλά και ανεξάρτητα από αυτό, από τη στιγμή που οι άνθρωποι αυτοί έχουν δικαίωμα ψήφου και εάν ταξιδέψουν στην Ελλάδα μπορούν να ψηφίσουν γιατί να μην τους διευκολύνεις κάνοντας και την ψήφο των Ελλήνων του εξωτερικού λιγότερο ταξική? Δηλαδή όσοι έχουνε φράγκα έρχονται Ελλάδα και ψηφίζουν, οι υπόλοιποι δεν.... Παράλληλα αποφεύγεις και τα φαινόμενα των καλών εποχών με τα ναυλωμένα από τα κόμματα τσάρτερ της Ολυμπιακής που μετέφεραν τους εκλογικούς στρατούς από τη Γερμανία και αλλού με λεφτά του Έλληνα φορολογούμενου. :twisted:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#594525
g8777 έγραψε:
Η ίδια η καρδιά της δημοκρατίας βρίσκεται ακριβώς εκεί----> στο δικαίωμα ψήφου ΌΛΩΝ των ΠΟΛΙΤΏΝ της. :iconcool:


Δεκτό προφανώς. Απλά μου φαίνεται ... κάπως το να ψηφίζει κάποιος που έχει φύγει από ένα μέρος για το τι θα γίνει σε αυτό το μέρος που στην πράξη δεν τον αφορά παρά ελάχιστα. Και ξαναλέω, βάζω και τον εαυτό μου μέσα, όσο μένω Δράμα, δεν πρόκειται να ψηφίσω στην Καλαμαριά, ακόμα και αν δεν μεταφέρω τα εκλογικά μου δικαιώματα (που θα το κάνω το συντομότερο).

Προσωπική άποψη, δεν κατακρίνω κάποιον που διαφωνεί και θέλει να ψηφίσει (το ξανατονίζω), ούτε προφανώς θέλω να απαγορευτεί η ψήφος σε όσους μετανάστευσαν (και θα υποστήριζα έναν νόμο που θα έκανε πιο εύκολη την ψηφοφορία των Ελλήνων του εξωτερικού, πχ στις πρεσβείες - προξενεία), αλλά εγώ σαν Μάρκος δεν θα το έκανα.
Άβαταρ μέλους
By cabala10
#594529 τι νοημα εχει η ψηφος σου οταν δεν εχεις λογο επανω στις αποφασεις που περνουν? ποσο δυσκολο ειναι δηλαδη ενα συστημα τυπου ελβετιας να γινει στην ελλαδα ωστε ο ελληνας να σταματησει να ειναι ευθυνοφοβος?
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#594531
cabala10 έγραψε:τι νοημα εχει η ψηφος σου οταν δεν εχεις λογο επανω στις αποφασεις που περνουν? ποσο δυσκολο ειναι δηλαδη ενα συστημα τυπου ελβετιας να γινει στην ελλαδα ωστε ο ελληνας να σταματησει να ειναι ευθυνοφοβος?

έχει αναλυθεί ξανά εδώ μέσα το ότι δεν είμαστε αρκετά ώριμοι για τέτοια δημοκρατία (τελευταία αφορμή πρέπει να ήταν κάποιο μακεδονικό)
Άβαταρ μέλους
By mirage
#594532 Τι εννοείς με το σύστημα Ελβετίας ακριβώς; Btw οι Ελβετοί εκτος Ελβετίας ψηφίζουν κανονικά σε ομοσπονδιακό επιπεδο. Σε επίπεδο καντονιών και πιο κάτω ειναι πιο πολύπλοκο.
https://www.ch.ch/en/demokratie/votes/w ... d-to-vote/
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#594533 εννοεί ψήφος για το παραμικρό μάλλον

εμείς εδώ βέβαια έχουμε διασύρει την έννοια του δημοψηφίσματος, άρα ίσως όντως είμαστε ανώριμοι
Άβαταρ μέλους
By markvag
#594535
cabala10 έγραψε:τι νοημα εχει η ψηφος σου οταν δεν εχεις λογο επανω στις αποφασεις που περνουν? ποσο δυσκολο ειναι δηλαδη ενα συστημα τυπου ελβετιας να γινει στην ελλαδα ωστε ο ελληνας να σταματησει να ειναι ευθυνοφοβος?


Εδώ έχουμε αντιπροσωπευτική δημοκρατία, δηλαδή διαλέγουμε κάποιους να μας εκπροσωπήσουν και να πάρουν τις αποφάσεις για εμάς.

Δεν διαφωνώ πως θα ήθελα περισσότερη συμμετοχή στις αποφάσεις, απλά δεν είναι αυτό το σύστημα που έχουμε εδώ.

mirage έγραψε:Τι εννοείς με το σύστημα Ελβετίας ακριβώς; Btw οι Ελβετοί εκτος Ελβετίας ψηφίζουν κανονικά σε ομοσπονδιακό επιπεδο. Σε επίπεδο καντονιών και πιο κάτω ειναι πιο πολύπλοκο.
https://www.ch.ch/en/demokratie/votes/w ... d-to-vote/


Φαντάζομαι περισσότερη συμμετοχή με δημοψηφίσματα, όπως στην Ελβετία.
Άβαταρ μέλους
By mirage
#594536 Τα είχαμε ξαναπεί δεν είναι ακριβώς έτσι, για το παραμικρό, και τα αποτελέσματα των δημοψηφισμάτων δεν είναι πλήρως δεσμευτικά. Θα ήθελα πολύ να δω παντως 4κομματικη κυβέρνηση με εναλασομενο πρωθυπουργό στην Ελλαδα. Θα ήταν άκρως σουρεαλιστικο.