Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#590320 Έχουμε γκώσει αντικειμενικότητα εδώ μέσα, ανοίξτε κάνα παράθυρο να πάρουμε ανάσα.
Μ'αρέσει που κάποιοι διαμαρτύρονται μόνον όταν βγάζουν τα "δικά τους" άπλυτα στην φόρα τα διάφορα Ellinika Hoaxes κλπ.

Καταντάει γελοίο.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#590322
224v έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Είναι η δεύτερη φορά που πιάνονται με την γίδα στην πλάτη. Είναι εντελώς χαζό να κάνεις μοντάζ, όταν δεν υπάρχει κανένας λόγος, αφού μόνος του λέει αυτό που θέλεις να πεις και χωρίς το μοντάζ.
Το λέει ξεκάθαρα πως δεν υπάρχειι χώρος για όλους στο πανεπιστήμιο (μόνον για τους άριστους κι αυτούς που έχουν να πληρώσουν).
Άριστοι είναι αυτοί που μπαινουν με μ.ο. 4 η 5??? Ώστε να βγαινουν μετα να λένε έχω πτυχίο διοριστε με???. Αλλά είναι και αυτό κατι σαν το " ήταν δίκαιο και έγινε πράξη". ??. Εγώ το λέω αθέμιτο ανταγωνισμό.

.
Δεν κατάλαβα, ο Μητσοτάκης δηλαδή που δεν έδωσε ποτέ εξετάσεις σε πανελλήνιες, πώς διορίστηκε αμέσως μετά και σε καλές θέσεις; Θα πρέπει να είχε πολύ καλούς βαθμούς, δεν εξηγείται διαφορετικά...

Προτιμώ να είμαι απόφοιτος πανεπιστημίου έστω και με κακό βαθμό, παρά αριστούχος ψυκτικός (από το Περιστέρι) όπως με θέλει ο Μητσοτάκης. Ήμαρτον κιόλας που θα του πούμε και μπράβο που θεωρεί πως οι φτωχοί δεν πρέπει να σπουδάζουν. Αυτός έχει και μια δικαιολογία λόγω πλούτου και |λογοκρισία|, εσείς οι υπόλοιποι ποια δικαιολογία έχετε; Τα παιδιά σας τα θέλετε μορφωμένα άραγε;
Άβαταρ μέλους
By 224v
#590333 Η διατρεβλωσή είναι κανόνας εδω μέσα. Μίλησε κανένας για φτωχούς που δεν πρέπει να σπουδάζουν?. Μίλησα για αυτούς που εισάγονται με 4 η 5 πχ. και μετά με τερτιπια μεταγράφονται σε τοπ σχολές και παραμενουν αλλα 10 χρόνια μέχρι που σπρώχνοντας παίρνουν δίπλωμα. Δεν πιστεύω να μην ξέρετε τέτοιες περιπτώσεις, στο περιβάλλον σας.
Στους Πολ.Μηχανικους, κάθε νέα φουρνιά άτυπα τους ζητάνε να πουν αν έκαναν φροντιστήρια και από πιο μέρος κατάγονται. Τα περισσότερα παιδιά είναι από επαρχία και διαβάζουν μόνα τους. Έχουν δε ήθος ζηλευτό. Εκείνα δε που έρχονται από μεταγραφή κλπ με δικαιολογίες νόμιμες, αλλά με βαθμούς στις πανελλήνιες της πλάκας, καταλήγουν σε μακρόβιες σπουδες... Και πτυχίο στο 5. Πιστεύω όλοι καταλαβαίνουν τι σημαίνει αυτό. Για το μέλλον τους.

.
Άβαταρ μέλους
By g8777
#590339 Τιποτα δεν σημαινει, τεσπα, προχωραμε.
Άβαταρ μέλους
By 224v
#590340
g8777 έγραψε:Τιποτα δεν σημαινει, τεσπα, προχωραμε.
Εσύ όταν χρειαστείς γιατρό μηχανικό η κάποιο σοβαρό επαγγελματία να διαλέξεις αυτόν που έκανε 10 χρόνια να τελειώσει το πανεπιστήμιο, χωρίς μεταπτυχιακά...

.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#590341
224v έγραψε:
g8777 έγραψε:Τιποτα δεν σημαινει, τεσπα, προχωραμε.
Εσύ όταν χρειαστείς γιατρό μηχανικό η κάποιο σοβαρό επαγγελματία να διαλέξεις αυτόν που έκανε 10 χρόνια να τελειώσει το πανεπιστήμιο, χωρίς μεταπτυχιακά...

.


Όταν πας σε γιατρό του ζητάς το αντίγραφο των βαθμών του κάθε εξαμήνου; :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By g8777
#590342 Πάει μόνο σε γιατρούς από ελληνικά πανεπιστήμια.

Διάκο έχω κέφια.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#590343
g8777 έγραψε:Πάει μόνο σε γιατρούς από ελληνικά πανεπιστήμια.


Ε ναι, μη σου πέσει κανένα σκιτζής από το Κέμπριτζ, ξέρω 'γω...
Άβαταρ μέλους
By dimik
#590345 Εγώ πάω σε γιατρούς από ελληνικά πανεπιστήμια πάντως και τον σκύλο σε κτηνίατρο από το πανεπιστήμιο της Μόσχας

< >
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#590346 Μόνο μια γιατρό ξέρω από πανεπιστήμιο της ΕΣΣΔ και δουλεύει στον ΕΟΠΥΥ. Χαλαρά την προτιμάω από τους άλλους!!!
Άβαταρ μέλους
By belgarion
#590350 Εγώ στην ειδικότητα είχα σε μία από τις κλινικές που πέρασα διευθυντή και έναν επιμελητή Πόντιους από Γεωργία και Καζακστάν, το αστείο ήταν ότι καμιά φορά στην επίσκεψη αρπαζονταν στα Ρώσικα και εμείς μέναμε να τους κοιτάμε

< Note >
Άβαταρ μέλους
By GTS
#590356
Anonymous Founder έγραψε:
224v έγραψε:
Anonymous Founder έγραψε:Είναι η δεύτερη φορά που πιάνονται με την γίδα στην πλάτη. Είναι εντελώς χαζό να κάνεις μοντάζ, όταν δεν υπάρχει κανένας λόγος, αφού μόνος του λέει αυτό που θέλεις να πεις και χωρίς το μοντάζ.
Το λέει ξεκάθαρα πως δεν υπάρχειι χώρος για όλους στο πανεπιστήμιο (μόνον για τους άριστους κι αυτούς που έχουν να πληρώσουν).
Άριστοι είναι αυτοί που μπαινουν με μ.ο. 4 η 5??? Ώστε να βγαινουν μετα να λένε έχω πτυχίο διοριστε με???. Αλλά είναι και αυτό κατι σαν το " ήταν δίκαιο και έγινε πράξη". ??. Εγώ το λέω αθέμιτο ανταγωνισμό.

.
Δεν κατάλαβα, ο Μητσοτάκης δηλαδή που δεν έδωσε ποτέ εξετάσεις σε πανελλήνιες, πώς διορίστηκε αμέσως μετά και σε καλές θέσεις; Θα πρέπει να είχε πολύ καλούς βαθμούς, δεν εξηγείται διαφορετικά...

Προτιμώ να είμαι απόφοιτος πανεπιστημίου έστω και με κακό βαθμό, παρά αριστούχος ψυκτικός (από το Περιστέρι) όπως με θέλει ο Μητσοτάκης. Ήμαρτον κιόλας που θα του πούμε και μπράβο που θεωρεί πως οι φτωχοί δεν πρέπει να σπουδάζουν. Αυτός έχει και μια δικαιολογία λόγω πλούτου και |λογοκρισία|, εσείς οι υπόλοιποι ποια δικαιολογία έχετε; Τα παιδιά σας τα θέλετε μορφωμένα άραγε;

Τι εννοεις δεν καταλαβες :dizzy: ο Κυριακος δεν εδωσε ποτε πανελλήνιες? Εδωσε πανελλήνιες και περασε στην σχολη που τον ενδιεφερε αλλα πηγε κατευθείαν Αμερική. Ειχε γραφει στις εφημερίδες της εποχης τοτε. Αυτό το εκαναν τοτε αρκετοι που θυμαμαι, μερικοι γραφτηκαν και στα ελληνικα πανεπιστημια και εφυγαν εξω.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#590362 Κοίτα, δεν θα καθίσω τώρα να ψάχνω αν πέρασε σε πανεπιστήμιο στην Ελλάδα ο Κούλης. Τέτοιο φετιχισμό με τις σπουδές δεν έχω. Δεν είναι καν κριτήριο αυτό για εμένα όπως έχω πει. Άλλοι πρήζουν τομπολίνια για βιογραφικά, αριστείες και τα συναφή, εγώ έχω πει εδώ και καιρό πως δεν ανήκω στους άριστους, έχω χάλια βιογραφικό και καμιά ιδιαίτερη καριέρα λόγω των χαμηλών προσόντων προφανώς.
Άρα, όσοι θεωρείτε πως ο Κούλης όντως δεν σας δουλεύει, πολύ καλά κάνετε.
Εγώ θεωρώ πως και αυτός, όπως και οι προηγούμενοι, μας δουλεύει και λέει ψέματα. Κοντός ψαλμός αλληλούια, γιατί σύντομα θα το δούμε, μιας και σίγουρα σε λίγες μέρες θα είναι πρωθυπουργός, δεν χρειάζεται να διαφωνούμε τώρα.
Υπάρχει μια μαζική παράκρουση, αντίστοιχη με την ΠΦΑ που υποσχόταν πράγματα αδιακρίτως. Απλά, δεν βγαίνουν τα μαθηματικά, αλλά ΟΚ, μπορεί να κάνω εγώ λάθος (και μακάρι να κάνω εγώ λάθος προφανώς). Κρατήστε όμως μια πισινή, γιατί με την ΠΦΑ χρειάστηκε μόλις ένας μήνας να φάμε την πρώτη κρυάδα, ενώ σε 6 μήνες είχαμε και cc... Σίγουρα δεν θα ζήσουμε κάτι τέτοιο, αλλά ο παράδεισος που περιμένουν κάποιοι, φοβάμαι πως θα αργήσει να έρθει.
Άβαταρ μέλους
By PaNick67
#590384
kubiak έγραψε:Εικόνα
(απευθείας link για όσους δε βλέπουν την εικόνα)
Μόνο το ένα καλύτερα.

Από το Mi A1.