Για θέματα γενικού ενδιαφέροντος, εκτός μηχανοκίνητων...
Άβαταρ μέλους
By popolaros
#528832
21 quadra έγραψε:
popolaros έγραψε:
DAP έγραψε:
21 quadra έγραψε:
.................................................................................................................................................................
'Εχω παρακολουθήσει αν όχι όλες πολλές από τις αναλύσεις για τις Πρέσπες και έχω καταλήξει ότι ανάλογα με τον αναλυτή και κατά που έχει στραμμένο το κομματικό βλέμμα του προέρχεται και η ανάλυση του,
......................................................................................................................


Ακριβως....Απολυτα ακριβης και σωστος......

Ποιος λοιπον θα μας πει ποια ειναι η ΣΩΣΤΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ ΜΕΡΗ γιατι αν ειναι καλη για τη μια μερια δεν ειναι συμφωνια.Ποιος;


με καλυψες!!


Μου έβαλες να δω μια συνέντευξη την οποία την είχα δεί, αυτή η συνέντευξη είναι πρίν την υπογραφή στις Πρέσπες, από τότυε και μέχρι σήμερα έχει κυλήσει πολύ νερό στο αυλάκι για αυτή τη συμφωνία, όπως είπα την είχα δεί και το συμπέρασμα μου είναι το ίδιο σήμερα με το τότε, αλλά την έβαλα να την ακούσω ραδιοφωνικά ξανά για να επαληθεύσω την αρχική μου εντύπωση.
Δηλαδή ότι ο δημοσιογράφος, ο νομικός και ο καθηγητής στο τέλος συμφωνούν ότι η συμφωνία αυτή είναι βιαστική, δεν υπήρχε λόγος να γίνει, έχει ασάφειες, έχει αντιφάσεις, και δημιουργεί περισσότερα προβλήματα από όσα λύνει, μόνο ο Κατρούγκαλος προσπάθησε να την υποστηρίξη όντας ένας από τους δημιουργούς της.

Οπότε πιστεύω ότι ή δεν την παρακολούθησες ολόκληρη ή δεν κατάλαβες τι έλεγαν ή δεν θέλησες να αντιληφθείς το θέμα που συζητάνε, άρα το λιγότερο που θα πω για το παράδειγμα που μου έβαλες είναι ότι είναι τουλάχιστον ατυχές.

Η συμφωνία αυτή είναι πολιτική με ξεκάθαρη ιδεολογική βάση και δεν βοηθάει τη χώρα απεναντίας της αφαιρεί πλεονεκτήματα.


ανεφερα πουθενα οτι η συμφωνια ειναι η καλυτερη δυνατη;

απλα συμφωνω με τον DAP οτι εν τελη δεν υπαρχει η ΤΕΛΕΙΑ συμφωνια.
εδω, ο ιδιος ο προεδρος των σκοπιων και την πεταξε στον καδο των αχρηστων.
αρα;
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#528840 Ο Πρόεδρος των Σκοπίων είναι με το κόμμα του Γκρουέφσκι και είδες όταν ήταν πρωθυπουργός ο Γκρουέφσκι πως είχε κάνει τα Σκόπια με τα αγάλματα, και τι ζήταγε κλπ, κλπ, πως είναι δυνατόν να δεχθεί αυτή τη συμφωνία ?

Από τώρα ο Ζάεφ έχει αρχίσει μια προπαγάνδα με ψέματα ή και με απόκρυψη λεπτομερειών για να κερδίσει το δημοψήφισμα στις 30/9, αν δεν του βγεί όπως θέλει θα κάνει και αυτός το ΟΧΙ - ΝΑΙ ακολουθώντας τον φίλο του τον Τσίπρα.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#528845 Το κακο ειναι Μαστορα οτι την συμφωνια δεν (θα) την κανουν οι καθηγητες η οι νομικοι αλλα οι πολιτικοι που εχουν στο μυαλο τους αλλες παραμετρους,εννοεις τι εννοω......Οποτε με αφετηρια τις σκεψεις των πολιτικων θα γινει καποια συμφωνια που θα εχει οπαδους και εναντιους και απο τα δυο μερη...Συμπερασμα δικο μου; Το μη χειρον βελτιστον...Και αυτο θα το δουμε συν τω χρονω και οχι αμεσως,δυστυχως.....Αλλα ας γινει εστω και κουτση μια συμφωνια γιατι ως τοτε εμεις θα θελουμε να λεμε τα Σκοπια FYROM και ολη η αλλη οικουμενη ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ....Και αντε μετα να αλλαξεις τη συνηθεια ετων και ετων.....
Άβαταρ μέλους
By EDDIE_147
#528848 https://www.espressonews.gr/showbiz/201 ... agkalitsas
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#528849
DAP έγραψε:Το κακο ειναι Μαστορα οτι την συμφωνια δεν (θα) την κανουν οι καθηγητες η οι νομικοι αλλα οι πολιτικοι που εχουν στο μυαλο τους αλλες παραμετρους,εννοεις τι εννοω......Οποτε με αφετηρια τις σκεψεις των πολιτικων θα γινει καποια συμφωνια που θα εχει οπαδους και εναντιους και απο τα δυο μερη...Συμπερασμα δικο μου; Το μη χειρον βελτιστον...Και αυτο θα το δουμε συν τω χρονω και οχι αμεσως,δυστυχως.....Αλλα ας γινει εστω και κουτση μια συμφωνια γιατι ως τοτε εμεις θα θελουμε να λεμε τα Σκοπια FYROM και ολη η αλλη οικουμενη ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ....Και αντε μετα να αλλαξεις τη συνηθεια ετων και ετων.....


Συμφωνώ ότι οι πολιτικοί έχουν το επάνω χέρι, και καλά να είναι πολιτικοί όπως ο ΕΛ. Βενιζέλος αλλά δυστυχώς εκεί τελείωσε και η Ελλ.διπλωματία σε εθνικά θέματα, θα σου πω όμως το εξής.

Πως σου φαίνεται το άρθο 8 που αναφέρει ότι τα ΥΠΕΞ των 2 χωρών είναι αρμόδια για την σύσταση επιτροπών που θα συνεργάζονται 2 φορές το χρόνο για την ονομασία των τοπονυμίων σε Ελλάδα και Σκόπια, θα ελέγχουν την ύλη των ιστορικών βιβλίων και την αλλαγή των ιστορικών Ατλάντων και χαρτών, έχοντας δικαίωμα επί της αλλαγής αυτών ?

Εγώ καταλαβαίνω ότι θα έρθει το ΥΠΕΞ των ΔΣκοπίων σε μια περιοχή της βόρειας Ελλάδας και θα πεί αυτό το χωριό πχ ο Άγιος Γεώργιος θα ονομαστεί Strumica, πως σου φαίνεται αυτό ?

Και γιατί να έχουν αυτή την ευθύνη τα ΥΠΕΞ και όχι τα υπουργεία πολιτισμού και παιδείας που είναι καθ΄ύλην αρμόδοα ? και λένε ότι αν υπάρχουν διαφωνίες θα πηγαόινουν στο δικαστήριο της Χάγης για διευθέτηση, αυτά είναι βαριά θέματα που θα κάνουν δεκαετίες να λυθούν και θα προκαλέσουν χίλια μύρια προβλήματα, και για ποιό λόγο όλα αυτά ?

Πως σου φαίνεται ότι θα πρέπει να πάνε στο Ευρωπαίκό κέντρο σημάτων και να κατοχυρώσουν τη λέξη μακεδονία όλα τα Ελληνικά προίόντα και για κάθε κωδικό με κόστος 2.500€ για κάθε κωδικό, θα πρέπει να αλλάξει όνομα το αεροδρόμιο Μακεδονία, το υπουργείο μακεδονίας - Θράκης, το Πανεπιστήμιο Μακεδονία, όλες οι οργανώσεις που ονοιμάζονται μακεδονικές, οι δρόμοι, οι πλατείες κλπ, και γιατί όλα αυτά ?
Για να ικανοποιηθεί μια μερίδα του Σύριζα που έχει βαλθεί να φέρει σε πέρας τη δημιουργία Μακεδονικού κράτους που ονειρεύτηκαν οι παππούδες τους με τη συμφωνία των Πρεσπών το 1949 ?
Αυτά είναι σοβαρά εθνικά θέματα που δημιουργούν προβλήματα και αλλαμούμ και δεν υπήρχε λόγος να λυθεί το θέμα αυτό με αυτή τη συμφωνία, τόσο βιαστικά, τόσο θολά, και τόσο προκλητικά υπέρ των σκοπίων και κατά της Ελλάδας.

Υπάρχουν πάρα πολλά θέματα στη συμφωνία που είναι κακογραμμένη, κακοστημένη, επικίνδυνη και νομικά ασαφής στα περισσότερα θέματα, οι μόνοι που την στηρίζουν είναι οι δημιουργοί τους και όσοι δεν την έχουν διαβάσει αναλυτικά τι κρύθβεται πίσω από τις αοριστίες κάθε άρθρου και εδάφιου.
Άβαταρ μέλους
By DAP
#528852 Φιλε Μαστορα δυστυχως η ευτυχως εχω αλλες εννοιες στο κεφαλι μου για τα προβληματα της καθημερινοτητος που το θεμα των Πρεσπων κατεχει μια ακρουλα μονο..Αν εσυ το θεωρεις σαν το πιο σοβαρο προβλημα της πατριδος μας αλλοι δεν το θεωρουν ετσι.Εγω αποχωρω απο την συζητηση και σε χαιρετω......
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#528856 Φαντάζομαι, αν κάποιος τολμήσει να πει κάτι διαφορετικό, θα τον κατακεραυνώσεις;
Μέχρι πρότινος κύριε Παναγιώτη δεν είχες διαβάσει καν την συμφωνία, να υποθέσω πως τώρα την διάβασες και κατέληξες σε αυτά τα συμπεράσματα;
Γιατί φοβάμαι πως οι ειδικοί που συμβουλεύεσαι κάθε άλλο παρά σοβαρή ανάλυση έχουν κάνει στην συμφωνία.
Τέλος, τη εν λόγω συμφωνία δεν την στηρίζουν μόνον ΣΥΡΙΖΑίοι, αλλά και παρά πολλοί από το φιλελεύθερο μπλοκ (και μέσα στη ΝΔ ακόμη ακόμη).
Αλλά ελπίζω να δεχτείς πως άλλοι έχουν άλλη άποψη και δεν είναι επειδή υποστηρίζουν κάποιο κόμμα συγκεκριμένα, να μείνεις ανοιχτός και σε διαφορετικές απόψεις (πχ ο αγαπητός DAP νομίζω έχει άλλη).
Άβαταρ μέλους
By QsisVTS
#528859
Serf έγραψε:
Asimov έγραψε:Νομίζω ότι το θέμα ξαναβγήκε στην επιφάνεια γιατί, με αφορμή το θάνατο της γυναίκας, ο Μουρουτης και η Ομάδα Αλήθειας άρχισαν τα ποστς περί fake news.
Ξεφτιλικι πραγματικό και κάθαρμα ο εν λόγω....
Στο https://www.newsit.gr/politikh/lavros-o ... u/2596382/ υπάρχει αναφορά σε δίκη που δικαίωσε σχολείο και οικογένεια Σαμαρά. Ισχύει; Ενώ θυμάμαι το σκηνικό, δε θυμόμουν περί δίκης.

< Note >


Αν η ιστορία είναι πραγματική μιλάμε για φοβερού επιπέδου καθυστέρηση :dizzy:
Άβαταρ μέλους
By markvag
#528860
Serf έγραψε:Ναι Γιάγκο, οι "απλυτοι" πλένονται!!!

< Note >


QsisVTS έγραψε:Οι true φυσικά και όχι, οι ντιντηδες ναι


Με μπερδέψατε πάλι... :hmmm:



EDDIE_147 έγραψε:https://m.lifo.gr/now/politics/184820/minyma-mitsotaki-pros-dap-ndfk-gera-na-fygei-i-xeiroteri-kyvernisi-poy-gnorise-o-topos


Εικόνα


21 quadra έγραψε:
Η κοινή λογική ίσως ?



Ποια είναι αυτή;;; Γιατί εγώ, διαβάζοντας τη συμφωνία 2-3 φορές (στα αγγλικά και στα ελληνικά) δεν είδα κάτι περίεργο.

21 quadra έγραψε:Πως σου φαίνεται ότι θα πρέπει να πάνε στο Ευρωπαίκό κέντρο σημάτων και να κατοχυρώσουν τη λέξη μακεδονία όλα τα Ελληνικά προίόντα και για κάθε κωδικό με κόστος 2.500€ για κάθε κωδικό, θα πρέπει να αλλάξει όνομα το αεροδρόμιο Μακεδονία, το υπουργείο μακεδονίας - Θράκης, το Πανεπιστήμιο Μακεδονία, όλες οι οργανώσεις που ονοιμάζονται μακεδονικές, οι δρόμοι, οι πλατείες κλπ, και γιατί όλα αυτά ?



Ιδίως αυτά αναφέρεται ρητά πως δεν θα γίνουν, αλλά εντάξει, δεν πειράζει... βγάλαμε και λογαριασμό... :lol: :lol:

Γενικά, δεν είδα που ακριβώς στηρίζονται οι ανησυχίες σου, βάσει του κειμένου που υπογράφηκε και όχι βάσει του τι νομίζει ο καθένας πως υπογράφηκε.
Άβαταρ μέλους
By italakias
#528865
DAP έγραψε:Φιλε Μαστορα δυστυχως η ευτυχως εχω αλλες εννοιες στο κεφαλι μου για τα προβληματα της καθημερινοτητος που το θεμα των Πρεσπων κατεχει μια ακρουλα μονο..Αν εσυ το θεωρεις σαν το πιο σοβαρο προβλημα της πατριδος μας αλλοι δεν το θεωρουν ετσι.Εγω αποχωρω απο την συζητηση και σε χαιρετω......

Σωστος αλλα μην νομιζεις και ο κουατρα οταν κλεινει τον υπολογιστη δεν ασχολειται με αυτα τα θεματα.
Άβαταρ μέλους
By 21 quadra
#528925
DAP έγραψε:Φιλε Μαστορα δυστυχως η ευτυχως εχω αλλες εννοιες στο κεφαλι μου για τα προβληματα της καθημερινοτητος που το θεμα των Πρεσπων κατεχει μια ακρουλα μονο..Αν εσυ το θεωρεις σαν το πιο σοβαρο προβλημα της πατριδος μας αλλοι δεν το θεωρουν ετσι.Εγω αποχωρω απο την συζητηση και σε χαιρετω......


Νομίζω ότι οι περισσότεροι έχουμε σοβαρότερα θέματα με την δική μας καθημερινότητα, προσωπικά θεωρώ πιο σοβαρά τα εθνικά θέματα από την πολιτική καθημερινότητα την οποία απλά την παρακολουθώ όπως όλοι και στέκομαι περισσότερο σε ότι εθνικό που θεωρώ ότι σε βάθος χρόνου θα μας απασχολήσει αρκετά και θα μας δυσκολέψει περισσότερο, και εγώ θα αποχωρήσω από τη συζήτηση γιατί 1ον θεωρώ ότι το μέλλον θα δείξει την όποια αλήθεια, και 2ον δεν προσπαθώ να πείσω κανένα όπως λέει ο HF ούτε να ειρωνευτώ οποιονδήποτε, τώρα τι διάβασα, τι κατάλαβα και από που ενημερώνομαι είναι στην διακριτική μου ευχέρεια να επιλέγω και να αποφασίζω το σωστό από την παραπληροφόρηση.

Για να μη νομίζετε ότι είμαι γενικά εναντίον του Σύριζα, ένα ΠΟΛΥ μεγάλο καλό έκανε ο Σταθάκης που υπέγραψε
τον διαγωνισμό των 3 οικοπέδων για τις γεωτρήσεις, ίσως αυτή η υπογραφή είναι η απαρχή της ανόδου της Ελλάδας στην επόμενη δεκαετία που θα μας βγάλει για τα καλά από την μιζέρια αφού οι προβλέψεις είναι τουλάχιστον 100 δις ετησίως από την παραγωγή που θα είναι περισσότερα αν κάνουμε και σταθμό υγροποίησης του αερίου, μπράβο του και εύχομαι και οι επόμενοι υπουργοί να έχουν τη διορατικότητα και το θάρρος που έδειξε ο Σταθάκης στο θέμα και που δεν είχαν οι προηγούμενοι.
Άβαταρ μέλους
By Anonymous Founder
#528926 Που έγραψα εγώ πως προσπαθήσεις να πείσεις; Εγώ είπα πως υπάρχουν και άνθρωποι με διαφορετική άποψη για την συμφωνία και δεν είναι ούτε...προδότες, ούτε ανόητοι, ούτε ΣΥΡΙΖΑίοι.
Και μπορεί εσύ να έχεις άλλη γνώμη, αλλά δεν σημαίνει καλά και σώνει πως κάποια από τις δύο είναι η σωστή. Σε τέτοια ζητήματα, καλό είναι να μην φανατιζόμαστε και να ακούμε και την άλλη άποψη.
Άβαταρ μέλους
By REALZEUS
#528986
21 quadra έγραψε:
DAP έγραψε:
21 quadra έγραψε:
.................................................................................................................................................................
'Εχω παρακολουθήσει αν όχι όλες πολλές από τις αναλύσεις για τις Πρέσπες και έχω καταλήξει ότι ανάλογα με τον αναλυτή και κατά που έχει στραμμένο το κομματικό βλέμμα του προέρχεται και η ανάλυση του,
......................................................................................................................


Ακριβως....Απολυτα ακριβης και σωστος......

Ποιος λοιπον θα μας πει ποια ειναι η ΣΩΣΤΗ ΣΥΜΦΩΝΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΥΟ ΜΕΡΗ γιατι αν ειναι καλη για τη μια μερια δεν ειναι συμφωνια.Ποιος;


Η κοινή λογική ίσως ?
Μόνο που για να την βάλεις σε σειρά πρέπει να υπάρχουν οι πολλές και πολύπλευρες γνώσεις που απαιτούνται και που πιστεύω ότι δεν διαθέτουμε, οπότε συγκεντρώνεις τις γνώμες των ειδικών, ( όχι των δημοσιογράφων, όχι των πολιτικών κάθε κόμματος που σπεκουλάρουν κατά το δοκούν )τις φιλτράρεις, ανατρέχεις στην ιστορία της περιοχής, της πολιτικής, των συμφερόντων, προσπαθείς να καταλάβεις γιατί γίνεται κάτι και που αποσκοπεί κλπ και αποφασίζεις σύμφωνα με την δική σου λογική και τις όποιες γνώσεις τι είναι καλό για τη χώρα και όχι για το κόμμα της προτίμησης σου, έτσι λειτουργώ εγώ και δεν θα πω σε κανέναν πως πρέπει να λειτουργεί εκείνος.

Στα εθνικά θέματα όπου οτιδήποτε γίνεται μας επηρεάζει για τις επόμενες δεκαετίες και βάλε χρειάζεται πολύ δουλειά για να έχει κάποιος άποψη, αν αντιλαμβανόμαστε επιδερμικά ότι μας σερβίρουν όσοι έχουν συμφέρον αδιαφορώντας για τις μελλοντικές ζημιογόνες επιπτώσεις είμαστε άξιοι της τύχης μας, και επειδή αυτό συμβαίνει συνεχώς ακολουθώντας σαν πιστά σκυλάκια ότι μας πασάρουν οι εκάστοτε κομματάρχες φτάσαμε στον πάτο του βαρελιού, και από ότι βλέπω δεν απασχολεί κανέναν ότι έχουμε βάλει υπογραφές δέσμευσης σε πολλά θέματα για τα επόμενα 40-42 χρόνια, οπότε είναι μάταιο να συζητάμε περαιτέρω για οτιδήποτε.


Εγώ δεν έχω καταλάβει πάντως τι κακό θα μας συμβεί αν αναγνωρίσουμε την γειτονική χώρα ως Βόρεια Μακεδονία. Θα αυξηθεί ο Φόρος Εισοδήματος, ο ΕΝΦΙΑ, οι εισφορές του ΕΦΚΑ, ή θα μας πάρουν τους πρωτότοκους γιους;
Άβαταρ μέλους
By markvag
#529011
REALZEUS έγραψε:
Εγώ δεν έχω καταλάβει πάντως τι κακό θα μας συμβεί αν αναγνωρίσουμε την γειτονική χώρα ως Βόρεια Μακεδονία. Θα αυξηθεί ο Φόρος Εισοδήματος, ο ΕΝΦΙΑ, οι εισφορές του ΕΦΚΑ, ή θα μας πάρουν τους πρωτότοκους γιους;


Θα μας πάρουν τα σπίτια και τις τσιπούρες από το Αιγαίο! :rtfm: